به تمامی محصولاتی که قادر باشند دمای بیش از 1200 درجه را تحمل کنند نسوز گفته می شوند . مصالح ساختمانی از جمله مواردی می باشند که در ساختمان سازی ها بسیار اهمیت دارند . کیفیت ، مقاوت ، دوام و ماندگاری و رنگ مصالح ساختمان بسیار مهم می باشد . در بین مصالح ساختمانی آجر از جمله ی رایج ترین مصالح ساختمانی می باشد . آجر ها دارای تنوع و رنگهای مختلفی می باشند و پایداری و مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما دارند و تنوع بالایی دارند . آجر های نسوز از جمله ی انواع آجر ها می باشد که در طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان ها به کار برده می شوند  .

درباره آجر نسوز

آجر نسوز همانطور که از نامش مشخص می باشد تشکیل یافته از خاک های چینی و نسوز می باشد . آجر های نسوز با ساختار مولکولی متراکم و ظریف در دمای بالای 1500 درجه سانتیگراد ساخته می شوند . این نوع از آجرها مقاوم در برابر عوامل محیطی می باشند و شوره و سفیدی نمی بندند . آجر های نسوز در طرح ها و رنگ های متنوع و با فرمولاسیون اختصاصی تولید می شوند . آجر های نسوز قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی را در حرارت های بالا و شرایط محیطی مختلف دارند .

به طور کلی برای تعریف آجر نسوز باید گفت که آجرهای نسوز در واقع ساختاری از آجر می باشند که به دلیل استفاد از مواد خاک چینی نسوز و دمای پخت بالا ، مقاومت دمایی بسیار بالایی دارند و در وهله ی اول از آن ها در کوره ها ذوب و مصارف صنعتی و شومینه ها و … استفاده می کنند . این آجر ها از آن جهت که در مقابل شوره و تغییر رنگ مقاومت دارند در ساختمان سازی نیز به کار برده می شوند .

ویژگی هایی همچون مقاومت فشاری بالا ،مقاومت حرارتی زیاد و کیفیت پایدار و عدم تاثیر پذیری جدی از شرایط محیطی باعث شده است تا کاربرد آجرهای نسوز در ساختملان سازی ها افزایش پیدا کند و در نمای ساختمان ها ههم با اطمینان خاطر از ماندگاری بالا و بدون تغییر رنگ استفاده کرد .

آجر های نسوز از مواد طبیعی و از دل طبیعت به وجود می آیند و رنگ بندی های زیبا و متنوع دارند و به راحتی با مصالح دیگر به کار رفته در ساختمتان ترکیب می شوند و سبکی مدرن و کلاسیک را ایجاد می کنند که پس زمینه و خروجی بسیار زیبا و دوست داشتنی و خاص ارائه می دهند .

مزایای آجر نسوز :

 • آجر های نسوز دارای تنوع رنگی بسیاری می باشند .
 • آجر های نسوز در سایز و ابعاد مختلفی تولید می شوند .
 • آجر نسوز سازگاری کاملی با محیط زیست دارند و آسیبی به طبیعت وارد نمی کنند .
 • کیفیت بالا و مرغوب بودن از ویژگی های مهم آجرهای نسوز می باشد .
 • آجر های نسوز در برابر شوره زدن و سفید شدن مقاوم می باشند .
 • شرایط جوی نا مناسب همچون باد و باران تغییری در خصوصیا و رنگ آجرهای نسوز ایجاد نمی کند و جذب آب آن ها پایین می باشد و پایداری و مقاومت بالایی دارند .
 • آجر نسوز در برابر اشعه uv مقاومت بسیاری دارد .
 • آجر های نسوز قابل تطبیق و همخوانی با هنر های متفاوت از جمله هنر معماری ایرانی می باشند .

آجرهای نسوز چه مصارفی دارند ؟

همانطور که گفتیم مقاومت حرارتی آجر های نسوز به دلیل کاربرد فرومولاسیون اختصاصی در ساخت و تولید آن ها بسیار بالا می باشد و همین خصوصیت باعث می شود تا از آن ها در مکان هایی همچون کوره ها ، شومینه ها و صنایع مختلفی که به طور مستقیم با حرارت و آتش سرو کار دارند استفاده شود . علاوه بر این آجر های نسوز به دلیل مواد اولیه ای که در ساخت آن ها به کار برده می شود دوام و ماندگاری بالایی در برابر شرایط جوی مختلف دارند و از این رو در ساخت نمای داخلی و خارجی ساختمان ها نیز به کار برده می شوند .

درباره آجر نسوز

انواع آجر های نسوز :

درباره آجر نسوز

آجر های نسوز طبق مواد و ترکیباتی  که در ساخت و تولید آن ها به کار می رود قادرند گستره های مختلفی از دما و شرایط محیط را تحمل نمایند و انواع مختلفی دارند که کاربردهای متفاوتی را شامل می شوند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم :

 • آجر سیلیسی : این نوع از آجر های نسوز از خاک سیلیسی ( کورتزیت ) تشکیل می شوند و مواد تشکیل دهنده ی آن اکسید سیلسیوم به مقدار زیاد و اکسید کلسیم ، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن می باشد . از آجر های نسوز سیلیسی در پوشش درونی کوره های فولاد سازی به کار برده می شوند . این آجر ها به دلیل رسانایی گرمایی بالایی که در نفوذ نا پذیری گاز ها دارند در تولید شیشه و سرامیک و کوره های کک ساز نیز به کار برده می شوند .

 • آجر نسوز ویژه : این نوع از آجر های نسوز از فلز های واسطه تشکیل می شوند و دارای انواع آجر نسوز اکسید کروم _ کروندوم ، آجر نسوز زیر کونیوم ، آجر نسوز اکسید کروم می باشند .

 • آجر نسوز آلومنیومی : این نوع از آجر ها که در پوشش های داخلی کوره ها بزرگ ذوب فلزات ، آهن و شیشه به کار برده می شود از اکسید آلومنیوم یا آلومین در ترکیبات آن ها به کار برده می شود . مقاومت حرارتی آجر نسوز آلومنیمی تا حدود 1750 درجه سلسیوس می باشد و در برابر قلیاها هم مقاوم می باشند .

 • آجر نسوز قلیایی : این آجرها تشکیل یافته از اکسید منیزیم و سیلسیم دی اکسید می باشند و به عنوان پوشش های داخلی کوره های باز فولاد سازی ، کوره های دوار سیمان سازی و در تولید صنایع فلزات غیر آهنی و قسمت های بالای کوره های ذوب شیشه و … به کار برده می شوند . در ساخت آجرهای نسوز قلیایی برای بالا بردن مقاومت گرمایی آن ها اکسید کروم و اکسید آهن به ترکیباتشان افزوده می شود .