آجر نما و هر آنچه باید بدانید

آجر نما

معماران از مصالح مختلفی برای پوشش ساختمان‌ها از جمله آجر نما استفاده می‌کنند. سنگ، کاشی، سرامیک و آجر از جمله مصالحی هستند که برای نمای بیرونی ساختمان‌ها و زیباسازی آن‌ها استفاده می‌شود.

همان طور که ذکر شد آجر نیز می‌تواند برای زینت نمای بیرونی ساختمان استفاده شود.استفاده از آجر نما برای پوشش ساختمان می‌تواند یک انتخاب ساده، شیک و در عین حال جذاب باشد. ساختمان‌هایی که با این مصالح پوشیده شده‌اند، می‌توانند نشان‌دهنده ذائقه و سلیقه خاص سازنده و معمار آن ساختمان باشند.

در عین حال ذوق و سلیقه ویژه صاحب ساختمان را هم نشان می‌دهند. این قطعات می‌توانند هم برای خانه‌های کوچک استفاده شود و هم در طراحی ساختمان‌های چند طبقه و بزرگ به کار رود. استفاده از آن‌ها مزایایی دارد. اگر قصد دارید برای نمای ساختمان خود از آجر نما استفاده کنید، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آجر نما

مزایای استفاده از آجر نما برای ساختمان

به صورت کلی، استفاده از آجر نما مزایای زیر را برای ساختمان شما خواهد داشت:

 • امکان طراحی‌های متنوع
 • رنگ‌های مختلف
 • بافت‌های گوناگون
 • پروفیل‌های مختلف
 • امکان استفاده از ملات‌های متفاوت
 • امکان استفاده به حالت افقی و عمودی
 • فرآیند نصب سریع و آسان

آجر نما

خلق طراحی‌های مختلف

طراحی ساختمان با آجر نما،در واقع دیدی مدرن به ساختی سنتی است و در معماری‌های امروزی، ساختمانی شیک و خاص برای شما به ارمغان می‌آورد. معماران می‌توانند به وسیله آن‌ها طرح‌های زیبایی را ایجاد کنند.

بازی با رنگ‌های مختلف در طراحی ساختمان و استفاده از برجستگی و فرورفتگی به وسیله آن‌ها، می‌تواند بی‌نهایت طرح در اختیار شما بگذارد. شما حتی می‌توانید یک نقاشی را با استفاده از این مصالح بر روی نمای بیرونی ساختمان خود پیاده کنید.

تنوع رنگ

شاید به نظر شما آجر نما تنها در یک رنگ که همان رنگ «آجری» هست، وجود دارد و تنوع رنگی ندارد؛ اما رنگ آن‌ها با توجه به میزان پخت آن‌ها و نوع خاکی که در آن‌ها استفاده می‌شود متفاوت است.

اغلب آجر با خاک رس ساخته می‌شود و به همین دلیل رنگ سرخی دارد؛ اما با پیشرفت فناوری از مواد دیگری نیز جهت ساخت آجر استفاده می‌شود و به همین علت رنگ‌های متفاوتی برای آجر نما وجود دارد.

این محصولات می‌توانند شامل طیف رنگی قرمز، قهوه‌ای و زرد شود. اگر از سنگ‌های پودر شده برای ساخت آجر نما استفاده شود، رنگ‌های بیشتری به وجود می‌آید و اغلب آجرنما‌هایی که با پودر سنگ ساخته می‌شوند طوسی‌رنگ هستند؛ بنابراین آن‌ها در رنگ‌های مختلفی وجود دارند.

اصولاً اغلب افرادی که از این مصالح به عنوان پوشش ساختمان خود استفاده می‌کنند، به علت رنگ غالب آن، یعنی رنگ آجری، دست به این انتخاب می‌زنند.

از آجرنما در چه محیط‌هایی استفاده می‌شود؟

آجرنماها می‌توانند برای محیط‌های مختلفی استفاده شوند. از جمله:

 • شومینه‌ها
 • دیواره‌های باغ
 • تزیین دیوارهای داخلی
 • پوشش دیوارهای بیرونی ساختمان
 • دیوارهای دوجداره و عایق

آجر نما

استفاده از آجرنما و دوستی با طبیعت

از مهم‌ترین مزایای آجر نما، این است که آن‌ها از موادی کاملاً طبیعی تهیه می‌شوند. در نتیجه استفاده از آن‌ها به محیط‌ زیست آسیب نمی‌رساند. مزیت دیگر استفاده از این مصالح برای طراحی ساختمان‌ها این است که آن‌ها موجب می‌شوند میزان استفاده از انرژی کاهش یابد.

آجر نما

میزان مقاومت آجرنما در برابر شرایط آب و هوایی مختلف

آجرنماها بسیار محکم و بادوام هستند. مقاومت آن‌ها بسیار بالاست به گونه‌ای که در سالیان طولانی نیازی به تعمیر ندارند. در صورتی که رنگ آن‌ها طبیعی و از خود خاک باشد، رنگشان را در برابر تابش نور خورشید از دست نخواهند داد. به همین علت افراد در مناطق گرم و خشک به راحتی از آن‌ها در ساختمان‌های خود استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، آن‌ها از ساختمان در برابر سرما، رطوبت و گرما محافظت می‌کند؛ بنابراین این مصالح در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت، مقاوم هستند و ظاهر خود را از دست نمی‌دهند. علاوه بر این موارد، آن‌ها موجب می‌شود دما و رطوبت داخل ساختمان تنظیم شود.

تشخیص ساختمان آجری از آجرنما

با توجه به وجود پوشش‌های مختلف برای نمای ساختمان، تشخیص این که یک ساختمان از چه مصالحی ساخته شده است کمی دشوار است. اگر ساختمانی با نمای آجری به خوبی و با دقت ساخته شده باشد، امکان این که بتوانید تشخیص دهید که آیا این ساختمان از آجر است یا از آجر نما استفاده شده است، پایین است.

آجرنماها از آجرها ارزان‌تر هستند و عایق‌بندی بسیار بهتری از ساختمان‌هایی دارند که با آجر ساخته شده‌اند. بر خلاف دیوارهای آجری که از لحاظ ساختاری اهمیت زیادی دارند و ساختمان را نگه می‌دارند، آجرنماها توسط ساختمان‌ها سرپا هستند و بر روی دیوار اصلی ساختمان قرار می‌گیرند. گاهی تا زمان خراب کردن یک ساختمان، مشخص نمی‌شود آن ساختمان از آجر ساخته شده است و یا آجر نما است که بر روی دیوارهای اصلی قرار گرفته است.

یکی از مشکلات ساختمان‌هایی که آجر نما دارند این است که فرآیند جدا کردن آن‌ها از ساختمان کاری خسته‌کننده است و بر خلاف نصب آن که سریع انجام می‌شود، جدا کردن آن، زمان‌بر است و باید با دقت انجام شود تا به دیوار اصلی آسیب وارد نکند، به ویژه هنگامی که دیوار اصلی از چوب باشد. گاهی به علت حساسیت بالای دیوار اصلی، باید تک تک آجرنماها با دست برداشته شوند!

تنها تفاوت قابل‌توجهی که آجر نما با آجر دارد در میزان ضخامت آن‌هاست. اکثر آجرهای معمولی اصولاً 3 تا 4 اینچ ضخامت دارند، در صورتی که آجر نما در حدود 1 اینچ ضخامت دارد. همین ضخامت کم موجب سبکی و نصب آسان آن‌ها می‌شود.

میزان مقاومت آجر نما در برابر آب

آجر نما مانند آجر قابلیت ضدآب بودن ندارند و با بارش باران، مرطوب می‌شوند؛ اما نگران نباشید. آب باران و رطوبت موجب خرابی آن‌ها نمی‌شوند و در صورت عایق‌بندی صحیح و دقیق، رطوبت به دیوار اصلی نمی‌رسد.

در برخی موارد فضایی حدود یک اینچ پشت آجر نما ایجاد می‌کنند و در پایین دیوار کانالی پلاستیکی و یا فلزی ایجاد می‌کنند تا آبی که وارد آجر نما شده است از این طریق خارج شود.

انواع طرح‌های گوناگون آجر نما

آجرنماها در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند. آجرنمای سنتی، صخره‌ای، کرکره‌ای، آنتیک و… از جمله انواع طرح‌هایی هستند که برای تولید این محصولات از آن‌ها استفاده می‌شود.

همچنین شرکت‌های تولیدی می‌توانند طرح‌های مختلفی همچون طرح الماسی، طرح گلبرگ، طرح حصیری، طرح لوله‌ای و… را بر روی آن‌ها ایجاد کنند.

اما در هر شهری دسترسی به انواع مختلف آجر نما ها در طرح ها و جنس های مختلف یک یک کار دشوار است اما در شهر آجر شرکت ها، مهندس ها، پیمانکاران و همه کسانی که در حال ساخت و ساز هستند می توانند به راحتی انواع مختلف آجر نما‌ها و پروژه های کارشده را مشاهده و بررسی کنند و طبق نیاز و سلیقه خود آن را سفارش دهند.

آجر نما وزنی سبک‌تر نسبت به آجرهای سنتی دارد و زمان تعبیه آن بر ساختمان نسبت به ساخت ساختمانی آجری، کمتر است.بسیاری از آن‌ها بیش از صد سال عمر می‌کنند و شاید قوی‌ترین مصالحی باشند که برای ساختمان به کار می‌روند.

این مصالح قیمت مناسبی دارند؛ و ضد حریق هستند و در هنگام آتش‌سوزی به گسترش آتش دامن نمی‌زنند. همچنین آن‌ها می‌توانند به صورت عایق صدا عمل کنند.

آجر نما

برای نصب آسان‌تر و ایجاد فاصله یکسان بین آجرنما‌ها، می‌توان از پنل‌های فلزی استفاده کرد که مخصوص نصب آن‌ها هستند. با نصب این پنل‌ها کافی است قطعات را در آن‌ها بچینید و در انتها ملات موردنظر خود را بر روی آن بکشید.

این پنل‌ها علاوه بر آسان‌تر کردن نصب قطعات، با فضایی که بین آن‌ها ایجاد می‌کنند، امکان تنفس را برای قطعات فراهم می‌کنند و تا رطوبتشان کنترل شود. به طور کلی اجرای طرح های آجر نما یک کار تخصصی بوده و باید با مهارت خاصی انجام شود.

مهندسان و متخصصان مجموعه شهر آجر می توانند پروژه های نماکاری ساختمان را با رعایت استانداردها با هزینه و زمان مناسب طراحی و اجرا کنند تا طرح آجر نما شما همان شود که مورد نظر شما است.