آجرنما
,

آجرنما

آجرنما

آجرنما در میان مردم محبوبیت انکار ناپذیری دارد. در رنگ و بوی آجر گرما و صمیمتی شادی‌آفرین پنهان است. آجر برگرفته از خاک است؛ که با آفرینش انسان تطابق دارد. در طول تاریخ نه‌تنها استفاده از آجر رنگ نباخته، بلکه در هر دوره به شکل و قالب‌های متفاوت بهره‌گیری شده است.

آجرکاری اصالت و شکوه زیادی به نما می‌بخشد. استفاده از نمای آجری در معماری مدرن بیانگر وجود استاندارد لازم جهت ساخت و ساز است. در اصل آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از حرارت دادن خاک رس با سایر مواد به وجود می‌آید. شکل فیزیکی آجرها به گونه‌ای است که به راحتی می توان بافت‌های متنوع و خاص پدید آورد. همانند یک پازل بزرگ که در نهایت کار اثر هنری زیبایی خلق می‌شود.

نقش اصلی آجرنما حفاظت از ساختمان در مقابل شرایط جوی متفاوت است. در واقع نما، چه آجری و چه غیر آجری پوسته رویی است؛ که همانند یک سپر عمل می‌کند. شایان ذکر است؛ که نماهای آجری استحکام قابل ملاحظه‌ای دارند.

ویژگی های نمای ساختمان

نمای ساختمان به عنوان جلد محافظ باید دارای ویژگی‌هایی باشد:

_ سپری مناسب در مقابل سرما، گرما، و رطوبت در فصول مختلف سال باشد؛ تا آسایش ساکنان را فراهم کند.

_ ازاتلاف انرژی جلوگیری کند و هزینه‌های مصرفی توسط وسیله‌های حرارتی و برودتی را به حداقل برساند.

_ زیبایی نمای ساختمان اهمیت فراوانی دارد که بیانگر حسن انتخاب و سلیقه مالک آن است.

_ نمای کلی ساختمان باید با نمای ساختمان‌های مجاور خود هم‌خوانی داشته باشد. هر منطقه مسکونی متشکل از مجموعه ساختمان‌هاست. در صورتی که نماها در تضاد هم باشند چهره نازیبایی در شهر ایجاد میکنند. در ایجاد یک نمای زیبا باید به این نکته توجه کرد.

_ انتخاب نما باید به گونه‌ای باشد، که معرف نوع کاربری ساختمان باشد.

_ با وجود شرایط اقلیمی متنوع در ایران، انتخاب مصالح ساختمانی متناسب با آب و هوای هر منطقه بسیار مهم است.

آجرنما تمام این ویژگی‌ها را دارا است و علاوه بر آن خصوصیات منحصر به فرد دیگری نیز دارد.

_ تنوع رنگ و طرح فراوان

_ ثبات رنگ در برابر اشعه نور خورشید

_ سازگاری با طبیعت

_ قابلیت اجرا در نماهای سنتی و مدرن

_ قیمت مناسب نسبت به نماهای دیگر

_ مقاوم در برابر ضربه

_ سهولت در اجرا

_ درصد جذب آب مناسب

آجرنما

آجرنما

انواع آجرنما

آجر نما به دو دسته متعارف و پلاکی تقسیم می شود. آجر نسوز، قزاقی، گلبهی، قرمز، زرد، شیل، کف فرش و … از انواع آجرنما هستند. فراوانی رنگ و نوع آجرنماها، دست معماران را جهت خلق آثار زیبا و جذاب باز گذاشته است. هیچ مصالح دیگری همانند آجر نمی‌تواند این سطح گسترده از تنوع را پدید آورد.

آجرکاری به دو شیوه تر و خشک انجام می‌پذیرد. در روش آجرکاری خشک از ملات استفاده نمی‌کنند، بلکه از تجهیزات فلزی استفاده می‌کنند. در این روش سرعت کار به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. آجرکاری خشک راهی بسیار آسان برای نماسازی است.البته این روش در ساختمان‌‌های مسکونی کم ارتفاع هزینه‌بردار است.

اگر قصد تغییر دکوراسیون دارید؛ آجرنما گزینه مناسبی برای ایجاد فضای دلنشین و چشم نواز در داخل منازل است. رنگ‌بندهای زیبا و شکیل آجر روح و طراوت به ساختمان می بخشد و هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.

جهت مشاوره رایگان با کارشناسان شهر آجر تماس بگیرید

  • به روز بودن مطلب
  • مفید بودن مطلب
  • درک آسان مطلب
  • خوانایی بهتر
5٫0
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *