دلایل انتخاب آجرهای مدل جدید

در ساخت سازه های مقاوم در برابر زلزله چیزی که بیش از حد باید مورد توجه قرار گرفته شود طرز چینش و قفل شدن مصالح و مخصوصا آجر‌‌ می‌باشد تا در این صورت از سنگینی وزن اجر‌ها برای مقاوم ساختن سازه استفاده کرد این امر جزو موارد اصلی سازه های مقاوم در برابر زلزله است به همین دلیل سازندگان و تولید کنندگان آجر به فکر تولید محصولی جدید با مقاومت بالا در برابر خمش و کشش های عرضی شدند تا این خلا حساس در امر چینش اجر را به این وسیله پر کنند.

یک اصل اساسی که در کار طراحی لرزه ای( طرح سازه در مقابل زلزله) وجود دارد. این است که حتی المقدور از عناصری که وزنشان به سازه تحمیل شده است برای بالابردن مقاومت استفاده شود. بطوریکه نسبت مقاومت به وزن سازه(k/w ) هرقدر ممکن است بیشتر شود.

دلیل این امر روشن است زیرا عناصری که وزن قابل توجهی دارند به همان میزان نیروی زلزله را افزایش‌‌ می‌دهند و در مقابل اگر نقشی در باربری و لرزه‌ای نداشته باشند سازه را در مقابل زلزله ضعیف خواهند کرد. با توجه به وزن زیاد دیوارها و نیز نقش بسیار چشمگیر آنان در افزایش مقاومت جانبی سازه کاملاً منطقی‌‌ می‌نماید که دیوارها در طراحی لرزه‌ای بکار گرفته شوند.

با توجه به مسائل ذکرشده تصمیم گرفته شد که با ایجاد تغییر شکل در آجرها که شکل ساده‌ای دارند این نقایص رفع‌‌ می‌شوند.

پس از بررسی های دقیق و همه جانبه از لحاظ مراحل مختلف تولید آجر( به صورت صنعتی و سنتی) و همچنین مراحل مختلف اجرای انواع دیوارها که مهمترین اساس و محور کار‌‌ می‌باشند این نتیجه حاصل‌‌ می‌گردد که آجر تغییر شکل یافته باید جوابگوی این نیازها باشد. لذا تغییرات مختلفی را در شکل آجر بوجود آورده و مسایل فوق درآن مدلها مورد بررسی قرار گرفت تا اینکه به شکل مورد نظر رسیده و تصحیحات نهایی اصلی روی آن نمونه ایجاد شد.
یکی از عوامل اصلی در انتخاب این مدل آجر، حذف معایب موجود در آجرهای معمولی‌‌ می‌باشد که لازم است به ذکر آنها پرداخته شود.

از انواع مختلف آجر نسوز کدام یک برای دیوار مناسب است
بیشتر بخوانید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.