چه اندازه با آجر نسوز آشنایی دارید؟

آجر نسوز

چه اندازه با آجر نسوز آشنایی دارید؟

چه اندازه با آجر نسوز آشنایی دارید؟

حتما شما هم با آجر نسوز آشنایی دارید. این آجر یکی از پرکاربردترین انواع آجر است. آجرهای نسوز بنا بر ترکیبات مختلف که در آن‌ها به کار رفته‌اند انواع مختلفی دارند و هرکدام در جایی می‌توانند مفید واقع شوند. آجر نسوز، همانطور که از اسم آن برمی‌آید، دارای مقاومتی بسیار بالا در برابر حرارت و گرما هستند. این موضوع موجب شده که آجرهای نسوز نه تنها برای نماسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار مفید باشند بلکه در شومینه‌ها و انواع کوره‌های صنعتی نیز استفاده گردند.

این مقاومت بالا ناشی از تراکم و ظرافت بالای بافت آجرهای نسوز است که از موادی چون اکسید‌های منیزیم، سیلیسم، آهن و همچنین خاک‌های سیلیسی و آلومین، کائولن، بوکست، منیزیم کربنات طبیعی و … در دمای بالای 1500 درجه سانتیگراد و در کوره‌هایی به صورت تونلی ساخته شده است. آجرهای نسوز به علت انواع مواد معدنی و کانی‌های مختلف رنگ‌های گوناگونی دارند. این گوناگونی رنگ موجب شده که در نمای ساختمان‌ها جلوه‌ای ویژه داشته باشند.

آجر نسوز و مقاومت در برابر دما

آجر نسوز

آجر نسوز و مقاوم در مقابل دما

آجرهای نسوز عایق‌های خوبی دربرابر هوای سرد و گرم هستند. این موضوع باعث شده که به عنوان یک عایق در ساختمان‌ها عمل کنند. به همین علت استفاده از این نوع آجرها در نمای ساختمان‌ها علاوه بر زیبایی و جذابیت خاصی که دارد موجب جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شود و همچنین ساختمان را در برابر عوامل طبیعی چون گرما و سرما و رطوبت محافظت می‌کند. نوع نامرغوب آجرهای نسوز می‌توانند بسیار مخرب باشند و نه تنها نمای ساختمان را نازیبا کرده بلکه موجب خسارات شدیدتر مالی و گاها جانی نیز بشوند.

به همین علت دقت در خرید انواع استاندارد آجر نسوز بسیار مهم است. آجرهای نسوز هنگام برخورد باهم صدای زنگ‌داری باید داشته باشند همچنین این آجرها عاری از خاک اضافه هستند و سطح آن‌ها زبر و زمخت است. انواع نامرغوب آجرهای نسوز دارای شورگی، جلبک، ترک یا خوردگی هستند که ‌می‌توانند منجر به تغییر رنگ، ترک برداشتن و تخریب نمای ساختمان شوند.

استفاده از آجر نسوز در کوره های صنعتی

آجر نسوز

استفاده از آجر نسوز در کوره های صنعتی

همانطور که پیشتر گفته شد از آجرهای نسوز به وفور در انواع کوره‌های صنعتی چون کوره‌های تولید سیمان، شیشه و سیمان استفاده می‌گردد. برای هر مورد استفاده‌ی آجر نسوز نوعی از کانی‌ها و پوکه‌های معدنی به مواد سازنده‌ی آن اضافه می‌گردد.

از نوع سیلیسی آجرهای نسوز به علت بالا بودن ویژگی رسانای گرمایی آن‌ و همچنین نفوذ ناپذیری سطح سرامیکی آجر و درنتیجه جلوگیری از نشت گاز، در کوره‌های ذوب، کوره‌های کک‌سازی، سرامیک‌سازی، تولید خمیر شیشه و … استفاده می‌شود. نوع آلومینیومی این آجرها جهت استفاده در کوره‌های فولادسازی و سیمان‌سازی و دیگر صنایع غیر آهنی بسیار مناسب هستند.

در ساخت انواع ویژه‌ی آجرهای نسوز از ترکیبات فلزات مانند سولفات زیرکونیوم طبیعی، آلومین و کوارتز بهره می‌برند. با این ترکیبات آجرهای ویژه نسوز می‌توانند کوره‌های ذوب آهن و شیشه مذاب استفاده گردند.

علاوه بر ویژگی‌های فراوانی که درباره‌ی آجرنسوز نام بردیم می‌توانیم به خواص دیگری چون وزن کم و در نتیجه حمل و نقل راحت آن‌ها و همینطور راحتی سوار شدن آجرها بر روی هم که به علت شکل ظاهری آن‌ها است اشاره کرد. همچنین از تکه‌های شکسته و نیمه شکسته‌ی آجرهای نسوز می‌توان استفاده‌ی مفید نمود.

 

جهت مشاوره فنی با تیم شهر آجر تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *