آجر نسوز

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز

آجر نسوز چیست؟

آجرها از مصالحی هستند که سالیان طولانی در معماری و ساختمان‌سازی به کار رفته‌اند. این محصول به‌خصوص در معماری ایرانی نقش بسزایی داشته است. به‌طوری که نمونه‌های آجرچینی متنوعی را در ساختمان‌های قدیمی و باستانی و حتی جدید را می‌توان مشاهده کرد. آجرها عموما از خاک رس ساخته می‌شوند. امروزه با اینکه کمتر از آجرها در اسکلت استفاده می‌شود و برای بالا بردن استحکام از اسکلت بتنی و فولادی استفاده می‌شود اما همچنان آجر نقش بسزایی در ساختمان‌ها دارد و در نما کاربرد فراوانی دارند. آجرها انواع مختلفی دارند که می‌توان در دسته‌بندی‌های متنوعی آن‌ها را قرار داد.

اگر بخواهیم آجرها را بر اساس مواد سازنده آن‌ها دسته‌بندی کنیم با مدل‌های مختلفی از آجر روبه‌رو می‌شویم که از آن میان می‌توان به: آجر آلومینیایی، آجر نسوز، آجر نسوز آلومینیومی، آجر نسوز سیلیسی، آجر نسوز ویژه، آجر نسوز اکسید کروم-کوروندوم، آجر نسوز زیرکونیوم، آجر نسوز اکسید کروم، آجر نسوز قلیایی، آجر جوش، آجر لعابی و … اشاره کرد. همانطور که دیده می‌شود انواع آجرهای نسوز در لیست بسیار زیاد است. اما آجر نسوز چیست؟!

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

آجر نسوز

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

آجر نسوز نوعی چینی یا همان سرامیک است که مواد تشکیل دهنده آن خاک نسوز است که شامل کانی‌های معدنی و پوکه‌های معدنی خاصی است. ساختار این مدل از آجر ظریف و متراکم بوده و به همین علت مقاومت آن در بعضی موارد بیشتر از آجهای عادی است. برای مثال مقاومت آن در برابر حرارت بسیار بالا است و همین موضوع موجب شده که از آن در کوره‌ها استفاده کنند.

این آجرها در حرارت 1500 درجه سانتیگراد در کوره‌هایی به صورت تونلی پخت می‌گردند. این آجرها بنا بر کانی‌های مختلفی که در آن‌ها استفاده می‌گردد دارای رنگ‌های متنوعی است.

برای تشخیص آجرهای نسوز از آجرهای عادی می‌توانید به سطح آن‌ها نگاه کنید. این آجرها خاک اضافه ندارند و دارای رنگ‌دانه‌های رنگی هستند اما بیشتر از هرچیزی سطح زبر و زمخت آن می‌تواند نشان‌دهنده آجر نسوز باشد.

انواع آجرهای نسوز که پیشتر به آن‌ها اشاره شد مانند آجر نسوز آلومینیومی، سیلیسی و … هرکدام دارای مواد تشکیل‌دهنده، مقاومت و کاربرد‌های متفاوت هستند. برای مثال نوع آلومینیومی این آجرها دارای درصد بالایی آلومین است. مقاومت بسیار بالای این آجر موجب شده که از آن در جداره درونی کوره‌های تولید فولاد، شیشه و سیمان استفاده شود.

کاربرد آجر نسوز

آجر نسوز

کاربرد آجر نسوز

از دیگر کاربردهای آجرهای نسوز علاوه بر استفاده در انواع کوره‌های صنعتی می‌توان به استفاده از آن در شومینه‌ها و همچنین در نمای ساختمان‌ها نیز اشاره کرد. به علت مقاومت خوبی که این آجرها دارند موجب ماندگاری نمای ساختمان‌ها برای مدت زمان طولانی می‌شوند.

رنگدانه‌های مختلف موجود در این آجرها که ترکیب‌های زیبایی را می‌سازند خود موجب جذابیت بیشتر نمای ساختمان می‌شود. همچنین آجرهای نسوز عایق سرما و گرما هستند و می‌توانند از اتلاف انرژی در فصول مختلف جلوگیری کنند. البته باید توجه داشت که حتما نوع استاندارد این آجرها را تهیه کرد زیرا در غیر این صورت موجب خسارات زیادی از جمله خراب شدن زودهنگام نما، ترک و خوردشدگی آجرها، شوره و جلبک و همچنین تغییر رنگ و شکل می‌شود.

در هنگام تهیه آجرهای نسوز از داشتن استاندارد‌های ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجر نسوز اطمینان حاصل فرمایید.

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *