آجر نسوز در نما

ویژگی‌های استفاده از آجر نسوز در نما

از دیرباز در ساخت ساختمان‌ها و بناها از آجر استفاده می‌شد. امروزه آجرهای نسوز به علت ویژگی‌های مثبت زیادی که دارند، بسیار مورد توجه معماران و مهندسین ساختمان‌ها قرار گرفته‌اند. آجرهای نسوز از نوعی سرامیک مرغوب و باکیفیت ساخته می‌شوند و این سرامیک‌ها نیز از خاک‌های نسوز و مقاوم در برابر حرارت بالا تهیه می‌شوند. این آجرها در دمای 1300 درجه سانتی‌گراد پخته می‌شوند. آجرهای نسوز کاربرد فراوانی دارند و علاوه بر این که از آن‌ها در مصارف عمومی استفاده می‌شود، در ساخت لوازم صنعتی هم کاربرد دارند.

آجر نسوز در نما

یکی از کاربردهای عمومی این آجرهای نسوز، ساخت نمای ساختمان‌ها است. این آجرها ویژگی‌هایی دارند که موجب می‌شوند برای نماکاری ساختمان‌ها بسیار مناسب باشند. علاوه بر زیبایی و هارمونی خاصی که این آجرها با محیط پیدا می‌کنند، ویژگی‌های اقتصادی، محیط ‌زیستی و… نیز موجب می‌شوند مهندسین ساختمانی بیشتر به استفاده از این آجرها در نمای ساختمان‌ها ترغیب شوند. در ادامه به بررسی این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

 

آجر نسوز در نما

صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و انرژی

استفاده از آجر نسوز در نما موجب می‌شود دمای ساختمان شما ثابت بماند. آجر نسوز خاصیتی دارد که موجب تثبیت دما می‌شود و از تغییرات دمایی جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان داده است در صورت استفاده از آجر نسوز در نما و توجه به سایر عوامل مانند نحوه صحیح عایق‌سازی، تهویه‌های مناسب و… در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و دما چه در حالت گرما و چه در حالت سرما، تقریباً ثابت باقی می‌ماند. با این صرفه‌جویی نه تنها از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌شود بلکه در هزینه‌های شما نیز کاهشی محسوس ایجاد می‌شود.

ماندگاری و مقاومت بالای آجرهای نسوز

آجرهای نسوز از مواد معدنی ساخته می‌شوند که موجب بالا رفتن ماندگاری آن‌ها می‌شوند. این مواد در برابر آتش، آفات و… مقاوم هستند و همین امر موجب می‌شود طول عمر آن‌ها بالا رود. در نتیجه استفاده از آجر نسوز در نما موجب می‌شود نمای ساختمان شما در برابر عوامل مختلفی مقاوم بماند و خراب نشود.

آجرهای نسوز، سازگار با محیط‌زیست

در ساخت آجرهای نسوز از مواد آلاینده استفاده نمی‌شود. فرایند ساخت آن‌ها شیمیایی نیستند و در نتیجه به محیط‌زیست آسیبی وارد نمی‌کنند. این آجرها بسیار بادوام هستند و حتی امکان استفاده مجدد از آن‌ها وجود دارد و می‌توانند دوباره به محیط برگردند.

تنوع در رنگ و نقش آجرنماهای نسوز

آجر نسوز در نما

شاید در ذهن بسیاری از افراد رنگ آجر فقط قرمز یا نارنجی باشد. در صورتی که آجرها هم تنوع رنگی زیادی دارند. استفاده از خاک‌هایی با رنگ‌های متفاوت و درجه پخت مختلف موجب می‌شود آجرهای نسوز در رنگ‌های مختلف تولید شوند. علاوه بر این، آجرهای نسوز می‌توانند در طرح‌های مختلف تولید شوند و با استفاده از قالب‌های طرح‌دار، آن‌ها را از حالت ساده دربیاورند. همچنین با لعاب‌کاری می‌توان رنگ‌های مختلف بیشتری به آجرهای نسوز داد. آجر در طیف رنگی قرمز، نارنجی، زرد، قهوه‌ای، خاکستری و گاهی سیاه تولید می‌شود. با لعاب‌کاری هم می‌توان رنگ‌های سبز، آبی، سفید و… به آن‌ها اضافه کرد. در نتیجه نیازی نیست نگران یکنواختی استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان خود باشید.

ثابت بودن رنگ آجر نسوز

یکی از ویژگی‌های مهم آجرهای نسوز این است که رنگ آن‌ها به مرور زمان تغییر نمی‌کند. علاوه بر این، در صورت لعاب‌کاری هم رنگ آجر نسوز تغییر نمی‌کند. تنها در صورتی که بر روی آجرهای نسوز از رنگ‌های ساختمانی استفاده کنید، رنگ به مرور زمان در برابر شرایط جوی مختلف و تابش آفتاب تغییر خواهد کرد؛ اما رنگ خود آجرهای نسوز تغییر نمی‌کند؛ بنابراین، با توجه به این که آجرهای نسوز در نما در برابر باران، تابش نور خورشید و… قرا می‌گیرند، به مرور زمان تغییر نمی‌کنند و شکل ظاهری خود را از دست نمی‌دهند.

مقاوم بودن آجرهای نسوز در برابر شرایط آب و هوایی مختلف

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، آجرهای نسوز در برابر شرایط جوی مختلف، مقاومت بالایی دارند. آن‌ها در برابر باران و برف خراب نمی‌شوند. در شرایط آب و هوایی مرطوب، شکل ظاهری خود را در اثر رطوبت بالا از دست نمی‌دهند. در شرایط آب و هوایی گرم و خشک، در برابر تابش نور خورشید مقاوم هستند و رنگ‌پریده نمی‌شوند. همه این ویژگی‌ها می‌تواند تضمین استفاده از آجر نسوز در نما باشد. نما بخشی از ساختمان است که در برابر همه این عوامل قرار می‌گیرد؛ اما در صورت استفاده از آجر نسوز در نما، نیازی به نگرانی نیست!

آجر نسوز در نما

ویژگی دیگر استفاده از آجر نسوز در نما، هزینه نگهداری بسیار پایین این آجرها است. همه ویژگی‌هایی که ذکر کردیم موجب می‌شوند شما در نهایت هزینه بسیار کمی برای نگهداری از آجر نسوزی که در نمای ساختمان خود استفاده کرده‌اید، پرداخت کنید.

آجرهای نسوز عمر بالایی دارند و نیازی به هزینه کردن برای افزایش عمر آن‌ها وجود ندارد. همچنین این آجرها خود جلوه زیبایی دارند و نیازی نیست برای زیباسازی از رنگ و… استفاده کنید. اگر دقت کرده باشید بسیاری از ساختمان‌های قدیمی ایرانی از آجر در نمای خود استفاده کرده‌اند و همچنان زیبا و سالم هستند.

به پایان این مقاله هم رسیدم اگر نیاز به مشاوره رایگان در مورد استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان خود می توانید پیام خود را به شماره 09129640179 از طریق پیامک یا واتس آپ ارسال کنید تا کارشناسان شهر آجر در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

آجر تزئینی

طراحی نمای داخلی و خارجی با آجر تزئینی

زیبایی و گرمی که آجر تزئینی به دکوراسیون خانه می‌دهد در هیچ چیز دیگر نمی‌توان پیدا کرد. ایجاد یک نمای کلاسیک آجر را به یکی از بهترین مصالح برای تزئین دیوارها و اتاق‌ها تبدیل کرده است. اگر قصد دارید دکوراسیون و تزئینات داخلی خانه شما انعکاسی زیبا از سبک‌های کلاسیک و گرم را به نمایش بگذارد آجرهای تزئینی می‌توانند بهترین انتخاب برای این هدف باشند.

از آجر تزئینی در چه قسمت‌هایی از خانه استفاده کنیم؟

آجر تزئینی

یکی از مهم‌ترین ویژگی آجر تزئینی که باعث شده است توجه طراحان بسیاری را به خود جلب کند تنوع بالای آن‌هاست. با توجه به تنوع بسیار بالای این آجرها می‌توانید به راحتی آن‌ها را با سایر اجزای موجود در دکوراسیون منزل و هر قسمتی از خانه که بخواهید هماهنگ کنید. اما نکته مهم در استفاده از آجر دکوراتیو این است که لزومی ندارد در پوشش کل دیوارهای خانه از آن استفاده کنید بلکه زیبایی وجود آجر در طراحی زمانی دو چندان می‌شود که مانند انواع کاغذهای دیواری یا تابلوها تنها در قسمتی از دیوارهای خانه از آن‌ها استفاده شود. به عنوان مثال می‌توانید تنها اطراف شومینه را با آن بپوشانید، قسمتی از دیوار سرویس‌های بهداشتی را با آن کار کنید یا در هر کدام از اتاق‌های خانه که مایل بودید قسمتی از دیوارها را با پوشش آجری تزئین کنید.

مزایا و معایب استفاده از آجر در دکوراسیون

آجر تزئینی

با این که تنوع در مواد و مصالح دکوراتیو و تزئینی روز به روز افزایش پیدا می‌کند اما هیچ کدام از آن‌ها نمی‌تواند برای مدت طولانی ظاهر منزل را تازه و جذاب نگه دارد به همین دلیل در چند سال اخیر توجه بسیاری از طراحان به سمت استفاده از آجر در تزئینات خانه معطوف شده است تا ظاهر خسته کننده را از خانه‌ها دور کنند و به جای آن یک حس نوستالژیک و زیبا را به دکوراسیون خانه‌ها بازگردانند. استفاده از آجر تزئینی علاوه بر این که ظاهری گرم، دلنشین، کلاسیک و زیبا به خانه شما می‌دهد به هم نخوردن و خراب نشدن دیوارها در طولانی مدت را نیز تضمین می‌کند. علاوه بر این با توجه به این که امروزه آجرهای تزئینی در طرح و رنگ‌های متنوعی در بازار موجود هستند دست شما در انتخاب بازتر است و می‌توانید با توجه به دکوراسیون خانه انواع مختلفی از این آجرها را انتخاب کنید.

از دیگر مزایای استفاده از آجر در دکوراسیون منزل این است که این نوع مصالح به علت این که کاملا طبیعی هستند هیچ آسیبی به محیط وارد نمی‌کنند و برای سلامت افراد خانه نیز هیچ گونه ضرری ندارند. همچنین با توجه به مقاومت و دوام بالای آجر صرف هزینه برای خرید آن نسبت به سایر مواد تزئینی که دوام پایین و طول عمر اندک دارند بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

با توجه به این که سلیقه انسان‌ها در طول دوره‌های مختلف زمانی دچار تغییر می‌شود استفاده از آجر در دکوراسیون منزل یک ایده مناسب است که علاوه بر این که می‌تواند مدت زمان طولانی شما را راضی نگه دارد این امکان را به شما می‌دهد که اگر پس از گذشت چند سال تمایل داشتید تغییری در دکوراسیون ایجاد کنید آجرها را رنگ کنید و آن‌ها را از حالت خام و اولیه خود دربیاورید.

شما می‌توانید در دکوراسیون خانه یا محل کار خود انواع مختلفی از آجرها را به صورت میکس استفاده کنید، طرح‌های مختلفی برای اجرای آن انتخاب کنید و یا این که آجر را با مصالح دیگری مانند سنگ به شکل تلفیقی استفاده کنید و جلوه‌ای بی‌نظیر به طراحی خانه خود بدهید.

معایب آجر تزئینی

آجر تزئینی

اما علاوه بر مزایایی که برای آجر تزئینی گفته شد اگر این مصالح به درستی به کار برده نشوند می‌توانند فضای خانه شما را نامناسب جلوه دهند. به عنوان مثال یکی از مسائلی که باید در استفاده از آجرهای تزئینی به آن دقت کرد این است که در صورتی که در کل فضای خانه برای دکوراسیون از آجر استفاده شود فضای خانه کوچک جلوه می‌کند به همین علت توصیه می‌شود از این نوع آجرها تنها در قسمت‌هایی از فضای خانه استفاده شود.

انتخاب رنگ آجر دکوراتیو

آجر تزئینی

یکی از مهم‌ترین مراحل استفاده از آجر تزئینی یا دکوراتیو انتخاب رنگ آن‌ها است که خوشبختانه وجود رنگ‌های مختلف انتخاب را راحت‌تر کرده است. البته باید توجه داشته باشید که انتخاب رنگ آجر برای دکوراسیون منزل یک مسئله کاملا سلیقه‌ای است اما معمولا رنگ‌های روشن و رنگ سفید به دلیل شادی و نشاطی که به فضای داخلی خانه می‌بخشند پرطرفدارتر هستند در حالی که بسیاری از افراد نیز استفاده از رنگ‌های تیره را ترجیح می‌دهند.

آجر کف فرش

آجر کف فرش

همه چیز دربازه آجر کف فرش؛ آجرها مقاومت بالایی دارند و به همین علت در نمای بیرونی ساختمان‌ها و محوطه‌سازی استفاده می‌شوند. از آجرها در ساخت دیوارها، نماسازی، ساخت سقف و پوش کف استفاده می‌شود. آجر کف فرش نیز نوعی آجر است که از آن برای پوشش کف حیاط، آلاچیق‌ها، پارک‌ها و… استفاده می‌شود. در واقع این آجرها همان کاری را می‌کنند که سنگ‌ها و سرامیک‌ها انجام می‌دهند.

آجر کف فرش

آجر کف فرش به علت مقاومت بالا در برابر سایش و شرایط جوی متفاوت مستحکم هستند، در نتیجه انتخاب مناسبی برای پوشش کف مکان‌هایی هستند که بسیار مورد رفت و آمد قرار می‌گیرند و با باران و برف زیادی مواجه هستند.

آجر کف فرش

نکته مهمی که در این موارد باید به آن توجه کنید این است که آجر کف فرش علاوه بر اینکه در کارخانه‌ها به روش مدرن ساخته می‌شوند، ممکن است کیفیت و مقاومت آجرهای دست‌ساز و سنتی را نداشته باشند. به همین علت، برای تولید این آجرها از شماره‌گذاری‌هایی که نشان‌دهنده کیفیت تولید است، استفاده شده است. بهتر است برای مکان‌های پرترددی مثل پارک، پیاده‌رو، پله‌ها و… از آجر قزاقی کف فرش درجه یک استفاده کنید تا آجرها با توجه به تردد زیاد، در مدت زمان کمی فرسوده و ساییده نشوند.

ویژگی‌ها مثبت آجر قزاقی برای استفاده در کفآجر کف فرش

یکی از ویژگی‌های آجرهای قزاقی، عایق بودن آنان در برابر گرما و سرما است. استحکام بالای این آجرها موجب شده است بسیاری از ساختمان‌های قدیمی و سنتی ایرانی پس از گذشت سال‌ها، همچنان سالم و زیبا باقی بمانند. در بناهایی مانند پل دختر، طاق کسری، گنبد کاووس و مسجد جامع اصفهان از آجرهای قزاقی استفاده شده است و به همین علت است که این بناها با قدمت بالا همچنان مقاوم مانده‌اند. با توجه به ویژگی‌های آجرهای قزاقی، این آجر گزینه مناسبی برای پوشش کف و زمین و استفاده به عنوان آجر کف فرش است.