نمای آجری

نمای آجری

نمای آجری

نمای آجری

نمای آجری

نمای یک ساختمان اولین قسمت و جز یک بنا است که مخاطب در نگاه اولیه خود با آن برخورد می‌کند. نمایی که می‌تواند بیننده را از ساختمان دور کرده و ذهنیتی منفی تداعی کند یا مخاطب را به‌سوی خود جذب کرده و ذهنیت مثبتی ایجاد کند. نمای آجری، نمای سنگی، نمای کامپوزیت و هزاران نوع متریال مختلف که انتخاب را برای کاربران آسان کرده است.

نمای آجری در ساختمان‌سازی

نمای آجری ازجمله محبوب‌ترین نماسازی‌هایی به شمار می‌رود که از گذشته تا به امروز موردتوجه معماران و کاربران زیادی بوده و است. آجر در انواع گوناگون و تنوع رنگی بالا جذابیت زیادی را در ظاهر یک ساختمان ایجاد می‌کند. مخصوصاً استفاده از رنگ آجرهای قرمز ترکیب فوق‌العاده‌ای را برای بناهای ساخته‌شده در دل طبیعت به وجود می‌آورد. نمای آجری در خانه‌های ویلایی چشم هر بیننده‌ای را به‌سوی خود می‌کشاند و فراخوان دعوتی می‌شود برای ورود به فضای داخلی و معاشرت با افراد خانه.

نمای آجری

خانه آجری در دامان سرسبز طبیعت

خانه آجری در دامان سرسبز طبیعت

نمای آجری در بافت دیوارهای یک‌خانه عمده‌ترین نقش را هم‌جهت مراقبت از فضای داخل و هم زیبایی ظاهری بر عهده‌دارند. تصور کنید صاحب یکی از چنین خانه‌ای شما هستید، برای زیبایی و افزایش کاربری آنچه خواهید کرد؟

متأسفانه برخی از افراد بدون هیچ آگاهی اقدام به نماسازی می‌کنند و باعث خلق اثر معماری نامتناسب با محیط اطراف خود می‌شوند. ممکن است عده‌ای برای یک‌خانه ویلایی در فضایی سبز از مصالح بی‌روح و بدون رنگ مانند سیمان و یا بتن استفاده کنند که این بی‌اهمیتی در انتخاب نما پس از مدتی صاحب‌خانه را نیز آزار داده و دل‌زده می‌کند. پس در انتخاب نمای خانه خود مخصوصاً خانه‌های ویلایی‌تان سلیقه به خرج داده و از متریال های مناسب برای نمای آن استفاده کنید.

اما در نگاهی دیگر به خانه‌ای فکر کنید که با ورودی رو به محیط سرسبز، سقفی شیروانی، قسمت‌های جلو و عقب‌رفته بدنه با آجرهای قرمزرنگ در بافت دیوارهای خود نمای آجری محشری را پدید آورده است. نمایی که با ساختمانش، محیطش، عناصر موجود در اطراف، پنجره‌های مستطیل مرتفع و درب متناسب با نوع بنا کاملاً همخوانی داشته و افراد را به‌سوی خود دعوت می‌کند. رنگ آجری که با سر سبزی درختان، رنگ خاکستری سقف شیروانی، جداره‌های سفید پنجره‌ها و در مشکی‌رنگ ترکیب بی‌نظیری را خلق کرده و می‌توان ثانیه به ثانیه زندگی را در چنین خانه‌ای نفس کشید و زندگی کرد. کوتاه‌ قدی سبزه‌ها و بوته‌های گل در مقابل نمای آجری رخ‌نمایی ویژه‌ای را عرضه داشته و می‌توان خدا را در این زیبایی‌ها دید. نمای آجری برای چنین بناهایی نقشی هم چون مصالح سنتی قدیمی را ایفا می‌کند و ذهنیت نوستالژیک خانه‌های سنتی را در فکر بیننده زنده می‌کند.

آجر کف فرش

آجر کف فرش

آجر کف فرش

آجر کف فرش

آجر کف فرش

کف فرش کردن یک فضایی با خود تمیزی و زیبایی محیط به همراه دارد. در بازار مصالح ساختمانی روش‌های گوناگونی برای کف فرش کردن وجود دارد. مصالحی مانند آسفالت، موزایک، سرامیک، سنگ، پارکت، آجر و … جزو پر مصرف‌ترین‌ها هستند. ازآنجایی که آجر از ابتدای کار آبادانی با انسان همراه بوده است این متریال بیشترین طرفدار را دارد. بنابراین استفاده از آجر در کف فرش علاوه بر دوام و کیفیتی که دارد با خود حسی نوستالژی و آشنایی همیشگی منتقل می‌کند. در ساخت آجر کف فرش عمدتا از سنگ شیل و یا سنگ معدن استفاده می‌شود. البته استفاده از آجر فرش کف شیل به دلیل مزایای فراوانی که دارد بیشتر به چشم می خورد.

انواع آجر کف فرش

آجر کف فرش با توجه به نوع کاربرد آن از ویژگی‌های متنوعی برخوردار است از جمله:‌ آجر فرش‌هایی  که در معرض عبور و مرور اتومبیل قرار می‌گیرند و مقاومت آن‌ها در برابر سایش زیاد است، آجر فرشی که در پیاده‌رو و اماکن عمومی تعبیه می‌شود که از مقاومت متوسطی برخوردار است و آجر فرشی که از مقاومت سایشی کمی برخوردار است و معمولا در حیاط خانه‌ها و یا مکان‌هایی با عبور و مرور کم استفاده می‌شود. علاوه بر این آجر فرش کف بر اساس شرایط آب و هوایی انواع متنوعی دارد و برای مناطق کوهستانی که با یخ زدگی مواجه است و همچنین مناطق معتدل و یا گرم آجر‌ فرش کف مناسب موجود است.

آجر کف فرش

آجر کف فرش شیل

آجر کف فرش شیل

آجر کف فرش شیل  علاوه بر مقاومت بالایی که دارد به دلیل چینش ذرات دارای زیبایی خاصی است و به مکان زینت می‌بخشد. طراحان باتجربه از آجر کف فرش شیلی بیشترین استفاده را می‌کنند. این آجر نشان داده که مقاومت آن بالاتر از حد استاندارد بوده و حتی در نواحی سردسیر سال‌ها دوام خواهد داشت. این آجر فرش دارای رنگ طبیعی زرد نخودي تا قهوه‌اي تیره، شکلاتي تيره و قرمز تيره شیل است و در آن از رنگدانه‌های مصنوعی بکار برده نشده است.

آجر کف فرش

تنوع رنگ آجر کف فرش

رنگ این آجر از پایداری بالایی برخوردار است و با وجود عبور و مرور زیاد عابران و سایش فراوان رنگ آن پریده نمی‌شود. در واقع با گذر زمان زیبایی این آجر فرش کف دوچندان می‌شود. هزینه‌ی بکار بردن آجر کف فرش نسبت به آسفالت کمتر است و علاوه بر اینکه عمر آن طولانی تر است از نظر صرف هزینه آن را مقرون به صرفه کرده است. آجر فرش از مواد طبیعی ساخته شده است و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نشده است بنابراین برای محیط زیست ضرری ایجاد نمی‌کند.

رنگ این آجر از پایداری بالایی برخوردار است و با وجود عبور و مرور زیاد عابران و سایش فراوان رنگ آن پریده نمی‌شود. در واقع با گذر زمان زیبایی این آجر فرش کف دوچندان می‌شود. هزینه‌ی بکار بردن آجر کف فرش نسبت به آسفالت کمتر است و علاوه بر اینکه عمر آن طولانی تر است از نظر صرف هزینه آن را مقرون به صرفه کرده است. آجر فرش از مواد طبیعی ساخته شده است و در ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نشده است بنابراین برای محیط زیست ضرری ایجاد نمی‌کند.

آجر نمای آمریکایی

آجر نمای آمریکایی

آجرنمای آمریکایی

آجر نمای آمریکایی

آجر نمای آمریکایی

آجر از مصالحی است که از دیرباز در ساخت‌وساز مورداستفاده معماران و استادکاران بوده است. معماری ایرانی نیز با آجر همراه بوده و گونه‌های مختلف آجر و آجرکاری از گذشته حضور پررنگی در ساختمان‌ها و بناهای ایرانی داشته است. باگذشت زمان و ساخت آجرهای مدرن با شیوه‌های جدید، این عنصر نقش خود را در معماری ایرانی و خارجی حفظ کرده و با چهرهایی نو در ساختمان‌ها به‌کاربرده می‌شود.

انواع و اقسام آجرها که برخی از آن‌ها به شکل ویژه‌ای برای نمای ساختمان هستند که بنا بر طراحی معماران و سلیقه مشتری برای نصب بر روی نمای ساختمان انتخاب می‌شوند. این آجر شامل انواع آجر نمای انگلیسی (رندوم)، آجر نمای آمریکایی، آجر قزاقی (سنتی)، پلاک سه سانتی، آجرهای 10 سوراخِ (قرمز و زرد) و انواع دیگر آجرهای نسوز در طرح و ابعاد مختلف. هر یک انواع آجر با توجه به نیاز و نوع ساختمان مدنظر انتخاب می‌شود.

یکی از انواع آجر نسوز نما آجر نمای آمریکایی است که ترکیب رنگ آن شامل رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، خردلی و مشکلی است و به‌صورت رندوم در کنار هم قرارگرفته و نصب می‌شوند. این طیف رنگ موجود در آجر نمای آمریکایی همخوانی مناسبی باهم دارند و مکمل هم هستند.

آجر نمای آمریکایی رنگ خود را از سبک آجرهای استفاده در خانه‌های آمریکایی گرفته است و برای استفاده در نمای داخلی ساختمان مانند آشپزخانه، حمام، کف‌پوش خانه قابل‌استفاده نیز است. این آجرنما مانند دیگر آجر نمای دیگر از ویژگی‌هایی برخوردار است.

آجر نمای مریکایی

ویژگی های آجر نمای آمریکایی

ویژگی‌های آجر نمای آمریکایی

آجر نمای آمریکایی از نوع آجرهای نسوز است که در ساخت آن از ترکیبات خاک نسوز مانند سیلیس استفاده‌شده است. برای به دست آوردن ترکیب‌های رنگ آن از مواد رنگی استفاده‌شده است تا رنگ‌های گرم آجر نمای آمریکایی حاصل شود. این آجرنما در مقابل رطوبت و تغییرات فصلی مقاوم است و ترک نمی‌خورد. همچنین آب و رطوبت به داخل آن نفوذ نکرده و شوره نمی‌زند.

این آجرنماها در مقابل تابش نور خورشید و اشعه UV مقاوم بوده و تغییر رنگ نمی‌دهند. در مقابل ضربه و ارتعاشات مقاوم هستند و به‌آسانی نمی‌شکنند.

آجر نمای آمریکایی

نصب آجر نمای آمریکایی

نصب آجر نمای آمریکایی

برای نصب این آجرنما می‌توان از شیوه‌های مختلف نصب آجر مانند استفاده از ملات سیمان، چسب و یا نمای خشک استفاده کرد. همچنین با توجه به طراحی مدنظر می‌توان آجرنما را به همراه سنگ تراورتن نصب‌کرده که امروزه رواج زیادی یافته و زیبایی خاصی به نمای ساختمان می‌بخشد. همچنین طراحی انواع نورپردازی بر روی نمای ساختمان باعث ایجاد جلوه‌ای خاص بر روی نمای ساختمان می‌شود.

با توجه به اینکه آجر نمای آمریکایی دارای ترکیب رنگ چندگانه است برای نصب آن نیاز به‌دقت خاصی ندارد و رنگ‌های نزدیک به هم با طیف رنگی مشخص به‌صورت رندوم در کنار هم قرارگرفته و نمای ساختمان‌های آجری آمریکایی را در ذهن تداعی می‌کنند. این سبک نماسازی امروزه از طرفداران زیادی برخوردار بوده و به‌نوعی تلفیق سنت و مدرنیته در ساختمان‌سازی محسوب می‌گردد. از آجر نمای آمریکایی برای کف‌پوش باغ، حیاط، می‌توان استفاده کرد. رنگ‌های گرم و منحصربه‌فرد آن حس‌گرمی و صمیمت را در خانه القا کرده و دکوراسیون خاصی را در خانه شما به وجود می‌آورد.

 

آجرنمای انگلیسی

آجر نمای انگلیسی

آجر نمای انگلیسی

آجر نمای انگلیسی

آجر نمای انگلیسی

آجرها برای نماسازی انواع ساختمان‌های سنتی و مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرند و نمای زیبا و دل‌نشینی را برای آن به وجود می‌آورند. در معماری ایرانی نیز آجرها از گذشته تا به امروز نقش پررنگی داشته و هنوز نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. انواع آجرکاری‌های بدیع و زیبا که در معماری قدیمی ایرانی وجود داشته اکنون جای خود را به آجرهای مدرن و آجرکاری جدید داده است.

امروزه آجرهای قدیمی جای خود را به آجرهای مدرن با ترکیباتی نو داده است که باعث شده است که آجر نقش پررنگ خود را در معماری ساختمان‌ها و همچنین نمای آن‌ها حفظ کند. انواع آجرهای نسوز که با ترکیباتی جدید در برابر رطوبت و شوره و ترک‌خوردگی مقاوم بوده و برای زیباسازی قسمت‌های مختلف ساختمان کاربرد دارند. این آجرها در دکوراسیون داخلی خانه‌ها ازجمله آشپزخانه، حمام، کف‌پوش‌ها، دیوار شومینه و … نیز به کار می‌روند. آجرنما دارای مدل‌های مختلفی است که ازجمله آن می‌توان به آجر نمای انگلیسی، آجر نمای آمریکایی، قزاقی (سنتی)، انواع آجرهای سوراخ‌دار و … اشاره کرد.

آجرهای نسوز در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که رنگ آن‌ها ناشی از ترکیباتی است که در ساخت آن‌ها به کار می‌رود. برای اینکه نمای آجری به بهترین شکل ممکن اجرا شود لازم است که قبل از کار طراحی مناسبی برای نصب نما انجام شود در غیر این صورت می‌توان گفت تمام هزینه‌های صورت گرفته به هدررفته است. انتخاب طیف مناسب رنگ برای آجرها و همچنین نحوه چینش و نورپردازی بر روی آن‌ها ازجمله مسائلی است که قبل از اجرای نما باید مدنظر قرار گیرند.

آجر نمای انگلیسی

ویژگی آجر نمای انگلیسی

ویژگی آجرنمای انگلیسی

یکی از انواع آجرنسوز آجر نمای انگلیسی است که ترکیب رنگ آن معمولاً شامل رنگ‌های قرمز، جگری، قهوه‌ای است که معمولاً به‌صورت رندوم در کنار یکدیگر قرارگرفته و ترکیبی زیبا و منحصربه‌فرد را در نمای ساختمان به وجود می‌آورد. این سبک در کنار دیگر سبک‌های آجرنسوز از طرفداران زیادی برخوردار است و در شهرهای بزرگ برای نماسازی ساختمان‌ها به کار می‌رود.

با نگاهی به معماری انگلستان مخصوصاً معماری قدیم آن نقش آجرها در ساختمان‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. آجرهایی بارنگ‌های ترکیبی که شامل رنگ‌های قرمز، اخرایی، قهوه‌ای و مشکی شده و در فضای ابری و مه‌آلود شهرهای این جزیره، حس را نوستالژیکی و قدیمی را به انسان القا می‌کند.

رنگ‌های موجود در آجرنمای انگلیسی از یک طیف رنگ مناسب برخوردارند که باعث می‌شود به‌خوبی در کنار یکدیگر قرارگرفته و هارمونی مناسبی با یکدیگر داشته باشند. این نوع آجرنسوز در نمای داخلی و خارجی کاربرد داشته و طرفداران زیادی نیز دارد.

نصب آجر نمای انگلیسی

نصب این آجرنما مانند دیگر انواع آجرنما است با این تفاوت که نصب آن به‌صورت رندمی و اتفاقی انجام می‌شود. با توجه به طیف رنگ نزدیک به هم در این آجرها، معماران و استادکاران این آجرها را در کنار هم قرار داده و نمای ساختمان‌های آجری قدیمی انگلستان را در ذهن تداعی می‌کنند. این مدل آجرنما امروزه موردتوجه سلایق مختلف قرارگرفته و به‌نوعی تلفیق معماری سنتی و مدرن است.

امروزه از آجر نمای انگلیسی برای زیباسازی دکوراسیون داخلی نیز استفاده می‌کنند که با توجه به رنگ‌های گرم و صمیمی آن می‌تواند گرمابخش محیط زندگی شما باشد.

 

چیدمان آجر

نحوه چیدمان آجر نما

نحوه چیدمان آجر نما

چیدمان آجر

نحوه چیدمان آجر نما

با توجه به شکل هندسی آجر روش‌های متعددی برای چیدمان آن در قسمت‌های مختلف ازجمله نما وجود دارد. آجرهای مدرن ازجمله آجر نمای نسوز که امروزه کاربرد زیادی در نمای ساختمان دارند با شیوه‌های مختلف در نمای ساختمان چیده شده و باعث ایجاد نمای متفاوتی در ساختمان می‌شوند. این طرح‌ها و شیوه‌ها با توجه به نوع ساختمان و سلیقه طراحان و معماران انتخاب می‌شود.

امروزه با ترکیب آجرها در رنگهای مختلف و همچنین چیدمان آن‌ها در طرح‌ها و شکل‌های مختلف طرح‌های چشم‌نواز و بدیعی در نما ایجاد می‌گردد که به‌نوعی ترکیب معماری سنتی و مدرن محسوب می‌شود. برای انتخاب طرح و نقش نمای آجری می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. ازجمله آن‌ها انتخاب چیدمان متفاوت و یا استفاده از چند مدل و رنگ آجر که با در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها نماهای آجری متفاوتی خواهیم داشت.

طرح های مختلف چیدمان آجر نما

چیدمان آجر

طرح های مختلف چیدمان آجر نما

 • طرح کلاسیک آجرنما:

  در این طرح آجرها به شکل عرضی و به شیوه کلاسیک آجرچینی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و بندکشی متناسب نیز برای آن‌ها انجام می‌گردد. این شیوه ازجمله ابتدایی‌ترین شیوه‌های نمای چینی آجری است که قدمت فراوانی نیز دارد.

 • طرح طولی عرضی آجرنما

  : در این طرح همان‌طور که از نامش پیداست آجرها به شکل طولی و عرضی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. ممکن است معمار یک ستون را طولی چیده و ستون دیگر را عرضی.

 • طرح مختلط آجرنما:

  در این روش آجرها در حالت‌های مختلف طولی و عرضی در کنار یکدیگر چیده می‌شوند و مربع و مستطیل‌های متعدد با اندازه‌های مختلف را ایجاد می‌کنند. این روش در آجرچینی‌های قدیمی نیز کاربرد داشته و شکل و شیوه‌ای نوینی به خود گرفته است.

 • طرح برون بند آجرنما:

  در این روش آجرها به شیوه‌ای در کنار هم چیده می‌شوند که بخشی از آن‌ها به‌صورت برجسته قرارگرفته و به شکل چندبعدی خود را نشان می‌دهد.

 • طرح زیگزاک آجرنما

  : در این روش آجرها به شکل عرضی و به‌صورت زیگزاکی بر روی چیده می‌شوند.

 • طرح استاندارد آجرنما:

  در این روش نیز آجرهای یک اندازه به شیوه استاندارد و به‌صورت عرضی در کنار هم قرارگرفته و بندکشی آن‌ها نیز انجام می‌شود.

 • طرح بادبزنی (حصیری):

  این طرح ازجمله طرح‌های قدیمی است که آجر در این روش نما را به شکل مربعی تقسیم کرده و هر مربع به شکل افقی و عمودی در کنار هم قرار می‌گیرند.

 • طرح لاریز:

  در این طرح رج آجرها به شیوه‌ای چیده می‌شود که حالت پله‌ای را تداعی می‌کند. این روش نیز ازجمله روش‌های قدیمی آجرچینی است که در بناهای قدیمی نیز کاربرد داشته است.

 • طرح لابند مرتب:

  در این طرح آجرها به‌صورت یکی در میان کله و راسته چیده می‌شوند.

 • طرح قد نما:

  در این طرح آجرها به‌صورت پهلو و درازا در کنار هم چیده می‌شوند.

 • طرح کله:

  در این طرح آجرها در قسمت سر یا عرض آن در به‌صورت افقی یا عمودی در نما قرار می‌گیرند.

امروزه طرح‌های متعددی در چیدمان آجر وجود دارد که با توجه به شکل هندسی آن، از تنوع بالایی برخوردار بوده و با توجه به طرح‌های پیش‌بینی‌شده توسط معماران و یا درخواست مشتریان قابل‌اجرا است.

 

آجر قزاقی

طراحی مدرن با آجر قزاقی

طراحی مدرن با آجرهای قزاقی

آجر قزاقی

طراحی مدرن با آجر قزاقی

آجر قزاقی یکی از رایج‌ترین آجرهای سنتی دستی است. این آجر به همان روش آجر نمای قزاقی به صورت سنتی تهیه می‌شود. امروزه این متریال به عنوان نما برای ساختمان مدرن قابل استفاده است. بافت شهری برای مردم باید به گونه‌ای طراحی شود که تجلی بخش آرامش و زیبایی باشد. یکی از مواردی که می‌تواند حس طبیعی بودن و زیبایی به بافت شهری بدهد آجر قزاقیست که از دیرباز مورد توجه بوده است. این آجرها خود نمایانگر خاک و طبیعت هستند به همین دلیل است که می‌توانند حس صمیمت و آرامش را القا کنند. در واقع آجر قزاقی جایگاه ویژه‌ای در معماری مدرن پیدا کرده است

آجر قزاقی

تاریخچه آجر قزاقی

آجر قزاقی قدمتی طولانی دارد و از کهن‌ترین آجرهای سنتی ایران به شمار می‌رود. حتی اگر بناهای کهن ایرانی را ببینید، متوجه خواهید شد که در ساخت آن‌ها از این نوع آجرهای دست‌ساز و سنتی استفاده شده است. در واقع قزاقی برگرفته از نام سربازان قزاق‌ها است که با ورودشان به ایران، سربازخانه‌های خود را با نوعی آجر ساختند که آجر قزاقی نام گرفت. این امر با توجه به شواهد عینی از بناهایی همچون پل‌ دختر، مسجد جامع اصفهان، گنبد کاووس و … به دوران ساسانیان باز‌می‌گردد.

آجر قزاقی

استحکام آجر قزاقی

به دلیل اینکه این آجر با دست ساخته می‌شود از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار است. در مقابل تغییرات دمایی مقاوم بوده و نگه‌‌داری از آن بسیار آسان و ارزن خواهد بود. همچنین این آجر در رنگ‌های خاکی، پوست پیازی، قرمز اخرایی، زرد، آتشی و حنایی در بازار موجود است. در واقع این تنوع رنگ، منجر به ایجاد بافتی مدرن در تم ساختمان‌ها می‌شود. به گفته سیمون آیوازیان آجر در معماری ایرانی مانند نت در موسیقی و کلمه در شعر است و نقشی تعیین‌کننده در معماری این سرزمین دارد.

امروزه به دلیل اینکه نما و طراحی‌های سنتی طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است، آجر قزاقی به راحتی توانسته خود را در این میان جای دهد. این نوع آجر نیاز طرفداران نمای داخلی و بیرونی را رفع کرده است و در هر سبک دکوراسیون، اثر متفاوتی از خود برجای می‌گذارد. این آجر در زیباسازی ساختمان، هم در داخل و هم بیرون کاربرد فراوانی دارد. به عنوان مثال استفاد از آجر قزاقی در داخل شومینه جلوه زیبایی در دکوراسیون داخلی ایجاد خواهد کرد.

آجر قزاقی

انواع رنگ آجر قزاقی

به دلیل تنوعی بی‌نظیری که در طرح، اندازه و رنگ دارد براحتی هر سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارد. به علاوه کاربران با وجود آجر قزاقی می‌توانند طرح خود را در هر سبکی پیاده کنند. ناگفته نماند این نوع آجر با هر متریال دیگری براحتی هماهنگ خواهد شد. در این زمینه باید خلاقیت داشت و از طریق مشاوره‌ با طراح، بتوان سبک مورد نظر خود را با توجه به نوع ساختمان (اداری یا مسکونی) پیاده کرد.

آجرهای قزاقی علاوه بر زیبایی در معماری امروزه به دلیل مزایای فراوانی که دارند بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. از جمله می‌توان گفت این متریال عایق بسیار مناسبی در برابر تغییرات دمایی و همچنین سر و صداهای بالاست. همچنین این محصول تعادل دمایی را در ساختمان مهیا می‌سازد. آجر قزاقی عمر مفید سازه را افزایش می‌دهد، زیرا توان بالایی در برابر ترک و خوردگی دارد. به علاوه این محصول در برابر آب حاوی سولفات و شوره‌ زدن مقاوم است و به دلیل اینکه توان بالایی در جذب ملات دارد از سست شدن و سقوط ممانعت می‌‌کند.

آجر نسوز عنصری از دل طبیعت

آجر نسوز عنصری از دل طبیعت

آجر نسوز

آجر نسوز عنصری از دل طبیعت

آجر نسوز را مطمئنا همه می‌شناسند. این آجر محصول متفاوت و زیبایست  که از دل طبیعت زاده شده است. در تولید آجرهای نسوز هیچگونه رنگ مصنوعی استفاده نمی‌شود و فقط از خاک‌های معدنی با فرمولاسیون دقیق استفاده می‌شود. به همین دلیل است که تنوع رنگ این آجر کاملا ذاتی و طبیعی است. گذشت زمان و عوامل طبیعی و جوی در رنگ آن تاثیری نخواهد گذاشت. به همین جهت این نوع آجر توانسته خود را به خوبی در انواع سبک‌های طراحی‌ داخلی کلاسیک جای دهد. به سبب بافت، رنگ و طرح‌های دلنشین و جذاب خود، جزء جدا نشدنی سبک کلاسیک شده است.

آجر نسوز

تاریخچه آجر

تاریخچه آجر و آجر نسوز

آجر یکی از مصالح بسیار قدیمی در طول تاریخ بشر است که مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع قدمت آجر به هفت هزار سال پیش برمی‌گردد. از آن در طراحی نمای ساختمان، دیوار، خیابان و طراحی داخلی استفاده می‌شود. تمدن‌های قدیم از آجر در ساختمان‌سازی و یا به شکل انواع الواح در امورات اداری، مالی و یا کتابخانه‌ها استفاده می‌کردند. امروزه آجر نیز جایگاه بالایی در سبک‌های کلاسیک و مدرن باز کرده است.

آجر نسوز یکی از انواع آجر است که از انواع خاک نسوز و چینی در درجه‌ حرارت‌های متفاوت تولید می‌شود. این متریال به دلیل فرایند ساخت آن در نمای ساختمان کاربرد زیادی دارد. چرا که در برابر فرسایش، سرما و گرما بسیار مقاوم است. به طور کل این آجر عایق مناسبی در برابر تغییرات دمایی خواهد بود و از اتلاف انرژی در چهار فصل سال جلوگیری می‌کند. همچنین آجر نسوز به دلیل برخورداری از طیف‌های رنگی زیبا نمای ساختمان را دو چندان زیبا می‌کند. به علاوه سبک بودن آن و داشتن قدرت جذب بالا در نگه‌داشتن مصالح خطر سقوط را به صفر می‌رساند. این آجرها با توجه به نوع مواد به کار رفته در آن‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام محدوده‌های متفاوتی از درجات حرارت بالا را تحمل می‌کنند.

آجر نسوز

زیبایی آجر نسوز

زیبایی آجر نسوز

آجرهای نسوزی که به عنوان نما به کار می‌روند، دارای رنگ‌های زیبا، زنده و طبیعی هستند. همه این‌ موارد جلوه‌ای زیبا و منحصر بفرد به این محصول داده‌اند که سبب شده است در زیبایی فضای شهری بسیار مورد توجه واقع شود. امروزه می‌توان شاهد انواع آجرهای زیبا و خوش آب و رنگ در نمای ساختمان‌ها بود. اما این در حالی است که باید گزینه مناسبی از انواع مصالح ساختمانی را برای این کار برگزید تا در برابر تغییرات جوی مقاومت بالایی داشته باشند. به همین دلیل است که آجر نسوز از جمله این مصالح برگزیده شده است و می‌توان با اطمینان از ماندگاری و طول عمر بالا از آن استفاده نمود.

آجر نسوز

طراحی داخلی نیز از بر اساس فرهنگ، روحیات و سلیقه مردم در هر منطقه جغرافیایی دارای سبک‌های متنوعی است. سبک کلاسیک یکی از این موارد است که به گفته آن شما هر چیزی را در جای اصلی آن قرار دهید و اگر احساس‌تان منجر به تغییری در ذهن شد باید حتما هم راستا با جنبه‌های منطقی این سبک، تغییر اعمال شود. در طراحی داخلی، سبک کلاسیک رنگ‌‌بندی آجر نسوز و اجزا را به گونه‌ای کنار هم جای می‌دهد که هر بیننده‌ای را به خود مجذوب می‌کند. در واقع این شکوه سبک کلاسیک و آجر نسوز است که مورد پسند همه واقع می‌شود.

آجر سنتی

آجر سنتی

آجر سنتی

آجر سنتی

آجر سنتی

آجر سنتی را بهتر بشناسید،در زمان‌های قدیم هدف از تهیه مسکن داشتن سرپناهی جهت حفاظت از سرما و گرما بوده است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن فرهنگ شهرسازی این معیارها نیز تغییر کرده‌اند. زیبایی و معماری ساختمان‌ها تغییر کرده است به طوریکه ساختمان‌های زیبا جایگاه ویژه‌ای دارند. آجر به دلیل سازگاری بیشتر با طبیعت در مقایسه با دیگر مصالح ارزش بیشتری دارد. ویژگی‌های آجر  باعث شده که در حال حاضر به عنوان پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

آجر سنتی به آجری می‌گویندکه خشت آن به شیوه‌ی سنتی تهیه و خشک شود و در کوره‌ پخته شده باشد. آجرهای سنتی بیشتر جهت بازسازی بناهای قدیمی و یا نماهایی با طرح سنتی استفاده می‌شوند. این کار علاوه بر دادن جلوه خاص و منحصر به فرد احساس بسیار خوبی را نیز منتقل می‌کند.

انواع آجر سنتی

·        آجر لعابی

·        آجر سنتی قزاقی (دست ساز)

·        آجر سنتی ماشینی

آجر لعابی در آجر سنتی

همانطور که از اسم این آجر پیداست سطوح آن دارای لعاب است. از ویژگی‌های لعابی بودن آن افزایش مقاومت در برابر عوامل فرسایشی و سایشی است. همچنین بافت صاف آن نیز مانع از نفوذ آب به درون آجر می‌شود. زمان لعاب کاری آجرها معمولا در هنگام خشک کردن آن‌ها خواهد بود. آجر لعابی در زیباسازی نمای ساختمان و بالا بردن مقاومت آن در مقابل فرسایش و هوازدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر سنتی

آجر قزاقی

آجر قزاقی در آجر سنتی

اینگونه آجرها از خاک رس سرند شده به همراه آب تهیه می‌شود. ترکیب این دو ماده، خمیر اولیه یکنواخت و یکدستی را بنام خشت تولید می‌کند. این خمیر را درون قالب‌های چوبی در ابعاد مورد نیاز قرار می‌دهند. شکل و اندازه آجرها در زمان قالب‌بندی تعیین می‌شود و مراحل آن به صورت دستی و سنتی انجام می‌شود. خشت‌های قالبگیری شده بعد از خشک شدن اولیه مقابل آفتاب داخل کوره قرار می‌گیرند. شیوه قرار دادن در کوره به‌گونه‌ای است که بین آن‌ها فاصله وجود داشته باشد و خوب پخته شود. این آجرها به صورت مکعب مستطیل و به فرم‌های توپر تولید می‌شوند. معمول‌ترین اندازه‌ای که برای آجرهای قزاقی در نظر گرفته شده است ۲۰×۵/۵ سانتیمتر (طول×عرض) است و در ضخامت‌‌هایی برابر با ۵/۵، ۳/۵ و ۱۰ سانتی‌متر تولید می‌گردند.

آجر قزاقی در رنگ‌های متنوع آجر سنتی

امروزه در نمای ساختمان های مدرن آجر قزاقی به‌کار برده می شود. مدت زمان پخت آجر قزاقی تعیین کننده رنگ آن است. این آجرها در رنگ های خاکی٬ زرد٬ پوست پیازی٬ قرمز اخرائی٬ آتشی و حنائی ساخته می شود.

ویژگی مهم آجر قزاقی در آجر سنتی

از ویژگی‌های آجرهای قزاقی می‌توان به نزدن شوره ، نداشتن آلونک، رنگ ثابت و مقاومت در برابر یخبندان و آب اشاره نمود. با وجود اینکه استفاده از آجر در طراحی های داخلی گران‌تر و هزینه برتر از مصالح جانبی دیگر است اما مزایایی نیز به دنبال دارد چون:

 • عدم نیاز به رنگ‌ کردن و تمیز نمودن
 • عایق سرمایشی و گرمایشی
 • نرح بیمه پایین‌تر به دلیل قیمت مناسب آجر
 • خانه‌هایی که دارای آجر قزاقی هستند٬ارزش بالای فروش مجدد دارند. خانه‌های آجری حداقل 6% بیش از خانه‌های دیگر ارزش گذاری می‌شود.

آجر سنتی ماشینی

آجر سنتی ماشینی به آجرهایی گفته می‌شود که با دستگا‌های ماشینی قالب گیری و ساخته می‌شوند.