آجر نسوز

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز در اصل نوعی از آجر با ساختاری متفاوت است. این آجر‌ها از خاک نسوز و خاک چینی تهیه و در حرارت بالای 1500 درجه پخته می‌شوند. آجر نسوز به دلیل ساختار مولکولی بسیار منظم و مستحکم خود در مقابله با دماهای بالا مقاوم است. از این آجر در کوره‌ها، پاتیل‌ها و عایقکاری صنعتی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که از انواع معمولی آن‌ها در نماهای آجری استفاده می‌شود.

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

مواد اصلی تشکیل دهنده این نوع آجر، کانی‌ها و پوکه‌های معدنی نسوز است. این مواد اولیه را مواد نسوز می‌نامند. مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارت‌های بالا و شرایط محیط عمل را داشته باشند.

انواع آجرهای نسوز

آجرهای نسوز با توجه به نوع ماده به کار رفته در آن‌ها انواع مختلفی دارند. در ادامه به بررسی انواع آجر نسوز می‌پردازیم.

آجرهای به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند

 • آجر سيليسی

 • آجر نسوز ویژه

 • آجر آلومينيومی

 • آجر نسوز قلیایی

آجر سیلیسی

به آجرهایی که از خاک سیلیسی ساخته شده باشند آجر سیلیسی می‌گویند. البته خاک های سیلیسی را در اصطلاح کورتزیت هم می‌گویند. مواد تشکیل دهنده آنها شامل اکسید سیلیسیوم به مقدار خیلی زیاد و مابقی آنها اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن است. برای تهیه این ترکیب از کوارتز خالص استفاده می‌کنند. کاربرد این آجر در پوشش درونی کوره‌های فولاد سازی، تولید شیشه، سرامیک و همچنین کوره‌های کک سازی است.

آجر نسوز ویژه

این آجر از فلزات واسطه ساخته می‌شود و در صنعت کاربرد دارد. آجر نسوز ویژه خود دارای انواع گوناگونی است. این آجر شامل آجر نسوز اکسید کروم – کوروندوم، آجر نسوز زیرکونیوم، آجر نسوز اکسید کروم است.

آجر آلومينيومی

بیشترین ماده تشکیل دهنده این آجرها اکسید آلومینیوم یا آلومین است. این آجرها با مقاومت مناسب 1750 درجه سلسیون و همچنین مقاومت در برابر قلیاها در کوره‌های ذوب آهن، فلزات و ساخت شیشه استفاده می‌شود.

آجر نسوز قلیایی

آجر های قلیایی از اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید تشکیل شده‌اند. اگر در شرایطی نیاز به افزایش مقاومت گرمایی این نوع آجر باشد مقداری اکسید کروم و اکسید آهن را به مواد آن اضافه می‌کنند. این آجر در قسمت‌های بالایی کوره‌های ذوب شیشه، پوشش داخلی کوره‌های فولادسازی و… کاربرد دارد.

آجر نسوز

تنوع رنگ در آجر نسوز

تنوع رنگ در نسوز

معروف‌ترین رنگ‌های آجر نسوز قرمز و قهوه‌ای است. اما فراموش نکنید که تنوع رنگ در آجرهای نسوز زیاد بوده و از مشکی گرفته تا سفید می‌توانند تغییر رنگ داشته باشند. حتی وجود رنگ های زنده و به رنگ طبیعت هم در آجرهای نسوز به چشم می خورد.

مزایای آجر نسوز

از آجر نسوز در نمای بیرونی ساختمان نیز استفاده می‌شود که دارای مزایایی نیز است. از مزایای آن می‌توان به موارد مختصر زیر اشاره نمود.

  1. مقاومت مقابل فرسایش و سرما وگرما
  2. طیف‌های رنگی زیبایی که در پایان کار زیبایی‌ نما را صد چندان  می‌کنند
  3. به دلیل سکب بودن نیازی به اسکوب و نگه‌دارنده ندارد
  4. به دلیل جذب زیادی که با ملات و سیمان دارد هرگز از ساختمان نمی‌افتد و خطرسقوط مصالح صفراست
  5.  عدم محدودیت اندازه و امکان ایجاد هر نوع طرح
  6. عدم محدودیت اندازه و امکان ایجاد هر نوع طرح
  7. عایق حرارتی مناسبی برای جلوگیری اتلاف انرژی است

 

آجر کف فرش

آجر کف فرش

آجر کف فرش

آجر کف فرش

آجر کف فرش

برای فرش کردن کف ساختمان‌ها و مکان‌های عمومی مواد و مصالح گوناگونی وجود دارد ازجمله سرامیک، موزاییک، سنگ، موکت، پارکت، آسفالت و … که هر یک به‌نوبه خود و کارکردی که دارند می‌توانند مور استفاده و توجه قرار گیرند. یکی دیگر از مصالحی که امروزه کاربرد بسیاری پیداکرده است، آجر کف است.

آجر کف فرش از موادی مانند مواد معدنی مانند خاک رس یا سنگ معدن ساخته‌شده و در هنگام قالب زدن و پخت خشت‌های آن در دمای بالای کوره‌های مخصوص تبدیل به محصولی مقاوم و باکیفیت شده است که برای استفاده در کف بسیار مناسب بوده و به‌آسانی فرسوده نمی‌شود. همچنین این آجرها به دلیل داشتن مقاومت و فشردگی بالا ترک برنمی‌دارند و رطوبت به داخل آن‌ها نفوذ نمی‌کند. این امر مانع از ورود هاگ‌ها و دانه‌ها به داخل آجر شده و جلبک و دیگر موجودات زنده به داخل آن راه پیدا نمی‌کنند.

آجر کف بر اساس معیارهایی مانند منطق آب و هوایی و میزان عبور و مرور به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

آجر کف فرش

انواع آجر کف فرش

انواع آجر

 نوع اول:

این نوع آجر در محل‌های پررفت‌وآمد و در معرض فرسایش زیاد و عبور وسایل نقلیه سنگین قرار می‌گیرند.

 نوع دوم:

این آجر در معرض فرسایش متوسط و در محل‌هایی مانند پیاده‌روها و اماکن عمومی مانند پارک‌ها و … مورد استفاده دارند.

نوع سوم:

این آجرها در معرض فرسایش کمی قرار داشته و در مکان‌هایی مانند حیاط خانه‌ها، باغ‌ها و … کاربرد دارند. همچنین آجر کف فرش ازنظر مقاومت در برابر سرما و یخ‌زدگی، مقاومت در برابر اسید یا باز، میزان عایق بودن در برابر سرما و گرما و صدا نیز طبقه‌بندی می‌شوند.

آجر کف فرش انواع مختلفی دارد ازجمله آجر کف قزاقی و پرسی. آجر کف فرش قزاقی معمولاً در رنگ‌هایی مانند قرمز تیره، قرمز کم‌رنگ، ابلق و پوست‌پیازی به بازار عرضه می‌شوند. آجر پرسی نیز که در نوع پرسی خاک رس و پرسی پایه سنگ در بازار موجود است در رنگ‌هایی مانند زرد، قرمز و گلبهی تولید می‌شوند. افراد مختلف با توجه به سلیقه‌ای که دارند می‌توانند از آجر کف فرش برای مکان‌هایی مانند حیاط منازل، باغ، ویلا، پیاده‌روهای عمومی، خیابان‌ها، پارک‌ها، پشت‌بام‌ها و فضاهای عمومی استفاده کنند.

تنوع رنگ

آجر  با تنوع رنگ بالا و زیبایی که دارد می‌تواند زینت‌بخش مکان‌های مختلف باشد. همچنین به‌آسانی با دیگر مصالح ساختمانی هماهنگ شده و ناهمگونی و تضاد ایجاد نمی‌کند. اگر زیرسازی مناسبی برای آن ایجاد شود بسیار مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارد. نسبت به مصالح دیگر قیمت مناسبی داشته و ازنظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است. با توجه به اینکه سطح آجر به شکل طبیعی دارای عاج و برجستگی است، مانع از سرخوردن افراد در هنگام راه رفتن می‌شود. رنگ آجر کف فرش ثابت بوده و به‌آسانی رنگ و رخ خود را از دست نمی‌دهد. آجر کف  را می‌توانید در فرم‌های مختلف و با چیدمان‌های متفاوت در کنار هم قرار داده و زیبایی کار را دوچندان کنید. برای این منظور در هنگام خرید باید به کیفیت و استاندارد آن توجه کنید تا از خرید خود پشیمان نشوید.

بررسی آجر نما

آجر نمابا آجر نما آشنا شوید

بررسی آجر نما

آجرها ازجمله مصالحی هستند که از دیرباز در معماری ایرانی مورداستفاده قرارگرفته و یکی از شاخصه‌های اصلی معماری ایرانی اسلامی هستند. خشت‌های منظم مستطیل شکل که به دست معماران توانا به زیبایی در کنار یکدیگر نشسته و بناهایی ارزشمند و ماندگار را خلق کرده‌اند. عناصری مقاوم که در طول سالیان طولانی، مقاومت خود را از دست نداده و ساختمان‌ها را به‌خوبی حفظ کرده‌اند.

با پیشرفت فنّاوری و ورود مصالح و ابزارهای جدید آجر نه‌تنها ارزش و کاربرد خود را از دست نداده است بلکه با آخرین فنّاوری‌ها همراه شده و با ترکیب و ظاهری جدید جایگاه خود را در ساختمان‌سازی و معماری به‌خوبی حفظ کرده‌اند.

آجر نما چیست؟

آجر نما

آجر نما چیست؟

یکی از کاربردهای فراوانی که امروزه آجرها دارند استفاده از آن‌ها به‌عنوان نمای ساختمان و یا داخل خانه است که به‌اصطلاح به آن آجر نما گفته می‌شود. آجرنما برای زیبایی و پوشاندن سطح خارجی خانه به کار می‌رود. برای این منظور آجرهای باکیفیت بدون هیچ‌گونه درز و خلل و فرجی تولید می‌شوند. این آجرها بسیار مقاوم بوده و در برابر رطوبت و سرما و گرما از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهند.

آجرنما در رنگ‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود که این رنگ‌ها ناشی از مواد به‌کاررفته در ساخت آجر است. امروزه برای افزایش دوام این آجرها آن‌ها را به‌صورت آجرنسوز تولید می‌کنند تا مقاومت آن را بالابرده و مانع از خرابی و فرسودگی زودرس آجرها شوند.

آجرنما علاوه بر استفاده در نمای خارجی ساختمان در دکوراسیون داخلی خانه نیز کاربرد دارد. با توجه به سلیقه افراد مختلف و حس گرما بخشی که آجر به فضا می‌دهد، از آجر در قسمت‌های مختلف خانه می‌توان استفاده کرد. پوشاندن بخشی از دیوار اتاق‌ها، حمام، آشپزخانه و یا شومینه می‌تواند علاوه بر زیبایی، تلفیقی از معماری مدرن و سنتی در منزل شما باشد.

آجرنما علاوه بر ساختمان‌های مسکونی در مکان‌های تجاری مانند رستوران‌های سنتی و یا حتی مدرن، کافی‌شاپ‌ها، مساجد و مکان‌های مذهبی نیز کاربرد فراوانی دارد. مساجد ایرانی و همچنین مساجدی که در سراسر دنیا با الهام از مساجد ایرانی ساخته‌شده‌اند، آجر را یکی از اصلی‌ترین عناصر مصالح خود می‌دانند. امروزه آجرنما در بسیاری از این مکان‌های مقدس و مذهبی به‌صورت چشم‌نواز و زیبا، جلوه گری می‌کند.

مراحل ساخت آجر نما

آجر نما

مراحل ساخت آجر نما

همان‌طور که گفته‌شده برای مقاومت بیشتر آجرنما آن را به‌صورت آجرنسوز نما تولید می‌کنند. آجرنسوز که به آن آجر آتشی نیز گفته می‌شود ترکیبی از خاک رس و چند ماده دیگر است. ‌نوعی سرامیک است که در برابر حرارت بالا مقاوم بوده و کاربرد اصلی آن کوره‌های ذوب است. در حال حاضر علاوه بر مصارف تجاری، از این آجرنسوز برای ساخت انواع آجرنما استفاده‌شده و به‌صورت آجرنما نسوز به بازار عرضه می‌شود. این آجر در نمای ساختمان، کف ساختمان و قسمت‌های مختلف ازجمله شومینه، آشپزخانه، حمام و… به علت مقاومت بالا استفاده می‌شود.

خوب است بدانید برای ساخت این آجر بعد از ترکیب مواد و قرار دادن در کوره، با حرارت بسیار بالا و در حدود 1500 در جه سانتی‌گراد آجر را حرارت می‌دهند. آجرنسوز نما به‌آسانی ترک برنمی‌دارد، تغییر رنگ نداده و شوره نمی‌زند. همچنین با مقاوم کردن دیوارها به‌نوعی عایق مناسب برای فصول مختلف سال نیز است.

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

آجرنما

آجرنما در ساختمان‌ سازی نوین

آجرنما

آجرنما در ساختمان‌سازی نوین

آجرنما در ساختمان‌سازی نوین

ساختمان‌های آجری حتی مدرن‌ترین‌های آن‌ها حس نوستالژیک و اصیلی به ما می‌دهند. استفاده‌ی فراوانی که از آجرها از گذشته تا به امروز در معماری ایرانی شده است موجب شده که آجر برای هرکدام از ما نوعی احساس نزدیکی ایجاد کند. شکل مکعبی آجرها که در هم‌نشینی‌های زیبا در کنار هم می‌توانند طرح‌های آجرچینی بسیار زیبایی را به‌وجود آورند، در کنار تنوع رنگی آن‌ها موجب شده که به لحاظ زیبایی شناسی یکی از بهترین مصالح ساختمانی باشند. کاربرد آجرها را امروزه نیز می‌توان مانند گذشته به وفور دید. با پیشرفت علم، انواع مختلفی از آجرها ایجاد شدند. که هر کدام با توجه به کانی‌ها و پوکه‌های معدنی که در ساخت آن‌ها به کار رفته است برای مصارف مختلف کاربرد دارند.

دسته‌ای از آجرها که مخصوصا برای نما ایجاد می‌شوند و اغلب از جنس آجر نسوز هستند، دارای ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا در برابر گرما، سرما و رطوبت هستند. این آجرها که آن‌ها را با نام آجر نسوز می‌شناسیم دارای ترکیباتی چون آلومین، اکسید کروم و … هستند. به علت درگیری مستقیم این آجرها با هوای آزاد و در نتیجه عوامل طبیعی، وجود مقاومت بالا در برابر این تغییرات بسیار ضروری است. هنگام تهیه آجرهای نما بسیار مهم است که به استاندارد بودن آن‌ها توجه کنید. ویژگی‌هایی که یک آجر نمای استاندارد را از انواع نامرغوب آن جدا می‌کند یکی صدای زنگ مانند آن‌ها در برخورد با هم است. آجرهای نامرغوب پس از مدتی دچار شوره‌زدگی، ترک و … می‌شوند که این نشانه‌ها می‌توانند موجب آسیب‌های جدی‌تر در ساختمان بشوند. بنابراین در هنگام خرید دقت کنید که نشانی از شوره زدگی، ترک و یا جلبک را در آجرها نبینید.

ویژگی های آجر نما

آجر نما

ویژگی های آجرنما

 

علاوه بر مقاومت بالا و کیفیت خوب آجرهای نما، زیبایی و تنوع رنگی آن‌ها موجب محبوبیت این نوع از مصالح حتی در عصر امروز شده است. کانی‌های مختلفی که در ساخت آجرهای نما استفاده می‌گردند موجب می‌شوند که این آجرها طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در بر بگیرند. وجود آجرها در رنگ‌های مختلف به ترکیب آن با دیگر مصالح و همچنین ایجاد نمایی پست مدرن و جذاب کمک می‌کند. بهره‌گیری از آجرها در کنار شیشه‌های رنگی، چوب یا سنگ کامپوزیت در نما می‌تواند جلوه‌ای بسیار زیبا ایجاد کند. به همین علت اگر طرفدار معماری سنتی نیستید باز هم آجر می‌تواند راهگشای شما باشد زیرا که می‌تواند ترکیبی از نظم و بی‌نظمی در کنار هم باشد. علاوه بر این می‌تواند اصالتی عمیق به کار شما ببخشد و در متریال‌های مدرنی که در کنار آن قرار می‌گیرند روح و گرما بدمد.

موارد استفاده آجر نما

از آجرهای نما می‌توان در خانه نیز استفاده کرد. امروزه بسیاری از این آجرها برای ایجاد بافتی متفاوت در دیوارهای خانه استفاده می‌کنند. حتی می‌توان برای شاخص کردن بخشی از خانه، برای مثال قسمتی که تلویزیون خود را به دیوار نصب می‌کنید و یا یک آکواریوم شیشه‌ای در دیوار کار می‌گذارید، موجب برجسته شدن و در نتیجه زیبایی مضاعف این بخش از خانه خود شوید. همچنین از آجرهای نما به وفور در قسمت شومینه‌ی خانه استفاده می‌شود. این امر علاوه بر بحث زیبایی شناسانه تکیه بر مقاومت بالای این نوع از آجر در برابر گرما و حرارت بالا دارد.

چه اندازه با آجر نسوز آشنایی دارید؟

آجر نسوز

چه اندازه با آجر نسوز آشنایی دارید؟

چه اندازه با آجر نسوز آشنایی دارید؟

حتما شما هم با آجر نسوز آشنایی دارید. این آجر یکی از پرکاربردترین انواع آجر است. آجرهای نسوز بنا بر ترکیبات مختلف که در آن‌ها به کار رفته‌اند انواع مختلفی دارند و هرکدام در جایی می‌توانند مفید واقع شوند. آجر نسوز، همانطور که از اسم آن برمی‌آید، دارای مقاومتی بسیار بالا در برابر حرارت و گرما هستند. این موضوع موجب شده که آجرهای نسوز نه تنها برای نماسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار مفید باشند بلکه در شومینه‌ها و انواع کوره‌های صنعتی نیز استفاده گردند.

این مقاومت بالا ناشی از تراکم و ظرافت بالای بافت آجرهای نسوز است که از موادی چون اکسید‌های منیزیم، سیلیسم، آهن و همچنین خاک‌های سیلیسی و آلومین، کائولن، بوکست، منیزیم کربنات طبیعی و … در دمای بالای 1500 درجه سانتیگراد و در کوره‌هایی به صورت تونلی ساخته شده است. آجرهای نسوز به علت انواع مواد معدنی و کانی‌های مختلف رنگ‌های گوناگونی دارند. این گوناگونی رنگ موجب شده که در نمای ساختمان‌ها جلوه‌ای ویژه داشته باشند.

آجر نسوز و مقاومت در برابر دما

آجر نسوز

آجر نسوز و مقاوم در مقابل دما

آجرهای نسوز عایق‌های خوبی دربرابر هوای سرد و گرم هستند. این موضوع باعث شده که به عنوان یک عایق در ساختمان‌ها عمل کنند. به همین علت استفاده از این نوع آجرها در نمای ساختمان‌ها علاوه بر زیبایی و جذابیت خاصی که دارد موجب جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شود و همچنین ساختمان را در برابر عوامل طبیعی چون گرما و سرما و رطوبت محافظت می‌کند. نوع نامرغوب آجرهای نسوز می‌توانند بسیار مخرب باشند و نه تنها نمای ساختمان را نازیبا کرده بلکه موجب خسارات شدیدتر مالی و گاها جانی نیز بشوند.

به همین علت دقت در خرید انواع استاندارد آجر نسوز بسیار مهم است. آجرهای نسوز هنگام برخورد باهم صدای زنگ‌داری باید داشته باشند همچنین این آجرها عاری از خاک اضافه هستند و سطح آن‌ها زبر و زمخت است. انواع نامرغوب آجرهای نسوز دارای شورگی، جلبک، ترک یا خوردگی هستند که ‌می‌توانند منجر به تغییر رنگ، ترک برداشتن و تخریب نمای ساختمان شوند.

استفاده از آجر نسوز در کوره های صنعتی

آجر نسوز

استفاده از آجر نسوز در کوره های صنعتی

همانطور که پیشتر گفته شد از آجرهای نسوز به وفور در انواع کوره‌های صنعتی چون کوره‌های تولید سیمان، شیشه و سیمان استفاده می‌گردد. برای هر مورد استفاده‌ی آجر نسوز نوعی از کانی‌ها و پوکه‌های معدنی به مواد سازنده‌ی آن اضافه می‌گردد.

از نوع سیلیسی آجرهای نسوز به علت بالا بودن ویژگی رسانای گرمایی آن‌ و همچنین نفوذ ناپذیری سطح سرامیکی آجر و درنتیجه جلوگیری از نشت گاز، در کوره‌های ذوب، کوره‌های کک‌سازی، سرامیک‌سازی، تولید خمیر شیشه و … استفاده می‌شود. نوع آلومینیومی این آجرها جهت استفاده در کوره‌های فولادسازی و سیمان‌سازی و دیگر صنایع غیر آهنی بسیار مناسب هستند.

در ساخت انواع ویژه‌ی آجرهای نسوز از ترکیبات فلزات مانند سولفات زیرکونیوم طبیعی، آلومین و کوارتز بهره می‌برند. با این ترکیبات آجرهای ویژه نسوز می‌توانند کوره‌های ذوب آهن و شیشه مذاب استفاده گردند.

علاوه بر ویژگی‌های فراوانی که درباره‌ی آجرنسوز نام بردیم می‌توانیم به خواص دیگری چون وزن کم و در نتیجه حمل و نقل راحت آن‌ها و همینطور راحتی سوار شدن آجرها بر روی هم که به علت شکل ظاهری آن‌ها است اشاره کرد. همچنین از تکه‌های شکسته و نیمه شکسته‌ی آجرهای نسوز می‌توان استفاده‌ی مفید نمود.

 

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

آجر نما و آجر نسوز

آجر نما و آجر نسوز

آجر نما و آجر نسوز

آجر نما و آجر نسوز

آجرنما و آجرنسوز

آجر یکی از مصالحی است که از دیرباز مورداستفاده در سازه‌های ایرانی بوده است و قدمت فراوانی در معماری ایرانی دارد. ویژگی‌های منحصربه‌فرد آجر باعث شده است که از دیرباز در هر گوشه از بناهای ایرانی به‌وفور مورداستفاده قرارگرفته و باگذشت زمان نه‌تنها جایگاه خود را از دست نداده است بلکه با پیشرفت علم معماری و ساخت آجرهای مدرن و زیبا، جایگاه خود را در سازه‌ها به‌خوبی حفظ کرده است.

یکی از انواع آجرها، آجر نما است که برای ایجاد نمای زیبا در ساختمان‌ها و خانه‌ها به کار می‌رود. امروزه با ورود پیشرفت صنعت ساختمان، آجرها کمتر در اسکلت سازه‌ها به کار می‌روند، اما همچنان در نمای ساختمان و بدنه به کار می‌روند. آجر نما علاوه بر اینکه باید از استانداردها لازم برخوردار باشد، لازم است که در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب مقاوم باشد و به‌آسانی آسیب نبیند.

آجرهای غیراستاندارد بعد از مدتی ترک برداشته و دچار جلبک، رطوبت و … شده و کیفیت خود را از دست می‌دهند. برای شناخت آجر مرغوب باید ویژگی‌های ظاهری آن‌ها را موردبررسی قرار داده تا از کیفیت آن مطمئن شوید. آجر نماهای مرغوب از پخت یکنواخت و خوبی برخوردار بوده و در هنگامی‌که به هم برخورد می‌کنند صدای زنگ‌داری تولید می‌کنند.

تنوع رنگ در آجر نما و آجر نسوز

آجر نما و آجر نسوز

تنوع رنگ در آجر نما و آجر نسوز

آجر نما در رنگ‌های متنوعی به بازار عرضه‌شده‌اند و شما می‌توانید مطابق با سلیقه خودتان رنگ موردنظر را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال آجر نما با طیف رنگ قرمز، می‌تواند به‌خوبی حس گرما و آرامش را به فضا القا کند و برای استفاده در مناطق سردسیری و طراحی داخلی فضاهای عمومی مانند کافی‌شاپ مناسب هستند. از دیگر رنگ‌های متنوع این آجرها می‌توان به رنگ‌های سفید، مشکی و… را نام برد. اغلب آجر نما ها از خاک نسوز تولیدشده‌اند که علاوه بر افزایش کیفیت آجر، باعث می‌شوند که این آجرها در برابر رطوبت و گرما مقاومت بالایی داشته باشند و به‌عنوان یک عایق رطوبتی مناسب برای خانه شما در فصول مختلف سال عمل کنند. خوب است بدانید این آجرها ازنظر قیمت نیز نسبت به آجرهای معمولی از قیمت بیشتری برخوردار هستند، زیرا تولید خاک نسوز کار سخت و هزینه بری است.

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز انواعی از آجر هستند که از موادی مانند چینی بوده و از خاک‌های نسوز ویژه در دمای 1200 تا 1800 سانتی‌گراد در کوره‌های آجرپزی ساخته می‌شوند. آجرهای نسوز انواع مختلفی دارند. این آجرها از مصالحی مانند سیلیس، آلومینیوم و … ساخته می‌شوند که بر کیفیت، رنگ و مقاومت آجر تأثیر می‌گذارد.

آجر نسوز علاوه بر نمای ساختمان‌ها در نمای داخلی ساختمان‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. امروزه طراحان داخلی برای دکوراسیون شومینه‌های آپارتمانی و دیوارهای داخلی از آجر نسوز استفاده می‌کنند. آجر نسوز در کف ساختمان نیز مورداستفاده قرارگرفته و با توجه به مقاومت مناسبی که در برابر رطوبت و گرما دارد از طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند. علاوه بر این‌ها این آجرها قابلیت کاربرد در دیگر فضاهای داخلی مانند حمام و آشپزخانه را نیز دارند. آجر نسوز مرغوب دارای سطحی یکنواخت و زبر است. آجر نسوز در ساخت کوره‌ها و پاتیل‌ها نیز کاربرد داشته و در صنعت عایق‌کاری نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آجر قزاقی در نمای ساختمان

آجر قزاقی و بافت شهری

آجر قزاقی

آجر قزاقی و بافت شهری

آجر قزاقی و بافت شهری

آجر قزاقی را بیشتر بشناسید،شهرها علاوه بر اینکه بستر و محیطی برای زندگی و رشد و نمو است، مکانی است که باید برای شهروندان تجلی آرامش و زیبایی باشد. تأثیر شهر بر زندگی و آرامش روحی و روانی شهروندان چنان زیاد است که علم شهرسازی به این منظور بنا گردیده است. بافت شهری یکی از مباحث شهرسازی است. آنچه که به‌صورت روزمره در زندگی اشخاص شهرنشین به چشم می‌آید جداره‌ها و بافت شهری است.

دیوار‌های بیرونی و نماها در این مبحث از اهمیت بالایی برخوردارند. هنگامی که این بافت‌ها دارای هماهنگی نباشند موجب شلختگی و نازیبایی شهر می‌شوند و تأثیری منفی بر روان افراد باقی می‌گذارد. ایران که از دیرباز دارای شهرهای بزرگ با اصول شهرسازی قوی بوده است، همیشه دارای بافت شهری غنی بوده است.

ساختمان‌ها در معماری شهرهای ایران اغلب از جنس آجر و یا کاه‌گل بوده‌اند و به همین علت هماهنگی خوبی در بافت‌های شهری وجود داشته است.یکی از بهترین جداره‌های شهری در ایران آجر بوده است. آجرهای سنتی که به نام آجرهای قزاقی نیز شناخته می‌شوند در این جداره‌ها نقش بسزایی داشته‌اند. آجرها که خود نمایانگر خاک و طبیعت هستند می‌توانند حس صمیمت و آرامش را القا کنند.

آجر قزاقی در بافت شهری مدرن

آجر قزاقی

آجر قزاقی در بافت مدرن شهری

امروزه با گسترش تکنولوژی و وارد شدن انواع مصالح جدید به بازار شاهد رشد ساختمان‌ها با مصالح مختلف هستیم. این موضوع موجب بی‌نظمی در بافت شهری شده است. ساختمانی‌هایی که در یک جداره در کنار هم قرار می‌گیرند هریک به رنگ و شکلی هستند و این موضوع خود باعث ایجاد آلودگی بصری می‌شود. در این میان وجود بافت‌های قدیمی معماری سنتی تا حدودی در بخش‌هایی از شهر توانسته‌اند زیبایی و اصالت بافت سنتی را حفظ کنند. هرچند این بافت‌ها نیز یا به‌صورت کامل تخریب شده‌اند یا صدماتی جزئی به آن‌ها وارد شده و نیازمند مرمت هستند.

آجرهای قزاقی که امروزه نیز به همان شکل سنتی ساخته می‌شوند و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند برای مرمت این بافت‌ها بسیار مناسب هستند. به‌گونه‌ای که موجب گسست میان قسمت قدیمی و قسمت مرمت شده نخواهند شد. اما این تمام موارد استفاده این آجرها نیست. خوشبختانه با مطالعاتی که انجام گرفته و توجه بیشتر به بافت‌های شهری و سلامت روانی شهرنشینان موجب شده که بیشتر به هماهنگی در بافت‌های شهری پرداخته شود.

آجر قزاقی در بافت شهری سنتی

آجرها که از دیرباز در معماری ایرانی نقشی پر‌رنگ داشته‌اند، امروزه نیز با استفاده از آن‌ها در نمای ساختمان‌ها می‌توانند احساس نزدیکی و آرامش را به شهروندان ایرانی بدهند. با بازگشت به آنچه که اصول و ریشه‌های معماری سنتی ایران است و تلفیق آن با معماری مدرن می‌توان ساختمان‌هایی مدرن با رنگ و تم ایرانی ایجاد کرد. در این میان شاید هیچ‌چیزی به اندازه آجر نتواند این حس را در شهروندان ایجاد کند. شاید به همین علت است که استفاده از آجرهای قزاقی و انواع دیگر آجرها چنین فراوان شده است.

همان‌طور که سیمون آیوازیان گفته است آجر در معماری ایرانی مانند نت در موسیقی و کلمه در شعر است و نقشی تعیین‌کننده در معماری این مرزوبوم دارد. با استفاده از آجرهای قزاقی و طرح‌های مختلفی که توسط انواع اشکال آجرچینی می‌توان در آن به وجود آورد می‌توان به بافتی مدرن با تم ایرانی دست یافت که شادابی و نشاط را به زندگی شهروندان بازگرداند.

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

آجر نما

آجر نما در کافه

آجر نما

آجر نما در کافه

آجر‌ها یکی از مصالح قدیمی و درعین‌حال زیبا در ساختمان‌ سازی هستند. از دیرباز از آجرها علاوه بر سازه‌ی اصلی در نما نیز بهره می‌برند. آثاری چون مسجد جامع اصفهان نمایانگر زیبایی و شکوه نماهای آجری است. آجرچینی‌های ظریفی که در نمای داخلی و خارجی این مسجد و همچنین در بنای زیگورات چغازنبیل به کار رفته‌اند باعث زیبایی دوچندان این بناها شده است.

امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی مصالح ساختمان‌سازی نیز پیشرفته‌تر شده‌اند و انواع جالب توجه‌تری پیدا کرده‌اند. آجر‌ها نیز به نوبه خود دارای انواع مختلفی هستند. یکی از این انواع که دارای استفاده وسیع در نماسازی است آجر نما است.

آجرهای نما درواقع نوعی از آجرهای نسوز هستند. که علاوه بر زیبایی چشمگیری که در شکل و رنگ‌های متنوع دارند دارای مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار هستند. امروزه استفاده از این آجرها نه تنها در نمای بیرونی بلکه در نمای داخلی نیز بسیار فراوان شده است.

آجرها به علت رنگ‌های گرمی که دارند می‌توانند صمیمیت و حس نوستالژیک به فضا بدهند. کاربرد وسیع آن‌ها در معماری ایرانی باعث شده که ساختمان‌های آجری حس و حالی نزدیک‌تر به انسان‌ها بدهد. حتماً شما هم خود این احساس را تجربه کرده‌اید که در یک ساختمان آجری راحت‌تر از یک ساختمان سنگی و یا کامپوزیت هستید.

استفاده از آجر نما در کافه

آجر نما

استفاده از آجر نما در کافه

یکی از فضاهایی که امروزه بسیاری از افراد برای گذراندن اوقات خود و یافتن آرامش به آن پناه می‌برند کافه است. کافه‌ها مکان‌هایی هستند که علاوه بر خوردن و نوشیدن می‌توان در آن‌ها در کنار دوستان خود جمع شد و ساعت‌ها به بحث و گفت‌و‌گو پرداخت.

همچنین اگر نیاز به فضایی برای استراحت و ریلکس شدن دارید کافه می‌تواند فضایی مناسب برای کتاب خواندن و یا لم دادن بر روی یک مبل راحت باشد. گسترش کافه‌ها در سطح شهر‌های ایران نشانگر محبوبیت این فضا در ایران است. لذا بهره‌گیری از عناصری که موجب راحتی و زیبایی بیشتر فضا و درنتیجه آرامش بیشتر کاربران در فضا شود یکی از الزامات کافه‌ها هستند.

آجر‌ها می‌توانند در این میان نقشی پررنگ داشته باشند. آجرهای نما با رنگ‌های گرم و زیبای خود می‌توانند حس صمیمیت و نزدیکی را به کاربران القا کند. بهره بردن از انواع سبک‌های آجرچینی می‌تواند طرح‌ها و نقش‌های دلنشین را در عین سادگی به فضا دیوارها ببخشد. این نوع از مصالح که از قیمتی مناسب برخوردار هستند هیچ‌گاه تکراری نمی‌شوند و می‌توانند در کنار هر نوع مبلمانی از مدرن تا روستایی و طبیعی جذاب به نظر برسد. ترکیب آجر نما در دکوراسیون داخلی با مصالحی چون چوب، سفال، گل و همچنین پارچه‌های کنفی و طرح دار می‌توانند سبک روستایی و طبیعی را القا کنند و بخشی از طبیعت را در ذهن کاربران زنده کنند.

همچنین استفاده از آجرهای نما در دکوراسیون‌های مدرن که حالتی مینیمال و سرد با خطوطی منظم و صاف دارند نیز می‌تواند بسیار جذاب باشد و همچنین کمی به فضای بی‌روح رنگ و جانی تازه و از جنس اصیل و کلاسیک ببخشد. آجرهای نما در کنار مصالحی چون سنگ، بلوک‌های سیمانی، شیشه و فلز و پارچه‌های مات و یک رنگ می‌تواند بسیار شیک و جذاب به نظر بیاید.