آجر نما

آجر نما چیست؟

آجر نما چیست؟

آجر نما

آجر نما چیست؟

آجر نما در نمای یک ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. بخصوص در عصر حاضر که به فضای شهری و در نتیجه نمای شهری توجه بیشتری می‌شود. نمای یک ساختمان تنها به یک ساختمان مربوط نمی‌شود و بر روی نمای تمام شهر اثر می‌گذارد. حتما شما هم تجربه‌های این‌چنین داشته‌اید که از یک خیابان یا کوچه رد شوید و خانه‌ها و ساختمان‌های آن محل تاثیری خوب و یا برعکس بد بر روی شما گذاشته باشند. به همین علت برخلاف معماری سنتی که بیشتر روندی درون‌گرا داشت و نمای ساختمان‌ها یکدست آجر یا کاهگل و بدون کمترین تزئینات بودند، امروزه انواع و اقسام نماها را خواهیم دید.

در ساخت نمای ساختمان از مصالح مختلفی استفاده می‌شود برای مثال سیمان سفید، انواع سنگ، آجر، کامپوزیت و …

تاریخچه آجر نما

آجر نما

تاریخچه آجر نما

آجر یکی از پر مصرف‌ترین مصالح در ساختمان است. در گذشته از آجر نه تنها در بدنه و نما بلکه در اسکلت ساختمان نیز استفاده می‌شد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وارد شدن مصالح با مقاومت بالاتر از آجر کمتر در اسکلت ساختمان استفاده می‌‌شود. اما این امر موجب کاهش اهمیت آجر نشده است. از این محصول همچنان در بدنه و نما به وفور استفاده می‌شود. آجرهایی که در نمای ساختمان استفاده می‌شوند دارای خصوصیات خاصی باید باشند. برای مثال این آجرها باید از مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت و … برخوردار باشند و همچنین امکان نفوذ آب در آن‌ها پایین باشد. در غیر این‌صورت می‌توانند موجب ایجاد خرابی‌های مختلفی در نمای ساختمان شوند. برای جلوگیری از این مسئله باید حتما در هنگام تهیه آجرهای نما به استاندارد بودن آن‌ها توجه کنید.

آجرهای غیر استاندارد پس از مدتی دچار شوره‌زدگی، جلبک، خاک و ترک خوردن می‌شوند و همچنین رنگ و شکل خود را از دست می‌دهند. یک آجر استاندارد برای نما پختی کامل و یکدست باید داشته باشد. برای شناخت نوع مرغوب آجر می‌توانید آن‌ها را به هم بزنید، صدای زنگ‌داری که از برخورد آجرها با هم ایجاد می‌شود نمایانگر کیفیت آن‌ها است.

رنگ بندی آجر نما

آجر نما

رنگ بندی آجر نما

بیشتر آجرهایی که برای نماسازی استفاده می‌شوند از جنس آجر نسوز هستند. این آجرها به علت وجود رنگ‌دانه‌های متنوعی که درون آن‌ها است در رنگ‌های مختلفی در بازار موجودند که همین باعث می‌شود در نما جلوه‌ی بیشتری داشته باشند. همچنین از دیگر مزایای این آجرها می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر سرما و گرما اشاره کرد. این آجرها می‌توانند مانند یک عایق عمل کنند و از اتلاف انرژی در فصول مختلف تا حد زیادی جلوگیری کنند.

آجرهای نسوز از جنس چینی هستند و از خاک‌های نسوز در کوره‌های آجرپزی با دمای بین 1200 تا 1800 درجه سانتی‌گراد ایجاد می‌شوند. این آجرها با توجه به مواد مختلفی که در ساخت آ‌ن‌ها استفاده می‌شود انواع متنوعی دارند. مانند آجر نسوز آلومینیومی یا سیلیسی و … که هرکدام موازد استفاده خود را دارند و مقاومت‌های متفاوتی از هم دارند. آجر نسوز نما نه تنها در نما بلکه در داخل ساختمان‌ها نیز کاربرد دارد. برای مثال در ساخت شومینه و یا فضاهای مرطوب چون حمام، آشپزخانه و حتی کف قابل استفاده هستند. جنس مرغوب این آجر‌ها دارای سطحی متراکم و زبر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *