بند کشی آجر نسوز

بند کشی آجر نسوز

آجر نسوز از مهمترین مصالح برای اجرای نما در ساختمان ها به شمار می رود که زیبایی قابل توجهی دارد و به ساختمان نمایی جذاب می دهد. اجرای نما با آجر نسوز و زیبایی و جذاب بودن آن فقط به نوع آجر و رنگ آن بستگی ندارد، بلکه بندکشی نیز تاثیر زیادی در خوب در آمدن نما دارد. بندکشی آجر نسوز ، کیفیت بندکشی آجر نسوز و رنگ بندکشی از موارد بسیار مهم در نما کاری به وسیله آجر نسوز می باشد. به عبارت کلی می توان گفت که بندکشی آجر نسوز تکمیل کننده زیبایی آن به شمار می رود.

اصول بندکشی آجر نسوز

بندکشی آجر نسوز بعنوان کار نهایی و تکمیل کننده باید دارای کیفیت و جذابیت بالایی باشد و نمای ظاهری زیبایی در ساختمان ایجاد نماید. بندکشی منظم و اصولی بستگی به هنر نمایی طراح و سلیقه آن دارد که از چه نوع بندکشی استفاده نماید تا جلوه متنوع یا بدیعی را ایجاد نماید. کیفیت اجرای بندکشی و همچنین رنگ بندکشی در آجر نسوز تاثیری برابر با آجر نسوز دارند و از آن جایی که حدود 20 الی 30 درصد نما را تشکیل می دهند باید کاملا دقیق و منظم کار شوند تا موجب دگرگونی یا جذابیت در نمای ساختمان شوند.

میزان مصرف پودر بندکشی در آجر نسوز بستگی به ابعاد آجر نسوز و فواصل بندها در آن دارد و به طور میانگین این میزان در هر متر مربع نمای آجر نسوز 2 تا 4 کیلوگرم محاسبه می شود.

اهمیت رنگ بندکشی آجر نسوز

رنگ بندکشی از موارد بسیار با اهمیت در بندکشی آجر نسوز به شمار می رود که باید مناسب با ساختمان انتخاب شود. بندکشی آجر نسوز باید با توجه به رنگ آجر نسوز و روش چینش آن در رنگ مناسب انتخاب شود. برای مثال به کار بردن بند با رنگ مشکی یا تیره در بندکشی آجر نسوز روشن و یا به کارگیری بند روشن در بندکشی آجر نسوز تیره تضاد بسیار زیبایی ایجاد می کنند و ساختار منظم هندسی آجر نسوز را به رخ می کشند.

در برخی مواقع نیز به کار بردن رنگ هم رنگ با آجر نسوز یکدستی و جذابیت زیادی به محیط می دهد.در بندکشی ملات های رنگی دارای هارمونی با آجر نسوز می توانند تحسین هر ببینده ای را بر انگیزند.رنگ بندکشی همچنین می تواند در کنتراست قوی با آجر نسوز نقش موثری را برای ایجاد جلوه های بصری غیر معمول ایجاد نماید و انتخاب صحیح و مناسب آن می تواند به مقدار زیادی نمای آجر نسوز را از یک طرح کسل کننده به طرحی زیبا و مبدل تبدیل نماید.

نقش بندکشی در نمای ساختمان

نقش بندکشی در آجر نسوز بسیار پیچیده و پر اهمیت می باشد. نقش بندکشی از نظر مهندسی پذیرش انبساط و انقباض حاصل از تغییرات دمایی آجر نسوز و توزیع آن به صورت یکنواخت می باشد. بندکشی آجر نسوز موجب می شود تا چسبندگی آجر نسوز بیشتر شود و رطوب و آب به قشر های داخلی دیوار وارد نشوند و به عبارتی موجب نفوذ ناپذیری سطح شود. هر چقدر ملات بندکشی از مواد ریز دانه تولید شود از ایجاد خاصیت مویینگی در انتقال آب به دیگر لایه های دیوار جلو گیری میکند.

پودر بندکشی آجر نسوز باید چه ویژگی داشته باشد ؟

بهتر است پودر های بندکشی که برای بندکشی آجرنسوز به کار برده می شوند از دسته اندود های سیمانی باشند زیرا آن ها از جمله ملات های خشک می باشند که مخصوص بندکشی آجر نسور می باشند.برای خرید پودر بندکشی آجر نسوز باید دقت شود تا مواد تشکیل دهنده ی آن ها مواد شیمیایی آلی و پودر های معدنی باشند تا اتصالی محکم و یکنواخت در آجر ها ایجاد نمایند.

از ویژگی های که پودر بندکشی باید داشته باشد به مواردی درزیر اشاره می نماییم :

 • کیفیت بالا داشته باشند و بعد از نصب ترک بر روی آن ها ایجاد نشود.
 • تنوع رنگی زیادی داشته باشند تا قابلیت کاربرد برای هر رنگ آجر نسوز داشته باشند.
 • چسبندگی آن ها فوق العاده زیاد باشد.
 • خاصیت ضد شوره و ضد رطوبت داشته باشند.
 • در مقابل انبساط و انقباض ناشی از سردی و گرمی هوا مقاومت داشته باشند.
 • ار نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشند.
 • زمان آماده سازی آن ها کوتاه باشد و قابلیت بندکشی سریع در آن ها وجود داشته باشد به این معنی که مواد بندکشی مخلوط و ترکیب مناسبی داشته باشد و شل و ول نباشد و به راحتی اجرا شود.
 • خاصیت کشسانی زیادی داشته باشند.
 • به مرور زمان تغییر رنگی در آن ها ایجاد نشود و مقاوم باشند.
 • نیاز به تمیز کاری بعد از اجرا نداشت باشند.
 • قابلیت کاربرد به هر دو صورت دستی و ابزار را داشته باشند.

نحوه اجرای بندکشی آجر نسوز

بندکشی آجر نسوز دارای مراحلی می باشد که باید با دقت و نهایت ظریف کاری انجام شود تا نمای آجر نسوز ایرادی نداشته باشد.در مرحله ی اول ابتدا باید ملات بندکشی آجر نسوز آماده شود و تنها طریقه ی آن اضافه کردن آب تمیز به میزان لازم و مطابق با دستور در داخل آن ها می باشد.آب بیشتر موجب کاهش چسبندگی ملات می شود و باید حتما حراکثر 15 در صد وزن ملات خشک به آن اضافه شود. همچنین در اجرای بندکشی آجر نسوز باید دقت کرد که ملات بندکشی تنها حدود 3 ساعت زمان برای استفاده دارد و پس از آن ملات باقی مانده دور ریخته شود.

ملات بندکشی باید پس از آماده سازی چند دقیقه ورز داده شود تا حالت زبر و خشن نداشته باشد و نرم شود.بهترین زمان بندکشی آجر نسوز حدود 2 هفته پس از نصب آجر نسوز می باشد.مرطوب کردن محل بندکشی قبل از اجرای آن مرحله ی دیگری می باشد که حتما باید انجام شود.

بعد از این مراحل ملات را بر روی قلم بندکشی قرار می دهند و سپس با دقت بین دو شیار می کشند.باید دقت داشت که حداقل ضخامت بندکشی 5 میلیمتر باشد.در صورت نیاز به تمیزکاری بعد از بندکشی آجر نسوز،باید از برس مویی نرم استفاده شود و استفاده از دستمال مرطوب یا گونی و یا وسایل دیگر برای این کار نادرست می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *