نحوه ساخت آجر نسوز

نحوه ساخت آجر نسوز به چه صورت است؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی تولیدکنندگان همیشه به فکر تولید محصولاتی با کیفیت بالا هستند. هدف بیشتر تولیدکنندگان ارائه محصولاتی برای پاسخ به نیازهای امروزی بوده است. تولیدکنندگان مصالح ساختمانی همانند اکثرا تولیدکنندگان این هدف را سر لوحه کار خود قرار داده‌اند؛ زیرا با توجه به حوداث طبیعی گذشته و تجربه‌ای که مردم کسب کرده‌اند تمایل دارند بهترین مصالح را در داخل ساختمان خود استفاده کنند تا از این حوادث مصون بمانند. کارخانه‌دارها برای این که ساختمان‌ها در مقابل آتش‌سوزی کمترین آسیب را ببیند، ایده آجرهای نسوز را عملی کردند. آجرهای نسوز یکی از جدیدترین متریال‌های ساختمان است که تولید شده است. این آجر چون در دمای بالای پخته خواهند شد بدین نام، نام‌گذاری شده‌اند. اما نحوه ساخت آجر نسوز به چه صورت است؟

در این مقاله هدف ما پاسخ به این سوال است. پس اگر دوست دارید پاسخ این سوال را بدانید و هرچه بیشتر با این محصول آشنا شوید تا پایان مقاله را بخوانید.

نحوه ساخت آجر نسوز

مراحل مربوط به نحوه ساخت آجر نسوز

نحوه ساخت آجر نسوز را می‌توان در 14 مرحله زیر خلاصه کرد:

1) در مرحله اول مواد استخراج شده جهت ساخت آجر به کارخانه منتقل خواهد شد.

2) سپس در مرحله دوم مواد از دپو به قسمت اولیه خط تولید و به کمک نوار نقاله منتقل خواهد شد.

3) در این مرحله مواد به وسیله آسیاب‌های کوبیت به دانه‌های ریز با حدود 20 میلی‌متر و کمتر از آن تبدیل شده و سپس به سالن آماده‌سازی منتقل خواهد شد.

4) حالا نوبت به کلیسنه کردن مواد است، در این مرحله مواد وارد کوره‌های دوار جهت کلیسنه کردن می‌گردد. در این مرحله مواد به صورت شاموت وارد کوره‌ها شده و سپس به همان صورت شاموت وارد حوضچه‌های ذخیره می‌شود.

5) در مرحله پنجم شاموت‌ها با توجه به نوع محصول تهیه شده توسط آسیاب‌های چکشی دانه‌بندی خواهد شد.

6) در این مرحله مواد دانه‌بندی شده جهت اضافه کردن چسب و دیگر مواد مورد نیاز وارد میکسر می‌گردد و رطوبت مواد به صفر خواهد رسید.

7) در مرحله هفتم بعد از میکس مواد، آن را همگن کرده و به سیلوی ذخیره منتقل خواهند کرد.

8) در این مرحله مواد از طریق فید کشوئی به سیلوها جهت استفاده در مرحله بعد، یعنی مرحله قالب‌گیری هدایت می‌شوند.

9) برای عمل قالب‌گیری، مواد از طریق نوار نقاله‌های اتوماتیک به پرس‌های هیدرولیک هدایت شده در فشاری بین 1200 تا 1400 تن قالب‌گیری و پرس خواهند شد.

10) بعد از این که پرس شدند، آجرها جمع‌آوری شده و قسمت‌های اضافی و زائد آن از بین خواهد رفت.

11) بعد از حذف قسمت‌های زائد، به صورت دسته‌های منظم چندتایی در آمده و به وسیله ربات‌های خاص جمع شده و در واگن‌های کوره چیده می‌شود.

12) سپس واگن‌ها وارد قسمت پخت و کوره‌ها شده و در داخل کوره‌ها در جایگاه تعبیه شده قرار می‌گیرند و عملیات پخت آغاز خواهد شد. زمان پخت بین 72 تا 170 ساعت است و درجه حرارت بین 1200 تا 1500 درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

13) بعد از خاموش شدن کوره، آجرها به وسیله فن‌های خنک کننده سرد شده و واگن به بیرون از کوره منتقل می‌شود. سپس وارد قسمت بسته‌بندی و کنترل کیفیت می‌گردد.

14) در گام آخر آجرها با توجه به رنگ، اندازه، کیفیت و … جدا شده و آماده عرضه به بازار مصرف خواهد شد.

پس نحوه ساخت آجر نسوز بسیار حساس و دقیق است و پس از طی این مراحل یک محصول با کیفیت تولید شده و روانه بازار خواهد شد.

جهت اطلاعات بیشتر با شهر آجر در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *