آجر نسوز

آجر پرتقالی نسوز

آجر پرتقالی نسوز

آجر نسوز از کانی‌ها و برای مصارف مختلف و در انواع مختلف ساخته می‌شود.
آجرهای نسوز به‌نوعی معروف به آچار فرانسه ساختمان است و در اکثر قسمت‌های یک بنا می‌تواند مورد استفاده قرار گیرید. آجرهای نسوز در کوره‌ها، کارگاه‌های آجرپزی، کارگاه‌های آهنگری، بنای بیرونی یک ساختمان، شومینه، قسمتی از آشپزخانه و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
همچنین این آجرها به‌عنوان عایق صوت و حرارت و سرما نیز استفاده می‌شوند. با استفاده از آجرهای نسوز می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. همچنین این آجر، دارای مقاومت بالایی است و ضد 6سایش و آسیب نیز است و کاملا سازگار با محیط زیست ساخته شده است و در برابر رطوبت و باران نیز مقاوم است.

آجر نسوز

آجر پرتقالی نسوز

رنگ آجر نسوز

آجر نسوز از تنوع سایز و رنگ بالایی برخوردار است. در ساختار بنای مورد نظر می‌توان از فرم‌ها و سایز‌های مختلف آجرهای نسوز استفاده کرد. آجر های نسوز در سایزهای پلاک تمام و نیمه پلاک، مربعی و مستطیلی ساخته می‌شود.

تنوع رنگی در آن‌ها، به‌اندازه‌ای است که شما می‌توانید با خیال راحت این رنگ‌ها را با محیط هماهنگ کنید. رنگ‌های قرمز، اخرایی، نارنجی، قهوه‌ای، پوست پیازی و… از جمله رنگ‌های موجود در آجر های نسوز است.
البته که آجرنسوزپرتقالی، از جدیدترین تولیدات آجرهای موجود در بازار است و به‌دلیل رنگ بسیار زیبای آن در موارد مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد.
رنگ‌های متنوع در آجر های نسوز، حاصل چيدمان در يك كوره است و آجر هرچه نزديک‌تر به كانون حرارت كوره باشد، تيره‌تر و هرچه دورتر از آن باشد، محصول روشن‌تری به‌دست مي‌آيد. اغلب از تركيب رندوم آجر نسوز در ساختمان استفاده مي‌شود كه اصطلاحا طرح انگليسي به‌دست مي‌آيد.

آجر نسوز

آجر پرتقالی نسوز

کاربرد آجر نما نسوز

آجر یکی از زیباترین عناصری است که شما می‌توانید در طراحی فضای داخلی و نمای بیرونی منزل‌تان استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آجر نسوز، ضد شوره بودن آن است. دیگر آجرها هنگام استفاده در محیط‌هایی که با رطوبت سر و کار دارند و یا در فضای معتدل داخل منزل که میزان کمی رطوبت در آن وجود دارد و یا در فضای بیرونی و نمای ساختمان در مناطقی که رطوبت بالا است، آجرها شوره و سفیدک می‌زنند، اما در آجر نسوز این مشکل وجود ندارد و شما پس از استفاده طولانی مدت از آن در محیط خانه نیاز به تعویض آجرها ندارید. بنابراین هزینه‌های زیادی که تعویض این آجرها، به‌همراه دارد را نخواهید داشت.

همچنین این آجرها در طراحی فضای بیرونی شومینه‌ها و حتی استفاده در قسمت بیشتری از محیط خانه می‌توانند در طراحی داخلی بسیار خوب عمل کنند. امروزه علاوه بر فضای داخلی شومینه، اطراف آن را تا سقف و گاهی تا دیوارهای انتهایی شومینه‌ها با آجرهای نسوز پوشش می‌دهند.این آجرها امنیت را بالا می‌برند و همچنین می‌توانند در نمای بیرونی نیز به‌خوبی عمل کنند و در ترکیبات مختلف بسیار زیبا باشند. همچنین این آجرهای نسوز پرتقالی می‌توانند در ترکیب با دیگر مصالح نیز استفاده شوند و به زیبایی بنا کمک کنند.

آجر نسوز

آجر پرتقالی نسوز

ضخامت آجر نما نسوز

آجر نما نسوز، عموما با ضخامت 2/5 سانتيمتر و در اندازه‌هاي 5/5*20، 5/5*24، 5/5*26، 7/5*25 و 7*32 و… توليد مي‌شوند که آجر‌هاي نسوز شاموتي با رنگ پرتقالي و كرم نیز از این دسته هستند.
باید توجه داشت که آجرنسوز تنها برای کیفیت بالا و نسوز بودن آن استفاده نمی‌شود، بلکه به‌دلیل رنگ زیبای پرتقالی آن بسیار مورد توجه مشتریان و طراحان قرار دارد.

 

آجر رستیک

آجر رستیک

آجر رستیک

 • معرفی سبک روستیک (رستیک) :

روستیک در لغت به معنای روستایی و دهاتی ا‌ست. این سبک از چیدمان، تداعی‌کننده‌ طبیعت ساده و زیبای روستایی است. بنابراین چوب نقش مهمی در این چیدمان دارد و دلیل آن این است که اکثر دست‌سازه‌ها و آثار هنری که به دست روستاییان ساخته می‌شود از جنس چوب است. درست است که چوب عنصر اصلی این سبک است، اما این به این معنا نیست که نمی‌شود از این سبک برای فضایی مدرن استفاده کرد، بلکه رسالت سبک روستیک در این است که بتوان از عناصر یک زندگی ساده و آرامبخش، برای یک فضای مدرن و امروزی استفاده کرد.

البته که در این سبک می‌توان از هر متریال طبیعی، روستایی و ساده که کمتر دست‌خورده باشند، استفاده کرد. این متریال می‌تواند شامل، سنگ و آجر و کاه‌گل نیز باشد که بسیار فضا را به محیط ساده و روستایی نزدیک می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک گرما و حس صمیمیت و دوستی است که در فضاهای مدرن و با متریال‌های سرد و صیقل یافته، کمتر امکان‌پذیر است. این سبک در طراحی‌های مدرن نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه در برخی نقاط بسیار محبوب است.

البته باید این نکته را هم یادآورد شد که این سبک به این معنا نیست که تنها از این متریال در طراحی داخلی استفاده کنید، بلکه می‌توان از این متریال در قسمت‌های کوچکی از طراحی استفاده کرد. مثلا می‌توان یک دیوار را با آجر رستیک پوشش داد و یا قسمتی از کف یک اتاق را با چوب کمتر دست خورده، پوشاند و  با این مقدار کم نیز می‌توان سبک رستیک را با تمام ویژگی‌های خود به خانه‌ها مهمان کرد.

آجر رستیک

آجر رستیک

 • آجر رستیک:

آجر رستیک از متریال‌هایی است که در طراحی داخلی و خارجی یک بنا، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آجر از مصالحی است که با روی کار آمدن سبک قدیمی روستیک که مجددا محبوبیت یافته است، متداول شده است.

آجر رستیک مثل دیگر آجرنماها از کیفیت و ویژگی‌های بسیاری برخوردار است. این ویژگی‌ها می‌تواند ضد رطوبت، مقاومت در برار حرارت، ضد شوره بودن، زیبایی و… باشد. البته که این آجرها از رنگ‌ها و سایزهای مختلفی برخوردار است.

تفاوت عمده آجر رستیک با دیگر آجرها، شکل ظاهری و بافت آن است. در اکثر آجرها، سطح آجر را صیقل و اصولا با روغن مخصوص پوشش می‌دهند، تا مقاومت و زیبایی آن را بالا ببرند، اما در این آجرها سطح را صیقل نمی‌دهند و همان بافت خشن و طبیعی خود را دارد.

‌دلیل آن، این است که در این سبک کمتر به طبیعت دست‌درازی می‌شود و باید تمام ویژگی‌‌های طبیعی خود را حفظ کند.

این بافت خشن، دلیل بر این نیست ک این نوع آجرها طبیعتا ذاتی خشن دارند بلکه می‌توانند گرما و زیبایی خاصی به محیط اضافه کنند و صمیمت فضا را نیز بیشتر کنند. همچنین این آجرهای رستیک از لحاظ ظاهری، بسیار نزدیک به سنگ هستند و در کیفیت نیز به‌دلیل این که روغن محافظ نمی‌خورند، در هنگام پخت و مراحل شیمیایی از مصالح بسیار با کیفیت و با قدرت بالایی در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

البته باید گفت با وجود رنگ‌‌های متنوعی که آجر رستیک دارد، کمتر در ساخت آن از رنگ‌های مصنوعی استفاده می‌شود و سعی بر این است که با افزایش و یا کاهش میزان حرارت، در هنگام پخت و یا مدت پخت، رنگ‌ آن‌ها را تغییر داد.

 

 

آجر نسوز شهر آجر

آجر نسوز شهر آجر

آجر نسوز شهر آجر از جمله آجرهایی است که ساختار بسیار محکمی دارد. این آجر، مقاومت بالایی در مقابل حرارت و گرما دارد و دیرتر از سایر آجرها آسیب می‌بیند و یا از بین می‌رود. در هنگام پخت این آجرها، از حرارت بالا جهت مقاوم‌سازی، استفاده می‌شود و همچنین در ساخت آن‌ها از مواد اولیه نسوز نیز استفاده می‌گردد. بنابراین می‌تواند عایق بسیار خوبی برای حرارت باشد و دیرتر آسیب ببیند.

از این آجرها در شومینه، کوره‌ها، آشپزخانه‌ها و… بسیار استفاده می‌شود، البته به‌دلیل رنگ زیبا و مقاومت بالا در نما و به‌عنوان آجرنما نیز از آن‌ها استفاده می‌شود.

در اینجا به بررسی چند نمونه از آجر نسوز می‌پردازیم و کاربرد ساده چند مورد از این آجرها را باهم بررسی می‌کنیم:

 

آجر نسوز شهر آجر

آجر نسوز شهر آجر در کوره و حرارت بالا:

همان‌طور که گفتیم، از آجر نسوز شهر آجر به‌دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت، در شومینه و اطراف کوره‌ها بهره می‌برند و ما نگرانی این را نخواهیم داشت که حرارت زیاد این کوره‌ها و یا اجاق‌ها، به وسایل اطراف آن منتقل می‌شود و آسیب جدی وارد می‌کند. مسئله حائز اهمیت این است که این آجرها در برابر حرارت رنگ خود را از دست نمی‌دهند و یا خطراتی از قبیل آتش‌سوزی و یا سوختگی به‌همراه ندارند. جذب بالای حرارت، از ویژگی‌هایی است که این نوع آجرها به‌همراه دارند. پس می‌توان با خیال راحت از این آجرها در داخل کوره‌ها و شومینه‌ها و یا اجاق‌ها استفاده کرد.

 

آجر نسوز شهر آجر

آجر نسوز شهر آجر در آشپزخانه:

آجر نسوز شهر آجر علاوه بر مقاومت در برابر حرارت، از زیبایی بالایی برخوردار است و این امر باعث می‌شود که بسیار راحت بتوان از آن‌ها در ترکیبات طراحی داخلی استفاده کرد. در بسیاری از طراحی‌های مدرن، از آجر نسوز در پشت اجاق گاز‌ها و در آشپزخانه به‌دلیل حرارت بالا استفاده می‌شود. گاهی حرارت پشت گاز و یا گرمای حاصل از کباب‌زن‌ها و… خطراتی را در آشپزخانه به‌همراه دارد اما با استفاده از این آجرها در ساختار پشت سر اجاق‌ها و گاه امتداد آن در دیگر قسمت‌ها، می‌توان امنیت استفاده از آشپزخانه را بالا برد و نگران آتش‌سوزی نبود. همچنین این آجرها می‌توانند یک آشپزخانه را تبدیل به یک فضای سنتی و یا آشپزخانه کلاسیک در یک روستا کنند و یا می‌توانند با ترکیب وسایل سرد، فضا را بسیار مدرن کنند.

 

آجر نسوز شهر آجر

آجر نسوز

آجر نسوز شهر آجر در اطراف شومینه:

از آجر نسوز شهر آجر آجر نسوز شهر آجر نه تنها در داخل شومینه، بلکه در اطراف آن نیز می‌توان استفا ده کرد. اگر شما مدتی از شومینه به‌عنوان یک وسیله گرمایشی در خانه استفاده کنید، به‌مرور متوجه خواهید شد که حرارت و مواد تولید شده و ناشی از آتش در اطراف شومینه، باعث می‌شود که دیوارهای اطراف شومینه زرد شود و رنگ زیبای کاغذ دیواری‌ها و یا وسایل اطراف شومینه را خراب کند. بنابراین با استفاده از آجرنسوز در امتداد آجرنسوزهای داخل شومینه به سمت بیرون، می‌توان به فرمی دست یافت که بسیار تمیز و زیبا باشد و امنیت و عمر وسایل اطراف آن را تضمین کند. با این امر شما دیگر نگران چیدمان وسایل اطراف شومینه نخواهید بود. همچنین در استفاده از این آجر‌های نسوز نیازی نیست حتما اطراف شومینه نیز با این آجرها  پوشش داده شود، بلکه  می‌توان در قسمت‌های دیگر از سنگ و یا چوب نیز استفاده کرد.

 

استفاده از آجر نما

استفاده از آجر نما

استفاده از آجر نما یکی از متریال‌هایی است که از دیرباز تاکنون بسیار محبوب بوده است و هم مورد توجه طراحان و هم مورد استقبال فراوان مشتریان بوده است. از آجر در طراحی‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. هم در طراحی داخلی و هم در طراحی نمای ساختمان می‌توان آجر را با دیگر متریال‌ها ترکیب و به شیوه‌های متفاوتی از آن‌ها بهره برد.

استفاده از آجرنما که از زیر مجموعه‌های آجر است و بسیار پرکاربرد بوده و در طراحی‌های مدرن به‌دلیل کیفیت بالا و انرژی زیاد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اینجا به چند نمونه از این طراحی‌ها با استفاده از آجرهای نما اشاره می‌‌کنیم:

استفاده از آجر نما

استفاده از آجر نما در اتاق خواب:

استفاده از آجر نما در تمام نقاط خانه ممکن است، اما در اینجا از این متریال در اتاق خواب استفاده شده است. باید توجه داشت که این عنصر در اینجا بسیار درست و به‌جا استفاده شده است. اول این که تنها یک دیوار به آجر اختصاص یافته است که این امر از شلوغی اتاق جلوگیری می‌کند. دوم این که همین یک دیوار، دیوار اصلی اتاق است و مرکز توجه قرار دارد که بسیار نکته مهمی است و در نگاه اول چشم را به سمت خود جذب می‌کند. مسئله مهم دیگر استفاده از آجر در کنار دیگر متریال‌ها است.

بهتر است در استفاده از چند عنصر در کنار هم احتیاط نکنید و جسورانه آن‌ها را ترکیب کنید. این امر باعث می‌شود که شما بتوانید به گزینه‌های بهتر و قوی‌تری در طراحی داخلی با آجرنما دست پیدا کنید. نکته قابل توجه دیگر استفاده از نورپردازی مناسب بر این دیوار است. همچنین این دیوار با وجود این که خود تبدیل به یک اثر هنری شده است، اما با اضافه کردن یک تابلوی سیاه و سفید گچی، حس بهتر و سبک ویژه‌ای را انتقال داده است.

استفاده از آجر نما

استفاده از آجرنما در اتاق نشیمن:

آجرهای نما را می‌توان به‌راحتی در اتاق نشیمن استفاده کرد و نگران این نبود که زیبایی کافی را ندارد. در طراحی‌های مدرن، استفاده از آجر نما بسیار پرکاربرد شده است. در اینجا از آجرنماها در طراحی داخلی در اتاق نشیمن استفاده شده است. بازهم اختصاص یک دیوار اصلی به آجرهای نما، اتفاق اصلی این اتاق است. دیوار اصلی که پشت تلویزیون و نقطه توجه قرار دارد، می‌تواند به خودی خود و تنها با استفاده از آجرهای نما، تبدیل به یک اثر هنری حرفه‌ای شود.

در اینجا از آجرهای نما به‌شکل ساده استفاده نشده است و با دست‌کاری‌هایی در طراحی و هنگام چیدن آن‌ها، مثل سفید کردن قسمت‌هایی از آن، به طرحی جدید و جالب دست پیدا کرده است که حالتی رسوبی و قدیمی را تداعی می‌کند. استفاده از رنگ‌های خنثی و خاکستری مانند، باعث ایجاد فضای مدرن شده است و در ترکیب با آجر بسیار قوی عمل کرده است.

 

استفاده از آجر نما

استفاده از آجر نما در طراحی سنتی:

همان‌طور که گفته شد، از آجر می‌توان در طراحی سنتی نیز استفاده کرد. حتی می‌توان از آن در اتاق‌هایی که نوساز هستند، با اضافه کردن فرشی سنتی و یا صندلی‌هایی که با پارچه‌های سنتی  روکش شده‌اند، در استفاده از آجر نما بهره گرفت. در اینجا ترکیب این عناصر در کنار آجرهای نما، فضا را تبدیل به محیطی سنتی و دارای اصالت ایرانی کرده است. همچنین با استفاده از رنگ‌های جسورانه، توانسته است اتفاق جالبی را رقم بزند.

آجر نما

تولید آجر نما

تولید آجر نما

آجر نما

تولید آجر نما

آجر از مصالحی است که از دیرباز بسیار مورد توجه و استقبال مردم قرار داشته است. در ایران قدیم نیز از این مصالح در نمای ساختمان‌ها و بناهای خود، بسیار استفاده می‌کردند.

آجر، باتوجه به کیفیت و دوام بالایی که دارد، یکی از پرکاربردترین مصالح از دیرباز تاکنون در ایران است. این آجرها نسبت به دیگر مصالح بسیار پرکاربرد هستند، از عمر بیشتری برخوردارند، دوام بالایی دارند، در مقابل باران و رطوبت، گرما و حرارت بسیار مقاوم هستند. بنابراین مورد توجه افراد بسیاری قرار دارند.

آجر از گرما و حس سرشار از انرژي بالایی برخوردار است. ترکیب این متریال با  دیگر مصالح ساختمانی، می‌تواند بسیار خوب باشد. از آجر در ترکیب با چوب و یا سنگ بسیار استفاده می‌شود. هم ترکیب سنتی بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند و هم در طراحی‌های مدرن بسیار خوب عمل می‌کند. تولید آجرنما در شکل‌های مختلفی امکان‌پذیر است و انواع مختلفی دارد.

 

 

 • آجرنمای قزاقی:

بناهای ایرانی دارای قدمت بیش از هزار سال هستند و در آن‌ها از آجرهای قزاقی دست‌ساز و آجرهای سنتی استفاده شده است.آجر قزاقی، با ورود قزاق‌ها به ایران رواج پیدا کردند. قزاق‌ها ابتدا از این آجرها برای ساخت بناهای نظامی خود استفاده می‌کردند و سپس از آن‌ها در بناهای دیگر ایرانی استفاده شد. آجر قزاقی، دستی ساخته می‌شود. این آجرها استحکام بسیار بالایی دارد، زیرا به‌صورت دستی و با نظارت خاصی ساخته می‌شوند. نحوه ساخت و تولید آجرنما ی قزاقی، بدین صورت است که ابتدا خاک رس را به‌صورت گل در آورده و سپس این خاک‌گل را در قالب‌های چوبی قرار می‌دهند و پس از خشک شدن، آن‌ها را در کوره می‌گذارند. رنگ آجر قزاقی بستگی به مدت زمان قرار داشتن آجر در کوره و میزان دمای کوره دارد.

 

آجر نما

تولید آجر نما

 • آجر نسوز:

متریال و مواد اولیه آجر نسوز، خاک نسوز است. آجر نسوز نیز، به‌دلیل تنوع رنگی زیاد (از مشکی تا سفید) و زیبایی بسیار، در نما استفاده می‌شود. معروف‌ترین آنان، مربوط به قرمز طرح انگلیسی و شاموتی است. قیمت آجر نمای نسوز، نسبت به سایر آجر نماها، کمی بالاتر است. کاربرد دیگر آجر نسوز، به‌دلیل مقاومت حرارتی بالا، در پوشش‌های درونی کوره‌ها، شومینه‌ها، اجاق‌های مختلف و… است. قیمت بالاتر آجرنمای نسوز به‌دلیل استفاده از خاک نسوز و مواد اولیه آن در مقایسه با سایر متریال‌ها در تولید آجرنما است.

آجر نما

تولید آجر نما

 • آجرنمای شیل:

آجرنمای شیل از ترکیب سنگ رسوبی و معدنی به نام شیل‌‌ تولید می‌شود. همین امر باعث شده است تا پای خاک‌سنگ به تولید آجرنما، باز شود تا هم دارای کیفیتی بسیار نزدیک به سنگ باشد و هم ذات گرم و سنتی خود را حفظ کند.

در تولید آجرنمای شیل، از هیچگونه مواد رنگی استفاده نمی‌شود و رنگ آن کاملا طبیعی است و همچنین به‌دلیل وجود شیل، مانع از نفوذ دوده و گرد و غبار و… به بطن آجر شده و با بارش اولین باران یا برف تمام کثیفی و آلودگی از روی آجر پاک‌‌ می‌شود. از دیگر مزایای آجرنمای شیل، جلوه فوق‌العاده زیبا و چشم‌نوازی است که بعد از اتمام نماکاری، به نمای ساختمان‌‌ می‌دهد که هر چشمی را دست‌کم برای دقایقی به خود جذب می‌کند.

