بناهای آجری

مشهورترین ساختمان های آجری دنیا

مشهورترین ساختمان های آجری دنیا

بنابر یافته‌ی باستان شناسان ایران از دیرباز مرکز بناهای آجری بوده و با آمدن و رفتن حاکمان این هنر روز به روز پررنگ تر گشته است و در راس این هنر اصفهان قرار دارد که بناهایی چون مسجد امام٬ میدان نقش جهان٬ سی و سه و پل و پل خواجو گواه این موضوع است. مساجد٬ عمارت‌ها٬ گنبدها و پل‌های به جا مانده از عصر و دوران‌های مختلف نشان‌دهنده‌ی قدرت و مهارت هنر معماری ایران دارد. در زمان ساسانیان شهر تیسفون مرکز معماری اجری بوده است.

معروف‌ترین بناهای آجری

کلیسای جامع ایتالیا در پیزا یکی از ساختمان‌های میراث جهانی یونسکو است که سالانه توریست های زیادی را در منطقه‌ی توسکانی به خود می‌بیند. گنبد این کلیسای باشکوه از آجر ساخته شده است.

بناهای آجری

معروف‌ترین بناهای آجری

 

شهر گنبد کاووس بنای آجری برج قابوس با قدمت بیش از 1000 سال را در خود جا داده است. همچنین این بنا با ارتفاع 18 متر به‌عنوان بلندترین برج اجری جهان گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

بناهای آجری

معروف‌ترین بناهای آجری

 

از مهمترین بناهای آجری تمدن های گذشته بقایای قصر داریوش اول در شوش است که در حال حاضر از آن در موزه‌ی لوور پاریس نگهداری می شود.

بقایای بناها نشان می دهد که در استانبول به دلیل در دسترس نبودن مصالح طبیعی از اجر استفاده می‌کرده‌اند و معماری‌های باشکوهی از اجر به جا مانده است. ساختمان‌های اجری از استانبول به سایر نقاط امپراطوری اسلامی صادر شده است.

در شهر بخارا بناهایی چون مقبره امیر منصور سامانی و مسجد ماه خاصه بر جایگاه ویژه‌ی معماری آجری گواه می دهد. علاوه بر معماری٬ حکاکی به روی آجر از دیگر توانایی هنرمندان این شهر بوده است.

بناهای آجری

معروف‌ترین بناهای آجری

 

آجر کاری

معماری سنتی دارای جزئیات هنرمندانه‌ای است که آن را ماندگار کرده است. هنر آجرکاری در دوران ساسانی٬ سلجوقی و صفوی رونق داشت اما در دوران قاجار بهای بیشتری به خود گرفت. بناهایی چون برج‌های لاجیم٬ برج خرقان قزوین و مقبره مولانا زین الدین ابابکر نمونه‌ای از آثار این دوران است. معماران کم کم با ترکیب آجر و کاشی جلوه‌ی ویژه‌ای به بنا بخشیدند. تنوع در طرح آجر کاری‌ها تزئينات با را به اوج خود رساند. موضوع بسیار مهم این است که آجر کاری در همه جای ایران یکسان نبوده بلکه هر جایی از طرح مخصوص به آن منطقه برخوردار بوده است. از دوران صفوفیه به‌بعد معماری ایرانی با معماری غربی تلفیق شد و سبک ویژه‌ای را پدید آورد. در دوران تاریخی مختلف بنا به مکان٬ نوع خاک و اهمیت بنا ابعاد آجر دست‌خوش تغییر بوده است.

نقش آجر در نمای ساختمان

نقش آجر در نمای ساختمان

از معماری‌های کهن نمای آجری بناها اثری هنرمندانه٬ اصولی و فنی به‌جا مانده است. مساجد و عمارت‌هایی که باقی مانده‌اند نشانه‌ی ذوق و سلیقه‌ی معماران ایرانی است. در معماری ایرانی از دیرباز به آجر نما در داخل و بیرون ساختمان اهمیت زیادی داده شده. در جای جای ایران شاهد نقش آفرینی به وسیله‌ی آجر هستیم. سازندگان گذشته‌ی ما خانه را جای آسایش و آرامش می دانستند به همین علت برای بناها ارزش بسیاری قائل بودند. آجر باید دارای استاندارد خاصی باشد با توجه به شواهد اولين ساخت آجر استاندارد در ايران٬ برای عمارت دارالخلافه توسط ميرزا تقي خان اميرکبير به کار گرفته شد

