آجر دکوراتیو

آجر دکوراتیو

آجر دکوراتیو

آجر از قدیمی‌ترین و مقاوم‌ترین مصالح برای بناها است. از آجر در پوشش بیرونی بنا، در تزئینات داخلی و دکوراسیون داخلی بسیار استفاده می‌شود.

وجود آجر در بناهای تاریخی، نشان از کیفیت بالا و مقاومت این مصالح در هر شرایط جوی دارد. به دلیل شیوه ساخت آجر به روش سنتی، می‌توان از ویژگی گرما و انرژی‌ای که به فضا می‌دهد نیز بسیار استفاده کرد.

آجر دکوراتیو

 • انواع آجر دکوراتیو:

از آجرها در دکوراسیون داخلی نیز بسیار استفاده می‌شود. این آجرها دو نوع مهم دارند. اول آجر قزاقی که همان آجرهای سنتی است و قزاق‌ها به ایران آورده‌اند و در بناهای تاریخی بسیاری مشاهده می‌شود و دوم آجر هلندی که کمی مدرن‌تر است و در ساختمان‌های مدرن و دکوراسیون داخلی پرکاربردتر است. این آجرها از رنگ‌ها و طرح‌ها و انداره‌های متفاوتی برخوردار است.

 

 • چرا بهتر است از آجر دکوراتیو استفاده کنیم؟

شاید برایتان این سوال پیش آید که چرا بهتر است از آجر در دکوراسیون خود استفاده کنیم؟

آجرها به دلیل قیمت بالاتری که نسبت به دیگر مصالح در ساخت بناها دارد، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اما بهتر است بدانید آجرها دارای ویژگی‌هایی است که شاید کمتر در دیگر متریال‌ها وجود داشته باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های آجرها، مقاومت بالای آن در مقابل رطوبت،‌ باران، شدت فشار باد، گرما و… است. همچنین در مقابل زلزله نیز مقاومت بالایی دارد.

آجرها در فضای مرطوب کمتر دچار آسیب می‌شود و همچنین اگر درست بندکشی شود و در حفره‌های موجود بین چیدمان آنها از سیمان مناسب استفاده شود، تا سال‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و حشرات موذی نیز کمتر به داخل آن‌ها رسوخ می‌کنند. همچنین تا سال‌های زیادی می‌توان از بناهایی که از آجرها ساخته شده‌اند، استفاده کرد و نگران خیلی از مسائل نبود. آجرها به دلیل وجود تنوع رنگی بالا، می‌تواند به شکل ساده نیز مورد استفاده قرار گیرد. از لحاظ بهداشت و تمیزی نیز دچار مشکل نخواهد شد و در صورت گذشت زمان زیاد، می‌توان از یک روغن مخصوص برای جلای دوباره آن استفاده کرد.

 

 • کاربرد آجر دکوراتیو:

در خانه های امروزی، وجود دیوارهای ساده و یا کاغذ دیواری بسیار تکراری شده است و اگر به‌دنبال یک فرم جدید در طراحی داخلی منزلتان هستید، بهتر است با آجرها دکوراتیو آشنا شوید.

این آجرها می‌تواند امکانات زیادی را برای شما فراهم آورد. از آجرها دکوراتیو در قسمت‌های کوچکی از دیوارهای داخلی استفاده کنید و تفاوت انرژی و سبک را از نزدیک لمس کنید.

امروزه در قسمت‌های بسیاری از نمای داخلی از آجرها استفاده می‌شود. مثلا در اطراف شومینه به دلیل مقاومت بیشتر این متریال در برابر گرما، از آجر دکوراتیو بسیار استفاده می‌شود. همچنین در قسمت‌هایی از دیوار آشپزخانه نیز از این امکان، می‌توان استفاده کرد.

آجر دکوراتیو

آجرها از دیرباز در بناهای اصلی وجود داشته است و در نمای بیروی از آن بسیار استفاده می‌کردند. خانه‌های سنتی، فضاهای مربوط به تاریخ، سالن‌های بخش فرهنگی یک مجموعه، قسمتی از گالری‌ها قسمت کوچکی از دیوار‌های اتاق نشیمن، قسمت کوچکی از اتاق خواب نیز می‌توانند گزینه‌هایی برای استفاده از آجرها دکوراتیو باشند.

 

آجرها به طراحان امکانات تازه‌ای می‌دهد و آن‌ها می‌توانند با چیدمان جدید و درست، به فرم‌های انتزاعی و مدرنی که در ذهن خود دارند برسند. حتی گاه با چیدن تعداد کمی از آجرها به‌صورت ساده روی یکدیگر، می‌توان از داشتن یک فضای مدرن و جالب لذت برد.

آجر نما

کاربرد آجر نما

با کاربرد آجر نما که از دیرباز مورد توجه بسیاری از طراحان بوده آشنا شوید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، از آجر به شکل‌های متفاوتی در قدیم و در نمای خانه‌ها استفاده می‌کردند، حتی در بسیاری از بناهای تاریخی، می‌توان به‌وضوح باقی مانده این آثار را دید.

کاربرد آجر نما

در کاربرد آجر نما که از ویژگی‌هایی برخوردار است  ممکن است در دیگر مصالح ساختمان سازی به‌چشم نخورد.

وجود رنگ‌های متنوع و گرم بودن این رنگ‌ها، در فضاهای مدرن نیز کاربرد فراوانی داشته است.

امروزه از آجر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین متریال‌های مدرن در معماری استفاده می‌شود. آجرنما یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که بسیاری از طراحان، به بخشی از خانه اضافه می‌کنند تا بتوانند به فرم‌های دلخواه و جدید در معماری مدرن برسند. در اینجا چند نمونه ساده درباره استفاده آجر نما را با هم بررسی می‌کنیم:

سادگی عین زیبایی در کاربرد آجر نما:

آجر به شما امکانات زیادی در طراحی می‌دهد. کافی است بتوانید دیوار کوچکی را به آن اختصاص دهید و سپس این دیوار را تبدیل به یک اثر هنری کنید. نیاز به چیدمان خاصی نیست و شما لازم نیست از وسایل و تزئینات اضافی برای آن استفاده کنید. سادگی و زیبایی می‌تواند از مهم‌ترین ویژگی‌هایی باشد که یک بنا دارد. آجر می‌تواند به شما این امکان را بدهد که به‌سادگی و با ترکیبات جدید، به فرمی مدرن و زیبا برسید.

در اینجا قسمتی از دیوار یک سوئیت را با آجر، به‌شکلی ساده پوشانده‌اند و از نورپردازی زیبایی برای تمرکز بر روی آن استفاده کرده‌اند. همچنین با ترکیب رنگ زرد در کنار دیگر رنگ‌های خنثی و آجر دیوار، به فرمی منحصر‌به‌فرد رسیده‌اند.

کاربرد آجر نما

در کاربرد آجر نما کمی هیجان اضافه کنید:

همان‌طور که گفته شد، کاربرد آجر نما در معماری داخلی مدرن بسیار می باشد. شما می‌توانید با کاربرد آجر نما در ترکیب با چند متریال دیگر به فرمی برسید که بسیار زیبا و قوی عمل کند. در این‌جا سقف کاملا با آجر پوشش داده شده است و دیوار‌ها و ستون‌ها، همچنین سقف بلند، فضایی سرد را ایجاد کرده‌اند.وجود رنگ خاکستری نیز در ایجاد فضای سرد کمک کرده است. تمامی متریال‌ها بسیار مدرن انتخاب شده‌اند و با اضافه کردن یک سقف آجری و ادامه پیدا کردن آن تا دیوارها، گرمای خاصی به فضا داده شده است. این گرما به‌واسطه رنگ گرم این متریال و سنتی بودن آن بسیار خوب عمل کرده است. همچنین به‌دلیل وجود تمام عناصر سرد، در نگاه اول نقطه توجه به سمت آجرهای سقف می‌رود. پس کاربرد آجر نما می‌تواند کلیدی عمل کند و نقش مهمی داشته باشد.

کاربرد آجر نما

 • آجرهای رنگی:

علاوه بر این که کاربرد آجر نما خود دارای رنگ‌های بسیار زیبایی از خانواده نارنجی و قرمز است، در برخی موارد آجرهای سفارشی تهیه می‌شود که دارای رنگ‌های ویژه‌ای هستند. در این فضا از آجر تیره استفاده شده است که رنگ سفارشی دارد و بسیار خوب عمل کرده است. ترکیب این آجر تیره با رنگ خاکستری و صورتی تند بسیار جالب است.فقط دیوار اصلی اتاق را با آجر نما پوشش داده‌اند و سپس دیگر عناصر را متناسب با آن انتخاب کرده‌اند. این آجرهای رنگی با نورپردازی مناسب و استفاده از عناصر دیگر در کنار آن به بهترین شکل به‌چشم می‌آید. این اتاق با این که از آجر سنتی بهره برده است، اما بسیار شیک و آرام به‌نظر می‌رسد.

 

آجر نسوز

کاربرد آجر نسوز

با کاربرد آجر نسوز که از مصالحی دارای مقاومتی بالایی در برابر حرارت است آشنا شوید. این آجرها به دلیل حرارت بالایی که در هنگام پخت می‌بینند، بسیار مقاوم‌تر از دیگر آجرها هستند. البته این آجرها ویژگی‌های دیگری نیز دارند، مثل مقاومت در برابر رطوبت و باران، مقاومت در برابر سایش و فرسودگی و همچنین عایق حرارت و صوت نیز هستند. اما مهم‌ترین ویژگی این آجرها، مقاومت بالا در برابر آتش و حرارت است، بنابراین کاربردهای ویژه‌ای نیز دارند.

کاربرد آجر نسوز در باربکیو؛

در کاربرد آجر نسوز میتوان گفت به نوعی همه کاره یک بنا است و می‌تواند در قسمت‌های مهمی از یک بنا مورد استفاده قرار گیرد. این آجرها از مهم‌ترین عناصر مورد استفاده در قسمت‌هایی مثل شومینه، تنور، کارگاه‌های مختلف، باربیکیو و فر و… هستند.

البته از آن‌ها در آشپزخانه نیز استفاده می‌شود. در پشت گاز به‌دلیل حرارت بالای گازها و فرها از امنیت و مقاومت بالاتری برخوردارند. این آجرها دارای تنوع رنگی بالایی هستند و در ابعاد مختلفی موجود می‌باشند. شما می‌توانید از رنگ‌های نارنجی، قرمز، اخرایی، پوست پیازی، قهوه‌ای، حنایی و… در ترکیب بنای خود استفاده کنید.

در اینجا به بررسی چند مورد از استفاده این آجرهای نسوز می‌پردازیم:

کاربرد آجر نسوز در شومینه:

امروزه در خانه‌های مدرن از شومینه بسیار استفاده می‌شود. اما این عضو خانه‌های جدید دارای خطراتی هستند که بهتر است از وقوع آن جلوگیری کرد و آجر نسوز از متریال‌هایی است که بسیار در این شومینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر دیواره داخلی شومینه، می‌توانید از این آجرها در قسمتی از دیوار بیرونی نیز استفاده کنید تا هم از زرد شدن دیوارها جلوگیری کند و هم از مقاومت بالاتری برخوردار باشد. البته نیازی نیست که حتما اطراف شومینه را نیز آجر نسوز بزنید، بلکه می‌توانید از سنگ و یا دیگر عناصر نیز در ترکیب با آن استفاده کنید.

کاربرد آجر نسوز در باربکیو؛

کاربرد آجر نسوز در باربیکیو و فر:

از آجر نسوز می‌توان برای داخل باربیکیو و فر استفاده کرد. این آجرها در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند و می‌توانند در بسیاری از فرها و باربیکیوها مورد استفاده قرار گیرد.

شما می‌توانید با ایجاد یک فضای بیرونی، برای داشتن این فرها اقدام کنید و در هنگام تعطیلات و دورهمی ها از پخت و پز در فضای باز لذت ببرید. ویژگی مهم دیگری که در این فرها و باربیکیوهای بیرونی با آجر نسوز وجود دارد، نظافت آسان آن و همچنین مقاومت در برابر رطوبت و بارندگی است و شما از سالم ماندن آن مطمئن خواهید بود.

کاربرد آجر نسوز در آشپزخانه:

همان طور که گفتیم، آجر نسوز تنها در شومینه و یا فرها استفاده نمی‌شود، بلکه می‌توان از این آجرها در طراحی داخلی خانه استفاده کرد و این آجرها از مقاومت بالایی برخوردارند و امروزه به دلیل ایجاد امنیت بیشتر در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این استفاده می‌تواند به‌شکلی باشد که هم در طراحی داخلی خوب و زیبا عمل کند و هم کاربردی باشد.

استفاده از این آجرها در قسمت پشت گاز و در ادامه آن در دیواره‌های اطراف آن و یا پوشش کل فضای قابل دید در آشپزخانه، می‌تواند بسیار زیبا باشد. همچنین برای افرادی که تایم زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنند، می‌تواند فضایی گرم و دلچسب فراهم کند تا از بودن در این فضا لذت کافی ببرند.

امروزه به‌راحتی می‌توان رنگ‌های مختلف این آجر نسوزها را با متریال‌های مختلف ترکیب کرد. ترکیب آجر با چوب و فلز بسیار زیبا است.

کاربرد آجر نسوز در باربکیو؛

اجرای نمای دکوراتیو با آجر

اجرای نمای دکوراتیو با آجر

اجرای نمای دکوراتیو با آجر

اجرای نمای دکوراتیو با آجر

همه ما بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانیم. مدت زمانی که در خانه و در کنار خانواده صرف می‌شود، تاثیر بسیار چشم‌گیری در روابط و آرامش بیرون از خانه ما دارد. محیط خانه باید به شکلی باشد که آرامش کافی را در میان افراد در منزل ایجاد کند و علاوه بر این، پایه‌های اساسی آرامش روانی یک فرد را در بیرون از منزل فراهم آورد.

حال باتوجه به اهمیت فضای منزل، نباید از اهمیت دکوراسیون داخلی چشم‌پوشی کرد. محیط داخلی و شکل‌گیری فضای آن بسیار اهمیت دارد. گاهی اوقات این محیط می‌تواند انرژی تمام روز افراد خانواده را فراهم کند و یا با وجود نقص‌هایی در دکوراسیون خانه، دیگر نمی‌توان آن کارایی کافی را در افراد مشاهده کرد.

در طراحی داخلی منزل، از بسیاری از مصالح استفاده می‌شود. شما می‌توانید با به کارگیری پارکت، کاغذ دیواری، سنگ، چوب، آجر و… محیطی جذاب و چشم‌نواز را برای خود بسازید.

 • آجر:

آجر از مهم‌ترین عناصری است که از دیرباز در معماری سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. وجود بناهای بسیار تاریخی، نشان دهنده اهمیت، کیفیت و زیبایی این متریال است.

آجر یکی از باکیفیت‌ترین مصالحی است که می‌توانید با به‌کارگیری آن، به آنچه که در ارتباط با مقاومت نیاز دارید، برسید.

مقاومت آجر در برابر رطوبت، با بندکشی و رسیدگی مناسب، در مقابل آتش با توجه به درجه کیفی آن و همچنین استحکام کافی در برابر زلزله، می‌تواند به شما اطمینان کافی را در رسیدن به آنچه که نیاز دارید بدهد.

همچنین آجر دارای تنوع رنگی بسیاری است و شما با استفاده از آن می‌توانید به تنوع بصری و ایجاد ترکیب بندی و هارمونی مناسب برسید.

آجر از لحاظ نظافت نیز مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند. در برخی موارد استفاده از آجرهای با کیفیت، تا سال‌ها دچار مشکل نمی‌شوید و این آجرها کاملا ظاهر خود را حفظ می‌کنند. اما اگر نیاز به نظافت داشته باشند، با یک اسپری آب و سرکه و یک دستمال مرطوب، به‌راحتی تمیز می‌شوند. همچنین اگر درست چیده شوند و منافذ بین چیدمان آجرها با سیمان مناسب پر شود، می‌توان از فساد و یا نفوذ حشرات و رطوبت به آن جلوگیری کرد.

علاوه بر این اگر بعد از مدتی از آن‌ها خسته شدید، به‌راحتی می‌توانید آجرها را با رنگ‌های مناسب جدید پوشش دهید و دوباره این آجرها را به شکل اولیه و زیبا برگردانید.

 

 • استفاده از آجر در نمای دکوراتیو منزل:

آجر باتوجه به فرم زیبا و مکعب‌ شکل در ابعاد مختلف، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

آجر بیش از یک متریال ساده عمل می‌کند. وجود گرمای خاص در نوع ساخت آن، به محیط انرژی بیشتری می‌دهد.

همچنین با استفاده از آجرها می‌توانید فرم‌ها و فضاهای مختلفی را بسازید که در ذهن شما و یا طراح داخلی منزلتان وجود دارد.

علاوه بر طراحی سنتی، در طراحی مدرن نیز از آجر بسیار استفاده می‌شود. به‌طور مثال: دیوار پشت تلویزیون، قسمتی از دیوار آشپزخانه، قسمتی از دیوار اتاق نشیمن، تک ستونی در اتاق خواب، قسمتی در سقف، گوشه‌ای از کف و در ادامه آن دیوار متصل به آن و… در منزل می‌تواند بسیار خوب و درست عمل کند.

همچنین آجر از جمله مصالحی است که در ترکیب با مصالح دیگر بسیار خوب عمل می‌کند و می‌توان از آن در ترکیب با چوب و یا فلز و همچنین با سنگ و شیشه استفاده کرد.

آجرنما

آجرنما

آجرنما

 

 1. آجرنما در طراحی داخلی یک خانه:

آجر یکی از گرم‌ترین عناصر در ساختمان سازی است. در طراحی داخلی به‌عنوان محبوب‌ترین عنصر در کنار دیگر مصالح به‌کار می‌رود. به‌راحتی می‌توان آجر را با چوب، شیشه، متریال‌های فلزی و… ترکیب کرد. شما می‌توانید یک دیوار اصلی را در طراحی منزل در ترکیب‌بندی با آجر در نظر بگیرید و بقیه دیوارها را ساده و یا با رنگ‌های مختلف تزئین کنید. این دیوار اصلی می‌تواند دیواری در اتاق نشیمن و یا پذیرایی باشد و مبلمان با رنگ آن ست شوند. آجرها می‌توانند قسمتی از دیوار آشپزخانه باشند و سینک و سنگ اپن و یا میز ناهارخوری با آن ترکیب شوند.

وجود یک دیوار آجری در کنار دیواره شومینه، می‌تواند به شما فضایی بسیار زمستانی دهد و به‌سادگی می‌توان آن را با سنگ‌های شومیه هماهنگ کرد.

آجر از مصالحی است که افراد از دیرباز برای نشان دادن متول بودن خود از آن استفاده می‌کردند.

آجرنما از بهترین انتخاب‌ها برای طراحی داخلی است، زیرا شما می‌توانید این مکعب‌های زیبا را با هر طرحی که دوست دارید هماهنگ کنید و حتی در نوع چیدمان آن به فرمی جدید برسید که خود انتقال دهنده یک اثر هنری باشد.

همچنین این عنصر در طراحی مدرن بسیار کاربرد دارد و طراحان داخلی می‌توانند با نورپردازی مناسب این دیوار را به اثری هنری و عضوی بسیار متمرکز در خانه تبدیل کنند و حتی گاهی می‌توان با نصب تعدادی قاب عکس و یا تابلو‌هایی از فضاهای شهری مدرن این دیوار را به گالری‌ای زیبا در منزل تبدیل کرد.

آجرنما

 1. نقش آجرنما در فضای داخلی یک مجموعه:

آجرنما می‌تواند به‌ شکل گسترده‌تری در فضای داخلی و شکل یک مجموعه استفاده شود.

شما می‌توانید برای طراحی یک فضای زیبا برای گالری، لابی یک سالن تئاتر، محیط داخلی یک مجموعه هنری، فضایی برای انتقال محیط وابسته به تاریخ، محیطی فرهنگی و… از آجرنما استفاده کنید.

آجر به‌دلیل مقاومت بشتر، می‌تواند عنصر قابل اطمینان‌تری در استفاده برای محیط‌های عمومی باشد. همچنین رنگ آجر در تنالیته‌های گرم مثل، قرمز، نارنجی و اخرایی وجود دارد و می‌توانید از رنگ‌های مختلف آن در طراحی استفاده کنید.

برای ایجاد فضایی دوستانه‌تر و البته بسیار غنی از لحاظ فرهنگی، آجر می‌تواند عنصری بسیار خوب باشد. در طراحی مدرن نیز با ترکیب چند رنگ و چیدمان مختلف آن‌ها، می‌توانید به هرآنچه که یک اثر هنری نیاز دارد دسترسی داشته باشید.

در این فضا از آجر برای فرم دایره‌وار سقف استفاده شده است و با نور پردازی مناسب، نقطه فوکوس بسیار خوبی را در آن به‌وجود آورده است. همچنین فرم سنگ‌ها در قسمت پایین به شکلی طراحی شده است که می‌توان در تداوم حرکت فرم بالا آن را حس کرد.

آجرنما

 1. آجرنما در فضای سنتی:

آجر از پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازی و معماری سنتی است. این عنصر بدون اضافه کردن مصالح دیگر، به‌راحتی می‌تواند در فرم معماری سنتی،خوب و قوی عمل کند. در این تصویر به‌گوشه‌ای از یک خانه قدیمی اشاره شده است که در ادامه راه‌پله و همچنین محیط خارجی و اصلی بنا از آجر استفاده شده است و این فرم در کنار پلکان قدیمی، گلدان‌های داخل حیاط، پنجره‌هایی که با چوب قاب شده‌اند و… بسیار جلوه خوبی دارد.

همچنین می‌توان از آجر در بازسازی این فضاها نیز استفاده کرد و این عمل می‌تواند شما را به داشتن یک خانه سنتی، بسیار نزدیک کند.

آجرنما

مصارف آجر نسوز

مصارف آجر نسوز

اطلاعات کلی در رابطه با مصارف آجر نسوز:

مصارف آجر نسوز که از کانی‌ها و مواد معدنی نسوز ساخته شده است در انواع مختلف ساخته می‌شود.

آجرهای نسوز به‌نوعی معروف به آچار فرانسه ساختمان نیز نامیده می‌شود و در بیشتر قسمت‌های یک بنا می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرید.مصارف آجر نسوز در کوره‌ها، کارگاه‌های آجرپزی، کارگاه‌های آهنگری، بنای بیرونی یک ساختمان، شومینه، قسمتی از آشپزخانه و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین این آجرها به‌عنوان عایق صوت و حرارت و سرما نیز استفاده می‌شوند. با استفاده از آجر های نسوز می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. همچنین این آجر، دارای مقاومت بالایی است و ضد سایش و آسیب نیز است و کاملا سازگار با محیط زیست ساخته شده است و در برابر رطوبت و باران نیز مقاوم است.

آجر نسوز از تنوع سایز و رنگ بالایی برخوردار است. در ساختار بنای مورد نظر می‌توانید از فرم‌ها و سایز‌های مختلف که از مصارف آجرنسوز است استفاده کنید.

تنوع رنگی در آن‌ها، به‌اندازه‌ای است که شما می‌توانید با خیال راحت این رنگ‌ها را با محیط هماهنگ کنید. رنگ‌های قرمز، اخرایی، نارنجی، قهوه‌ای، پوست پیازی و… از جمله رنگ‌های موجود در مصارف آجر نسوز است.

مصارف آجر نسوز

مصارف آجر نسوز در داخل شومینه:

مهم‌ترین ویژگی آجر نسوز، در اسم آن نهفته است! ضد حریق بودن این متریال از مهم‌ترین قابلیت‌های این آجر است. کاربرد فراوان این آجر در ساخت فضای داخلی شومینه، کوره‌ها و فضا‌هایی که در معرض حرارت بالایی قرار دارند است.

آجر های نسوز در حرارت بالا، رنگ خود را از دست نمی‌دهد و این ویژگی به‌دلیل نداشتن ماده شیمیایی در ساختار و ترکیب رنگ آن‌ها است. همچنین این آجر‌ها با قرارگیری در معرض حرارت، دچار تغییر حالت نمی‌شوند و البته خاصیت مهم دیگر آن‌ها، شکننده نبودن آن‌ها است.

برخی از آجرها با قرارگیری در برابر حرارت و سپس سرد شدن مجدد، دچار ترک هایی می‌شوند که نشان از مقاوم نبودن آن‌ها در برابر حرارت است. اما آجر‌های نسوز را به‌راحتی می‌توان در داخل شومینه استفاده کرد.

مصارف آجر نسوز

مصارف آجر نسوز در طراحی داخلی:

آجر یکی از زیباترین عناصری است که شما می‌توانید در طراحی فضای داخلی منزل‌تان استفاده کنید.یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آجرهای نسوز، ضد شوره بودن آن است.

دیگر آجرها هنگام استفاده در محیط‌هایی که با رطوبت سر و کار دارند و یا در فضای معتدل داخل منزل که میزان کمی رطوبت در آن وجود دارد قرار می‌گیرند، شوره و سفیدک می‌زنند، اما در آجرهای نسوز این مشکل وجود ندارد و شما پس از استفاده طولانی مدت از آن در محیط خانه نیاز به تعویض آجرها ندارید. بنابراین هزینه‌های زیادی که تعویض این آجرها، به‌همرا دارند را نخواهید داشت.

همچنین این آجرها در طراحی فضای بیرونی شومینه‌ها و حتی استفاده در قسمت بیشتری از محیط خانه می‌توانند در طراحی داخلی بسیار خوب عمل کنند. امروزه علاوه بر فضای داخلی شومینه، اطراف آن را تا سقف و گاهی تا دیوارهای انتهایی شومینه‌ها از این آجرهای نسوز استفاده می‌شود.

آجرهای نسوز با قرارگیری در ترکیب درست در منزل می‌توانند امنیت بیشتری را در مقابل آتش برای افراد خانواده فراهم کنند، بنابراین پس از اطراف شومینه، بیش‌ترین کاربرد را در برخی قسمت‌های آشپزخانه دارند.

 

آجر قزاقی

آجر قزاقی

آجر از قدیمی‌ترین مصالح در ساختمان سازی و معماری سنتی در ایران است. آجر نسبت به مصالح دیگر از مقاومت بیشتری برخوردار است و در ساخت خانه‌های بسیاری از آن استفاده شده است.

آجر قزاقی از دوران ساسانیان با ورود قزاق‌ها به ایران وارد شد. آن‌ها بنا‌های مخصوص خود را مثل سربازخانه‌ها، با آجر قزاقی می‌ساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی معروف شدند.

بر اساس شواهد موجود، می‌توان گفت بسیاری از قسمت‌های بناهای معروف در ایران قدیم که مربوط به دوره ساسانیان است با این مصالح ساخته شده‌اند.

بناهایی مثل: پل دختر، گنبد طاووس، طاق کسری، مسجد جامع اصفهان و یزد و… از این نوع آجر در ساختار خود بسیار دارند.

 

 • نحوه ساخت آجر قزاقی:

خشت از قدیمی‌ترین عناصر در مصالح معماری ایرانی است. ایرانیان قدیم، خشت را با استفاده از خاک رس سرند شده درست می‌کردند و آن را در زیر آفتاب خشک می‌کردند.

آجر قزاقی نیز از همان فرمول در ساخت خود استفاده می‌کند. ابتدا خاک رس سرند شده را تبدیل به گل می‌کنند و سپس در قالب‌های چوبی در زیر آفتاب خشک می‌کنند. امروزه برای افزایش سرعت تولید و استحکام این آجرها از کوره‌های آجر پزی برای خشک کردن این آجرها استفاده می‌شود. در واقع ساخت این آجرها سنتی و دستی است.

 

 • اندازه و رنگ و فرم آجر قزاقی:

آجر قزاقی در قالب‌های مکعب مستطیل ساخته می‌شود. ابعاد تقریبی آن‌ها ۱۰*۲۰*۵ است. این آجرها به‌صورت توپر ساخته می‌شوند. البته نوع دیگری نیز دارند که به آجر ختایی قزاقی معروف است و مکعب مربع است و در اندازه‌های ۲۰*۲۰*۵ ساخته می‌شود.

آجرهای قزاقی در سه سایز پلاک، نیمه و کامل ساخته می‌شوند.

این آجر‌ها از تنوع زیادی در رنگ برخوردارند. باتوجه به این که هیچ رنگ شیمیایی‌ای به این آجرها اضافه نمی‌شود، رنگ‌ آن بسته به میزان حرارت و زمان پخت در کوره آجر پزی تغییر می‌کند. این آجرها شامل رنگ‌هایی مثل زرد، خاکی، قرمز اخرائی، پوست پیازی، حنایی و آتشی است.

قیمت این آجرها با تغییر رنگ و سایز، متفاوت خواهد بود.

