نمونه ای از مصارف آجر

کارشناسان میراث فرهنگی و باستان شناسان با تحقیقاتی که بر روی نمونه های به جا مانده از تمدن های قبل و بعد از اسلام به مطالبی دست یافتند که بسیار جالب و دانستن ان خالی از لطف نیست.
نخستین پیغام های تاریخی به جا مانده از تمدنهای گذشته به وسیله آجر برای ما به یادگار مانده است. این اسناد تاریخی اولین کتابخانه های تمدن بشری را تشکیل‌‌ می‌داده اند. به اعتقاد باستان شناسان اولین بار آجر در سرزمین بین النهرین تهیه شده است. به هر صورت باید آجر پس از پیدایش آتش و در نواحی که معادن سنگ وجود نداشته‌اند اختراع شده باشد. نمونه های زیبا و با عظمت کاربرد آجر در معماری ایران باستان نماینده پیشرفت درخشان ایرانیان در تولید و مهندسی کاربرد این مصالح است. در این میان‌‌ می‌توان از زیگورات چغازنبیل، ایوان مدائن، کاخهای فیروزآباد و لرستان در قبل از اسلام و همین طور مساجد جامع اصفهان و یزد، گنبدکاووس و ارگ تبریز مربوط به دوران بعد از اسلام نام برد.
پس به این نتیجه میرسیم که  رمز توانایی آجر در  خلق شگفت انگیزترین ساختمانهای تاریخ در تناسبات آن  نهفته است. این  ابعاد در طی زمان متحول شده و در حال حاضر با ساختار  و  توانایی بدن انسان همآهنگ شده است. ابعاد آجر به طریقی است که براحتی در یکدیگر قفل و بست‌‌ می‌گردند. این خاصیت، کیفیت های مهندسی بیشماری از جمله در محل اتصال دو دیوار به یکدیگر بوجود‌‌ می‌آورد. آجرها به کمک ملات به یکدیگر متصل‌‌ می‌شوند و سطح یکنواختی را بوجود‌‌ می‌آورند. این ابعاد متناسب باعث شده است که این مصالح بمنظور اجرای دهانه های وسیع بصورت قوس و طاق و گنبد که از زمان قبل از ساسانیان در ایران رواج داشته است، کارآیی منحصر به فردی داشته باشد.
وب سایت شهر اجر تولید کننده و عرضه کننده جدیدترین و بروزترین انواع متنوع آجر نما در ایران با بهره گیری از پیشرفته ترین دستگاههای تولید آجر نما با کیفیت فوق العاده و قیمت بسیار مناسب در خدمت خریداران محترم نمای اجری‌‌ می‌باشد.

ارتقا و بهبود مصرف انرژی در ساخت آجر
بیشتر بخوانید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.