اجر قزاقی ..ویژگیهای اجر نسوزوماسه اهکی

در چند سال گذشته اجر نسوز فقط برای جداره داخلی انواع کوره‌ها با مصارف گوناگون و همچنین برای

باربیکیو و کباب پزها مورد استفاده قرار‌‌ می‌گرفت اما امروزه با سعی و تلاش و ازمایشات گوناگونی که در

ازمایشگاه های پیشرفته بازرگانی شهر اجر انجام گرفت امکان استفاده از این نوع اجر در نمای

ساختمان نیز میسر شد و به دلیل زیبایی بی حد و اندازه و مقاومت خیلی زیاد در برابر سرما و گرما وضربه

بسیار هم مورد استقبال خریداران نمای اجری قرار گرفت.با این همه باز هم در انتخاب نوع اجرنمای نسوز

نیز باید به نکاتی دقت شود.

اجرهای نسوز مورد مصرف در ساختمان معمولاً از خاكهای نسوز تهیه می‌شوند. این اجرها علاوه بر دارا بودن مشخصات اجرهای معمولی باید گرمای 1580 درجه سلسیوس را بدون آنكه خمیری شوند و از شكل بیفتند، تحمل كنند. مقاومت آجر نسوز دست كم باید 16 مگاپاسكال (حدود 160 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع) باشد.
آجرهای نسوز مصرفی در كارهای تأسیساتی مانند دیگهای آب گرم و بخار، تابع شرایط ویژة مربوط به خود خواهند بود.
اجرهای بتنی
آجرهای بتنی باید با شرایط مندرج در مشخصات بلوكهای بتنی مطابقت داشته باشند.
اجرهای ماسه آهكی
جرهای ماسه آهكی معمولاً به صورت توپر و سوراخدار به ابعاد حدود آجر رسی یا مضاربی از آن با ملحوظ داشتن ضخامت ملات ساخته می‌شوند. رواداری طولی و عرضی این آجرها 5/2± و برای ضخامت 2± میلیمتر می‌باشد. آجرهای ماسه آهكی در قطعات نازك و با ضخامت كم برای مصرف در نماسازی نیز تولید می‌شود.
ویژگی آجرهای ماسه‌آهكی بستگی به جنس مواد خام، نحوه قالب‌گیری، دما و مدت پخت آنها دارد. گروه‌بندی آجرهای ماسه آهكی بر حسب تاب فشاری آنها صورت می‌گیرد. حداقل میانگین تاب فشاری آجرهای كم مقاومت باید 5/7، آجرهای با تاب متوسط 10 و آجرهای پر مقاومت 15 و آجرهای ممتاز 20 مگاپاسكال (هر مگاپاسكال حدوداً 10 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع است) و میانگین تاب خمشی آنها به ترتیب باید 8/1، 2/2، 8/2 و 4/3 مگاپاسكال باشد. ضریب تغییرات مقاومت نسبت به میانگین نباید برای آجر ممتاز از (20%) و سایر انواع از (30%) تجاوز نماید.
آجر ماسه آهكی باید 15 دوره یخبندان تا 15 درجه زیر صفر و آب شدن را تحمل كند. كاهش نسبی مجاز تاب فشاری پس از آزمایش یخ زدن نباید بیش از (20%) باشد. وزن فضایی آجر ماسه آهكی به تاب فشاری آن بستگی دارد و برای آجرهای كم مقاومت، متوسط، پر مقاومت و ممتاز، به ترتیب نباید از 5/1،7/1، 9/1 و 1/2 گرم بر سانتیمتر مكعب كمتر شود. جمع‌شدگی ناشی از خشك شدن آجرهای ماسه‌ آهكی ممتاز نباید از (5/2%) و در مورد سایر آجرها از (5/3%) بیشتر شود. ظاهر آجرهای ماسه آهكی باید تمیز، یكنواخت و عاری از ترك و حفره و مواد خارجی مانند خاك و آهك و مواد آلی گیاهی باشد. جذب آب آجر ماسه آهكی در 24 ساعت نباید از (8%) كمتر و از (20%) بیشتر شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.