 

 

به‌طور کل، در تولید آجرنما از خاک‌های متنوعی استفاده می‌شود و طرز ساخت هرکدام از این آجرها با دیگری تفاوت دارد. بنابراین کیفیت‌های مختلفی را نیز ارائه می‌دهد.

 

آجر نسوز

آجر تولیدی در کارخانه آجر نسوز

آجر تولیدی در کارخانه آجر نسوز

همانطور که می‌دانید آجر تنوع زیادی از لحاظ نوع پخت، رنگ، سایز، جنس و ابعاد دارد. در واقع تولید انواع آجر در دو دسته آجرهای فشاری یا آجرهای ماشینی قرار می‌گیرد. آجر نسوز یکی از انواع آجرهای ماشینی است که در یک تعریف کلی می‌توان گفت آجرهای نسوز از خاک نسوز تهیه شده و در واقع نوعی چینی محسوب می‌شود. چینی نیز همان سرامیک مرغوب است که نسبت به سفال، ساختاری ظریف و متراکم‌تر دارد. معمولا دمای پخت این آجر در کارخانه آجر های نسوز به ۱۵۰۰ـ۱۸۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

همچنین در کارخانه، آجر نسوز بسته به موارد مصرف در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. البته باید این نکته را یادآور شد که نسوز بودن آجر به این معنی نیست که در برابر آتش‌سوزی کاملا مقاوم خواهد بود. چرا که آجر های نسوز فقط در برابر دمای معینی از خود مقاومت نشان خواهد داد. نحوه تهیه این آجر نیز ترکیبی از خاک رس، ماسه، دولومیت و منزیت است که با هم این مواد را مخلوط کرده و با گل رس و آهک آن را باز کرده و در نهایت با اکسید منیزیوم آجر را می‌پزند.

آجر نسوز

آجر تولیدی در کارخانه آجر نسوز

انواع آجر نسوز

همانطور که گفته شد آجر تولیدی در کارخانه آجر های نسوز در دماهای مختلف تهیه شده و معمولا در صنعت ذوب آهن، کوره‌های مختلف، کارهای ساختمانی، دیگ‌های بخار، شومینه و … به کار می‌رود.

 • آجر نسوز آلومینیومی آجری است که در برابر مواد قلیایی مقاوم است، در دمای ۱۲۰۰ـ۱۸۰۰ تهیه می شود و به عنوان پوشش جدار داخلی کوره ذوب فولاد، سیمان و شیشه به کار برده می‌شود.
 • آجر نسوز سیلیسی یا کوارتزیت به علت رسانای گرمایی زیاد در برابر گازها در داخل کوره‌های تهیه شیشه و سرامیک استفاده می‌شود.
 • آجر نسوز ویژه نیز نوعی از این آجر است که در کارخانه در انواع مختلف آجرهای نسوز اکسید کروم ـ کوروندوم، آجر نسوز زیر کونیوم، آجر نسوز قلیایی تولید می‌شود. این آجرها همانطور که از نامشان پیداست در صنعت از کاربردهای ویژه‌ای برخوردارند.
 • آجر نسوزنما نیز محصولی متفاوت از انواع آجرهای کارخانه آجرهای نسوز است که تمام انتظارات یک ساختمان چه از لحاظ امنیت، مقاومت، ماندگاری، استحکام گرفته تا زیبایی را فراهم خواهد کرد. این آجر به معماران در ارائه انواع طرح و مدل‌های مختلف بر روی نمای داخلی و خارجی یک سازه کمک می‌نماید. با این محصول می‌توان هر طرحی را که به ذهن خطور می‌کند را در دکوراسیون اجرا نمود.

اهمیت آجر نسوز

مقاومت بالا در برابر دما، باران‌های اسیدی، ماندگاری و ثبات رنگ و ضد حریق بودن آجر نسوز با توجه به مواد اولیه و فرمول شیمیایی خاصی که دارد آن را از دیگر آجرها متمایز کرده است. به گونه‌ای که هر نوع شرایط آب و هوایی را می‌تواند تحمل نماید و دوام و ماندگاری خود را در طول زمان با تغییرات جوی حفظ کند. در کارخانه همه روزه تست‌های لازم در آزمایشگاه پیشرفته‌ای صورت می‌گیرد و مهندسان از ابتدای کار از مواد اولیه گرفته تا سنگ شکن، آسیاب، پخت و در نهایت بسته‌بندی و کلیه کارهای مورد نیاز در این زمینه را زیر نظر خواهند گرفت.

 

آجرنسوز

طراحی مدرن با آجرنسوز

طراحی مدرن با آجرنسوز

آجرنسوز با دارا بودن تنوع در رنگ و طرح، نقش بسیاری در طراحی‌های مدرن امروزی دارد. علل زیادی در استفاده از متریال های ساختمانی می‌تواند موردتوجه قرار گیرد. آجرنسوز نیز با ویژگی‌های منحصربه‌فردش از این امر جدا نیست.

روش نصب آجرنسوز

هدف ما از به‌کارگیری آجرهای نسوز در طراحی‌های امروز خلق نما و محیطی دل‌نشین است؛ اما دلایل مختلفی می‌تواند در کاهش یا افزایش کیفیت  این مسئله تأثیرگذار باشد. ازجمله آن‌ها نحوه نصب آجرهای نسوز است که باید به‌خوبی اجرا شود. جهت نصب این نوع آجرها شما به تخصص آن‌چنان بالایی نیاز ندارید. بلکه به‌راحتی با کمک ملات، سیمان یا چسب می‌توان اقدام به نصب نمود.

چگونه زیبایی طراحی‌های انجام‌شده با آجرنسوز را افزایش دهیم؟

از معیارهای مهم و اصلی جهت افزایش زیبایی آجرهای نسوز نحوه چیدمان و ترکیب‌بندی صحیح طرح‌ها و رنگ‌های آن است. بهتر است در این رابطه با متخصصین نما و طراحان معماری مشورت کنید. شما می‌توانید باکمی خلاقیت از آجرنسوز در پلاک نما، گوشه‌ها و دور پنجره‌ها، کف فرش‌های پیاده‌روها، کف خیابان‌ها و… استفاده کنید. توجه به‌اندازه ضخامت آجرها که از ۷_ ۲۴ میلی‌متر متغیر است،  نیز دارای اهمیت است.

آجرنسوز

طراحی مدرن با آجرنسوز

بندکشی در نصب آجرهای نسوز

از فوق‌العاده‌ترین ویژگی‌های آجرهای نسوز به کار بردن در محیط‌های دلخواه است. به‌گونه‌ای که می‌توانید در محیط‌های آب‌بندی نشده، بدون رنگ، بدون زیرسازی، بلوک‌های بتنی و سایر جاها استفاده کنید. برای این‌که کارتان زیبا و جذاب‌تر شود کافی است که سطوح اجرایی رو با فشار آب شست‌وشو دهید و در آخر نیز با یک برس سیمی خطی در لابه‌لای آجرها  بی اندازید. با رعایت اصول بندکشی ظاهر نمای خود را چندین برابر زیباتر کنید.

انواع بندکشی در آجرهای نسوز

رنگ بندکشی تأثیر زیادی در روند ظاهری کار و زیبایی آن دارد. به‌طوری‌که شما می‌توانید با بندکشی‌های روشن در آجرهای نسوز تیره و بالعکس بندکشی‌های تیره در آجرهای نسوز روشن کنتراست خارق‌العاده‌ای را ایجاد کنید. هم‌چنین این نوع رنگ‌بندی در به تصویر کشیدن ساختار هندسی آجرنسوز نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. توجه داشته باشید که در حدود ۲۰ درصد از سطح نما به بندکشی آن اطلاق می‌گردد. به‌کارگیری ملات های رنگی هماهنگ و متناسب با آجرهای نسوز باعث ایجاد اثری تحسین‌برانگیز خواهد شد. باکمی توجه می‌توانید طرح‌های مدرنی را خلق کنید و از یکنواختی و بی‌ثباتی آن‌ها بکاهید.

با بندکشی مناسب ایمنی نماهای خود را بالا ببرید.

بندکشی ازجمله راهکارهای مهندسی و معماری است که علاوه بر زیبایی موجب افزایش ایمنی در نما نیز می‌شود. به‌گونه‌ای که با اجرای مناسب آن می‌توانید باعث چسبندگی بهتر، نفوذناپذیری سطح نما در مقابل رطوبت شوید. سعی کنید  با استفاده از ملات بندکشی ریزدانه مانع ایجاد خاصیت مویینگی در انتقال آب به لایه‌های دیگر شوید.

آجرنسوز

طراحی مدرن با آجرنسوز

نکات لازم در بندکشی نماهای اجراشده آجرنسوز

 • به‌طورمعمول ۲ هفته بعد از نصب آجرنسوز اقدام به بندکشی می‌شود.
 • ملات های به‌کاررفته در بندکشی‌ها به‌صورت پودر خشک بازار مصرف می‌رسد.
 • بالاترین میزان آب مصرفی در ساخت ملات بندکشی ۱۵ درصد وزن پودر خشک است.
 • قبل از بندکشی سطح مدنظر را مرطوب کنید.
 • پیش از بندکشی ملات آن را ورز دهید.
 • حداقل ضخامت بندکشی آجرنسوز در حدود ۵ میلی‌متر است.
 • هر گز به ملات هایی که سفت شده‌اند، آب اضافه نکنید و از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
 • و…

با کمک آجرنسوز و بندکشی‌های جذاب آن طرح‌های بسیار خلاق و جذابی را برای مکان‌های دلخواهتان ایجاد کنید.

آجر نما

مروری بر اهمیت آجر نما

مروری بر اهمیت آجر نما

آجر نما

مروری بر اهمیت آجر نما

آجر نما را می‌توان در آثار زیبا و نماهای قدیمی تا به امروز مشاهده کرد که چگونه معماران هنر چیدن آجرها را جهت نماهای تزئینی در بناها اجرا می‌کردند. آجر نما دارای رنگ طبیعی بدون افزودن هیچ ماده شیمیایی است و فقط در درجه پخت باهم متفاوتند. در مکان‌های بسیاری شاهد هنر دست استادکاران مجرب هستیم که زیباترین سطحه‌های آجری را در طرح‌ها و تناسب‌های موزون و دقیق خلق کرده‌اند. با آجرهای نما می‌توان شیوه‌های گوناگونی از رگ چینی، گل‌اندازی، گره‌سازی، آجرکاری رنگی و یا آجرکاری با آجرهای تزئینی و نقش‌دار، خوون چینی و … را اجرا کرد که فقط یک استادکار ماهر می‌تواند تبحرش را در این زمینه نشان دهد.

با هیچ یک از دیگر مصالح نمی توان ریزه کاری‌های منحصربفرد را در گوشه و کنار بنا خلق کرد. طراحی و نقش خاص ورودی‌ها، سر در، راهروها دیوارها، پنجره‌ها و جای جای نقش‌دار بنا سخنی از خشت و آجر دارد که هیچ محصولی نمی‌تواند چنین اثرهایی را از خود بر جای گذارد.

کاربرد آجر نما

از کاربری‌های بی‌نظیر آجر نما به عنوان یک عنصر تزئینی، آمیختن آن با کلیه عناصر تشکیل‌دهنده معماری است. این محصول چه به صورت تنها و چه اینکه در ترکیب با دیگر عناصر در نما به کار رود فرصت خلق زیبایی‌ها را در نما به اجرا خواهد گذاشت. از طرفی انقباض و انبساطی که این عنصر در برابر تغییرات دمایی از خود نشان می‌دهد مانعی در برابر ترک خوردگی بنا به حساب می‌آید. از اینرو این محصول از قدرت ذخیره انرژی برخوردار است.

در واقع از آجر نما هر چیزی را برای داشتن یک خانه رویایی که در ذهن داریم (راحتی، دوام، تعمیرات آسان، طرح و مدل‌های ماهرانه و مهم‌تر اینکه القای حس طبیعی بودن) را در اختیارمان قرار می‌دهد. خانه‌های آجری خاص در قدیم‌الایام مخصوص افرادی بود که در پی خانه‌ای ویژه‌ای بوده و معرف و نشانی از سرمایه آن‌ها بوده است. در حقیقت بنای آجری نشانگر بازتاب احساسات و روحیات ساکنین آن خانه است. مهم نیست که شما خواستار طرح‌های ساده، سنتی، مدرن و یا کلاسیک هستید فقط کافیست بدانید آجر بنا خانه‌ای منحصربفرد را به شما خواهد بخشید. به طور کل در یک نگاه بنای آجری خاص‌ترین سازه دوران خود خواهد شد.

آجر نما

مروری بر اهمیت آجر نما

اهمیت آجر نما

 • بنای آجری مقاوم به آتش‌سوزی بوده و تغییر شکل نخواهد داد.
 • ضایعات و زباله‌های ساختمانی ندارد.
 • ایجاد مزاحمت و سر و صدا برای اطرافیان ندارد.
 • از وزن بالایی برخوردار نیست.
 • در اجرای نما با ملات سرعت نصب و اجرا پایین است اما در سیستم اجرای نمای خشک سرعت بیشتری را مشاهده خواهید کرد. البته این سیستم برای ساختمان‌های مرتفع بهتر جواب می‌دهد تا خانه‌های مسکونی کوچک.

اگر به نمای ساختمان خود اهمیت دهید در واقع متوجه شده‌اید که نمای هر بنا جزء جدایی ناپذیر آن محسوب می‌شود. زیبایی نما نیز نه تنها معرف هنر، احساسات شخصی و کیفیت کار معمار و طراح را به نمایش خواهد گذاشت بلکه در مجموعه فضای شهری نیز موثر واقع می‌شود. زیرا همانطور که می‌دانید یک ساختمان جزئی از فضای شهر نیز به حساب می‌آید و نمای فضاهای اطراف را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آجر نسوز

چرا آجر نسوز؟

چرا آجر نسوز؟

آجر نسوز

اهمیت آجر نسوز در نمای ساختمان

آجر نسوز را می‌توان از روی سطح آن که نسبت به سایر آجرها بدون خاک، زبر و زمخت‌تر است تشخیص داد. از طرفی نیز شکل ظاهری این آجر دارای دانه‌های ریز رنگی است. آجرهای نسوز  با سایز و رنگ متنوع ناشی از تولید آجر در کوره‌های صنعتی متفاوت است که گستره دمای مختلفی را با توجه به نوع مواد اولیه موجود در ترکیبات خود تحمل نموده‌اند. امروزه آجرهای بسیاری از نوع نسوز ساخته می‌شوند که در پوشش داخلی انواع کوره به کار می‌روند. آجرهای تولیدی از عمر بالایی برخوردارند و ماندگاری بسیار زیادی نسبت به آجرهای معمولی دارند، چرا که نسبت به فرسایش و سایش از خود مقاومت نشان می‌دهند. همین امر نه تنها یکی از دلایل استفاده از آجر نسوز به عنوان نمای ساختمان در مناطق سردسیر شده بلکه قابلیت استفاده در کلیه  شرایط اقلیمی را موجب شده است.

اهمیت آجر نسوز در نمای ساختمان

با بررسی‌های انجام شده بر روی آجر نسوز و با توجه به نوع پخت و شرایط تولید آن سبب برتری این آجر در صنعت ساختمان سازی شده است. در واقع ویژگی‌های برجسته، تنوع بالا در طرح و رنگ ذاتی و طبیعی این عنصر موجب شده است تا  اهمیت ویژه‌ای در استفاده از آن به عنوان نمای ساختمان داشته باشد. اجرای این آجر در نمای ساختمان نیاز به هنرنمایی و دقت کافی دارد.

به همین دلیل است که آجر نسوز با جذابیت ویژه خود  دلیل خلق زیباترین نماهای ساختمانی شده است. طراحان خلاق به دلیل تنوع بالای رنگ و طرح در این زمینه  با انتخاب آجرهای نسوز به صورت تصادفی، نماهایی در سبک‌های متفاوت و بسیار خلاقانه به نمایش می‌گذارند که چشم هر بیننده‌ای را به خود مجذوب خواهند کرد.
از دیگر دلایل انتخاب آجر نسوز به عنوان نمای ساختمان می‌توان به دوام، گیرایی بالا در جذب ملات و همچنین جذب آب اشاره کرد. همین خصوصیات چشمگیر کیفیت و دوام قابل توجه نما را تضمین می‌کنند چرا که مانع از نفوذ آب به داخل قسمت‌های عمقی دیوار و عواقب بعدی آن می‌شوند.

نمای مقاوم و با دوام در مقابل هر گونه شرایط اقلیمی را باید معماران و استادان مجرب طراحی کرده و بسازند تا دوام و ماندگاری تضمین شده‌ای داشته باشد و با کوچکترین لرزه بر سر ساکنین آوار نشود. همچنین نمای مقاوم و حرفه‌ای در زیباسازی فضای شهری نیز بی‌تاثیر نیست. از اینرو رعایت استانداردهای ثبات رنگ، ضد شوره بودن، ضد سایش و فرسایش، کیفیت، پایداری، انعطاف‌پذیری، مقاومت در مقابل فشار و درجه حرارت، اطمینانی جهت استفاده از این آجر به عنوان نما تا چندین سال خواهد بود. به گونه‌ای که با گذشت زمان نه از کیفیت کار و نه از رنگ آن کاسته نمی‌شود.

نحوه اجرا آجر نسوز

نصب آجرهای نسوز هم با چسب‌های مخصوص و هم با ملات و سیمان نیز قابل نصب هستند. اهمیت کار در اینجا توجه به استفاده از آجرهای استاندارد، طرح، ترکیب رنگ و نحوه ترکیب آن با سایر مصالح یا به صورت تکی خواهد بود تا کار زیبا و جذابی ارئه شود. فقط باید از طراحان و استادکاران ماهر که در این زمینه تبحر دارند کمک گرفت تا هزینه‌هایتان به هدر نرود.

 

چسب مخصوص

چسب مخصوص آجر

چسب مخصوص آجر

چسب مخصوص

چسب مخصوص آجر

اجرای نمای به همدیگر استفاده می‌کنند. به عنوان مثال اجرای نما با ملات و سیمان روشی است که معمولا برای دیوارهایی که تراز نیستند ایده خوبی خواهد بود اما سرعت پیش‌روی بسیار کندی دارد. روش دیگر در این زمینه استفاده از سیستم نمای خشک است که به جای استفاده از ملات برای اتصال پنل‌های رسی و سنگ از لوازم فلزی همچون پیچ و ریل و غیره بهره می‌گیرند.

سیستم نمای خشک را بیشتر برای اجرای نماهای شیشه، کامپوزیت، سنگ و سرامیک به کار می‌برند. استفاده از چسب مخصوص نیز یکی دیگر از روش‌های اتصال اجزای نما است. استفاده از چسب بیشتر در زمینه نماهای آجری، کاشی و … کاربرد دارد.

چسب مخصوص آجر چیست؟

این چسب قادر است مصالح ساختمانی همچون آجر، بتن، محصولات گچی،  کاشی و از این دست محصولات را با توجه به خصوصیات هر یک از مصالح به یکدیگر و دیگر سطوح بچسباند. این محصول به صورت افزودنی بوده یعنی به شکل پودری و خشک به گچ اضافه می‌شود.

از خصوصیات چشمگیر این چسب می‌توان به قدرت چسبندگی بالا و دائمی، استحکام، درصد مصرف کم و قیمت مناسب آن اشاره کرد. همچنین مقاومت بالای این چسب در برابر رطوبت، آن را به محصولی منحصربفرد تبدیل کرده است. این محصول تمام این ویژگی‌ها و مزایای عالی را بدون افزودن ماده دیگری داراست.

از این گذشته از دیگر مزایای چشمگیر این محصول می‌توان به بی‌خطر بودن آن اشاره کرد که خنثی و غیر قابل اشتعال است. فقط باید مراقب باشید از تماس آن با دست، چشم و دهان خودداری کنید. این محصول به مدت سه سال در بسته‌بندی اولیه خود قابل نگهداری است. همچنین جهت شرایط نگهداری آن  تنها کافیست از تابش مستقیم نور خورشید، یخبندان و رطوبت در امان باشد و در دمای ۵ الی ۳۵ درچه سانتی‌گراد نگهداری شود.

اجرای نمای آجری با چسب مخصوص آجر

انتخاب چسب مخصوص آجر باید دقیق و سنجیده بوده و با خصوصیات فنی محصول قابل اجرا در نما همخوانی داشته باشد. چسب مناسب در اینباره مهم است و نیاز به مطالعات مهندسی دارد. نمی‌توان در انتخاب چسب مخصوص آجر همانند ملات و سیمان عمل کرد چرا که اجرای نما با روش ملات با یک استادکار با تجربه نیز قابل اجرا خواهد بود. عملکرد این چسب همانند یک ماده الاستیک است که قادر به زیر سازی و جذب حرکات ارتعاشی آجر یا کاشی کار شده دارد. برای اجرای نمای آجری قبل از به کار بردن چسب باید پلاستر سیمانی روی دیوار اجرا شده باشد.

چسب استفاده شده باید به درستی در قسمت پشتی آجر پخش شود و هیچ بخشی از آجر بدون چسب نماند. زیرا ممکن است که در فصل سرما در صورتی که بارندگی روی بدهد و محیط پر از آب شود، آب می‌تواند از محل‌های درزبندی شده وارد شده و احتمال یخ‌زدگی بوجود آید. با این کار آجر از سطح نما کنده می‌شود. برای جلوگیری از این امر در اجرای نمای آجری باید بندکشی به طور دقیق انجام شود تا از نفوذ احتمالی آب جلوگیری به عمل آید.