اهمیت آجر نسوز نما در ساختمان سازی

 

آجر نسوز نما در معماری امروزه نقش مهمی به عهده دارد. در ساخت آجر نسوز نما نسبت به آجر معمولی جز تفاوت دمایی٬ فرق دیگری وجود ندارد. این متریال در دمایی حدود 1500 درجه سانتی گراد پخته می شود.

 

انواع آجر تزئینی آجر نسوز

آجر نسوز نما در گذر زمان

آجر نسوز نما در گذشته از  بیشتر برای کوره ها و مصارف صنعتی استفاده می شد. اما به مرور از این مصالح در طراحی داخلی و بیرونی ساختمان به‌ کار برده شد.

در واقع در مورد آجر نسوز نما می‌توان گفت که نوعی چینی هستند که از خاک نسوز درست می‌ شوند. به دلیل مقاومت دمایی بالای این آجر از آن به عنوان پوشش داخلی کوره های صنعتی به‌کار برده می شود. در ساخت شومینه ها نیز از این متریال مقاوم استفاده می شود.

آجر نسوز نما با توجه به ماده ای که در ساخت آن ها به‌کار می رود انواع مختلفی دارند که هر کدام در دماهای متفاوتی را تحمل می کنند و کاربردهای متنوعی دارند. آجرهای نسوز  نما تنوع رنگ بالایی دارند اما معمول ترین آن ها قهوه‌ای و قرمز است. قیمت این آجرها به دلیل گران بودن قیمت خاک نسوز نسبت به آجرهای معمولی گران تر است.

خاک‌ سازنده آجر نسوز نما از کانی های معدنی نسوز تهیه می شود. تا دهه 1960 در ساخت درونی کوره ها از خاک نسوز و کربن بهره می بردند اما امروزه آجرهای نسوز جای این متریال ها را گرفته‌اند. این آجرها با توجه به سازگار بودن با محیط زیست تقریبا جزو پر مصرف ترین آجرهاست.

رنگ آجر نسوز نما

استفاده از آجر نسوز نما در ساختمان

عوامل اقلیمی یکی از مهم ترین دلایل انتخاب مصالح مورد نیاز است. بدون شک موقعیت جغرافیایی مشخص می کند که از چه نوع معماری و چه نور متریالی استفاده شود. مناطق اقلیمی مختلف معماری های متفاوتی را ایجاد کرده است.

موقعیت جغرافیایی متنوع در ایران زمین طرح‌های منطقی معماری و هماهنگ با اقلیم مورد نظر را به وجود آورده است که آجر نسوز نما نقش بسزائی در این میانه دارد. این آجرها به عنوان یکی از زیباترین مصالح نمای ساختمان در بیشتر مناطق اقلیمی ایران زمین کاربرد دارد.

با توجه به ساختار معماری بومی مناطق اقلیمی مختلف ایران، تاثیر فراوانی در شکل گیری شهر ها و ترکیب معماری آن ها دارد. در برخی نقاط زمستان های سرد و یخبندان و برخی دیگر تابستان های سوزانی وجود دارد٬ مسلما هر مصالحی در این مکان ها چندان دوام ندارد. اما آجر نسوز نما علاوه بر زیبایی مقاومت خود را در شرایط مختلف ثابت کرده است. با استفاده از این آجرها می‌توان ساختمان‌های کلاسیک و یا مدرنی را طراحی کرد.

آجر نسوز نما در معماری

مزایای استفاده از آجر نسوز نما

1-این آجرها از اتلاف انرژی جلوگیری‌ می کنند و در مقابل سرما و گرما زیاد٬ مقاوم است.
2-این آجرها به دلیل داشتن رنگ های متنوع جهت استفاده در نمای ساختمان در معماری بیرونی٬ پرطرفدار است.
3- آجر نسوز نما به دلیل سبک بودن نیازی به نگه دارنده و یا اسکوب ندارد.
4- به دلیل پخت در دمای بالا در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم است.
5- به دلیل جذبی که با ملات و سیمان دارد به هیچ وجه خطر سقوط از ساختمان را ندارد.
6- با این آجرها می توان هر الگو و طرحی را پیاده کرد.
7- با توجه به دوام و ماندگاری که این اجر دارد هزینه‌ی آن به صرفه است.

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *