آجر نما

نمای آجری در محیط کار ساختمان‌های تجاری

نمای آجری در محیط کار ساختمان‌های تجاری

امروزه در دکوراسیون داخلی و معماری مدرن توجه به زیبایی محیط کاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به اینکه افراد این روزها بیشتر ساعات خود را در محیط کاری سپری می‌کنند توجه به دکوراسیون داخلی و زیباسازی آن بر راندمان کاری کارمندان تأثیر بسزای دارد.
به این محیط کاری توجه کنید. هیچ تفاوتی با یک خانه راحت و دل‌نشین ندارد. دیوارهای آجری که با آجر نما تزئین شده‌اند و دیوارها را از محیطی سرد و بی‌روح به محیطی گرم و زیبا تبدیل کرده‌اند. استفاده از فرش و گلدان‌های زیبا و نورپردازی گرم آن باعث شده است که افراد برای کار در این محیط کاری احساس آرامش داشته باشند و به‌دوراز هرگونه استرس و تنشی به وظایف خود عمل کنند.

آجر نما

نمای آجری در محیط کار ساختمان‌های تجاری

آجر نما در ادارات

این مسئله از اهمیت زیباسازی محیط کاری نشات می‌گیرد و این امر را به ما نشان می‌دهد که آجر نما و آجر نسوز علاوه بر خانه می‌تواند در ادارات و سازمان‌ها نیز به کار روند، هرچند که گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد.
به‌عنوان‌مثال لابی ورودی ساختمان‌ها، اتاق انتظار و یا اتاق مدیرعامل و… می‌توان برای زیباسازی از آجرنما استفاده کرد. استفاده از آجر نما در کتابخانه‌ها و اتاق‌های مطالعه نیز می‌تواند فضای گرم و دل‌نشینی را برای دانشجویان و افراد اهل مطالعه فراهم کند تا بدون احساس خواب‌آلودگی و بانشاط فراوان به مطالعه بپردازند. استفاده از دکوراسیون چو بی و رنگ‌های گرم و متناسب نیز می‌تواند نمای آجری را تکمیل کرده و زیبایی فضا را دو چندان کند.

هرچند با توجه به اینکه اکثر سازمان‌ها و ادارات از تجهیزات مدرن و به‌روزی استفاده می‌کنند، اما استفاده از آجر در سازمان‌ها و ادارات به‌نوعی تلفیق سنت و مدرنیته در فضای کاری است و به‌نوعی حس آرامش محیط خانه را برای کارمندان فراهم می‌کند. اگر در یک شرکت جمع‌وجور و خانوادگی نیز کار می‌کنید که دیگر دست شما برای صمیمی‌تر کردن محیط باز خواهد بود.

آجر نما در نمای خارجی

علاوه بر استفاده از آجر نما در محیط‌ های داخلی استفاده از آن در نمای خارجی و همچنین فضای ورودی ساختمان‌ها و همچنین ساخت کف‌پوش نیز رایج بوده و کاربرد فراوانی دارد. استفاده از آجر نما در ساختمان می‌تواند با کارکرد ساختمان‌ها و ادارات نیز در ارتباط باشد. به‌عنوان‌مثال ادارات مرتبط با صنایع‌دستی و یا آثار باستانی می‌توانند با استفاده از آجر در دکوراسیون داخلی حس مشترکی با وظایف و کارکردهای خود داشته باشند. ضمن اینکه آجر نما با دوام و مقاومتی خوبی که دارد در برابر باران‌های اسیدی و هوای آلوده شهرها مقاوم بوده و به‌آسانی نیز فرسوده نشده و به‌راحتی نیز قابل شستشو و نظافت هستند.

آجرنما در محیط های تجاری

البته آجر نما و آجر نسوز در بسیاری از محیط‌های تجاری نیز کاربرد پیدا کرده است. مال‌های تجاری بزرگ و بوتیک‌های لاکچری که این روزها در شهرهای بزرگ خودنمایی می‌کنند برای دکورسازی و نماسازی در ویترین‌ها و فضای داخلی از آجر نما استفاده می‌کنند. ایجاد حس نوستالژیک در فروشگاه‌های فروش لوازم عتیقه و قدیمی و همچنین فروشگاه‌های فروش صنایع‌دستی می‌تواند از گزینه‌های مناسب برای استفاده از آجر نسوز و آجر نما باشد. ساخت شومینه‌های تزئینی، فضای استراحت و نیمکت برای استراحت مراجعه‌کنندگان و … همگی می‌توانند از گزینه‌های مناسب برای استفاده از آجر نما و آجر نسوز در ساختمان‌ها باشد.

آجر نسوز

آجر در دکوراسیون داخلی

آجر در دکوراسیون داخلی

آجر به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی از دیرباز در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد داشته است. با گسترش علم و فناوری و ساخت آجرهای مدرن این عنصر همچنان جایگاه خود را در ساخت‌وساز حفظ کرده است. ساخت آجرهای مقاوم و با رنگ‌های زیبا و متنوع که علاوه بر نمای خارجی ساختمان‌ها در نمای داخلی ساختمان نیز کاربرد دارند. آجرهایی بادوام که به‌راحتی شوره نزده و در برابر شرایط جوی مختلف مقاوم هستند.

این عنصر گرمابخش علاوه بر اینکه در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد در نمای داخلی و دکوراسیون خانه نیز کاربرد فراوانی پیدا کرده است. آجر نسوز در رنگ‌ها و ترکیبات جدید و همچنین ابعاد متنوع این امکان را به شما می‌دهد که نمای داخلی ساختمان خود را به زیبایی تزئین کنید.

 

آجر نسوز

آجر در دکوراسیون داخلی

استفاده از آجر نسوز در دکوراسیون داخلی

امروزه در دکوراسیون داخلی علاوه بر رنگ و کاغذدیواری از آجر نسوز نیز استفاده می‌شود. پوشاندن بخشی از دیوارهای داخلی با آجر نسوز علاوه بر زیبایی، به‌نوعی عایق دیوار نیز محسوب شده و از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری می‌کند. این آجرها در بخش‌های مختلف دیوار به‌آسانی نصب می‌شوند. این دیوار ممکن است دیوار آشپزخانه باشد و یا دیوار شومینه. شومینه که یکی از زیباترین و پرطرفدارترین وسایل گرمایشی خانه‌ها است به‌خوبی با آجر نسوز تزئین شده و نمای جذابی به خانه شما می‌دهد.

علاوه بر آن اگر نمای آشپزخانه خود را با آجر نسوز تزئین کرده‌اید برای کانتر و در کنار هود و گاز آشپزخانه نیز گزینه مناسبی است. علاوه بر این قسمت‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که آجر نسوز دارد و در برابر رطوبت مقاوم است می‌تواند به‌عنوان کف‌پوش در بخش‌های مرطوب خانه مانند سونا و حمام نیز به‌کاربرده شود. همچنین سطح روی ستون‌های داخلی ساختمان نیز با آجرهای تزئینی پوشانده شده و نمای زیبایی به خانه می‌دهند. اجرای نورپردازی مخفی بر روی دیوارهای آجری داخلی تیز جلوه و زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

 

آجر نسوز

آجر در دکوراسیون داخلی

نصب آجرنسوز

نصب آجر و چیدمان آن از گذشته به شکل‌های متنوعی انجام‌شده است. این هنر باعث می‌شود که زیبایی آجر در نمای خانه دوچندان شود. برای تعیین تعداد آجرها و همچنین چیدمان آن می‌توانید قبل از نصب با مشورت با مهندسان و معماران از چیدمان متنوع و زیبا بهره برده و جلوه کار را افزایش دهید.

هماهنگی آجر با دکوراسیون مدرن به شکل اعجاب‌انگیزی ایجاد می‌شود. پوشاندن دیوار پشت تلویزیون با آجر، استفاده از لوسترهای مدرن، هماهنگی رنگ آجرها با کف‌پوش‌های چوبی و پارکت و استفاده از مبلمان مدرن ، دکوراسیون رؤیایی و زیبایی است که این روزها از طرفداران زیادی برخوردار است.

در برخی موارد دیده شده است که تمامی دیوارهای داخلی با آجر پوشانده می‌شوند و بندهای آجرها به شکلی زیبا و تزئینی و یکدست ایجاد می‌شوند. این دیوارهای آجری حس گرمی و صمیمیت زیادی را به خانه القا کرده و همان‌طور که گفته شد با انواع دکوراسیون سنتی و مدرن هماهنگ است: هم با  فرش‌های سنتی و پشتی و لوسترهای کریستالی و یا مبلمان روز دنیا و فرش‌ها، چراغ‌ها و لوسترهای مدرن. در کنار همه این‌ها آجر نما و آجر نسوز در فضای داخلی خانه به‌راحتی قابل شستشو و نظافت بوده و هرگونه آلودگی و گردوغبار از روی آن‌ها زدوده می‌شود.

 

آجر

انواع آجرهای ساختمانی

انواع آجرهای ساختمانی

آجر ازجمله مصالحی است که از گذشته تا کنون توسط آدمها مورداستفاده قرارگرفته اند و کاربرد زیادی در ساخت‌وساز داشته و دارد. آجرهای قدیمی رسی بوده‌اند و امروزه انواع و اقسام آجرها مورداستفاده قرار می‌گیرند. آجرها با توجه به خصوصیات فیزیکی و ابعادی که دارد به‌خوبی در کنار هم چفت‌وبست می‌شوند و خلق هرگونه قوس و یا نما را برای معماران آسان ساخته‌اند.

انواع آجرهای ساختمانی

آجرها از جهات مختلف دسته‌بندی می‌شوند. آجر در رنگ‌ها و مقاومت گوناگون و با توجه به مورداستفاده در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند. امروزه این امکان برای خریداران فراهم است که با توجه به نیاز خود آجرها را به کارخانه آجر سازی سفارش دهند.

آجرفشاری

  • آجر فشاری: این آجرها از انواع آجرهای سنتی است که ابتدا خشت آن زده شده و سپس کارگران آجرپزی با فشار دست خشت را به داخل قالب قرار داده و گوشه‌های قالب را پر می‌کنند. این نوع آجر که به روش دستی تهیه می‌شود کاربرد زیادی در ساخت‌وساز دارد و برای زیرسازی ساختمان، تیغه کشی، دیوار حمال و … به کار می‌رود.

آجر ماشینی

  • آجر ماشینی: این نوع آجرها نوعی آجر سوراخ‌دار است که در ایران به آجرهای هشت سوراخ یا ده سوراخ معروف است. علت وجود این سوراخ‌ها این است که در هنگام ساخت‌وساز ملات به داخل آجرها نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار شود. این نوع آجرها نسبت به آجرهای فشاری ترد و شکننده است و قدرت مکندگی کمتری دارد اما ابعاد آن صاف و گونیا است.

آجرسفالی

  • آجر سفالی: یا بلوک سفالی دارای ابعاد خاصی هستند و درنهایت دقت ساخته می‌شوند، انواع دیواری و سقفی دارد و با توجه به نیاز در قسمت‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع آجرها دارای جذب آب کمی بوده و وزن کمی دارد. این ویژگی باعث می‌شود که سرعت ساخت‌وساز بالا برود.
آجر

انواع آجرهای ساختمانی

آجرنسوز

  • آجرنسوز: این نوع آجرها همان‌طور که از نامش پیداست از نوعی خاک نسوز تهیه می‌شود که حداقل خاصیت گدازآور را دارد. انواع آجرنسوز با توجه به مواد تشکیل‌دهنده، حرارت کوره، مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده و … دسته‌بندی می‌شوند و انواع رنگ آجرنسوز با توجه به خاکی است که در ساخت آن مورداستفاده قرار می‌گیرد. آجرنسوز تنها در نمای ساختمان کاربرد نداشته و در قسمت‌های دیگر مانند حمام، کف‌پوش خانه، آشپزخانه و … نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع از آجرها در برابر تغییرات جوی مقاوم است و به‌آسانی دچار ترک و شوره نمی‌گردد.

آجرلعابی

  • آجر لعابی: این نوع آجرها دارای پوششی لعابی است که سطح آجرها را براق و زیبا می‌کند. این لایه محافظ علاوه بر زیبایی مانع نفوذ آب به داخل آجر شده و آن را در برابر تغییرات جوی مقاوم می‌سازد. آجری که دارای پوشش لعابی مقاوم است به‌آسانی ترک برنمی‌دارد.

آجرجوش

  • آجر جوش: این آجر با خاکی که در دمای 1000 درجه خمیری نشود، پخته و سپس در کوره نگه می‌دارند تا دانه‌های خاک عرق کرده و به هم بچسبند. آجرها جوشی رنگ سرخ تا سیاه دارد و در برابر ضربه بسیار مقاوم بوده و لب پر نمی‌شود. این آجرها در برابر یخبندان و مواد شیمیایی مقاوم است و برای ساخت کف‌پوش پیاده‌رو، دیوار تونل‌ها و … مورداستفاده قرار می‌گیرد.

منبع: omransoft.ir

 

 

آجرنما

ترکیب آجرنما و سنگ برای نمای خانه

ترکیب آجرنما و سنگ برای نمای خانه

این روزها با پیشرفت فنّاوری آجرنما هنوز هم به‌عنوان یکی از عناصر جدایی‌ناپذیر خانه‌ها محسوب می‌شود. هرچند با ساختن آجرهای مدرن و پیشرفته آجر چهره متفاوتی پیداکرده است و از مواد جدیدی ساخته می‌شود، اما هنوز هم مثل گذشته جایگاه خود را در نمای داخلی و خارجی حفظ کرده است.

اگر از دوستداران نمای آجری هستید با نگاهی به آرشیو شرکت‌های سازنده و دیدن نمونه کارهای انجام‌شده می‌توانید نمای مناسبی برای خانه خود انتخاب کنید. با نگاهی به معماری مدرن در کشورهای خارجی در کشورهایی مانند انگلستان و یا آمریکا به‌خوبی درخواهید یافت که آجرنما هنوز کاربرد زیادی دارد و خانه‌های مجلل در ییلاق‌های خارج از شهر هنوز با ترکیبی از سنگ و آجر نماسازی می‌شوند و بیننده را به یاد قصرهای تاریخی و قدیمی می‌اندازند.

خانه‌هایی اشرافی با اتاق‌های فراوان که از آخرین فنّاوری‌های ساخت بهره برده‌اند و آجرهایی با رنگ‌های گرم و دل‌نشین و یا رنگ‌های کرم و سرد نمای زیبایی برای آن‌ها به ارمغان آورده است.

آجرنما

ترکیب آجرنما و سنگ برای نمای خانه

ترکیب های آجرنما

برای انتخاب آجرنما به‌عنوان نمای ساختمان خوب است با معمار و طراح داخلی ساختمان مشورت کنید تا بتوانید ترکیب مناسب برای نمای ساختمان و یا رنگ مناسب را انتخاب کنید. خوب است بدانید آجرنما در رنگ‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند و ترکیب رنگ آن‌ها ناشی از موادی است که با آن ساخته می‌شوند. این را هم بدایند که برای دکوراسیون داخلی نیز می‌توانید از آجرنما بهره ببرید. به‌عنوان‌مثال برای دکوراسیون اطراف شومینه، کانتر آشپزخانه و یا فضای بین کابینت‌ها، کف‌پوش حیاط و یا درب وردی، کف‌پوش باغ و … این هماهنگی نمای خارجی و داخلی هارمونی مناسبی برای خانه و یا باغ شما ایجاد می‌کند.

ترکیب نمای آجری و فضای چمن خانه و باغ شما می‌تواند فضایی دل‌نشین برای شما ایجاد کند که خانه‌های قدیمی را برای شما تداعی می‌کند درعین‌حال که این آجرها بادوام و کیفیت بالایی که دارند خیال شما را ازهرجهت آسوده می‌کند.

ترکیب آجر با سنگ نیز ازجمله ایده‌هایی است که از سوی معماران ممکن است به شما پیشنهاد شود. ترکیب آجر با سنگ‌های با رنگ‌های طبیعی در رنگ‌های متضاد و یا مکمل، به‌عنوان‌مثال برای دورچین درب ورودی و یا پنجره‌ها ازجمله این ایده‌ها و طرح‌ها است. اجرای نور مخفی بر روی آجرنما برای نورپردازی در شب نیز زیبایی نمای ساختمان را دوچندان می‌کند. همچنین برای چیدمان آجرها و نصب آن‌ها نیز طرح‌های زیادی وجود دارد که الهام گرفته از سبک‌های آجرچینی قدیمی و سنتی ایران است.

آجرنماهای مدرن

آجرنماهای مدرن که امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ نیز اجرا می‌شود می‌تواند از سبک‌های معماری نیز الهام بگیرد. آجر نمای آمریکایی و آجر نمای انگلیسی با ترکیب رنگ‌های زیبا و چشم‌نواز در شهرهای بزرگ و امروزی پیاده شده‌اند و نمای دل‌نشین به خانه‌های مدرن امروزی داده‌اند. آجرنماهای مدرن در برابر تغییرات جوی و آب‌وهوای مختلف از خود مقاومت خوبی نشان می‌دهند و در برابر نفوذ حشرات و جلبک‌ها نیز مقاوم‌اند. همچنین به‌آسانی شوره نزده و به‌آسانی قابل نظافت هستند. برای انتخاب آجرنمای مناسب با توجه به منطقه آب و هوایی و سلیقه خود می‌توانید آجر نمای مناسب را انتخاب کنید و یا با مشورت معماران طرح مناسب را انتخاب کنید.

آجرنما

رفع سفیدک و شوره از آجرنما

رفع سفیدک و شوره از آجرنما

آجر از دیرباز تاکنون از مصالح همیشگی در ساخت‌وساز خانه‌ها بوده است. با ساخت آجر جدید با خاک نسوز این عنصر زیبا توانست جایگاه خود را در ساخت‌وساز حفظ کرده و در ساخت ساختمان‌های جدید و ایجاد نماهای آجری کاربرد داشته باشد.

آجرنما چیست؟

آجر نما نوعی آجر است که نوع مرغوب آن از خاک نسوز ساخته می‌شود و برای ایجاد نمای آجری ساختمان‌ها بسیار ایدئال است. این آجر که معمولاً با چسب مخصوص و یا ملات سیمان بر روی نما نصب می‌شود در ترکیب با سنگ می‌تواند نمایی زیبا بر روی ساختمان ایجاد کند.

شوره آجرنما چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

یکی از مشکلاتی که آجرنما ممکن است با آن مواجه شود، شوره است. شوره معمولاً ماده‌ای پودر مانند و سفید است که پس از پایان ساخت‌وساز ساختمان بر روی نمای آجری ایجاد می‌شود و معماران و مهندسان از گذشته به دنبال راه‌حلی برای برطرف کردن آن بوده‌اند.

شوره برحسب نوع نمکی که آن را ایجاد کرده است ممکن است به رنگ‌های قهوه‌ای زرد و سبز باشد و برای یافتن علت‌های ایجاد آن تاکنون آزمایش‌ها و بررسی‌های فراوانی انجام‌شده است. درگذشته این تصور وجود داشت که علت ایجاد شوره آجر است اما نمک به‌جامانده از دوغاب، شن و آب هنگام نصب آجرها باعث ایجاد شوره در نمای آجری می‌شود.

آجرنما

رفع سفیدک و شوره از آجرنما

چگونه می‌توان شوره را کنترل کرد؟

شوره یک مسئله قابل‌کنترل است که در ساختمان‌های مدرن و جدید با رعایت نکات فنی کمتر بر روی آجرنما دیده می‌شود. با رعایت نکات ساده می‌توان از ایجاد شوره بر روی دیوار و آجرنما جلوگیری کرد. یکی از نکات مهم استفاده از مصالح ساختمانی باکیفیت و مرغوب است. این روزها سازندگان آجرنما با رعایت نکات فنی در هنگام ساخت آجر امکان ایجاد شوره را به حداقل رسانده‌اند.

خاک رسی که برای ساخت آجرنما به‌کاربرده می‌شود شامل سولفات قلیایی است که باعث ایجاد شوره بر روی دیوار می‌شود. برای خنثی کردن اثر آن از کربنات باریم در ترکیبات آجر استفاده می‌شود تا امکان ایجاد شوره به حداقل برسد.

اما شن و دوغاب استفاده‌شده نیز ممکن است دارای ترکیبات سولفات قلیایی باشند که برای این منظور لازم است از آب شیرین و بودن نمک برای دوغاب استفاده کرد، شن‌های مورداستفاده برای نصب آجرنما قبل از استفاده شسته شوند تا سولفات‌ها حذف شوند و همچنین استفاده از سیمان‌های با درصد کم از سولفات قلیایی نیز در کاهش شوره ایجادشده مؤثر خواهد بود.

دیگر راه‌کارهای جلوگیری از ایجاد شوره بر روی آجرنما

از راه‌کارهای دیگر برای جلوگیری از ایجاد شوره بر روی آجرنما نحوه نصب آن است. لازم است آجرهای نما در هنگام نصب به‌خوبی آب‌بندی شود یا به عبارتی از نفوذ آب به داخل دیوار جلوگیری شود. برای این منظور لازم است که در هنگام نصب از حداقل میزان آب استفاده شود، استفاده از درپوش سنگی برای دیوارها یا ساخت سایه بان بر روی دیوارها، استفاده از مواد پوششی مخصوص بر روی آن برای ضد آب‌ کردن آن‌ها و عایق‌بندی قسمتی از دیوار که با زمین در ارتباط است، از راهکارهایی است که در جلوگیری از شوره آجرنما مؤثر است.با رعایت نکات فنی گفته‌شده به‌آسانی می‌توان از ایجاد شوره بر روی دیوارهای آجری جلوگیری کرد.

نمای آجری

آشنایی با نحوه تمیز کردن نمای آجری ساختمان

آشنایی با نحوه تمیز کردن نمای آجری ساختمان

امروزه نمای آجری ازجمله نماهای رایج در ساختمان‌ها است که از دیرباز دوستداران زیادی داشته است. انواع آجرهای مدرن مانند آجرهای نسوز در ساخت نمای ساختمان کاربرد دارند که از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و دارای تنوع رنگ و کیفیت بالایی هستند.

معمولاً نمای ساختمان هم‌عرض با دیگر فرایندهای ساخت‌وساز نصب می‌شود و ممکن است در این حین آلودگی‌هایی بر روی آن ایجاد شود که قبل از پایان کار ساختمان لازم است که نما از آن‌ها زدوده شود. در ضمن در طول سالیانی که نما بر روی ساختمان قرار دارد ممکن است نما کثیف شود.

در حین نصب نمای ساختمان معمولاً قسمتی از ملات که برای نصب استفاده می‌شود بر روی نما ریخته می‌شود که حتماً باید از روی نما پاک شوند. در شهرهای بزرگ و شلوغ نیز که آلودگی هوای زیادی وجود دارد ممکن است دود و گردوغبار بر روی دیوار بنشیند که لازم است نمای آجری هرچند وقت یک‌بار تمیز و شسته شود.

فلزاتی که بر روی آجرنما نصب می‌شوند ممکن است رنگ خود را به نما پس داده و باعث آلودگی آن شوند. یکی دیگر از مسائلی که نمای آجری را تهدید می‌کند رشد خزه‌ها بر روی آجرنما است که لازم است سریعاً زدوده شوند، زیرا علاوه بر اینکه نما را زشت می‌کنند محل مناسبی برای رشد حشرات موذی هستند و ممکن است زندگی انسان را به خطر بیندازند.

 

نمای آجری

آشنایی با نحوه تمیز کردن نمای آجری ساختمان

یکی دیگر از مسائلی که برای آجرنما ایجاد می‌شود شوره است. شوره معمولاً به شکل پودی بوده و براثر نفوذ آب به داخل آجرها ممکن است ایجاد شود. پاشیدگی قیر یا آسفالت بر روی نمای آجری، انواع روغن‌های صنعتی و دوده ایجادشده توسط دودکش بخاری از دیگر آلودگی‌هایی است که ممکن است بر روی آجرنما ایجاد شود.

روش‌های پاک کردن نمای آجری

اگر آلودگی‌های ایجادشده چندان زیاد و گسترده نباشد می‌توان به‌آسانی و به‌وسیله فشار آب آن‌ها را پاک کرد. در غیر این صورت باید از روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود برای پاک کردن نمای ساختمان استفاده کرد.

استفاده از اسیدها: در این روش باید از نوعی اسید که به نمای ساختمان آسیب وارد نمی‌کند برای پاک‌سازی استفاده کرد. اسید رقیق فلوئوری دریک: این اسید را با 10 درصد آب مخلوط کرده و بر روی سطحی که قبلاً خیس شده است بمالید. سپس با استفاده از برس چرمی محل را شسته و بلافاصله آن را بشویید.

برای پاک کردن محل‌هایی که دچار زنگ‌زدگی است می‌توان از اسید فسفریک استفاده کرد. پس از رقیق کردن اسید آن را با استفاده از برس بر روی دیوار که از قبل خیس شده است بکشید و سپس با استفاده از برس محل را پاک‌کرده و بلافاصله محل را شستشو دهید. این اسید خطرناک بوده و در صورت اصابت با پوست ممکن است ایجاد سوختگی کند.

برای پاک کردن قیر از روی آجرنما می‌توان با استفاده از کاردک و به‌آرامی آن را از روی نما جدا کرد برای پاک کردن اثرات لکه‌ها نیز می‌توان از حلال‌های مخصوص لکه‌های روغنی استفاده کرد. آلودگی‌ها که ناشی از دود لوله بخاری ایجاد می‌شود را نیز می‌توان با استفاده از آب گرم و مواد شوینده پاک کرد.