 

 • ویژگی‌ها و موارد کاربرد آجر قزاقی:

آجر قزاقی از دیرباز، در بناهای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اگر به بناهای تهران قدیم نگاه کنید، متوجه تعداد زیادی خانه می‌شوید که در ساخت آن‌ها از این نوع آجرها استفاده شده است .

این آجرها از زیبایی خاصی برخوردارند و امروزه نیز در نمای ساختمان ها استفاده می‌شوند.

همچنین در بسیاری از موارد از این آجرها در نمای داخلی و در قسمتی کوچک در طراحی مدرن نیز استفاده می‌شود. در بدنه شومینه‌ها، قسمتی از آشپزخانه‌ها و… نیز کاربرد دارند.

این آجرها از استحکام بالایی برخوردارند و در صورت بیمه کردن منزل از هزینه کمتری نسبت به بناهای دیگر برخوردار خواهند بود.

همچنین به‌دلیل گران بودن این مصالح نسبت به دیگر مصالح، در هنگام فروش از قیمت بالاتری برخوردارند.

امروزه در ترمیم و بازسازی منازل بیشتر از این مصالح استفاده می‌شود.

همچنین این آجرها نیاز به شستشو و یا رنگ کردن مجدد ندارند و دیر کثیف می‌شوند.

همچنین از ویژگی‌های بسیار مهم آجرهای قزاقی، شوره نزدن، نداشتن آلونک، رنگ ثابت و مقاومت در برابر یخبندان است.

این آجرها عایق حرارتی و برودتی هستند و می‌توانند سرما و گرما را مدت زیادی در محیط نگه دارند، بنابراین باعث کاهش هزینه‌ها نیز می‌شوند.

 

آجر

آجر در طراحی نمای داخلی

آجر در طراحی نمای داخلی

آجر عنصری است که از دیرباز مورد توجه معماران بوده است به طوری که می‌توان گفت این محصول تاریخ انقضا ندارد و در هر زمان و مکانی با هر نوع سبکی سازگار است. توجه ویژه به این متریال موجبات ورود آن را به طراحی و دکوراسیون داخلی فراهم نموده است. به گونه‌ای که این محصول به پای ثابت عناصر داخلی کارهای مدرن تبدیل شده است. این محصول دوست داشتنی چه به صورت رنگ شده و چه به صورت خام مورد استفاده قرار گیرد در هر حال آرامش خاصی را با خود به همراه دارد. در واقع ویژگی‌های مثبت آن حالت یکنواختی را از بین برده و فضایی آرامشبخش را ایجاد می‌کند.

اما باید این را در نظر داشت که آجر را باید متناسب و بر اساس اصول و قواعد خاص خود به کار برد تا بتواند زیبایی چشمگیر خود را در معرض دید قرار دهد. اگر با دانش و هنر خاص طراحی وارد شوید می‌توان اثری هنری، خلاقانه و بی‌نقص را در هر فضایی از خانه ایجاد کرد.

آجر

آجر در طراحی نمای داخلی

آجر یک کارکتر ارگانیک در نمای داخلی

این محصول طبیعی و ارگانیک زیبایی خاصی دارد که نمی‌توان در دیوارهای ساده یا رنگ‌آمیزی شده یافت. قبل از اینکه بخواهید اقدامی در زمینه طراحی نما داخلی با آجر داشته باشید بهتر است که اطلاعات مختصری در این باره بدست بیاورید تا بتوانید با خلق یک طراحی زیبا توجه کامل بیننده را جلب کنید. آجر را نباید در مکان‌های شلوغ و رنگاورنگ استفاده کرد باید در آن محیط از المان‌ها و وسایل کمتری استفاده شود. همچنین باید دانش مختصری درباره نحوه نگهداری آن و ترکیب با سایر متریال‌های داخلی را بدانید. خوشبختانه آجر عنصری است که با عناصر دیگر به راحتی ترکیب می‌شود و فضایی دلنشین، دوست داشتنی و پر از گرما و انرژی را برای کاربر فراهم می‌کند.

دلایل انتخاب آجر به عنوان گزینه‌های مناسب در طراحی نمای داخلی

یکی از دلایل انتخاب آجر به عنوان گزینه‌های مناسب طراحی عدم بازتاب نور آجرها است که نورپردازی مناسب برای آن در نظر گرفته می‌شود. در صورت خرابی آجرها می‌توان براحتی آجر خراب یا شکسته شده را تعویض کرد. چرا که در نصب دیوارهای آجری از هیچگونه ملات و سیمانی استفاده نمی‌شود، بلکه فقط از چسب‌های مخصوص بهره می‌گیرند. همچنین آجرها محصولی مناسب در بهینه‌سازی مصرف انرژی است و نوسانات دمایی را به خوبی حفظ و تثبیت خواهد کرد. نحوه نگهداری این المان نیز شرایط سختی ندارد فقط کافیست درزگیری شده و به صورت مرتب گردگیری شود تا به مرور زمان از کیفیت آن‌ها کاسته نشود.

در هنگام استفاده از این عنصر در فضاهای مرطوب همچون سرویس بهداشتی نیز به آب‌بندی و درزگیری آن دقت کنید تا از بروز مشکلاتی چون رشد کپک‌ها در امان باشید. برای اینکه بتوانید با آجر فضایی روشن ایجاد کنید می‌توان از روکش براق روی سطح دیوار استفاده کرد تا بر درخشندگی آن افزود. اینکار مناسب ورودی‌ها، راه‌ پله و راهروها خواهد بود. اما یک روکش مات نیز می‌تواند دیوار را از گرد و غبار حفظ نماید و نظافت آسان را به دنبال داشته باشد. بسته به سلیقه کاربر به منظور راحتی کار و زیبایی هر چه بیشتر از نماهای آجری، می‌توان از ترفندهای مناسب این کار بهره برد.

 

آجر کف فرش

آجر کف فرش چیست؟

آجر کف فرش چیست؟

آجر از دیرباز جایگاه ویژه‌ای در معماری و صنعت ساخت‌وساز داشته است. حس نوستالژیک بناهای آجری باعث شده است که با گذر زمان استفاده از آن همچنان ادامه داشته و هنوز بسیاری از مهندسان و معماران برای نماسازی و زیباسازی فضاهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها از آجر استفاده کنند.

این روزها آجر نیز مانند دیگر مصالح ساختمانی دستخوش تغییرات زیادی شده است و آجر با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و مواد تشکیل‌دهنده جدید به بازار عرضه می‌شود. انواع آجرنسوز و آجرنما که کاربردهای زیادی داشته و علاوه بر آن، برخلاف آجرهای قدیمی در برابر شرایط مختلف جوی بسیار مقاوم بوده و به‌آسانی آسیب نمی‌بینند.

یکی از این کاربردها استفاده از آجر به‌عنوان کف فرش است، که مهندسان و معماران برای پوشاندن و فضاسازی کف مکان‌ها و ساختمان مورداستفاده قرار می‌دهند. مواد تشکیل‌دهنده آجر کف فرش سنگ شیل یا سنگ معدن است که تحت شرایط خاص و در فشار بالا ساخته می‌شود و باعث می‌شود که این آجر با جذب آب مناسب و همچنین مقاومتی که در برابر فشار دارد، برای استفاده در فضاهای خارجی نیز مناسب باشد.

آجر کف فرش

نوعی از آجر کف فرش که کاربرد زیادی برای کف سازی دارد آجر کف فرش نسوز است که به دلیل تخلخلی که دارد در برابر نفوذ آب مقاوم بوده و عایق رطوبتی مناسبی برای ساختمان‌ها است.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا آجر به‌عنوان کف فرش مورداستفاده قرار می‌گیرد، درحالی‌که گزینه‌های زیادی برای کف‌پوش ساختمان‌ها وجود دارد. انواع موزاییک، سنگ، آسفالت، پارکت و یا سرامیک که در طرح‌های مختلفی نیز در بازار وجود دارند؛ اما آجر کف فرش بارنگ‌های گرم و طبیعی که منشا طبیعی دارد، زیبایی منحصربه‌فرد به فضا داده و این امر آن را به گزینه مناسبی برای کف پوش بدل کرده است.

موارد استفاده از آجر کف فرش

آجر کف فرش با کیفیت و مقاومت‌های مختلفی ساخته می‌شود که به همان نسبت دارای مقاومت متفاوتی در برابر شرایط جوی و سایش است. آجر کف فرش نوع یک که دارای مقاومت بالایی در برابر فرسایش و رطوبت است برای خیابان‌های پرتردد، تقاطع‌ها و پیاده‌روها و همچنین برای مکان‌هایی مانند پارکینگ‌ها، انبارها، بندرگاه‌ها، پوشش پله‌های محوطه‌های خارجی، سرعت‌گیر عرضی و حاشیه‌ای جاده‌ها، و مکان‌هایی که در معرض فرسایش شدید قرار دارند، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آجر کف فرش نوع دو نیز ازجمله آجرهایی است که دارای مقاومت متوسط در برابر سایش بوده و برای مکان‌هایی مانند حیاط خانه‌ها و یا محیط‌هایی با عبور و مرور کم مورداستفاده قرار می‌گیرد. درجه مقاومت این آجر در برابر یخ‌زدگی نیز متفاوت است که با توجه به شرایط آب و هوایی باید از انواع مناسب آن استفاده کرد.

آجر کف فرش بدون اضافه کردن هرگونه رنگ مصنوعی دارای رنگی کاملاً طبیعی و زیبا است که طیف گسترده رنگ‌ها و چیدمان خلاقانه آن می‌تواند سطحی صاف و یکدست و زیبا را در محیط‌های شهری ایجاد کند و با توجه به مقاومت و دوام بالایی که دارد هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبت به دیگر مصالح بسیار اندک است. آجر کف فرش در برابر اسید و باز مقاوم بوده و قابل‌تولید در ابعاد مختلف به سفارش مشتری است.

منبع: http://nemachin.com