آجرنما

طراحی نمای داخلی با آجر نما

آجرنما

اجرای نمای داخلی با آجر نما

طراحی داخلی ساختمان مجموعه‌ای از هنر، فن و دانش است که به کمک عناصر خود سعی در ایجاد فضایی بهینه با زیبایی هرچه تمام‌تر و همچنین مطابق با سلیقه مالک ساختمان است. امروزه با استفاده از آجر نما در طراحی داخلی فضاهایی بسیار جذاب ارائه می‌گردد. نکته قابل توجه در مورد استفاده از آجر نما در داخل منزل همخوانی آن با سبک مدرن و همچنین کلاسیک است. یک فضای مدرن با دیوار آجری در حال حاضر به گرایشی پر طرفدار در میان عموم تبدیل شده است. هیچ چیز در دکوراسیون داخلی مانند یک دیوار آجری نمی‌تواند محیط طبیعی را به داخل منزل بیاورد و فضاها را گرم و دلپذیر کند.

در خانه‌های ایرانی دیوارها اکثرا با گچ سفید پوشانده می‌شوند که به مرور، یکنواخت و کسل کننده بنظر می‌رسند تا جاییکه حتی پوشاندن آن با کاغذ دیواری و انواع استیکرها این ضعف را پوشش نمی‌‌دهد. بهترین راه حل برای رفع این مشکل استفاده از دیوار آجری است. درست مانند کاغذ دیواری و استیکر حتما نیاز نیست تمام دیوارها را به بافت آجری تغییر حالت داد بلکه به راحتی می‌توان فقط یکی از دیوارها را انتخاب و با آجر تزیین نمود. دیوار آجری دراتاق نشیمن می‌تواند با هر نوع چیدمانی متناسب شود. بافت خشن دیوارهای آجری در تضاد آشکار با مبلمان نرم و دیگر مصالح داخل خانه باعث ایجاد ظاهری جذاب می‌شود. کاربرد آجر با طیف رنگی قرمز، می‌تواند گرمی را به داخل منزل بیاورد و انتخاب مناسبی برای پوشش دیوارها در مناطق سردسیر است.آجرنما

از نکات قابل توجه آجر نما در مقایسه با سایر مصالح عدم نیاز آن به روکش نهایی و یا اندود کردن است. امروزه معماران برای احیای آجر در طراحی از الگوهای منظم یا نامنظم هندسی استفاده می‌کنند. یکی از نمونه‌های جالب استفاده از آجر نما در داخل بنا استفاده آن در ورودی ها است. مشاهده آجر در ورودی به طور ناگهانی حس بدیع و دلچسبی را در بیننده ایجاد می‌کند. در داخل منزل و پشت مانیتورها می‌توان از دیوار آجری سفید رنگ استفاده نمود. سفید بودن آجر نما در این حالت باعث برجسته شدن مانیتور و در نتیجه جلب توجه کامل بیننده به آن می‌شود. از دیگر نکات حايز اهمیت در داخل منازل نورپردازی مناسب است و آجر نما به دلیل عدم بازتاب نور از گزینه‌های مناسب طراحی است. یکی از رویکردهای عامیانه استفاده از دیوار آجری، ترکیب آن با شومینه و همچنین کف چوبی است که به راحتی فضاهای داخلی نوینی ایجاد می‌کند.

آجرنما

در دیوارهای ساخته شده با آجر نما در صورت خرابی آجرها می‌توان به راحتی نمونه‌های ترک برداشته یا شکسته شده را تعویض نمود. دیوارهای آجر نما با رنگ‌های روشن می‌توانند پس‌زمینه‌ای بسیار خلاقانه برای المان‌های چوبی در سبک‌های مختلف ایجاد نماید. همچنین آجر در بهینه سازی مصرف انرژی از مصالح بسیار مناسب به شمار می‌آید و انرژی را به خوبی حفظ می‌کند و در تثبیت نوسانات درجه حرارت نقش مهمی را ایفا می‌نماید. به این معنا که در تابستان خنک و در زمستان گرم است. در طراحی داخلی با آجر نما نیازی به استفاده از ملات ماسه و سیمان نیست بلکه می‌توان با چسب‌های مخصوص آجر را بر روی دیوار بر اساس طرح تهیه شده سوار کرد و فضای دلنشینی را ایجاد نمود. این کار با کاهش وزن پوسته امکان اجرای انواع طرح‌ها را فراهم می‌نماید.

آجرنما

دیوار داخلی آجری شرایط نگهداری خاصی ندارد با این حال برای حفظ زیبایی و جذابیت این دیوارها کافی است آن‌ها را درزگیری کرد و با زدودن گرد و غبار از روی آن خطر تجزیه آن را به مرور زمان کاهش داد. یک دیوار آجری می‌تواند بستر بسیار مناسبی برای به نمایش گذاشتن تابلوها و آثار هنری باشد و جلوه بدیعی را ایجاد نماید ولی این کار نیروی بیشتری را در مقایسه با دیوارهای دیگر می‌طلبد. برای این کار باید درز بین آجرها را تا ۵.۲ سانتی‌متر با استفاده از مته‌های ساختمانی دریل نمود و از پیچ‌های ساختمانی استفاده کرد. در مجموع نمای آجر هنری است از هنرهای قدسی که آدمی در طول بندهای آن، سال‌های دیروز و امروز و فردای زندگی را به زیبایی هستی می‌بیند و حس می‌کند. خوشبختانه در سال‌های اخیر، گرایش به نماهای داخلی آجری روز به روز افزون شده که با سلیقه و کاوش می‌توان طرح‌های نو در مایه سنتی را به وجود آورد و در نماسازی آجری به کار گرفت.

راه اندازی سایت جدید شهر آجر

رو نمایی از وب سایت جدید شهر اجر

با استعانت از خداوند متعال و همکاری شرکت تجارت گستر شهریار تاوریژ پویا وب سایت جدید آجر نمای شهر آجر راه اندازی گردید

آجرنما

آجر نما

آجرنماآجرنما

از دوران باستان تا امروز آجر یکی از مصالح پرکاربرد و محبوب در ساختمان سازی به حساب می آید. ماده ای که در انواع طرح ها و شکل های متفاوت با ویژگی های خاص ساخته می شود. آجر با توجه به خصوصیاتی که دارد در کاربرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد،برای مثال از آجرهای بادوام و مستحکم در ساخت دیوار و از آجر هایی با ظاهری مناسب و جذاب در نماسازی استفاده می شود.

آجر با خصوصیاتی که دارد  جریان زندگی را در یک خانه به نمایش در می آورد. در معماری سنتی و اصیل ایرانی آجر در شکل ها و چیدمان های مختلف و به خصوصی به کار می رفت و زیبایی خاصی را در بنا به وجود می آورد. چینشی که بیش ردیف و ستون بود و نقش های زیبایی را خلق می کرد. در معماری معاصر نیز شما می توانید خانه خودتان را با آجر نماهای شیک به دلخواه ترین سبک خودتان درآورید و از دیدن خانه و محیط زندگی تان لذت ببرید.

چرا آجر نما ؟

آجر از خاک تشکیل می شود و خاک نمود زندگی بشر است و همین ویژگی آرامش خاصی را در نما سازی هم به وجود می آورد. آجر نما در طرح دلخواه شما با دوام و استحکام کافی می تواند مورد استفاده قرار گیرد و برای شما امنیت و ارزشی دراز مدت را فراهم کند.

 اهمیت نماسازی ساختمان

نمای یک ساختمان اولین  بخش یک ساختمان یا خانه است که بیننده با آن سر وکار دارد و  تاثیر به سزایی در زیبایی شهری دارد. پس با طرحی جذاب خانه ای مناسب شهر خود داشته باشید. نمای یک ساختمان نقش مهمی را در ذهن یک مخاطب تداعی می کند و باعث نگرشی مثبت یا منفی می شود. با انتخاب نمایی متناسب و در شان شهر و خانه خود  اثری مثبت و آرامش بخش  در ذهن مخاطبین خلق کنید .

آجرنما

آجر شاهکار هنر معماری است.

هیچ ماده ساختمانی این همه راه های بی نظیر برای خلق ریزه کاری به مخاطب ارائه نمی دهد. شما می توانید با نقش عناصر مختلف بنا طرح های زیبایی را به وجود آورید. اهمیت دادن به نقش دیوار ها ،پنجره ها،ورودی ها و نماهای بیرونی از تافی و سقف ها و خلق طرح های تاثیر گذار زوایا ،دودکش های نقش دار تا طرح های تزئینی برجسته سردرها و راهروها و بندکشی های منقش فقط و فقط با یک ماده ساختمانی آن هم آجر امکان پذیر است.آجر نما اثری به یاد ماندنی را در ذهن تداعی می کند و باقی می گذارد.

آجرنما

پیشرفت صنعت و ساختمان سازی در ساخت آجر نما نیز حائز اهمیت  است و ویژگی های متفاوتی را برای این محصول فراهم آورده است.

_تنوع رنگی

متنوع بودن رنگ ها یعنی مشتری به راحتی بتواند با سلیقه خودش و معماری خانه اش رنگ دلخواهش را انتخاب کند.

_آجر uv

آجر نمایی که ماندگاری رنگ در آن برای مدت طولانی است.

_استفاده از تکنولوژی منحصر به فرد نانو

بهره گیری از علم نانو موجب افزایش استحکام آجر نما می شود و آجر را با دوام می کند.

_ پایداری در شرایط جوی مختلف

مقاوم بودن در برابر شرایط جوی سرد و گرم در مناطق مختلف

_سایز بندی مناسب آجر نما

باریک بودن و کم حجم بودن آجر که تنوع و زیبایی را به ظاهر بنای شما هدیه می دهد و در عین حال فضای کمی را اشغال می کند.

_مقاومت فشاری زیاد

مقاومت فشاری بالا آجر را در برابر فشار مقاوم می سازد.

آجر نما می تواند به شکل  و روش های مختلف اجرا گردد که در زیر به شرح این روش ها می پردازیم:

اجرا سازی آجر نمای سنتی

برای طرح این روش از آجر نمای قزاقی سنتی که در رنگ ها و ابعاد مختلف و کاملا دستی تولید می شود استفاده می کنند.

اجرای  آجر نما طرح انگلیسی و آمریکایی

این روش نیز با استفاده از آجر نما نسوز  اجرا می گردد و به صورت رندوم  در چهار رنگ ساخته و تولید می شوند.

اجرای آجر نما ۳ سانتی یا همان پلاک دوغابی

این آجر معروف ترین آجر شناخته شده در بین مردم است و در رنگ های مختلف تهیه می شود.

اجرای  نمای طرحدار

این نوع نماسازی با بهره گیری از آجرهای ختائی  انجام می شود و جلوه خاصی به بنای شما می دهد.

و چندین آجر نما ی دیگر که در ابعاد و رنگ های گوناگون تهیه وتولید می شوند و در نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند.

نویسنده : مهری رقمی

تارخچه آجر

تاریخچه آجر

تارخچه آجر

تاریخچه ساخت آجر

آجر (آگور) کلمه ای بابلی است که در گذشته برای توصیف لوح هایی که قوانین و احکام دولتی را روی آن می نوشتند و سپس آن را می پختند، مورد استفاده قرار می گرفت. زمان دقیقی برای پیدایش آجر معلوم نیست اما گمان می رود برای اولین بار از پخته شدن خاک مجاور اجاق های آتش به وجود آن پی برده باشند. اولین کوره های آجر پزی نیز از قرار دادن لایه های خشت در کنار شعله های آتش ساخته شدند. می توان گفت: آجر سنگ دگرگونی مصنوعی است که از پخته شدن خاک رس در ابعاد و اندزه های دل خواه به دست می آید و اولین عنصر پیش ساخته با تولید انبوه بوده است.

آجر از جمله مصالح پر استفاده ای هست که از هزاران سال پیش در ساخت بناهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده ساختمانی با توجه به محبوبیتش در اکثر دوران  های تاریخی مورد استفاده قرار گرفته است. عوامل مختلف زیادی در شکل گیری آجر نقش داشته است که اصلی ترین آن را می توان برای ساخت پناهگاه و جای سکونت برای بشر دانست که همیشه در پی آن بوده تا از گزند حیوانات و بلایای طبیعی در امان بماند. پس بنابراین به دنبال کشف مصالحی مقاوم و در عین حال سبک بوده است تا خانه ای امن را برای خود بسازد. در ایران باستان تاریخچه آجر به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد و کشفیات و یافته های باستان شناسان که نشان از کوره های سفال پزی و آجر پزی در شوش و سیلک است ، گواه این قضیه می باشد.

استفاده از آجر به خلق آثار شگفت انگیزی در معماری  ایران  انجامید!

ساختمان برج بابل (5000 سال پیش)، چغازنبیل در جنوب شرقی دزفول مربوط به تمدن ایلامی و طاق کسری (ایوان مدائن) در کاخ تیسفون خدود 2600 سال پیش، گنبد سلطانیه  (بزرگ ترین گنبد آجری جان) با 26 متر قطر دهانه گنبد و 51 متر ارتفاع از راس آن تا سطح زمین و گنبد قابوس با 53 متر ارتفاع، مرتفع ترین بنای آجری جهان همه شاهکارهای معماری هستند که از آجر یا ترکیب خشت وآجر به وجود آمده اند.

گسترش استفاد ه از آجر در سر تاسر جهان

روش استفاده از آجر بعد ها از آسیای غربی به غرب مصر و بعد به روم و شرق هندوستان و چین برده شده است. در قاره اروپا نیز بهره گیری از آجر در سده چهارم آغاز شد. ولی بعد از مدت ها از رونق افتاد ولی مجدا از سده ۱۲ میلادی استفاده آجر در کشور ایتالیا شروع شد.

انواع آجر های مصرفی در ایران باستان

در ایران هر مکانی که سنگ کم بوده  و در عین حال خاک خوب هم در دسترس بوده است آجر پزی و مصرف آجر رواج فراوانی داشته است.  شکل واندازه آجر های ساخته شده کاملا متفاوت بوده و هرکدام در دوره خاصی تهیه و استفاده می شد.برای مثال  آجر  ایلامی به اندازه 10×38×38 سانتی متر بوده است. تهیه و  مصرف آجر   در دوره  ساسانیان  رواج یافته و در بنا های بزرگ مانند آتشکده ها  مورد استفاده قرار گرفته است. اندازه آجر این دوره  در  حدود 44×44×7تا 8 سانتی متر  بوده است .  برای کف پوش کردن ساختمان از آجرهای  بزرگ تری به نام ختائی به ابعاد 5×25×25 سانتی متر و یا بزرگ تر از آن به نام نظامی در ابعاد 40×4×5 سانتی متر استفاده می کردند. از دیگر  آجر های معروف  در گذشته آجر قزاقی هست که   قبل از جنگ جهانی اول روس ها آن را تهیه و درست می کردند که ابعاد آن 5×10×20 بوده است .

آتشکده

استفاده از آجر در ایران امروزی  به عنوان پر کاربردی ترین ماده ساختمانی !

با توجه  سرشماری  های نفوس و مسکن  40-60 درصد واحد های مسکونی  معمولی در اکثر نقاط شهری از آجر و آهن ساخته شده اند. تاریخچه تولید و استفاده از آجر به  اشکال امروزی بعد از جنگ جهانی دوم با پیشرفت صنعتی روبه رو شد که منجر به تاسیس کارخانه های متعددی در این زمینه شد  و آجر های مختالفی در ابعاد گوناگون ساخته شدند. آجر های فشاری،سفالی،سقفی ،بهمنی از جمله این آجر ها هستند که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر ایران  آجر در کشورهای اروپائی نیز به طور چشم گیری مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال در انگلیس  هر ساله 6000میلیون قالب آجر تولید می شود که حاکی از تاریخجه بلند آجر سازی است.

نویسنده: مهری رقمی

آجرنما

طرز تهیه و مصارف آجر

آجرنمابرای ساخت آجر به مواد اولیه خاصی نیاز است ک در زیر به شرح آن ها می پردازیم:

خاک از اصلی ترین مواد مورد نیاز جهت تهیه آجر است که مخلوطی از خاک رس، فلدسپات، سنگ آهگ، ماسه، سولفات، کانی های آهن است.(برای تهیه آجر نیاز به خاک رس خالص نیست). آهک زیادی در خاک موجب پایین آمدن کیفیت آجر می شود پس خاک رس نباید درصد زیادی آهک داشته باشد.

عناصر مهم خاک رس عبارتند از:

-سیلیس: شکل سلیلس مانند دانه های ماسه است و از موادی که در خاک آجر یافت می شود،  به شمار می رود . ماسه و لای از کوارتز حاصل شده از سنگ های آذرین که پس از مدتی پوسیده می شوند به وجود می آید. پس در همه خاک ها همیشه مقداری ماسه ولای پیدا می شود. ماسه به عنوان استخوا ن بندی خشت نام برده می شود. اگر ماسه در آجر بیشتر باشد مقدار خاک رس کم شده و آجر به دست آمده ترد و پوک با مقاومت پایین خواهد بود.

-آلومین: آلومین بخش نرم و شکل پذیر خاک محسوب می شود که آب را به خود جذب می کند و خمیری شکل می شود. آلومین هنگام پخت ذوب می شود و باعث یک پارچگی جسم می شود.

-فلدسپات: عامل گدازآور آجر فلدسپات است. این ماده   گرمای خمیری شدن آجر را به حدود 1150-1100 درجه سانتی گراد کاهش می دهد.

-سنگ آهک: اگر سنگ آهک به مقدار کمی در خاک آجر استفاده شود و همانند گرد باشد، رنگ آجر روشن می شود و صدمه ای به آن وارد نمی کند. مقدار مجاز آهک برای آجر سی درصد است که اگر از این حد مجاز بالا رود دمای ذوب آجر پایین

می آید و آجر در گرمای کوره به شکل آجر جوش در می آید. سنگ آهک دانه درشت در خاک خشت به هنگام پختن در کوره گازکربینک تولید می کند و باعث می شود آهک زنده باقی بماند. آهک زنده پس از گرفتن رطوبت به آهک شکفته تبدیل می شود و آجر را می ترکاند و به اصطلاح آلوئک می شود.

-سولفات ها: سولفات ها به شکل های سولفات کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم در خاک آجر وجود دارند. زمان آسیاب کردن خاک، سولفات ها به شکل گرد در می آیند و بعد از مصرف شدن آجر آب ملات یا آب باران را می مکند. این فرایند پس از مدتی به صورت سفیدک یا شوره در نمای ساختمان مشخص می شود.

-املاح آهن: اکسید آهن در آجر، کارگداز آور را انجام می دهد، اگر اکسیدآهن (سه ظرفیتی) در خاک آجر به پنج درصد وزن آن برسد دمای ذوب را کاهش می دهد و رنگ آجر نیز سرخ می شود.

-مواد گیاهی: این مواد چنان چه در خاک وجود داشته باشند به هنگام پختن آجر در کوره می سوزند و موجب به وجود آمدن فضای خالی در آجر  شده و درنتیجه آجر پوک خواهد شد.

مصارف آجر

آجر در انواع مختلف تهیه وساخته می شود وهرکدام با توجه به نوع ویژگی های خاصی که دارند کاربری های خاص خودشان را دارند. به طورکلی قدمت استفاده از آجر در ساختمان سازی و معماری  به سال های بسیار دور بر می گردد و جزو مصالح اولیه مورد استفاده در معماری محسوب می شود. اولین نوع آجر را می توان آجر های رسی برشمرد که قدمتی چند هزار ساله دارند. آجر می تواند به عنوان مصالح پر کننده دیوار، سقف و …مورد استفاده قرار گیرد و حالت چفت وبست محکمی  را در بنا ایجاد می کند. زیبایی و تنوع در طرح و رنگ آجر باعث شده است که از آن در نمای داخلی و ساختمان نیز استفاده شود. بی شک آجر از آن دسته مصالحی است که رنگ و بوی خاک را  هم چنان برای ما زنده نگه داشته است. یکی از شاخصه های معماری سنتی و اصیل ایرانی نیز بهره گیری از مصالحی هم چون آجر بوده است. حتی در معماری گذشته ایرانی نحوه چیدمان و قرار گیری آجر به شکل های گوناگون انجام می گرفته است و همین زیبایی خاصی به بنا می داده است. امروز نیز با مطالعه معماری پر رمز و راز ایرانی از چنین چیدمان هایی که به شکل های قوسی شکل، طاق و گنبد بودند  به طور نمادین ودکوراتیو در معماری های داخلی و بیرونی  استفاده می شود.

نویسنده: مهری رقمی

مراحل تولید آجر

مراحل ساخت آجر

تهیه و ساخت آجر طی مراحل و روش‌های زیر انجام می گیرد.
آماده سازی خاک رس: خاک رس برای ساخت آجر به روش دستی یا با ماشین برداشت و با کامیون یا تسمه نقاله به کارخانه آجرپزی منتقل می شود.
مناسب سازی خاک جهت استفاده: کلوخه‌های بزرگ با سنگ‌شکن شکسته شده و به وسیله تسمه نقاله به محل موردنظر منتقل می شود. جداسازی مواد نباتی و دانه‌های درشت خاک صورت می گیرد و مواد لازم برای تهیه گل مهیا می شود.
آماده کردن گل و قالب‌گیری خشت
الف_ خشت‌زنی و آماده کردن گل: هدف از تهیه کردن گل به دست آوردن گلی مناسب، یکدست و بدون کلوخه و مواد اضافی خارجی است. در راه و روش قدیمی و سنتی بعد از سرند کردن و یکدست‌سازی خاک آخوره ای می سازند و مقدار آبی با حدود 30 الی 35 درصد از وزن خاک به آن اضافه می شود. سپس گل را ورز می دهند تا حالت خمیری به خود بگیرد و بدون این که فشارزیادی نیاز باشد، گل در قالب ریخته می شود و با فشار دست خشت‌زنی انجام می گیرد.
به دلیل اینکه در این روش خشت‌زنی با دست صورت می‌گیرد گاهی مواقع جهت آسودگی در قالب‌گیری میزان آب افزوده شده تا دو برابر افزایش می‌یابد. آجری که به این صورت تهیه می‌شود سبک و پوک است. آجر فشاری یا گری نام این نوع آجر است.
برای خشت‌زنی با دست از انواع قالب‌های زیر می‌توان استفاده کرد:
-قلب چهارتایی خشت‌زنی
-کلاف قالب (کشیده) بدون ته
-قالب جفتی (خشتی) ایرانی
-کلاف قالب تکی مربع (خشتی) بدون ته

خشت‌زنی در کارخانه

به‌طورکلی سه روش کارخانه‌ای برای قالب‌گیری گل و خشت‌زنی هست:
خمیری شکل یا روش گل نرم: در این روش آب به میزان 20 الی 30 درصد وزن خاک به آن اضافه می‌شود. خمیر گل از میان ماشین مکنده‌ای به شکل چرخ‌گوشت که نام دارد عبور داده می‌شود؛ و سپس هوا زدایی می‌شود. بعد از هوا زدایی خمیر با سیم بریده می‌شود. بعد از اینکه خشت تهیه شد به دستگاه خشک‌کن انتقال داده می شود.

گل سفت: در تهیه گل سفت حدود ۲۵_۲۰ درصد وزن خاک به آن آب افزوده می‌شود. مابقی مراحل تهیه این نوع گل نیز مانند گل نرم است، فقط فرق بین این دو به دلیل استفاده از آب کمتر آجر ساخته شده مقاومت بیشتری دارد.
پرس کردن خاک نیمه‌خشک: ابتدا در حدود ۸_۱۰ درصد وزن خاک به آن اضافه می‌شود تا دانه‌های موجود مرطوب شوند. بعد از مرطوب کردن خاک فشاری با تقریب ۸۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع توسط دستگاه پرس بر آن وارد می‌شود و خشت به وجود می‌آید. در این مرحله دیگری نیازی به خشک‌کردن خشت مدنظر نیست.
خشک کردن خشت نیز به رو ش های مختلفی انجام می گیرد که عبارتند از:
_ قرار گیری خشت در هوای آزاد به مدت ۱۳_۱۵ روز
_بهر ه گیری از کوره حلقه ای شکل هوفمان و قرار دادن خشت در اتاقک‌های کوره یا بام آن
_ استفاده از گرم‌خانه (اتاق گرم): اتاقی بلند و باریکی که از پایین آن هوای داغ رد و بدل می‌شود. رطوبت فضا نیز از سمت بالای اتاق مکیده می‌شود.
بهره‌گیری از تونل گرم: در این مکان خشت‌ها روی واگن قرار می گیرند و از یک سو هوای گرم وارد تونل می شوند. در پایان کار که خشت ها به انتهای تونل می رسند رطوبت خود را از دست می دهند.
بعد از خشک کردن خشت برای تهیه آجر لعاب دار به آن لعاب می دهند. در حین پخت آجر لعاب هم میپزد. لعاب هایی که دمای پختن کمتری نسبت به آجر نیاز دارند می توان بعد از ساخت آجر انجام داد.

تهیه آجر یا به عبارتی آجرپزی: بعد از خشک شدن خشت‌ها در کوره چیده می‌شوند. نحوه چینش خشت‌ها باید به گونه ای باشد که گازهای داغ و شعله با به راحتی بتوانند از میان آن‌ها عبور کنند. آجرپزی یعنی گرما دادن به آجر به شکلی که آب تبلور خاک رس بپرد و دانه‌های خاک به خوبی به هم بچسبند و جسم سختی به وجود آورند.
درجه‌ای که برای پخت آجر استفاده می شود از ۸۰۰_ ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد است و مدت پخت با توجه به نوع کوره و نحوه رساندن حرارت به خشت‌ها از یک الی هفت روز متغیر است.
نویسنده: مهری رقمی

کاربرد آجر در معماری

کاربرد آجر در معماری

هیچ متریالی مانند آجر نمی‌تواند زمین و رنگ و بوی خاک را در بناها برای انسان زنده کند. این متریال از دیرباز در هر گوشه معماری بناها و در هر مکانی به فراخور موقعیت، شکل تازه‌ای به خود گرفته و ایفای نقش نموده است. از ویژگی‌های حائز اهمیت آجر، فراوانی مواد اولیه، روش ساخت و همچنین عمر طولانی‌تر آن اشاره نمود. پختن و مصرف آجر در زمان ساسانیان گسترش یافت و می‌توان گفت در ساختمان‌های عظیم مانند آتشکده‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. در بازه‌های زمانی گوناگون ابعاد آجرها نیز تغییر یافته است اما با توجه به ابعاد آن نمی‌توان به دوره‌ی تاریخی بنا پی برد. با یک روش قدیمی می‌توان آجر خوب و بد را از هم تشخیص داد، آجر ممتاز در برخورد همزمان با آجر دیگر اگر صدای زنگ بدهد نشانه‌ی سلامت، توپری، مقاومت بالا و همچنین جذب کم آب خواهد بود. آجرها بر اساس کاربردشان به چند نوع آجر فشاری، آجر ماشینی، آجر سفالی، آجر لعابی، آجر نسوز، آجر ماسه آهکی و آجر جوش تقسیم می‌شوند.

آجر فشاری

خشت این آجر با دست زده می‌شود گوشه‌های قالب با فشار دستی کارگران پر می‌شود. این نوع آجر به طور معمول در سفت کاری و زیر کاری ساختمان مانند کرسی چینی، طاق ضربی، دیوار حمال و… به کار می‌رود. محبوبیت آجر فشاری در سازه‌ها موجب شده تا ابعاد دیگر محصولات مانند آجر ماشینی را بر اساس اندازه این آجر تنظیم نمایند.

آجر ماشینی

این آجر دارای ۸ تا ۱۰ عدد سوراخ‌ بر روی سطح آن است. علت وجود سوراخ‌های موجود در آجر ماشینی این است که برای مثال در زمان ساخت یک دیوار، ملات به صورت عمودی در آجر نفوذ نموده و باعث افزایش استحکام بیشتر می‌گردد. آجر مورد نظر به دلیل فرم و سوراخ‌های موجود در آن در ساختن دیوار حمال کاربرد بیشتری دارد.

آجر سفالی

این آجر نیز به صورت سوراخ‌دار است که به دلیل جذب کم آب و چسبندگی مناسب با ملات مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرد. آجر مورد نظر خود به دو نوع دیواری و سقفی تقسیم می‌گردد. آجر سفالی معمولا دارای پاشنه‌ای به اندازه ۴ یا ۵ سانتیمتر است که به راحتی در میان تیرچه‌ها قرار می‌گیرد.

آجر لعابی

همانطور که از اسم این آجر پیداست سطوح آن دارای لعاب است. از ویژگی‌های لعابی بودن آن افزایش مقاومت در برابر عوامل فرسایشی و سایشی است و همچنین بافت صاف آن نیز مانع از نفوذ آب به درون آجر می‌شود. زمان لعاب کاری آجرها معمولا در هنگام خشک کردن آن‌ها خواهد بود.

آجر نسوز

مواد اولیه تولید این آجر با توجه به محل استفاده آن تغییر می‌کند و با حداقل مواد گداز آور ساخته می‌شود. این آجر علاوه بر نما در فضاهای مرطوب مانند حمام و حتی کف ساختمان نیز قابل استفاده خواهد بود.

آجر ماسه آهکی

ماده اصلی تشکیل دهنده این نوع آجر از سیلیکات کلسیم است. این آجر در شرایط فشاری و بخاری تولید می‌شود. مقاومت آجر ماسه آهکی در محیط‌های اسیدی و نمکی پایین است. آجر ماسه آهکی به دلیل جذب آب در پی‌سازی و کرسی چینی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

آجر جوش

این آجر از خاکی که در دمای بیش از هزار درجه خمیری نشود ساخته می‌شود و در زمان پخت نیز بیشتر در کوره نگه داشته می‌شود تا آجر یک تکه شود. برای یک تکه شدن از اکسید آهن استفاده می‌شود که باعث تعرق دانه‌های خاک و چسبندگی بیشتر آن می‌گردد. این اکسید رنگ آجر را سرخ یا سیاه می‌کند.
آجرها بر اساس نوع مصرف نیز دسته‌بندی می‌شوند که شامل آجر معمولی، آجر نما، آجر مهندسی مرغوب است.

آجر معمولی

این آجر در کارهای عمومی ساختمان بکار می‌رود.

آجرنما

طریقه ساخت این آجر نما به گونه‌ای است که در زمان استفاده نیازی به اندودکاری یا روکش‌های دیگر نداشته باشد.

آجر مهندسی مرغوب

این آجر به دلیل جسم متراکم، پرقدرت و نیمه شیشه‌ای خود در سازه‌هایی با قدرت تحمل بار زیاد استفاده می‌شود و منحصرا ماشینی تولید می‌شود.
با توجه به موارد ذکر شده می‌توان به میزان اهمیت آجر در بناها پی‌برد که علاوه بر کارایی بالا باعث می‌شود ساختمان در همخوانی کامل با محیط اطراف خود قرار گیرد و همچنین با گذر زمان و مدرن شدن خود رنگ و فرم بدیعی به بنا ‌بخشد. همچنین آجر‌ها بر خلاف دیگر مصالح ساختمانی بدون هیچ لایه خارجی و پوششی می‌توانند دست‌ نخورده باقی مانده و به راحتی در نمای خارجی و داخلی ساختمان بکار روند .

نحوه اجرای آجر نسوز نما

نحوه اجرای آجر نسوز

آجر نسوز نما در اصل ساختاری از آجر است و یکی از انواع آجر نما به شمار می‌آید. این آجر از خاک نسوز و خاک چینی تهیه شده است و در درجه حرارت بسیار بالا تولید می‌شود. همچنین این آجر در برابر دماهای بالا توان تحمل بسیار زیادی دارد و از ساختار مولکولی منظم و بسیار مستحکمی برخوردار است. آجر نسوز نما به دلیل تنوع رنگ و زیبایی خاص خود در نمای داخلی و خارجی ساختمان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه این آجر به دلیل نقش عایق برودتی و حرارتی که دارد نه تنها از هدر رفتن انرژی بوجود آمده از سیستم‌های گرمایشی سرمایشی جلوگیری می‌کند بلکه بر اساس رنگ و جنس و میزان سطحی که دارد باعث جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمان می‌شود و عکس همین عملکرد را در فصل تابستان به دنبال دارد و باعث دفع و انعکاس گرما و خنک شدن ساختمان می‌شود.

نحوه اجرای آجر نسوز در نمای خارجی ساختمان

آجر نسوز نما در عین ظرافت از استحکام و دوام بالایی برخوردار است که در نتیجه برای کار نماسازی هرچه ظرافت و دقت بیشتری به کار رود جذابیت کار را دو چندان بالا می‌برد. پس بهتر آن است برای این کار از نصاب‌های ماهر و کارآزموده و مسلط به نحوه نصب و بند‌ کشی آجر نسوز بهره برد. همچنین اینگونه آجر‌ها علاوه بر شکیل بودن و تنوع رنگ زیبایی که دارد، تفاوت طرح و رنگ را در کار به نمایش می‌گذارند و برای نشان دادن این زیبایی قبل از اجرا باید طراحی دقیق و درستی از نما فراهم شود. آجرهای نسوز به علت جذب آب بالایی که دارند بر خلاف آجرهای رسی به هیچگونه زنگ‌آب کردن نیازی ندارند و تنها با آبی که در ملات پشت کار وجود دارد چسبندگی لازم را برای قرارگیری به عنوان نمای ساختمان پیدا می‌کند. در واقع این آجر را می‌توان هم با چسب و هم ملات ماسه سیمان اجرا کرد.
فصل‌های گرم سال بهترین زمان برای اجرای نمای ساختمان خواهند بود زیرا در فصول سرد به علت یخ‌زدگی و سرما امکان شوره زدن آن بسیار است. همچنین در اجرای نما باید از ملات مرغوب استفاده نمود چرا که درصد بالایی از علل شوره زدن آجر نسوز استفاده از ملات بی کیفیت در پشت کار است و علت آن نیز چیزی جز وجود نمک و آهک محلول در اینگونه ملات‌ها نیست. دستورالعمل نصب و اجرای این آجرها به صورت شمش ملاتی است بدین صورت که با رعایت موارد توصیه شده شمش آجر بر روی نما قرار داده می‌شود سپس ملات مرغوب را پشت آن ریخته و در نهایت بند کشی آجر نسوز انجام می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که الگوی اجرای نما بر اساس یک کله و یک راسته آجر همراه با دو عرض بند کشی در طول و عرض بر اساس یک عرض آجر به علاوه یک عرض بند کشی تنظیم می‌شود. در طراحی نماهای آجری لازم است به گونه‌ای پیش‌بینی‌های لازم به عمل آید که نیاز به قطعات کوچکتر و یا نیمه نباشد. بنابراین بسته به نوع الگو و طرح مورد نظر می‌توان به صورت راسته از طول آجر در نماکاری استفاده نمود.
در پایان کار به هیچ عنوان استفاده از انواع رزین و نانو بر روی آجرهای نسوز نما توصیه نمی‌شود چرا که این مواد با پوششی که بر روی آجر بر جای می‌گذارند از تنفس طبیعی آن جلوگیری کرده و مانع خشک شدن ملات کار شده و با ایجاد شوره، ظاهری نامناسب به نما می‌بخشند.

نحوه اجرای آجر نسوز نما در کف

زیر ساخت مناسب، مهم‌ترین عامل در بحث اجرای آجرنسوز کف است چرا که اگر کف سازی به صورت مناسب و دقیق انجام نگیرد به اصطلاح می‌گویند زیر ساخت آجرها لق شده است و در این صورت احتمال شکستگی آن‌ها بسیار زیاد خواهد بود. زیرا آجر نسوز کف در تماس مستقیم با آب است و علاوه بر ملات مناسب باید از عایق نیز در این کار بهره گرفت، با این کار از تماس مستقیم آجر با خاک جلوگیری کرده و مانع از شوره زدن می‌شود.

نحوه اجرای آجر نسوز در نمای داخلی

در دکوراسیون داخلی آجرهای نسوز به دلیل گیرایش بالا نیازی به ملات ماسه و سیمان ندارند و به راحتی با چسب‌های مناسب و مخصوص این کار می‌توان آن را به دیوار نصب نمود و فضای داخلی خود را چشمگیر نمود و از زیبایی وصف ناپذیر آن لذت برد.

اجر نسوز نما