آجر نسوز

تاریخچه آجر نسوز

آجر نسوز را که می شناسید،آجر یکی از قدیمی­ترین مصالحی است که بشر در طول تاریخ از آن استفاده کرده و کماکان نیز استفاده می­کند. از آجر در ساختن دیوار، نمای ساختمان و خیابان سازی استفاده می­شود. ریشه واژه آجُر که در فارسی آجور و آگور هم می­گویند نامعلوم است. استفاده از آجر به حدود هفت هزار سال پیش برمی­گردد. تمدن­های باستانی همه از آجر در ساختمان سازی و یا بعنوان الواح برای انجام امور مالی و اداری و کتابخانه­ای مورد استفاده قرار می­گرفته است.

تاریخچه آجر نسوز

برای مثال آشوربان ی­پال برای کتابخانه خود از الواح گلی(آجر نسوز) استفاده کرد که شامل ۲۸ هزار لوح گلی بود. در تمدن­های باستانی آجر تنها مصرف ساختمانی نداشته بلکه بعنوان وسیله­ ای برای ثبت و ضبط حوادث و وقایع نیز استفاده می ­شده است. در چین آجر از حدود هزاره دوم پیش از میلاد در منطقه ­ای باستانی در نزدیکی شیان مورد استفاده بوده است. تمدن­های باستانی اطراف مدیترانه از جمله یونانیان و رومیان از آجرهای نسوز در ساختمان­ سازی استفاده می ­کردند و  بسیاری از ساختمان­های باستانی باقیمانده از آجر هستند.

آجر نسوز در ایران

تاریخچه آجر نسوز

آجر در ایران به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده است. چغازنبیل در شوش از جمله قدیمی­ ترین ساختمان­های آجری ایران مربوط به ۱۳۰۰ پیش از میلاد است. طاق کسری یا ایوان مداین برجسته­ ترین یادگار پادشاهان ساسانی است که بنایی آجری بوده و قدمت بنای آن به ۱۸۰۰ سال پیش برمی­گردد.

آجر نسوز  از خاکهای نسوز و چینی و کانی­های معدنی تشکیل شده است و در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتی­گراد تولید میشود. به دلیل میزان بالای مقاومت این آجرها، از آن در ساخت کوره ­ها و عایق­کاری­های صنعتی استفاده می­شود و از نوع معمولی آن در نمای درونی و بیرونی ساختمان استفاده می­شود. آجرهای نسوز دارای طیف رنگی مانند قرمز، قهوه­ای، مشکی، سفید و زرد بوده و دارای انواع مختلفی از جمله آجر نسوز سیلیسی، آجر نسوز آلومینیومی، آجر نسوز قلیایی و آجر نسوزویژه می­باشد.

امروزه نمای ساختمان با توجه به اهمیت زیبایی فضای شهری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ساختمان­های زیادی در اطرافمان دیده­ ایم که از آجرهای زیبا و خوشرنگ نسوز بعنوان نمای آنها استفاده شده است. در نمای ساختمان باید از مصالحی استفاده کرد که قدرت مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی و برف و باران را داشته باشد، آجرنسوز از جمله مصالحی است که دارای این ویژگی است و می­توان با اطمینان بر ماندگاری طولانی از آن استفاده کرد.

مزایای آجر نسوز

تاریخچه آجر نسوز

از جمله مزایای استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان مقاومت در برابر فرسایش و سرما و گرما، داشتن طیف­ های رنگی زیبا که در نهایت زیبای نما را صد چندان می­کند، سبک بودن و عدم نیاز به اسکوب و نگه­دارنده، داشتن قدرت جذب بالا که خطر سقوط مصالح را صفر می­کند و عایق بودن در برابر سرما و گرما که از اتلاف انرژی در همه فصول جلوگیری می­کند.

مهمترین ویژگی آجرهای نسوز مقاومت بالای آنها در برابر حرارت می­باشد که این ویژگی باعث می­شود علاوه بر استفاده از آنها در کوره ­های صنعتی، در شومینه­ ها نیز قابل استفاده باشند و به دلیل داشتن طیف رنگی زیبا، گرما و زیبایی خاصی به فضای داخلی ساختمان بدهد.
جهت مشاوره فنی و یا سفارش آجر نما با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *