آجر مناسب زلزله

آجر مناسب برای مناطق زلزله خیز

اهمیت مصالح ساختمانی :

زلزله از جمله بلاهای طبیعی می باشد که در یک آن اتفاق می افتد و ویرانی های جبران ناپذیر جانی و مالی را فراهم می آورد . یکی از اصول مهم و اصلی در ساختمان سازی ها رعایت نکات ایمنی در مقابل بلایای طبیعی و استفاده از مصالح ایمن و محکم در برابر آن می باشد تا بتوان حداقل مقداری از خسارت های ممکن کم کرد .

نوع مصالح در ساختمان سازی ها بسیار اهمیت دارد و می توان گفت که مشکل عمده ی کشورهای در حال توسعه در ساختمان سازی تهیه مصالح مناسب می باشد .

در ساخت ساختمان ها و توسعه ی شهر ها کنترل مواد اولیه و توجه کردن به دتال های اتصال اجزاء داخلی مانند تیغه های داخلی با دیوار ها و درها و پنجره ها از اهمیت فوق العاده ی بر خوردار می باشد و علاوه بر این که باید اسکلت اصلی ساختمان در مقابل نیروهای زلزله مقاومت لازم را داشته باشند ، اجزای اتصال به اسکلتنیز باید دارای گیر داری و مقاومت لازم باشد زیرا در غیر این صورت با وقوع زلزله حتی اگر اسکلت محکم و استوار باشد تخریب و فروپاشی صورت گرفته از قطعات متصل شده به اسکلت باعث خسارات جانی و مالی زیادی خواهد شد .

دلایل به کار بردن آجر در ایران :

آجر ها از گذشته تا به امروز در ایران برای ساختمان سازی ها بسیار به کار برده می شدند و شاید بتوان گفت که بیشترین مقدار ساختمان سازی ها با آن انجام می شد . از دلایلی که مردم برای ساختمان سازی به آجر روی آوردند محدودیت استفاده از چوب و کمبود سنگ و همچنین مشکل کاربرد سنگ به دلیل انتقال حرارت در مناطق گرمسیر بود . علاوه بر این ها آجر ها مصالحی خوش دست بوده و قابلیت اجرای آن در تمامی مراحل و بخش های بنا وجود دارد و مواد اولیه آن نیز فراوان بوده و به راحتی قابل تهیه می باشد .

آجر مناسب برای مناطق زلزله خیز  :

 

آجر ها از جمله مصالح پرکاربردی می باشند که در ساختمان سازی ها به کار برده می شوند . این مصالح ساختمانی دارای تنوع زیادی می باشد که در بخش های مختلف ساختمان به کار گرفته می شوند  و بسته به سلیقه ی مشتریان در قسمت های دیوار پوش یا کف پوش و یا دیوار کشی ها مورد استفاده قرار می گیرند . اگر بخواهیم به طور کلی تر در مورد آن حرف بزنیم باید گفت که آجر ها به دو نوع آجر مهندسی و آجر معمولی وجود دارند .

آجر مناسب برای ساختمان سازی ، آجری می باشد که سبک باشد و از مواد اولیه مناسبی تولید شده باشد که استحکام کافی را در برابر زلزله داشته باشد و به راحتی خرد و شکسته نشود .

آجر سوراخ دار :

 آجرهای سوراخ دار نوعی از آجر ها می باشند ماشینی بوده  و در مراحل سفت کاری ساختمان ها به کار برده می شوند . این آجر ها دارای سوراخ هایی در حدود 8 تا 10 عدد در سراسر خود می باشند که برای این که استقامت دیوار بالا برده شود سواخ ها را با ملات پر می کنند . وجود سوراخ ها در این نوع از آجرها باعث می شود که در حین دیوار چینی ملات به طور عمودی در آجر نفوذ کرده و در نتیجه استحکام دیوار را بالا ببرد . برای ساخت دیوار های حمال از آجر های سوراخ دار به دلیل این که می توان از طریق سوراخ های موجود در روی آجر آن را با میلگرد مسلح نمود از آن ها استفاده می شود . دیوار های آجری مسلح در مناطق زلزله خیز برای مقابله با زلزله ساخته می شوند . قابل ذکر است که جنس این نوع از آجر ها نسبت به آجر های فشاری که با دست تولید می شوند بسیار ترد و شکننده می باشد و در نتیجه به خاطر همین تردی قابل تیشه داری نیستند . آجرهای سوراخ دار قابلیت مکندگی زیادی نیز ندارند و به درستی به ملات نمی چسبند و در نتیجه در سطوح ضربی به کار برده نمی شوند .

آجرهای شیلی نوع دیگری از آجر ها می باشند که در مقایسه با آجرهای معمولی مقاوم تر می باشند . این آجر ها به جای خاک رس از سنگ چینی تهیه می شوند و در نتیجه مانع از جذب آب و تغییر رنگ می شوند و بنابرین می توان در هر نوع آب و هوایی آن ها را به کار برد .

مواد ضد شوره آجر نما

منظور از نانو آجر به تغییراتی گفته می شود که بر روی مواد جامد و مایع و گاز ایجاد می شود تا عملکرد و یا کیفیت آن را تغییر دهند  و پوشش کاملا نازک و نامرئی می باشد که موجب ایجاد یک لایه ی حفاظتی کاملا ساختاری بر روی محصولات می شود . مواد نانو آجر نما با جذب حداکثری و ماندگاری بسیار زیاد تولید می شوند .

از جمله ی مشکلاتی که ساختمان ها با نمای آجری دچار آن می شوند شوره زدن و سفیدک بستن آن ها می باشد و موجب می شود تا ظاهر ساختمان زشت دیده شود و جلوه ی زیبای خود را از دست بدهد .

دلیل ایجاد شوره در نمای آجری :

شوره و سفیدک رسوب نمک ها و سولفات های اضافی  محلول در آب می باشد که با تبخیر شدن آب از سطوح مورد نظر بر روی سطوح باقی می ماند .

علت ایجاد شوره و سفیدک در آجر ها را می توان به میزان بالای نمک ها و سولفات های مختلف در زمان ساخت آجر اشاره کرد که این سولفات ها زمانی که آجر در معرض باران و تغیرات آب و هوایی قرار می گیرد به صورت شوره یا سفیدک در سطح آجر ظاهر می شود که نمای آن را به هم می ریزد .

سفیدک ها یا شوره های موجود بر روی آجر باعث می شوند که سطح نما همیشه  مرطوب شود و در نتیجه با مرور زمان کپک های سبز رنگ را در سطح آجر پدید آورند . این جلبک ها و سفیدک ها و شوره هایی که در سطح آجر ایجاد می شوند علاوه بر این که زیبایی ظاهری نمای ساختمان را از بین می برند و حالت چندشی به ساختمان می دهند موجب می شوند که خود آجر نیز به تدریج و طی زمان از بین بروند و مشکلات ساختمانی را به وجود آورند .

روش های جلوگیری از شوره و سفیدک در نمای آجری :

برای اینکه آجر ها سفیدک یا شوره نبندند و یا برای ازبین بردن شوره و سفیدک آن ها بهترین و سریعترین راهی که وجود دارد و پیشنهاد می شود استفاده کردن از مواد نانویی می باشد که به وسیله ی پیستوله یا قلم بر روی آجر وسطوح مورد نظر به اجرا در می آید . محلول ضد شوره بر پایه نانو تکنولوژی با توجه به ابعاد مولکولی در مصالح نفوذ می کند و با کلیه ی عوامل آبدوست آن واکنش می دهد و خواص آن را از آبدوست به آبرگیز بودن تغییر می دهد . عمق نفوذ مواد ضد شوره نانو آجری به مصالح به میزان 1 سانتیمتر می باشد که اجازه هیچ گونه نفوذ آب به مصالح را نمی دهد .

مواد نانو آجر نما به صورت های مختلفی وجود دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

 • این مواد گاها به صورت بی بوو بی رنگ می باشند که بعد از اجرا کردن به داخل آجر نفوذ می کند و موجب ضد آب کردن نما و مانع از جذب کثیفی ها و آلودگی ها بر روی نمای ساختمان می شوند و قابلیت تنفس آجر را حفظ می کنند و از ایجاد قارچ و کپک و شوره بر روی آجر جلوگیری کرده و عمر طولانی نما را به وجود می آورد .
 • مواد نانو آجر نما همچنین به شکل نیمه براق نیز تولید می شوند که این مواد نیز مانع از جذب آلودگی ها و ایجاد شوره و کپک می شوند و نمای ساختمان را ضد آب می کنند و تنها تفاوتی که با محصول قبلی دارند قابلیت تنفس نداشتن این مواد می باشد .
 • مواد دیگری از نانو برای ضد آب کردن آجر و حفاظت آن در برابر آلودگی ها وجود دارد که به صورت کاملا براق و شفاف هستند و بعد از اجرا کردن روی کار قابل لمس می باشند .
 • در ساختمان هایی که قبلا بدون مواد نانو آجر نما ساخته شده اند و نمای ساختمان شوره و سفید ک بسته می توان با یک برس سیمی یا تکه گونی و یا سنگ پا ، شوره و سفیدک آن را از بین برد و با پاشیدن مواد نانو آجری آن را از خراب شدن و شوره و سفیدک در امان نگه داشت .

مواد نانو آجر نما

امروزه زیبایی و ظاهر ساختمان ها برای مردم بسیار اهمیت دارد و ساختمان ها را با نماهای بسیار زیبایی می سازند . مصالح ساختمانی مانند آجر ، سیمان و سنگ از جمله ی مصالحی می باشند که علاوه بر قسمت داخلی و اسکلت اصلی ساختمان در نمای ساختمان که در واقع ظاهر آن را شامل می شود نیز به کار برده می شوند . اما تمامی مصالحی که در نمای ساختمان به کار برده می شوند طی گذر زمان و با قرار گرفتن در معرض آفتاب و باد و باران و سرما و گرما ، دچار تغییرات ظاهری می شوند که باعث از بین رفتن ظاهر زیبای اولیه می شود . بنابرین وجود مصالحی که در مقابل این تغییرات مقاوم باشد از جمله ی ضروریات برای کسانی هست که برای ساختمان خود نمای زیبا و چشم نواز و دایمی  می خواهند .

نانو آجر نما یکی از راهکار هایی می باشد که در جهت حفظ نمای ظاهری ساختمان ها اندیشیده شده است .

نانو در واقع تکنولوژی می باشد به وسیله ی آن به تحقیق ذرات در مقیاس اتمی و کنترل آن ها پرداخته می شود و هدف آن ایجاد تغییرات در خواص مواد و شکل دهی ماده جدید می باشد .

این محصول برای حفظ نمای ظاهری ساختمان برای مدت طولانی با قابلیت جذب حداکثری و ماندگاری بسیار بالا تولید شده است و به این ترتیب می توان گفت که یک پوشش کاملا نامرئی می باشد که از سطوح نما محافظت می نماید و به  سطوح سیمانی از جمله بتن ، آجر و خاک رس ، سنگ قاب ، پوشش کف و دیوار  و نمای  ساختمان  ،کاشی ها ، مصالح رنگی و … خاصیت ضد آب بودن و آب بندی  می دهد .

مواد نانو آجرنما با استفاده ازفناوری نانو تولید می شود و پوششی کاملا نامرئی و نازک  می باشد که  این پوشش نا مرئی در تمامی خلل و فرج سطحوح مورد نظر نفوذ کرده و باعث می شود لایه ی حفاظتی کاملی بر روی سطوح ایجاد شود که اثر آلودگی ها و شوره و سفیدک توسط باد و باران  بر روی آن ایجاد نشود و رطوبت تاثیری بر ظاهر سطح نگذارد . آجر ها از جمله ی مصارف پر کاربردی در صنعت ساختمان سازی می باشند که در برابر عوامل جوی و باران های اسیدی موجب  تخلخل و تغییر  رنگ می شوند و نانو آجر محافظی می باشد که موجب جلو گیری از این مشکلات می شود و باعث بالا رفتن عمر اولیه ی آجر و شوره زدن و قارچ آجر می شود .

مزایای نانو آجر نما :

 • نانو آجر نما با ویژگی آبگریزی خود  باعث می شود که از نفوذ آب به عمق مصالح جلو گیری شود .
 • قطرات آب و باران باغلتیدن بر روی مصالح نانو آجر نما موجب شسته شدن آلودگی ها از سطح نما می شوند .
 • ترکیبات نانو آجر نما همچنین دارای خاصیت ضد میکروبی نیز می باشند و در برابر تغییرات آب و هوایی و مواد ارگانیکی و غیر ارگانیکی مقاومت بالایی دارند و در نتیجه قابل استفاده در تمام شرایط آب و هوایی می باشند .
 • مواد نانو آجر نما در برابر اشعه ی uv خورشید نیز مقاوم می باشند و هیچ گونه تغییر رنگ در ظاهر سطوح یا سوختگی به وسیله آفتاب مشاهده نمی شود .
 • نانو آجر نما ها از جذب کردن آلودگی ها بر روی سطح جلو گیری می کنند و مانع از چسبندگی گرد و غبار می شوند .
 • نانو آجر نما ها پوسته پوسته و ساییده نمی شوند.
 • در مقابل باران های اسیدی مقاومت دارند .
 • این مواد به راحتی قابل تمیز شدن می باشند و لکه های چربی و روغن نیز به راحتی از آن پاک شده و مانع از کپک زدگی و جلبک و … می شود .
 • نانو آجر نما در اکثر پوشش های ساختمان از جمله ساختمان های ساخته شده با سیمان شسته یا رومی نیز به کار می رود .
 • استفاده از نانو آجر نما فقط موجب حفظ زیبایی ساختمان نمی شود بلکه از نفوذ کثیفی ها و آلودگی ها و باکتری ها به داخل ساختار مصالح با پر کردن تمامی خلل و فرج جلوگیری می شود .
 • این مواد کاملا بی رنگ و نامرئی و بدون بو می باشند .