آجر نما

نقش آجر در نمای ساختمان

تعریف آجر در آجر نما

آجر به عنوان مصالحی مصنوعی توسط انسان ساخته و پرداخته می‌شود. این نشانه‌ی این است که انسان از ده هزار سال قبل علاقه‌‌ای به ساختن بنای مورد علاقه‌ی خود داشته است. حتی بقایای کوره‌های آجر پزی در سیلک کاشان و شوش این تاریخ را به هزاره‌ی چهارم قبل از میلاد بر می گرداند.

آجر به عنوان مصالحی مقاوم و بادوام از گذشته های بسیار دور جزو مهم ترین متریال‌ها به شمار آمده است. از آجر به شیوه‌های گوناگونی استفاده شده است. اما آنچه که جای شگفتی دارد این است که هنوز هم که هنوز است از محبوبیت آجر در بناها کاسته نشده است. امروزه با پیشرفت در زمینه‌ی معماری نیز انواع گوناگون آجر به بازار مصالح وارد شده است.

بنا به نیاز و اقلیم‌های زیستی آجرهای مختلفی وجود دارد.به صورت کلی  آجر مخلوطي است از خاک رس٬ ماسه٬ فلدسپات٬ سنگ آهک٬ سولفات ها٬ سولفورها٬ فسفات ها٬ کاني هاي آهن٬ منگنز٬ منيزيم٬ سديم٬ پتاسيم و مواد آلي است. با توجه به مواد خامی که در ساخت آجر به کار برده می‌شود آجرهای مختلفی جهت مصارف گوناگون تولید می‌شود.

آجر نما

استفاده از آجر در نمای ساختمان

استفاده از آجر نما در ساختمان

آجری که برای نما استفاده می‌شود ویژگی خاصی دارد. مثلا این آجرها کاملا پخته٬ سخت و یکنواخت هستند و در اثر برخورد با آجرهای دیگر صدای زنگداری ایجاد می‌کنند. آجر نما در جذب آب میزان استانداردی دارد. آجر نما باید در برابر تغیرات دما و رطوبت دارای مقاومت باشد و به راحتی آب در آن نفوذ نکند. طرح آجر نما امروزه بسیار متنوع بوده و طراحان در این زمینه بسیار فعال‌اند. علاوه بر آن این آجر نباید معایبی چون شوره زدگی٬ ترک خوردگی و نظایر آن را داشته باشد. آجرنما در رنگ های مختلفی در بازار یافت می‌شود. با وجود طرح های متنع این آجرها اما باید قبل از اجرای کار آجر نما را باید تیشه داری کرد  و اضلاع آن را به وسیله‌ی ماشین تراش پهن کرد.

باید متناسب با ساختمان نمای آن را انتخاب کرد. مسلما یک ساختمان اداری با یک ساختمان مسکونی باید در نما تفاوت هایی با هم داشته باشند. حتی رنگ آجر نما باید با کاربری ساختمان هماهنگ باشد. قبل از اجرای هر طرحی باید با معمار و طراح باتجربه ای مشورت کرد. گاهی امکان دارد با وجود هزینه‌ی گزافی که می‌شود نمای چندان زیبایی از آب در نیاید. در این زمینه باید از ذوق و سلیقه‌ی هنرمندانه ای برخوردار بود.
جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

کاربرد آجر قزاقی در گذر زمان

 کاربرد آجر قزاقی در گذر زمان

آجر قزاقی را که میشناسید،آجر مصالح اساسی و بسیار ضروری در ساخت و ساز بنا است. آجر قزاقی از آن دسته مصالح ساختمانی است که از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته است. این متریال پیوند دهنده‌ی معماری مدرنیته و سنتی است. این آجر به صورت دستی و سنتی  ساخته می‌شود. با وجود پیشرفت‌‌های دنیای معماری آجر قزاقی هنوز هم در نمای بیرونی و داخلی ساختمان نقش موثری دارد و در طی دوران رد پای پررنگی از خود به جا گذاشته است که به عنوان مثال می‌توان از زیگورات چغازنبیل، ایوان مدائن، مسجد جامع اصفهان و یزد و رباط شرف (موزه ی آجر کاری ایران) نام برد.

تلفیق سنت و مدرنیته 

امروزه نما و دکوراسیون سنتی طرفداران زیادی دارد. به راحتی توانسته نیاز این دسته از طرفداران را در نمای بیرونی٬ داخلی و حتی کف پوش رفع کند٬ همچنین می توان از آن به عنوان آجر پلاک و.. نیز استفاده کرد. سازندگان ساختمان برای مزین کردن نما و حتی فضای داخلی از این آجر استفاده‌ی فراوانی می‌کنند.

آجر قزاقی به دلیل تنوعی که در طرح ٬ اندازه و رنگ دارد دست کاربران را باز گذاشته است و هر سلیقه ای را راضی نگه می دارد. البته می‌توان این متریال را همراه با مصالح دیگر به صورت ترکیبی استفاده کرد. با خلاقیت و مشورت با طراح با تجربه می توان ساختمانی مدرن با نمای فوق  العاده داشت. البته در به کارگیری آجر قزاقی باید به کاربرد ساختمان توجه کرد. باید یک ساختمان مسکونی با یک ساختمان تجاری و یا اداری تفاوتی داشته باشد.

جایگاه در معماری مدرن

آجر قزاقی جزو آجرهای دستی سنتی است که جایگاه ویژ‌ه‌ای در معماری مدرن دارد. استحکام و دوام بالایی برخوردار است و در برابر تغییرات آب و هوایی دارای مقاومت است. از آجرهای قزاقی نسوز در داخل شومینه نیز استفاده می‌شود. نگه داری از این نوع آجر ارازان و راحت است.

آجر قزاقی

جایگاه آجر قزاقی در معماری مدرن

انواع آجر 

آجرهای قزاقی به رنگ‌های ابلق٬ بهی (کرم) و قرمز در نمای ساختمان یشترین کاربرد را دارند. علاوه بر این انواع آجر قزاقی شامل: بادمجانی٬ خطایی- کرم٬ خطایی-پیازی٬ آجرنما 3 سانت کرم٬ آجرنما 3 سانت قرمز٬ آجر نما 3 سانت ال است.

ساختمانی که در ساخت آن از آجر قزاقی استفاده شده است  ارزش قیمت گذاری آن بیشتر است. از مزایای ایت آجر می‌توان به عایق بودن آن در برابر سرما و گرما و هچنین سرو صدا اشاره کرد. این مصالح باعث ایجاد تعادل دمایی در داخل ساختمان می شود. این آجرها در برابر ایجاد ترک و درز مقاوم هستند و از ماندگاری بالایی برخوردارند. در مقابل شوره زدگی مقاوم است و در مجاورت آب حاوی سولفات مقاومت دارد. این متریال به دلیل جذب ملات زیادی که دارد از سست شدن و یا سقوط جلوگیری می کند.

آجر قزاقی

 

نقش آجر نما در دکوراسیون داخلی

آجرنما در دکوراسیون داخلی

آجرنما در دکوراسیون داخلی

آجر با توجه به قدمت و کیفیت بالایی که دارد حضور خود را در معماری داخلی و بیرونی پررنگ کرده است. آجرها به دلیل تنوع بالایی که در طرح و رنگ دارند٬ بعنوان متریالی در طراحی داخلی و دکوراتیو طرفداران زیادی دارد. در طراحی داخلی بوسیله‌ی آجرنما ایده‌ها و طرح‌های متنوعی را می توان ایجاد کرد. می‌توان این آجرها را همراه با مصالح دیگری ترکیب کرد و طرح زیبایی را خلق کرد. آجر دارای بافتی سفت و سخت است و در ترکیب با مصالح نرمی چون کف چوبی دکوراسیون داخلی چشم نوازی را بوجود می‌آورد. به وسیله‌ی آجر نما هم می‌توان طرحی سنتی یا مدرن را به خانه یا فضای مورد نظر داد. آجرنما قابلیت این را دارد که به فضای داخلی روح و احساس بدهد. رنگ‌های آجر نما به فضا گرما می‌دهد.  با خلاقیت و نوآوری می توان آجرنما را متناسب با دکوراسیون داخلی انتخاب و جلوه‌های خاصی به فضا بخشید. معمولا از آجر نما در یکی از دیوارها استفاده می‌شود که ظاهری مدرن و زیبایی دارد.

نقش آجر نما در دکوراسیون داخلی

آجر نما در دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی با آجرنما

این روزها خلاقیت‌های زیادی در دکوراسیون داخلی بوسیله‌ی آجرنما دیده می‌شود. گاهی دیوار ساختمان را به حالت سفت کاری رها می‌کنند و سطح آجر را با بافتی صاف و تمیز جلوه می‌دهند. نمای داخلی یک دست بعد از مدتی خسته کننده و تکراری به نظر می‌رسد. آجرنما کردن یکی از دیوارهای خانه این حس کسالت را از بین می‌برد٬ تغییر اساسی در فضای داخلی ایجاد می‌کند و همیشه تازگی خود را حفظ می‌کند. گرما و احساسی که آجر نما ایجاد می‌کند برای تزئین و پوشش اتاق خواب٬ اتاق نشیمن٬ سالن پذیرایی٬ کافه٬ رستوران٬ شرکت و… انتخاب های مناسبی هستند. دیوارهای آجرنما در داخل فضای بسته به راحتی قابل تمیزکاری و حتی تعویض نمونه‌های آسیب دیده است.

استفاده از آجر نما در طراحی داخلی

طراحی داخلی با آجر نما

نکات مهم در دیوارهای آجری آجر نما

داشتن یک دیوار آجر نما در خانه حس و حالی از آرامش و رضایتمندی به همراه دارد. زیرا همیشه در مجله‌های معماری خانه‌های لوکس از دیوارهای آجری برخوردارند. اما برای زیباتر کردن دیوار آجری لازم است یکسری ریزه‌کاری‌هایی را انجام داد مانند درزگیری آجرها و مراقبت از سطح آن‌ها جهت جلوگیری از خطر تجزیه شدن. برای روشن تر کردن فضا می توان سطحج آجرها را رنگ کرد و یا سطح آن‌ها را براق و درخشان کرد. که این کار بیشتر مناسب ورودی های کوچک و باریک و راهروهاست. این سطح براق همچنین از دیوار در مقابل گرد و خاک و حفظ زیبایی آجرنما کمک می‌کند.

رنگ سفید روی دیوار آجری ظاهری مدرن و تمیزتر به کار می‌‌دهد. این رنگ زدن باعث روشن شدن و بازتر شدن فضای خانه می‌شود اما دیوار آجری رنگ نزده جلوه‌ای روستایی به خانه می‌دهد. رنگ آجرنما هر شکلی که هست باید با دکوراسیون داخلی هماهنگی داشته باشد.

چه نکاتی را دیوارهای آجری باید رعایت کرد

نکات مهم در دیوارهای آجری

می توان دیوار آشپزخانه را آجرنما کرد و قفسه‌های باز را به روی این دیوارها نصب کرد و جلوه ای صمیمی و گرم در فضا به‌وجود آورد. متناسب با سلیقه می توان روی دیوار آجری دست نوشته استفاده کرد و یا روی این دیوارهای قاب عکس آویزان کرد. به سادگی می توان هم نمای داخلی را تغییر داد و هم حس و حال خوبی به فضا بخشید.
جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

مزایای آجر نسوز در دکوراسیون

آجر نسوز در معماری داخلی

آجر نسوز در معماری داخلی

آجر نسوز به دلیل مقاومت و دوام بالایی که دارد علاوه بر نمای بیرونی ساختمان در طراحی داخلی از آن استفاده می‌شود. گرایش به فضاهایی با دیوارهای آجرنسوز امروزه طرفداران زیادی دارد. علاوه بر دیوار در ساخت شومینه ها نیز از اجر نسوز در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. دیوارهای یکنواخت و یک دست در فضای داخلی حس خستگی را به وجود می‌آورد. از آجر نما در مکان‌های مسکونی٬ تجاری٬ رستوران٬ کافی‌شاپ و … برای تلطیف کردن فضا استفاده می‌شود. اگر آجرنما را با سایر مصالح به صورت ترکیبی استفاده کرد جلوه‌ی متفاوت و بی‌نظیری را خلق می‌کند. البته در آجرنما کردن فضای داخلی باید به هماهنگ بودن با دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی داد.

مزایای آجر نسوز در دکوراسیون

مزایای آجر نسوز در دکوراسیون

آجرهای نسوز با توجه به تنوعی که در سبک و رنگ آن‌ها وجود دارد در جذاب تر شدن فضای داخلی تاثیر بسزایی دارند. با توجه به سلیقه‌ی شخصی می‌توان به وسیله‌ی این آجرها فضای مد نظر را ایجاد کرد. مثلا با استفاده از آجرنسوز خاکستری یا مشکی فضای خنثی را بوجود آورد و یا برای خانه‌هایی به سبک کلاسیک می توان از آجر نسوز با رنگ قرمز استفاده کرد. خانه های مدرن٬ کلاسیک و معاصر را به راحتی می‌توان با استفاده از آجر نما در دکوراسیون داخلی به وجود آورد. اما قبل از هر کاری بهتر است با طراحان باتجربه مشورت کرد زیرا بدون آگاهی امکان دارد هزینه‌ی زیادی را خرج کرد و در نهایت به نتیجه‌ی مورد نظر نرسید و آن جذابیت ایجاد نشود.

موارد استفاده آجر نسوز در نما داخلی

کاربرد اجر نسوز در نما داخلی

اتاق نشیمن٬ آشپزخانه٬ ورودی راهرو٬ اتاق خواب و حتی سالن غذاخوری را می‌توان با استفاده از آجرنما دلچسب‌تر و زیباتر جلوه داد. داشتن خانه‌ای با طراحی داخلی زیبا احساس آرامش و امنیت را منتقل می‌کند. به راحتی و با هزینه ای کم می‌توان محیط مورد نظر خود را به وجود آورد کافی‌ است خلاقیت به خرج داد و از تکرار پرهیز کرد.
دیوار آجر نسوز با توجه به تنوع زیادی که دارد می‌تواند پس زمینه‌ای زیبا و دوست داشتنی ایجاد کند، می‌توان روی این دیوارها قاب عکس‌های خانوادگی گذاشت٬ می‌توان از آثار هنری به روی این دیوارهای استفاده کرد و یا با توجه به سلیقه‌ی کاربر هر نوع خلاقیتی را بروی این دیوارها پیاده کرد.

زیباسازی جر نسوز نما با نورپردازی

نوپردازی روی آجر نسوز

نورپردازی یکی از مهمترین عنصرهایی است که می‌توان هر جایی از فضای مد نظر را درخشان‌تر نشان داد. با استفاده از نورپردازی روی دیوار آجرنسوز می توان چیدمان محیط را پر رنگ‌تر نشان داد و از خنثی بودن فضا کاست. برای آنکه دیوار آجرنما نقطه‌ی کانونی منزل باشد نورپردازی بهترین گزینه است.

همچنین استفاده از دیوار آجر نسوز بعنوان پس زمینه برای تلویزیون در طراحی فضای مدرن بسیار موثر است. در مکان هایی که فضا کلا یک دست و یک شکل است استفاده از یک دیوار آجرنما بافت و رنگی چشم گیر به محیط می‌بخشد. با این حال با استفاده از طرح‌های نوآورانه در آجرنما می توان از کلیشه‌ها فاصله گرفت و خانه و فضای رویایی خود را به حقیقت نزدیک کرد.

 

 

آجر نسوز نما

آجر نسوز نما در معماری نوین

آجر نسوز نما

انسان‌ها از گذشته برای حفاظت خود از عوامل جوی مختلف، سر پناهی به نام خانه درست کردند. عدم وجود منفذ در خانه های اولیه اگرچه از نفوذ عوامل جوی مختلف جلوگیری می کرد، ولی  باعث می شد که انسان از دریافت نور و تهویه لازم نیز محروم شود. بنابراین نیاز کم کم باعث ضرورت چیزی به نام نما برای افزودن روزنه هایی جهت عبور نور و تهویه مناسب به درون ساختمان شد. امروزه در ساختمان سازی به نمای کار اهمیت بسیاری داده می شود و به دلیل شرایط آب و هوایی از مصالح با دوامی چون آجر نسوز نما بسیار استفاده می شود.
نقش آجر نسوز نما در نمای ساختمان آجرهای نسوز را به علت انواع مختلفی که در طرح و رنگ دارند٬ می توان با ترکیب چند نوع از آن ها و یا با سایر مصالح زیباترین نمای ساختمان را داشت. اگر در اجرای طرح نمای ساختمان الگوی مناسبی وجود نداشت حتی با گران قیمت ترین آجرها‌ هم نمی‌توان نمای جالبی را بدست آور.  بنابراین در اجرای نمای ساختمان بهتر است با طراحان با تجربه مشورت کرد و از راهنمایی های آن‌ها استفاده کرد. برای نصب آجرهای نسوز می‌توان از چسب و یا ملات و سیمان هم استفاده کرد. در به کارگیری آجر نسوز نما در نمای ساختمان به همراه دیگر مصالح با هارمونی خاص قابلیت این را دارد که ظاهری متفاوت و زیبایی از ساختمان داشت.آجر نسوز نما

البته باید قبل از انجام کار به نوع کاربری و اهداف ساختمان توجه کرد. مسلما باید ساختمان اداری با ساختمان مسکونی و همچنین تجاری تفاوت هایی با هم داشته باشند.طراحان خلاق با استفاده از بافت٬ حجم٬ فضا سازی، نور و سایه، مصالح متنوع را به منظور دستیابی به اهداف زیباسازی، عملکردی و اغلب هنری به‌کار می برند. اهداف معماران طراحی خلاقانه و استفاده از مصالح مختلف و فرم‌های گوناگون با بهره گیری از قواعد است. نمای یک ساختمان اولین ویژگی است که مورد توجه عموم قرار می‌گیرد، بنابراین جلوه زیبایی جزء جدایی ‌ناپذیر آن است. زیبایی بی کیفیت چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد اما آجر نسوز نما این قابلیت را دارد که علاوه بر زیبا سازی مقاومت و دوام بنا را تضمین کند. به همین دلیل در معماری مدرن از این مصالح استفاده ی زیادی می شود.

انواع آجر نسوز نما بنا به نیاز و تنوعی که در آجرهای نسوز وجود دارد در هر کاری می توان از آن ها بهره برد:

  • آجر نسوز نما کروم: ترکیب این آجر 90 درصد اکسید آلومنیوم و 10 درصد اکسید کروم است و از این آجر برای پوشش داخلی کوره های ذوب شیشه٬ فولادسازی و صنایع غیر آهنی استفاده می شود.
  • آجرهای آلومینیومی: بیشتری مواد تشکیل دهنده این مصالح آلومین است.از این متریال در معماری داخلی استفاده می شود. آجر نسوز نما آلومینیومی دمای بین 1200 تا 1800 درجه ساتی‌گراد را تحمل می کند.
  • آجر نسوز نما زیرکوتیوم: در ترکیب مواد تشکیل دهنده ی این آجر سولفات زیرکونیوم٫ کوارتز و آلومن به‌کار برده می شود. از این آجر نسوز نما در داخل کوره هایی با دمای بالا چون ذوب آلومینیوم استفاده می شود.
  • آجر نسوز نما سیلیسی:‌ این آجرها از خاک سیلیس ساخته می شود.این متریال در ساخت کوره های ذوب فولاد٬ تولید سرامیک و شیشه کاربرد دارد.
  • آجر نسوز نما قلیایی: در ترکیب این آجر سیلیسیم دی اکسید٬ اکسید آهن٬ اکسید کروم و اکسید منیزیم وجود دارد. از این مصالح در کوره های دوار سیمان سازی٬ ذوب شیشه و مصالح غیر آهنی استفاده می شود.

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

زیبایی ساختمان ها با نمای بالکنی در بارسلون

اهمیت آجر نسوز نما در ساختمان سازی

 

آجر نسوز نما در معماری امروزه نقش مهمی به عهده دارد. در ساخت آجر نسوز نما نسبت به آجر معمولی جز تفاوت دمایی٬ فرق دیگری وجود ندارد. این متریال در دمایی حدود 1500 درجه سانتی گراد پخته می شود.

 

انواع آجر تزئینی آجر نسوز

آجر نسوز نما در گذر زمان

آجر نسوز نما در گذشته از  بیشتر برای کوره ها و مصارف صنعتی استفاده می شد. اما به مرور از این مصالح در طراحی داخلی و بیرونی ساختمان به‌ کار برده شد.

در واقع در مورد آجر نسوز نما می‌توان گفت که نوعی چینی هستند که از خاک نسوز درست می‌ شوند. به دلیل مقاومت دمایی بالای این آجر از آن به عنوان پوشش داخلی کوره های صنعتی به‌کار برده می شود. در ساخت شومینه ها نیز از این متریال مقاوم استفاده می شود.

آجر نسوز نما با توجه به ماده ای که در ساخت آن ها به‌کار می رود انواع مختلفی دارند که هر کدام در دماهای متفاوتی را تحمل می کنند و کاربردهای متنوعی دارند. آجرهای نسوز  نما تنوع رنگ بالایی دارند اما معمول ترین آن ها قهوه‌ای و قرمز است. قیمت این آجرها به دلیل گران بودن قیمت خاک نسوز نسبت به آجرهای معمولی گران تر است.

خاک‌ سازنده آجر نسوز نما از کانی های معدنی نسوز تهیه می شود. تا دهه 1960 در ساخت درونی کوره ها از خاک نسوز و کربن بهره می بردند اما امروزه آجرهای نسوز جای این متریال ها را گرفته‌اند. این آجرها با توجه به سازگار بودن با محیط زیست تقریبا جزو پر مصرف ترین آجرهاست.

رنگ آجر نسوز نما

استفاده از آجر نسوز نما در ساختمان

عوامل اقلیمی یکی از مهم ترین دلایل انتخاب مصالح مورد نیاز است. بدون شک موقعیت جغرافیایی مشخص می کند که از چه نوع معماری و چه نور متریالی استفاده شود. مناطق اقلیمی مختلف معماری های متفاوتی را ایجاد کرده است.

موقعیت جغرافیایی متنوع در ایران زمین طرح‌های منطقی معماری و هماهنگ با اقلیم مورد نظر را به وجود آورده است که آجر نسوز نما نقش بسزائی در این میانه دارد. این آجرها به عنوان یکی از زیباترین مصالح نمای ساختمان در بیشتر مناطق اقلیمی ایران زمین کاربرد دارد.

با توجه به ساختار معماری بومی مناطق اقلیمی مختلف ایران، تاثیر فراوانی در شکل گیری شهر ها و ترکیب معماری آن ها دارد. در برخی نقاط زمستان های سرد و یخبندان و برخی دیگر تابستان های سوزانی وجود دارد٬ مسلما هر مصالحی در این مکان ها چندان دوام ندارد. اما آجر نسوز نما علاوه بر زیبایی مقاومت خود را در شرایط مختلف ثابت کرده است. با استفاده از این آجرها می‌توان ساختمان‌های کلاسیک و یا مدرنی را طراحی کرد.

آجر نسوز نما در معماری

مزایای استفاده از آجر نسوز نما

1-این آجرها از اتلاف انرژی جلوگیری‌ می کنند و در مقابل سرما و گرما زیاد٬ مقاوم است.
2-این آجرها به دلیل داشتن رنگ های متنوع جهت استفاده در نمای ساختمان در معماری بیرونی٬ پرطرفدار است.
3- آجر نسوز نما به دلیل سبک بودن نیازی به نگه دارنده و یا اسکوب ندارد.
4- به دلیل پخت در دمای بالا در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم است.
5- به دلیل جذبی که با ملات و سیمان دارد به هیچ وجه خطر سقوط از ساختمان را ندارد.
6- با این آجرها می توان هر الگو و طرحی را پیاده کرد.
7- با توجه به دوام و ماندگاری که این اجر دارد هزینه‌ی آن به صرفه است.

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.