آجر نما در ساختمان سازی

آجر نما در ساختمان سازی

آجر نما به یکی از مهمترین عناصر در ساخت سازه‌های امروزی تبدیل شده است. معماران ایرانی با زنده نگه داشته این هنر بسیار گرانبها، هویت و اصالت آجر را در طراحی‌های خود همچنان حفظ می‌کنند. در واقع هر گاه آجر در هر یک از  طراحی‌های داخلی و خارجی ساختمان در هر جا به کار رود اصالت دیرینه خود را به رخ خواهد کشید. به همین دلیل امروزه آجر نما نقش مهمی در ساخت و ساز دارد. از طرفی به دلیل اینکه این آجر نسبت به هر دمایی مقاوم است می‌توان آن را در هر شرایط اقلیمی اجرا کرد.

از اینرو عوامل اقلیمی نیز یکی از مهم‌ترین دلایل برای استفاده از آجر نما در ساختمان سازی هستند. مناطق با شرایط اقلیمی متفاوت معماری‌های متفاوتی دارند و به همین دلیل است که نوع اقلیم تعیین کننده نوع معماری و مصالح خواهد بود.

در واقع آجرهای نما یکی از زیباترین مصالحی هستند که در هر منطقه اقلیمی کاربرد خاص خود را دارند. این آجرها سبک بوده و نیازی به نگهدارنده ندارند، از اتلاف انرژی جلوگیری می کننده، عایق دما هستند، به دلیل جذب خوبشان خطر سقوط ندارند. بر همین اساس آجر طرفداران زیادی دارد.

آجر نما در ساختمان سازی

آجر نما راهی در پیاده کردن تخیلات

شاید با خود بگویید که چگونه می‌توان با آجر نما هر طرحی را  بر روی سازه پیاده کرد؟ اما باید گفت که هر آنچه که در فکر خود می پرورانید و آرزویش را دارید می‌توانید اجرا کنید. آجر نما راحتی، آرامش، زیبایی طرح و مدل خلاقانه شما را به نمایش در خواهد آورد. از اینرو در این مورد نباید نگران بود چرا که آجر نما از آن دسته مصالح است که بسیار دقیق و سنجیده کاری را که می‌خواهید را برای‌تان خلق خواهد کرد. با خلاقیت می‌توان کلی ایده‌های ماهرانه و ریزه‌کاری‌های منحصر بفرد را ارائه نمود. با توجه به نقش و نگار دیوارها، در و پنجره‌ها، تاج و سقف ساختمان خواهید دید که با آجر چه کارهایی می‌توان انجام داد. می‌بینید که خشت و آجر چه آثار به یاد ماندنی را در ذهن‌ها ثبت خواهند کرد.

رنگ‌های طبیعی و الهام گرفته آن از طبیعت، خاکی بودن و زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد. نماهای ساخته شده با آجر فضایی گرم و صمیمی و هماهنگ با محیط اطراف خود ایجاد می کنند. در واقع طراحی نمای ساختمان‌ها با انواع آجر نما مجالی است تا طراحان مجموعه هنری  و کارهای ارزنده خود را به نمایش بگذارند.

آجر نما در ساختمان سازی

نماها سرمایه‌ی ملی هستند

نمای بیرونی ساختمان از مهم‌ترین بخش موثر در ظاهر آن است. زیرا نما اولین موردی است که در نگاه اول از یک ساختمان به چشم خواهد خورد و در زیبا سازی فضای شهری نیز بسیار موثر خواهد بود. در واقع از کاربردهای آجر نما می‌توان به حس آرامشی که القا می‌کند اشاره کرد. دوام و ماندگاری ساختمان را در هر شرایطی تضمین می‌کند. در نتیجه این عنصر عمر مفید سازه را افزایش می‌دهد.

همچنین چون این آجرها قدرت جذب مصالح را به خود دارند به راحتی با نمای ساختمان پیوند می‌خورند و هیچ‌گونه خوردگی، رنگ رفتگی را از خود بر جای نخواهند گذاشت. اگر در ساختن ساختمان آجری کلیه قوانین مربوط به اتصالات و پیوندها دقیق و سنجیده رعایت شود می‌توان سال‌ها بدون تعمیر و در طولانی مدت از سازه آجری خود نهایت لذت را برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *