آجر نسوز آلومینیومی

آجر نسوز آلومینیومی

آجر از جمله مهم‌ترین مصالح ساختمانی است که از دوران قدیم تا کنون، در ساخت و ساز ساختمان‌هایی با کاربری‌های متفاوت استفاده می‌شود. زمان اختراع آجر مشخص نیست و ممکن است به دوران انسان‌های اولیه بازگردد. حتی ممکن است مانند بسیاری از لوازم اولیه دیگر، مخترع آجر نیز زنان باشند و در حین انجام کارهای روزمره خود متوجه سفت و مقاوم شدن گل‌هایی شده باشند که در مجاورت آتش قرار می‌گرفتند! انسان‌ها به مرور متوجه شدند که این گل‌های پخته شده، در برابر گرما و حرارت مستقیم آتش بسیار مقاوم هستند. اکنون با پیشرفت علم مشخص شده است که برخی آجرها نه تنها در برابر آتش مقاوم هستند بلکه آجرهای مختلفی مانند آجر نسوز آلومینیومی در مکان‌هایی با درجات بسیار بالا و در کنار فلزات مذاب شکل خود را حفظ می‌کنند!

علاوه بر این که از آجر به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌شود، در تزئین ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی هم کاربردهای فراوانی دارد و افرادی که تمایل دارند از رنگ طبیعی مواد اولیه استفاده کنند، می‌توانند از آجر برای تزیینات ساختمان خود بهره ببرند.

محکم‌ترین بناهایی که در ایران وجود دارد، از آجر ساخته شده‌اند. آجرها با توجه به معیارهای مختلفی در دسته‌بندی‌های گوناگون قرار می‌گیرند. از جمله معیارهایی که آجر را به وسیله آن دسته‌بندی می‌کنند، ترتیب قرارگیری خشت در آتش است. این دسته‌بندی شامل موارد زیر می‌شود:

آجر نسوز آلومینیومی

 • آجر جوش
 • آجر سبز
 • آجر بهی
 • آجر سفید
 • آجر ابلق
 • آجر قرمز
 • آجر خام‌پخته

دسته‌بندی دیگر آجر بر اساس کاربرد آن‌ها است. انواع آجر بر اساس کاربرد:

 • آجرنما برای تزیین ساختمان از آن‌ها استفاده می‌شود.
 • آجر معمولی برای کارهای معمولی و ساختمان‌هایی که کاربرد عادی دارند، استفاده می‌شود.
 • آجر مهندسی در ساختمان‌ها و مواردی استفاده می‌شود که نیاز به مقاومت بالایی دارند و کاربرد عادی و روزمره ندارند.

مراحل ساخت آجر:

 • تهیه خاک رس بدون ناخالصی‌هایی مانند چوب، سنگ، ذغال، گیاه و…
 • عمل آوردن خاک، گرفتن ناخالصی‌ها، الک کردن آن و در نهایت شستشوی خاک (این عمل موجب بالا رفتن مرغوبیت آجر می‌شود)
 • تهیه گل و مخلوط کردن خاک با مقدار مشخصی از آب
 • خشت‌زنی و ریختن گل در قالب
 • خشک کردن خشت

در گذشته تمام مراحل بالا به صورت دستی انجام می‌شد اما امروزه این مراحل در کارخانه‌ها و به وسیله دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود و در نتیجه سرعت تولید آجر بسیار بالاتر رفته است و در مواردی کیفیت آن نیز بیشتر شده است. به عنوان مثال، در تولید سنتی آجر، خشت را برای خشک کردن در معرض باد قرار می‌دادند و این امر موجب می‌شد سطح خشت زودتر خشک شود و مغز آن مرطوب بماند. مرطوب ماندن قسمت داخلی خشت موجب ترک خوردن سطح خشک آن می‌شد. امروزه خاکی که برای ساختن خشت استفاده می‌شود راحت‌تر یکدست می‌شود و دستگاه‌های مخصوصی این کار را انجام می‌دهند امکان ناخالص بودن آن بسیار پایین آمده است و همین امر موجب شده است ظاهر آجرها صاف و یکدست شوند؛ زیرا ناخالصی‌ها در درون کوره می‌سوزند و جای آن‌ها خالی می‌ماند.

آجر نسوز آلومینیومی

آجر نسوز آلومینیومی

در این مقاله قصد داریم تا توضیح مختصر و مفیدی در رابطه با نوعی از آجر، یعنی آجر نسوز آلومینیومی بدهیم. برای شناخت بهتر آجر نسوز آلومینیومی ابتدا به معرفی آجر نسوز می‌پردازیم.

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز آلومینیومی

از آجر نسوز از نوعی چینی یا سرامیک باکیفیت ساخته می‌شود. این نوع از آجر دارای بافتی متراکم و محکم است. در واقع این نوع از آجر دارای تراکم بیشتری از آجرهایی است که از خاک رس ساخته می‌شوند. این آجر انواع مختلفی دارد و درجه حرارت پخت آجر نسوز حدود 1500 درجه سانتی‌گراد است. از این آجر به علت مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارد، در مکانهایی استفاده می‌شود که در برابر حرارت‌های زیادی قرار میگیرند. به عنوان مثال از این آجر برای پوشش درونی کوره‌های صنعتی و شومینه‌ها استفاده می‌شود. انواع مختلف این آجر نیز درجه حرارت مختلفی را می‌توانند تحمل کنند و به همین علت در استفاده از انواع مختلف آن باید دقت لازم را به عمل آورید. این آجرها از هدر رفتن حرارت جلوگیری می‌کنند و ملات را به خوبی به خود جذب می‌کنند و همین ویژگی موجب می‌شود استحکام آن‌ها بیشتر شود و امکان ریزش ساختمان‌هایی که با این نوع آجر ساخته می‌شوند کمتر شود.

انواع آجر نسوز

آجر نسوز آلومینیومی

 • آجر نسوز سیلیسی
 • آجر نسوز ویژه
 • آجر نسوز اکسید کروم
 • آجر نسوز زیرکونیوم
 • آجر نسوز قلیایی
 • آجر نسوز آلومینیومی

مشخصات آجر نسوز آلومینیومی

آجرهای نسوز آلومینیومی دارای مقدار زیادی از آلومین هستند. دمای پخت این آجرهای نسوز بین 1200 تا 1800 درجه سانتی‌گراد است و مخلوطی از کائولین، بوکسیت و کروندوم در این آجرها به کار رفته است.

فرمولی که برای آجر نسوز آلومینیومی استفاده می‌شود، Al2O3 است. وزن مولکول آن تقریبا 101.96 است. نقطه ذوب آجر نسوز آلومینیومی 3.762 درجه فارنهایت (2.072 درجه سیلیسیوس) است و نقطه جوش آن 5.391 درجه فارنهایت (2.977 درجه سیلیسیوس) است. چگالی آجر نسوز آلومینیومی 3.95 گرم بر سانتی‌مترمربع است و جرم آن 101.948 گرم در هر مولکول است.

مقاومت آجرهای نسوز آلومینیومی به حدی بالا است که از آن‌ها برای پوشش دیواره درونی کوره‌های ذوب فولاد، کوره‌های سیمان و شیشه، کوره‌های گرمایشی و سایر انواع کوره‌های ذوب و صنعتی استفاده می‌شود.

میزان فرسایش در این آجرها بسیار پایین است و وجود آلومینیوم در تریب این آجرهای نسوز موجب شده است آن‌ها خاصیتی ضد اسیدی و ضدزنگ پیدا کنند و در برابر فلزات ذوب شده مقاوم باشند. جالب است بدانید که با وجود مقاومت بالای آجرهای نسوز آلومینیومی در برابر حرارت، آن‌ها مقاومت کلی کمتری نسبت به آجرهای نسوز رسی دارند. آجرهای نسوز آلومینیومی جز دسته آجرهای مهندسی محسوب می‌شوند.

آجر نسوز قلیایی

آجر نسوز قلیایی

همه چیز در ارتباط با آجر نسوز قلیایی؛بی‌شک اگر بخواهیم به لیستی از قوی ترین مصالح ساخت بشر در دوران‌های مختلف اشاره کنیم، آجر در صدر این لیست قرار خواهد گرفت. طول عمر آجر نسبت به مصالحی چون سنگ آهک، گرانیت و حتی آهن نیز بیشتر است. همچنین مقاومت آجر نسبت به تنش‌های مختلف محیطی، آن را از لحاظ استحکام منحصر به ‌فرد ساخته است. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که آجر را از سایر مصالح متمایز می‌کند مقاومت بالای آن نسبت به دما و حرارت بالا است. به کلیه موادی که در دمای بالای 1200 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شوند و دچار تغییر حالت یا شکستگی و خردشدگی نمی‌شوند مواد نسوز گفته ‌می‌شود. بر همین اساس، انواع آجرهایی که نسبت به حرارت مقاوم هستند آجرهای نسوز نامیده می‌شوند.

در گذشته از کربن و آجرهای نسوز برای پوشش مکان‌هایی مثل کوره‌ها استفاده کرده‌اند. این روند تا دهه 1960نیز ادامه داشته‌است. اما امروزه با پیدایش انواع مختلفی از آجر‌ نسوز،  با توجه به نوع کاربرد کوره، انواع مختلفی از این آجرها در ساخت پوشش داخلی کوره‌ها استفاده می‌شود. از انواع این آجرهای نسوز می‌توان به آجر نسوز قلیایی، آجرهای سیلیسی، آلومینیومی، آجر اکسید کروم و آجر نسوز ویژه اشاره کرد. در واقع این دسته از آجرها در ترکیبات خود دارای مقادیری از عناصر MgO، ZrO2، SiO2 یا Al2O3  هستند که قابلیت تحمل حرارت را به آن‌ها داده‌اند.

در این مقاله به توضیحاتی مختصر درمورد آجر نسوز قلیایی از گروه آجرهای نسوز اشاره شده‌است:

ترکیبات و نحوه ساخت آجر نسوز قلیایی

 

در ترکیب این آجرها از اکسید منیزیم و سیلسیم دی اکسید استفاده شده است که فرمول شیمیایی آن به صورت  2MgOSiO2است. سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس به همه‌ انواع کانی‌هایی که دارای فرمول SiO2 هستند گفته می‌شود که همگی جزو دسته کوارتزها به حساب می‌آیند. کوارتزها از نظر میزان سختی در جدول موس دارای سختی 7 و وزن مخصوص 65/2 هستند. همچنین اکسید منیزیم یک عایق الکتریکی قوی محسوب می‌شود که قدرت انتقال حرارت بالایی دارد و از سنگ‌های معدنی کربناته ازجمله دولومیت یا ماگنزیت، قابل استخراج است. برای این کار دولومیت را در دمایی معادل 550 الی 1800 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند.

جهت ایجاد مقاومت گرمایی بیشتر در آجر نسوز قلیایی، به ترکیب سیلیس و اکسید منیزیم (2MgOSiO2 ) مقادیری از اکسید کروم ( Cr2 O3 ) یا اکسید آهن (Fe2O3) اضافه می‌کنند.

یک نکته مهم درباره انواع آجرهای نسوز این است که نسوز بودن آجر به معنای مقاومت کامل آن در برابر دماهای بسیار بالا نیست. بلکه به این معنی است که آجر تا حدود معینی نسبت به دما مقاوم است.

کاربردهای آجر نسوز قلیایی

 آجر نسوز قلیایی

با توجه به مقاومت بالای این نوع از آجرها نسبت به حرارت و مواد قلیایی، می‌توان آن‌ها را در محیط‌های مختلفی که با حرارت‌های بسیار بالا و مواد قلیایی سروکار دارند استفاده کرد. از جمله کاربردهای آجر نسوز قلیایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوره‌های باز در فولاد سازی
 • کوره‌های دوار در کارخانه‌های سیمان سازی
 • قسمت‌های بالایی کوره‌های ذوب شیشه
 • صنایع فلزات غیرآهنی

با توجه به کاربرد وسیع آجرهای نسوز در ساختار انواع مختلفی از کوره‌ها، باید در انتخاب نوع و کاربرد آجر مورد استفاده، دقت فراوانی به کار گرفته شود، زیرا با انتخاب دقیق نوع آجر برای ساخت کوره‌، می‌توان طول عمر آن‌ را تا حدود زیادی افزایش داد. یکی دیگر از مزایای استفاده از آجر قلیایی نسوز در صنایع مختلف، حالت قلیایی آن است که از واکنش دادن آجر با مواد دیگر ممانعت می‌کند. علاوه بر آن، مقدار خوردگی شیمیایی در آستر شکم کوره‌های ساخت فولاد، وابستگی زیادی به میزان قلیائیت سرباره دارد، بنابراین استفاده از این نوع آجر که ساختاری قلیایی دارد می‌تواند عمر شکم کوره را تا حدود زیادی افزایش دهد.

جهت دریافت مشاوره رایگان درباره آجر نسوز با شهر آجر در تماس باشید.

آجر نسوز ویژه

آجر نسوز ویژه

آجر نسوز ویژه را بهتر بشناسید؛آجرها جز بهترین مصالحی هستند که برای ساخت و ساز به کار می‌روند. آجر به وسیله پختن خشت با روش‌های مختلف تولید می‌شود. استفاده از آجر به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد و در دوران باستان نیز متوجه خواص و استحکام آجرها شده بودند و از آن‌ها در موارد مختلفی از جمله ساخت و ساز معابد بزرگ، نوشتن احکام و قوانین دولتی و… استفاده می‌کردند.

امروزه به نظر می‌رسد که از آجرها تنها برای تزیین محیط و ساختمان استفاده می‌شود. به عنوان مثال، از آجرنما ها در طراحی ساختمان و زیباسازی محوطه استفاده می‌شود. ممکن است در دوران جدید از آجر به عنوان مصالح پایه‌ای و اساسی ساخت و ساز استفاده نشود اما آجرهایی وجود دارند که مصارف آن‌ها به چشم ما مردم معمولی نمی‌آید و به صورت تخصصی در محیط‌های تخصصی استفاده می‌شوند و کاربردی عادی ندارند. از جمله این آجرها، آجرهای نسوز ویژه هستند. در ادامه به بررسی مختصر آجرهای نسوز ویژه می‌پردازیم.

آجر نسوز چه ویژگی‌هایی دارد؟

 آجر نسوز ویژه

 

همان طور که از نام این نوع آجر مشخص است، میزان مقاومت آن در برابر حرارت بالا است و به صورت کلی استحکام بیشتری نسبت به آجرهای معمولی دارد. در ساخت آجرهای نسوز از نوعی چینی یا سرامیک و خاک نسوز استفاده می‌شود. آجرهای نسوز نسبت به آجرهای سفالی تراکم بیشتری دارند و درجه حرارت پخت آن‌ها حدود 1500 درجه سانتی‌گراد است.

آجر نسوز ویژه

از آجرهای نسوز در کارخانه‌ها و صنایع استفاده می‌شود و بیشتر برای پوشش جداره درونی کوره‌های ذوب کردن فلزات استفاده می‌شود؛ زیرا این آجرها حالتی ضد اکسید و ضد فلز دارند یعنی زنگ نمی‌زنند و در برابر فلزات ذوب شده مقاوم هستند. یکی از انواع آجرهای نسوز، آجر نسوز ویژه است. آجرهای نسوز ویژه انواع مختلفی دارند و با توجه به فلزی که در ساخت و تهیه آن‌ها به کار رفته است، نام‌گذاری شده‌اند. علت این که به آن‌ها اجرهای نسوز ویژه گفته می‌شود همین کاربرد فلزات در ساخت آن‌ها است.

انواع آجر نسوز ویژه:

 آجر نسوز ویژه

آجر نسوز ویژه اکسید کروم-کوروندوم

این نوع از آجر نسوز ویژه دارای 5 تا 10 درصد از اکسید کروم یک و دو است که با 90 تا 95 درصد اکسید آلومینیوم مخلوط شده است. این نوع آجر نسوز در برابر مواد قلیایی مقاوم هستند و همان طور که پیش‌تر اشاره شد، از این آجر نسوز ویژه برای پوشش درونی کوره‌های ذوب کردن فلز استفاده می‌شود. کاربرد اصلی آن در کوره‌های بلند ذوب آهن است!

آجر نسوز ویژه زیرکونیوم

این آجر نسوز ویژه از ترکیب سولفات زیرکونیوم طبیعی، مقدار کمی آلومین و کوارتز استفاده می‌شود. از آجر نسوز زیرکونیوم در ساخت کوره‌هایی که به حرارت بسیار بالایی نیاز دارند، استفاده می‌شود. فلز زیرکونیوم یا Zr2O مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما دارد و به همین دلیل در کوره‌های ذوب آلومینیوم، کوره مخزن شیشه مذاب، راکتورهای اتمی، ساخت بوته‌های ذوب فلزات و به صورت کلی در صنایع ذوب فولاد و فلز از آن استفاده می‌شود.

آجر نسوز ویژه اکسید کروم

از این آجر نسوز ویژه در صنعت شیشه‌سازی بسیار استفاده می‌شود. در ساخت این نوع از آجر نسوز از 95 درصد اکسید کروم یا Cr2O3 استفاده می‌شود و در ساخت کوره‌های تولید خمیر شیشه از این نوع استفاده می‌شود.

آجر نسوز ویژه آلومینیومی

آجر نسوز ویژه آلومینیومی دارای مقدار زیادی آلومین یا AL2O3 است در دمای حدود 1500 درجه سانتی‌گراد پخته می‌شود. در این آجر بیش از 70 درصد آلومین وجود دارد و همین امر موجب بالا رفتن مقاومت آن در برابر گرما و مواد قلیایی شده است. از این آجر در ساخت دیواره درونی کوره‌های سیمان و شیشه استفاده می‌شود.

آجر نسوز ویژه قلیایی

آجرهای نسوز قلیایی از ترکیب اکسید سیلیسیم با اکسید منیزیم ساخته می‌شوند. از این آجر نسوز ویژه برای پوشش دیواره درونی کوره‌های تولید فولاد، کوره‌های تولید سیمان، دیواره بالایی کوره‌های ذوب شیشه و صنایع غیرفلزی استفاده می‌شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان با شهر آجر تماس بگیرید.

آجر گلبهی

آجر گلبهی

با آجر گلبهی آشنا شوید؛آجر، یکی از مصالح مهم و پرکاربرد در ساختمان سازی محسوب می‌شود. آجرها به دو دسته آجرهای معمولی و آجر نما تقسیم می‌شوند. آجر نما برخلاف انواع معمولی آن، مزایای متعددی دارد. مشخص است که نمای داخلی و خارجی یک خانه، بیانگر ذوق و سلیقه‌ی ساکنین آن خانه است. پس دقت در انتخاب مصالح، یک امر مهم در ساخت خانه به حساب می‌آید.  اگر می‌خواهید ذوق هنری و سلیقه خود را در نمای بیرونی و درونی خانه نمایان سازید، یک انتخاب ویژه پیش روی شما است. آجرگلبهی از انواع آجرهای نما، می‌تواند همه آن چیزی را که شما از آجر بعنوان جزئی از مصالح خانه انتظار دارید، مثل زیبایی، استحکام و… را بصورت یکجا در اختیارتان قرار دهد.

آجر گلبهی

ایجاد یک نمای خاص، شیک و منحصر بفرد از ویژگی‌های بارز آجر گلبهی محسوب می‌شوند. ساختمان و بناهایی که در ساخت نمای آن‌ها از آجر گلبهی بهره گرفته شده‌است، ظاهری بسیار طبیعی دارند، زیرا این نوع از آجر نماها، از ترکیب خاک‌هایی با رنگ‌های چشم‌نواز که از درون طبیعت استخراج شده‌اند ساخته می‌شود. به دلیل تنوع رنگ بالا، این دسته از آجرنماها توجه بسیاری از افرادی که در زمینه‌ی ساخت و ساز فعالیت دارند را به خود جلب کرده‌است.

آجر گلبهی بدون توجه به سبک ساختمان موردنظر، می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. چرا که در انواع ساختمان‌ها با سبک‌های مختلف کلاسیک یا مدرن، می‌تواند بسیار زیبا و خاص جلوه کند؛ و رنگ و فرمی بی‌نظیر به محیط اطراف ببخشد. این ویژگی‌ها و بسیاری دیگر از ویژگی‌های از این دست، باعث شده‌اند که این نوع آجر توجه ‌معماران و ساختمان سازان بسیاری را به خود جلب کند. آجر گلبهی در واقع با رنگ گرم خود یک ظاهر بسیار دلنشین در نمای درونی و بیرونی ساختمان‌ها ایجاد می‌کند و می‌تواند تلفیقی بسیار زیبا از هنر و معماری را درخانه شما به نمایش بگذارد. در ادامه با سایر ویژگی‌های آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

ترکیبات آجر گلبهی

 آجر گلبهی

آجر گلبهی، درواقع  یک آجر نمای ترکیبی، متشکل از خاک رس و شیل است. شیل‌ها انواعی از سنگ‌های رسوبی هستند که از رسوب خاک‌های دانه ریز تشکیل شده‌اند و عموما از کانی‌هایی مثل کوارتز، کربنات‌های قلیایی خاکی وکانی‌های رسی تشکل شده‌اند. شیل‌ها معمولا به رنگ خاکستری دیده می‌شوند، اما برحسب نوع ترکیبات موجود در آن‌ها به رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، زرد یا سبز نیز موجودند.

درصدهای متفاوت از این مواد، باعث ایجاد طیف‌های رنگی متنوع وجذاب و ایجاد یک ساختار مستحکم در آجرهای گلبهی شده‌ است. ویژگی ترکیبی بودن در آجرگلبهی در حقیقت به معنای بهره‌گیری کمتر از خاک رس نسبت به آجرهای قدیمی است. آجرهای قدیمی بطور کامل از خاک رس ساخته می‎‌شدند و باعث وارد آوردن صدماتی به زمین‌های کشاورزی می‌شدند، که این مقدار در آجرهای گلبهی درصد کمتری را شامل می‌شود. به دلیل دارا بودن ساختار ترکیبی، در شکل ظاهری آجرهای گلبهی رنگدانه‌های زرد نیز به چشم می‌خورد. در واقع رنگ آن ترکیبی از رنگ قرمز و زرد است که زیبایی خاصی به این نوع از آجر بخشیده است و آن را از آجر نماهای کاملا زرد یا کاملا قرمز، متمایز ساخته است.

ویژگی‌های آجر گلبهی

 آجر گلبهی

 • ساختار و رنگ طبیعی
 • تنوع رنگ بالا
 • ساختار مستحکم و مقاوم
 • ساخته شده از ترکیبات مرغوب
 • مقاوم در برابر یخ زدگی
 • جذب آب مناسب
 • قیمت مناسب
 • تراکم در ساختار
 • فاقد شوره
 • تولید شده در ابعاد متفاوت
 • ثبات و عدم تغییر رنگ در برابر عوامل مختلف محیطی
 • مقاومت در برابر ساییدگی و خراشیدگی

علاوه بر این ویژگی‌های ساختاری، اگر رنگ‌های سنتی چون قرمز و زرد برایتان تکراری و خسته کننده به نظر می‌رسد، آجر گلبهی با رنگ‌های متنوع و جدید می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای ایجاد یک حالت زیبا و به‌روز در نمای ساختمان باشد. همچنین صرف هزینه برای خرید و استفاده از این نوع آجر، با توجه به استحکام بالای آن، درواقع به نوعی ذخیره سرمایه محسوب می‌شود. بعلاوه استفاده آجر گلبهی در نمای خانه، ظاهری جذاب به آن می‌دهد که این ویژگی در فروش خانه یک مزیت به حساب می‌آید.

کاربردها

انواع مختلف آجرهای گلبهی، کاربردهای فراوانی دارند. از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده از آن‌ها برای نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها، ساخت سوله‌ها و استفاده از انواع رنگ‌های تیره‌تر آن برای ساخت بناهای تاریخی چون ساخت موزه‌ها و مسجدها اشاره کرد. با توجه به ساختار مستحکم و مقاومت بالای این نوع آجر نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف، می‌توان در انواع اقلیم‌ها و شرایط آب و هوایی مختلف، به مدت چندین سال از آن استفاده کرد.

طول عمر

 آجر گلبهی

 

انواع آجر نماها، از جمله آجر گلبهی طول عمر بسیار زیادی دارند. برای اثبات این ادعا کافیست نگاهی به بناهای تاریخی بیندازید که از انواع مختلف این نوع آجر ساخته شده‌اند، که گاها قدمت آنها به صدها سال می‌رسد. چون تنوع رنگ و وجود رنگدانه در ساختار آجر گلبهی، ناشی از خاک‌های معدنی موجود در آن است و رنگ مصنوعی در ساختار آن وجود ندارد. عوامل مختلف محیطی نمی‌توانند موجب تغییر رنگ در آن شوند، پس رنگ آن نیز با گذر زمان تغییری نخواهد کرد.

آجر گلبهی در ترکیب با سایر رنگ‌ها

برای خلق یک ترکیب رنگ زیبا و انرژی بخش، می‌توانید از آجر گلبهی به همراه آجر نمای قرمز استفاده کنید و ساختمانی هنری و زیبا خلق کنید.

  قیمت مناسب

با اینکه آجر گلبهی از لحاظ کیفیت، تنوع رنگ و زیبایی، هم سطح با سایر آجرنماها ازجمله آجر نسوز ارائه می‌شود، قیمت پایین آن، یکی از مزایای این آجر نسبت به سایر آجرنماها به حساب می‌آید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و سفارش با کارشناسان شهر آجر در تماس باشید.

نحوه ساخت آجر نسوز

نحوه ساخت آجر نسوز به چه صورت است؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی تولیدکنندگان همیشه به فکر تولید محصولاتی با کیفیت بالا هستند. هدف بیشتر تولیدکنندگان ارائه محصولاتی برای پاسخ به نیازهای امروزی بوده است. تولیدکنندگان مصالح ساختمانی همانند اکثرا تولیدکنندگان این هدف را سر لوحه کار خود قرار داده‌اند؛ زیرا با توجه به حوداث طبیعی گذشته و تجربه‌ای که مردم کسب کرده‌اند تمایل دارند بهترین مصالح را در داخل ساختمان خود استفاده کنند تا از این حوادث مصون بمانند. کارخانه‌دارها برای این که ساختمان‌ها در مقابل آتش‌سوزی کمترین آسیب را ببیند، ایده آجرهای نسوز را عملی کردند. آجرهای نسوز یکی از جدیدترین متریال‌های ساختمان است که تولید شده است. این آجر چون در دمای بالای پخته خواهند شد بدین نام، نام‌گذاری شده‌اند. اما نحوه ساخت آجر نسوز به چه صورت است؟

در این مقاله هدف ما پاسخ به این سوال است. پس اگر دوست دارید پاسخ این سوال را بدانید و هرچه بیشتر با این محصول آشنا شوید تا پایان مقاله را بخوانید.

نحوه ساخت آجر نسوز

مراحل مربوط به نحوه ساخت آجر نسوز

نحوه ساخت آجر نسوز را می‌توان در 14 مرحله زیر خلاصه کرد:

1) در مرحله اول مواد استخراج شده جهت ساخت آجر به کارخانه منتقل خواهد شد.

2) سپس در مرحله دوم مواد از دپو به قسمت اولیه خط تولید و به کمک نوار نقاله منتقل خواهد شد.

3) در این مرحله مواد به وسیله آسیاب‌های کوبیت به دانه‌های ریز با حدود 20 میلی‌متر و کمتر از آن تبدیل شده و سپس به سالن آماده‌سازی منتقل خواهد شد.

4) حالا نوبت به کلیسنه کردن مواد است، در این مرحله مواد وارد کوره‌های دوار جهت کلیسنه کردن می‌گردد. در این مرحله مواد به صورت شاموت وارد کوره‌ها شده و سپس به همان صورت شاموت وارد حوضچه‌های ذخیره می‌شود.

5) در مرحله پنجم شاموت‌ها با توجه به نوع محصول تهیه شده توسط آسیاب‌های چکشی دانه‌بندی خواهد شد.

6) در این مرحله مواد دانه‌بندی شده جهت اضافه کردن چسب و دیگر مواد مورد نیاز وارد میکسر می‌گردد و رطوبت مواد به صفر خواهد رسید.

7) در مرحله هفتم بعد از میکس مواد، آن را همگن کرده و به سیلوی ذخیره منتقل خواهند کرد.

8) در این مرحله مواد از طریق فید کشوئی به سیلوها جهت استفاده در مرحله بعد، یعنی مرحله قالب‌گیری هدایت می‌شوند.

9) برای عمل قالب‌گیری، مواد از طریق نوار نقاله‌های اتوماتیک به پرس‌های هیدرولیک هدایت شده در فشاری بین 1200 تا 1400 تن قالب‌گیری و پرس خواهند شد.

10) بعد از این که پرس شدند، آجرها جمع‌آوری شده و قسمت‌های اضافی و زائد آن از بین خواهد رفت.

11) بعد از حذف قسمت‌های زائد، به صورت دسته‌های منظم چندتایی در آمده و به وسیله ربات‌های خاص جمع شده و در واگن‌های کوره چیده می‌شود.

12) سپس واگن‌ها وارد قسمت پخت و کوره‌ها شده و در داخل کوره‌ها در جایگاه تعبیه شده قرار می‌گیرند و عملیات پخت آغاز خواهد شد. زمان پخت بین 72 تا 170 ساعت است و درجه حرارت بین 1200 تا 1500 درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

13) بعد از خاموش شدن کوره، آجرها به وسیله فن‌های خنک کننده سرد شده و واگن به بیرون از کوره منتقل می‌شود. سپس وارد قسمت بسته‌بندی و کنترل کیفیت می‌گردد.

14) در گام آخر آجرها با توجه به رنگ، اندازه، کیفیت و … جدا شده و آماده عرضه به بازار مصرف خواهد شد.

پس نحوه ساخت آجر نسوز بسیار حساس و دقیق است و پس از طی این مراحل یک محصول با کیفیت تولید شده و روانه بازار خواهد شد.

جهت اطلاعات بیشتر با شهر آجر در تماس باشید.

آجر پایه سنگ

آجر پایه سنگ

آجر یکی از قدیمی‌ترین متریال‌هایی است که از دیرباز مورد توجه ساختمان‌سازان و معماران برای ساخت و ساز بوده است. در واقع می‌توان گفت آجر نوعی سنگ مصنوعی است که در اثر حرارت دادن و پختن خشت خام تهیه و تولید می‌شود. می‌توان از آجرها در کف محوطه، نما بیرونی و داخلی و … استفاده کرد. تنوع آجرهای ساختمانی بسیار زیاد است؛ زیرا مواد اولیه، رنگ، کاربری و ابعاد آجرها با همدیگر متفاوت است. پس به تبع تنوع آجرها نام‌های متفاوتی نیز برای آن وجود دارد. مواد اولیه مورد استفاده در بیشتر آجرها خاک رس هستند، اما نوعی از آجرها وجود دارند که از ترکیب سنگ‌های معدنی و رسوبی با نام شیل تولید خواهد شد. این نوع آجر به آجر پایه سنگ شهرت است.

شیل از رسوب‌گذرای خاک‌های دانه‌ریز تشکیل می‌شود. شیل‌ها به آسانی ورق ورق خواهند شد و دارای صفحات موازی و لایه لایه هستند. رس مهمترین جزء سازنده شیل می‌باشد و دیگر کانی‌های تشکیل دهنده آن کوارتز، کربنات قلیایی خواهند بود. رنگ شیل‌ها بیشتر به رنگ خاکستری است، ولی میزان ترکیبات به کار رفته در داخل آن رنگ شیل را مشخص می‌کند و بسته به این ترکیبات است که می‌توان رنگ آن را به صورت زرد، قرمز، سبز و قهوه‌ای در آورد.

آجر پایه سنگ

خاک‌های رس موجود در داخل کشور دارای مقادیری آهک هستند و این باعث شده است که آجرهای تهیه شده با این خاک‌ها استاندارهای جهانی کافی را نداشته باشند. اما می‌توان با تغییر مواد اولیه داخل آجر و تغییر خاک رس به شیل محصول جدیدی با نام آجر پایه سنگ تولید کرد. آجر پایه سنگ نه تنها ویژگی‌هایی همچون استحکام و مقاومت را دارا می‌باشد بلکه توانسته است ساختار سنتی و زیبایی خود را حفظ کند. از آجر پایه سنگ همانند دیگر آجرهای موجود در بازار می‌توان در کف، نمای داخلی و خارجی استفاده کرد.

مزایای آجر پایه سنگ

آجر پایه سنگ

آجر پایه سنگ مزایای بسیار زیادی دارد و بدین جهت است یکی از محبوب‌ترین آجرهای ساختمانی در بین مهندسان و پیمانکاران است. از دیگر مزایای آجر پایه سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) رنگ آجر پایه سنگ بسیار طبیعی است و این آجرها در برابر تغییرات آب و هوایی و نور خورشید هیچ تغییری نخواهد کرد. همچنین رنگ آجر پایه سنگ در برابر بارش برف و باران هیچ گاه تغییر نخواهد کرد و به صورت ثابت باقی می‌ماند. آلاینده‌ها و دود‌های حاصل از کارخانجات و ماشین‌ها نیز نمی‌تواند باعث تغییر رنگ این نوع آجر شود.

2) آجر پایه سنگ جذب آب بسیار پایینی دارد؛ زیرا ترکیبات شیمیایی آن نسبت به دیگر آجرها متفاوت است. این آجر رطوبت را در داخل خود نگه نمی‌دارد و خیلی سریع آن را دفع می‌کند. پس می‌توان گفت این آجرها هیچ وقت شوره‌زده نخواهند شد.

3) آجر پایه سنگ در برابر حرارت، سرما، انجماد و ترکیب‌های اسیدی و بازی بسیار مقاوم است. این آجر چون ضریب حرارتی بسیار کمتری دارد در برابر حرارت بسیار مقاومت دارد.

4) آجر پایه سنگ در برابر فشارهایی که به آن وارد می‌شود بسیار مقاوم و پایدار است و با گذشت چندین سال از عمر آن هیچ تغییر شکلی نخواهد داشت.

همانند بسیاری از آجرهای دیگر، آجر پایه سنگ با توجه به رنگ آن قیمت متفاوتی دارد. پس بسته به سلیقه شما قیمت آجر پایه سنگ متفاوت خواهد بود.

مراحل تهیه آجر پایه سنگ یا شیل

آجر پایه سنگ یا شیل طی مراحل زیر تولید خواهد شد:

1) آسیاب کردن سنگ شیل

2) از بین بردن رطوبت سنگ‌های شل توسط کوره

3) شروع مراحل تهیه و پختن شیل

آجر پایه سنگ

کاربرد آجر پایه سنگ

آجر پایه دو کاربرد اصلی یعنی استفاده در کف‌پوش ساختمان‌ها و نمای آن دارد. شاید استفاده از آن در نمای ساختمان بسیار نمایان‌تر باشد. در حال حاضر این آجر رتبه اول و پیشتاز دیگر آجرها در نمای ساختمان است و زیبایی و شکیلی خاصی به ساختمان‌ها می‌دهد. بسیاری از آجرهای دیگر که برای نمای ساختمان استفاده می‌شوند بعد از گذشت چند سال آجر ترد و شکننده خواهند شد و آلودگی‌های هوا و حتی گرد و غبار بر روی سطح آن نمایان خواهد بود. اما اگر از آجر پایه سنگ یا شیل بهره بگیرید هیچکدام از این معایب را نخواهد دید. این آجر دارای کیفیت بسیار نزدیک به سنگ می‌باشد. آجر نمای پایه سنگ را یک نمای پست مدرن محسوب می‌گردد؛ زیرا این آجر تلفیقی از مدرنیته و سنتی بودن است.

آجر پایه سنگ

آجر پایه سنگ در رنگ، طرح و اندازه بسیار بی‌نظیر است. این زیبای آجر شیل باعث شده است بسیاری از سازندگان را متقاعد کند که از این آجر زیبا در نمای ساختمان خود استفاده کنند. به یاد داشته باشید که بازار مسکن یک بازار پر رونق و پر درآمد برای بسیاری از سرمایه‌گذاران است. برای این که سرمایه‌گذران از رقابت با دیگر رقیبان خود در فروش ساختمان‌های خود سبقت بگیرند، باید از آجر پایه سنگ برای نمای ساختمان استفاده کنند. بهره گرفتن از آجر پایه سنگ برای نمای ساختمان سرمایه‌گذران را از رقیبان خود پیش خواهد انداخت و می‌توانند برنده این رقابت سخت باشند. در نتیجه سود و صرفه اقتصادی آن‌ها بیشتر می‌گردد.

اما چگونه می‌توان آجر پایه سنگ نما را نصب کرد؟

آجر پایه سنگ

برای نصب آجر پایه سنگ نما می‌توان از چسب و یا سیمان استفاده کرد. استفاده از سیمان قدیمی‌ترین روش برای اجرای نمای آجری می‌باشد. استفاده از سیمان مزایایی همچون اتصال محکم و نیاز نداشتن به محاسبات مهندسی برای نصب را دارد. این روش در کنار مزایای خاص خود معایبی همانند زمان‌بر بودن، کثیف بودن و ایجاد نخاله زیاد دارد. همچنین برای اجرای نمای آجری می‌توان از چسب‌های مخصوص استفاده کرد. در زمان کوتاه‌تر می‌توان یک نما را با چسب به پایان رساند.

پس آجر پایه سنگ یکی از بهترین و زیباترین آجرهای ساختمانی است که علاوه بر کاربرد آن در داخل ساختمان، می‌توان از این آجر در نمای ساختمان بهره گرفت و یکی از شکیل‌ترین ساختمان‌ها در محله و حتی شهر خود داشته باشید.پ

برای اطلاعات بیشتر با شهر آجر در تماس باشید.

ویژگی‌های آجر نسوز

ویژگی‌های آجر نسوز برای نمای ساختمان

آجر نسوز یکی از مهمترین آجرهای مورد استفاده در ساختمان‌سازی است. آجر نسوز نوعی از آجرها است که از خاک‌های چینی و نسوز ساخته می‌شود. این نوع آجر را در دمای 1500 درجه سانتی‌گراد و به صورت کاملاً متراکم و ظریف تولید می‌گردد. مواد پایه‌ای داخل آجر نسوز کانی‌های معدنی و همچنین پوکه‌های معدنی هستند که مقاومت بسیار بالایی دارند. همان طور که از اسم این آجر مشخص است، آجر نسوز در مقابل هر گونه حرارت و گرمایی مقاومت بسیار بالایی دارد و از بین نخواهد رفت. ویژگی‌های آجر نسوز باعث شده است که این آجر یکی از متریال‌ها محبوب برای نمای ساختمان باشد.

این آجر نمایی بسیار زیبا به ساختمان شما خواهد داد. شما در صورتی که از آجرهای نسوز در نمای ساختمان خود استفاده کنید می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که این نمای ساختمان شما هیچ وقت جذابت خود را از دست نخواهد داد و برای فرزندان شما نیز همین گونه خواهد بود. همچنین از این آجرها می‌توان در محل‌هایی با دمای بالا است همانند (شومینه‌ها و کوره‌های صنعتی استفاده کرد. آجرهای نسوز را می‌توان به چهار دسته آجر نسوز سیلیسی، آجر نسوز ویژه، آجر نسوز آلومینیومی و آجر نسوز قلیایی دسته‌بندی کرد. اما سوال اصلی این است که چه ویژگی در داخل آجر نسوز نهفته است که این گونه باعث محبوبیت آن شده است؟. در ادامه قصد داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم پس تا آخر مقاله را مطالعه کنید.

ویژگی‌های آجر نسوز

ویژگی‌های آجر نسوز عبارتند از:

1) با توجه به این که آجرهای نسوز در دمای بالا پخته می‌شوند، مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما، گرما و فرسایش دارند و آن را می‌توان یک متریال مناسب در مقابل این عوامل دانست.

2) محدوده‌ رنگی آجرهای نسوز بسیار زیاد است و این طیف رنگی بسیار زیاد موجب خواهد شد که در پایان کار نمای ساختمان شما زیبایی خاصی داشته باشد.

3) از نظر اقتصادی بسیار به صرفه خواهد بود؛ زیرا آجرهای دیگر برای نگهداری در نمای ساختمان نیاز به نگهدارنده‌های خاص دارند اما آجرهای نسوز بسیار سبک بوده و به هیچ اسلوب و نگهدارنده‌ای نیاز ندارد.

4) یکی دیگر از ویژگی‌های آجرهای نسوز جذب مقدار زیادی ملات و سیمان است، این آجر مقدار زیادی از ملات و سیمان را جذب می‌کند، پس آجر نسوز بر روی نمای ساختمان بسیار محکم است و احتمال سقوط آن در حد صفر خواهد بود.

5) آجرهای نسوز عایق بسیار مناسبی برای ساختمان خواهند بود و از هر گونه هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند. پس این آجر به گونه‌ه‍ای مختلف موجب صرفه اقتصادی خواهد شد.

6) تنوع رنگ و اندازه در آجرهای نسوز بسیار زیاد است و شما می‌توانید از آجرهای نسوز طرح و الگوی خاص خود را بر روی نمای ساختمان خود اجرا کنید و از دیدن آن لذت ببرید.

7) در آجرهای نسوز رنگدانه‌های مختلفی وجود دارد که موجب جذابیت بیشتر این آجر شده است و جلوه‌های خاص و چشم‌نواز را ایجاد می‌کند.

8) آجرهای نسوز عایق بسیار خوبی در مقابل آلودگی صوتی هستند و هیچ گونه سر و صدایی به داخل ساختمان راه پیدا نخواهد کرد.

9) هنگامی که این آجرهای را بر روی نمای ساختمان نصب کنید هیچ شوره و سفیدکی در روی سطح آن ایجاد نخواهد شد و همیشه نو بودن خود را حفظ خواهد کرد.

10) یکی دیگر از ویژگی‌های آجر نسوز استحکام بالای آن است و این آجر در برابر خراشیدگی و ضربه بسیار مقاوم است.

پس با توجه به ویژگی‌های آجر نسوز که در بالا اشاره شد، این آجر یک متریال بسیار مناسب و به صرفه برای نمای ساختمان خواهد بود و در صورتی که از آن استفاده کنید هیچ وقت از تصمیم خود پشیمان نخواهید شد.