مراحل تولید آجر نما

آجر نما دارای تنوع بسیاری شده است که هر یک نوع خاص تولید مختص به خود را دارد ولی در کل تولید آجر نما چند مرحله دارد که به طور مختصر به ان اشاره‌‌ می‌کنیم.

مراحل تولید آجر نما

تامین مواد اولیه :

مواد اولیه تولید آجر نما در چند سال پیش یک نوع بود و آن را در قالب ریخته و خشت اجر به دست‌‌ می‌امد البته با اندازه های مختلف اما امروز با تنوعی که تولید اجرنما پیدا کرده هر یک به نوعی از مواد اولیه نیاز دارد
بعد از تامین مواد اولیه اماده سازی کوره(البته هر نوع آجر نما به کوره مختص به خود نیاز دارد از قبیل کوره سنتی/ کوره تونلی/ کوره اتو کلاو و امثال اینها)و در مرحله بعد اماده سازی آجر نما برای بسته بندی. بعد از ترکیب خاک مورد نیاز و تبدیل آن به خشت، خشت توسط تسمه‌ای به طرف کوره انتقال داده‌‌ می‌شود چون خشت اجر نما هنوز نرم و انعطاف پذیر است به همین دلیل بهتر است تا جای امکان از دست برای حمل و انتقال استفاده نشود تا خشت دچار آسیب نشود.

بعد از انتقال به کوره خشت‌ها توسط نیروی کار ماهر و با احتیاط تمام داخل کوره چیده‌‌ می‌شود در چینش خشت‌ها باید دقت لازم لحاظ شود تا حرارت کوره به تمام خشت‌ها به صورت مساوی برسد بعد از چینش در کوره بسته شده و کوره کار پخت خشت‌ها را اغاز میکند.
بعد از پختن آجر نما‌ها به اندازه مورد تایید اداره استاندارد در کوره‌ها را باز کرده و دمای داخل کوره توسط فن های بزرگ و قدرتمند کم شده تا وسئولان کوره بتوانند به داخل رفته و شروع به جمع کردن آجرنما‌ها کنند سپس آجرنما‌ها با تسمه به طرف سوله بسته بندی و کنترل کیفیت برده‌‌ می‌شود در قسمت کنترل کیفیت کارشناس مربوطه پس از بررسی آجرنما‌ها و برطرف کردن ایرادات احتمالی اجرنماها را تایید و با تایید کارشناس آجرنماها بسته بندی و روانه سوله دپو‌‌ می‌شوند.
تا این قسمت فقط مراحلی گفته شد که در تولید تمام آجرنماها مشترک‌‌ می‌باشد مثلا در تولید آجر نسوز هم مواد اولیه و هم نوع کوره متفاوت است. مواد اولیه تولید آجرنمای نسوز بیشتر از مصالحی چون خاک نسوز که نوعی خاک با مقاومت حرارتی بسیار بالا است و براده اهن  استفاده میشود.در نوعی دیگر از آجرنماها که اجرنمای شیل(خاک سنگ) نام دارد از مواد اولیه خاک رس و خاک سنگ استفاده میشود.از خاک سنگ هم به دلیل بالا بردن استهکام اجرنما و هم به دلیل رنگین کردن ان مورد استفاده قرار میگیرد.
دلیل استفاده از خاک سنگ برای رنگین کردن اجرنما در این است که سابقا از مواد رنگی که به صورت پودر بود استفاده میشد ولی بعدها متوجه شدیم که ترکیب این پودر و خاک رس باعث بروز شوره زیاد در سطح اجرنما شده و جلای آن را از بین میبرد و اینکه این ماده رنگی به صورت دائمی نبوده و آجر نما بعد از مدت کوتاهی ان را پس داده و موجب کثیفی نما و همینطور باعث چند رنگ دیده شدن نمای ساختمان‌‌ می‌شد.این امر سب شد تا از خاک سنگ به جای پودرهای رنگی استفاده شود و به تمام این مشکلات پایان بخشید و همچنین باعث مزایای بسیاری نیز در آجر نما شد از جمله استهکام و مقاومت بالای آجر نما در برابر الودگی و خوردگی و همچنین تغییر رنگ ندادن اجرنما حتی بعد از سال های سال که این خود باعث شده تا این نوع آجرنما هیچ وقت کهنه به نظر نرسد.
وب سایت شهر آجر با تولید اجرنمای شیل واقعی(اجرنمایی که ان را با خاک سنگ تولید کرده‌اند نه اینکه با تغییر حرارت کوره ان را رنگی کنند)در ایران با بهترین کیفیت(هم پای نمونه های اروپایی و امریکایی خود)و با قیمت بسیار مناسب در خدمت خریداران محترم نمای آجری‌‌ می‌باشد.

نقش کاه در ساخت آجر های قدیمی
بیشتر بخوانید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.