رنگ آجر

رنگ در آجر نما

در آجر نما مشخصه رنگ بسیار مهم بوده و اکثر تولید کنندگان به آن حساسیت خاصی از خود نشان میدهند امروزه سلیقه‌ها به سمت رنگ های خاص و چشمگیر کشیده شده و اکثر خریداران آجر نما به دنبال رنگ های منحصر به فرد هستند تا نمایی تک و فوق العاده را اجرا کنند به همین دلیل رنگ در آجر نما از اهمیت بسیاری برخوردار است

آجر یکی از محبوب‌ترین مصالح برای معمارانی است که با زیبایی‌شناسی قدیمی یا روستایی طراحی می‌کنند: دیوارهای آجری اکسپوز اغلب برای آپارتمان‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها بسیار مطلوب شناخته می‌شوند و نماهای آجری می‌توانند ساختمان یا خانه را گرم‌تر و جذاب‌تر کنند. . با این حال، رنگ و برش آجر می تواند تا حد زیادی بر فضایی که از آن سرچشمه می گیرد تأثیر بگذارد، به طوری که آجر سفید خود را به طراحی مینیمالیستی تر و آجر برنزه تمایل بیشتری به احساس روستایی و خاکی دارد. در این مقاله، ما برخی از محبوب‌ترین رنگ‌های آجری، راه‌های رنگ‌آمیزی مصنوعی آجر و پروژه‌های اخیری را که از نمای آجری یا عناصر آجری داخلی به طور موثر استفاده می‌کنند، بررسی می‌کنیم.

رنگ در آجر نما
هنگام انتخاب رنگ آجر برای طراحی، معماران باید زیبایی شناسی ، به خصوص برای نمای بیرونی آجری، رنگ ها و سبک های سازه های اطراف را در نظر بگیرند. رنگ‌های محبوب آجری عبارتند از قرمز، سفید، قهوه‌ای، نارنجی، خاکستری یا مشکی، با تنوع‌های مختلف و همچنین سبک‌ها و برش‌های متنوع.

رنگ آجر

رنگ در آجر :

رنگ آجر پخته تابع ترکیب شیمیایی مواد خام ، دمای پخت و روش کنترل است . از میان مجموعه اکسید های فلزی موجود در خاک های رسی ، اکسیدهای آهن معمولا بیشترین اثر را را بر رنگ آجر دارند . رس‌ها ، صرف نظر از رنگ اولیه آنها و صرف نظر از نوع اکسید آهن موجود ، در مرحله اکسیداسیون پخت به علت تشکیل اکسید فریک ، به رنگ قرمز در‌‌ می‌آیند و چنانچه در هنگام پخت در شرایط احیا قرار گیرند.

به علت تشکیل اکسید فرو ، به رنگ آبی تیره یا ارغوانی تبدیل‌‌ می‌شوند . ایجاد شرایط احیا در کوره پخت را FLASHINGمی نامند که با وارد ساختن سوخت مشتعل نشده یا برخی مواد دیگر به کوره حاصل‌‌ می‌شود . وجود آهک زیاد در مواد خام موجب تولید رنگ زرد در آجر‌‌ می‌گردد .

برای یک نوع ماده خام معین ، هرچه دمای پخت بیشتر باشد ، رنگ آجر تیره تر ، میزان قابلیت آب آن کمتر و مقاومت فشاری آن بیشتر خواهد بود . اما در صورت متفاوت بودن ماده خام تولید آجر ، رابطه‌ی مستقیمی بین رنگ ، میزان قابلیت جذب آب و مقاومت فشاری آن وجود ندارد .

ترک های مورب در دیوارهای آجری و اقدامات آن
بیشتر بخوانید

در کوره پخت پس از گذشتن از دمای سرخ شدن ، با افزایش دما ، رنگ آجر از قرمز به صورتی ، سفید ،زرد ، زرد مایل به سبز ، سبز و سبز زیتونی (مرحله ذوب شدن مواد و تولید آجر جوش ) تبدیل‌‌ می‌شود .

انواع رنگ در آجر

آجر قرمز

آجر قرمز سنتی‌ترین رنگ آجر است و اغلب با سبک‌های قدیمی‌تر یا کلاسیک‌تر مرتبط است. بنابراین می‌توان از آن برای ایجاد زیبایی‌شناسی قدیمی یا سنتی، یا برای انطباق یک ساختمان جدید استفاده کرد.

آجر برنزه / قهوه ای

آجرهای خرمایی و قهوه ای از نظر رایج بودن و نحوه استفاده بسیار شبیه آجرهای قرمز هستند. بسیاری از آجرها ممکن است ترکیبی از قرمز، خرمایی و قهوه ای نیز باشند. با این وجود، آجرهای خرمایی و قهوه‌ای با آجرهای قرمز قابل توجه تفاوت دارند زیرا در بسیاری از جاها کمتر به سمت تداعی‌های تاریخی قوی گرایش دارند و در عوض زیبایی‌شناسی بی‌زمان، خاکی و طبیعی را حفظ می‌کنند.
آجر برنزه / قهوه ای

آجر سفید

آجر سفید ، که ممکن است تمیزتر و مدرن‌تر از آجر قرمز یا قهوه‌ای سنتی به نظر برسد، یک انتخاب رایج برای فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و آپارتمان‌ها است که هدف آن ظاهری شیک و قدیمی است.

آجر سفید

آجر مشکی

مانند آجر سفید، آجر سیاه اغلب خود را به سبک مدرن و شیک طراحی می‌دهد، با رنگ تک رنگ که آزمایش‌های فرم و کنتراست را تشویق می‌کند.
آجر مشکی
سایر رنگ‌های آجری، از جمله خاکستری، صورتی یا نارنجی، ممکن است کمتر رایج باشند و ویژگی‌های مشخص‌تری داشته باشند. برای مثال، سازه‌هایی که از آجر نارنجی رنگ استفاده می‌کنند، ممکن است به دلیل ویژگی‌های خاص یک ماده یا تولیدکننده آجر، این کار را انجام دهند.
آجر خاکستریهیچ رنگ آجری طبیعی وجود ندارد – بلکه رنگ‌ها ممکن است بسته به مکان، مواد محلی، دمای پخت، جو در کوره و موارد دیگر متفاوت باشند. اکثر آجرها به رنگ‌های مختلف قرمز می‌سوزند: با افزایش دما، این قرمز ممکن است از قرمز تیره، بنفش، قهوه‌ای یا خاکستری تغییر کند. به طور مشابه، آجرهای صورتی طبیعی معمولاً نتیجه محتوای آهن زیاد هستند، در حالی که آجرهای سفید یا زرد به طور طبیعی نتیجه محتوای آهک بالا هستند.
رنگ آمیزی آجر
علاوه بر این، آجرها نیز ممکن است رنگ آمیزی شوند تا رنگ اصلی خود را تغییر دهند. رنگ آمیزی آجر به پوشاندن بافت طبیعی آجر کمک می کند، که ممکن است برای معمارانی که به دنبال طرحی تمیزتر یا ظریف تر هستند، مفید باشد. معمولاً قبل از تمیز کردن دقیق آجر، به دنبال استفاده از پرایمر لاتکس، رنگ در نهایت با استفاده از محصولات رنگ بنایی خاص اعمال می شود. با این حال، رنگ آمیزی آجر، با ایجاد یک لایه بر روی بافت اصلی، ممکن است رطوبت را به دام بیندازد و برای حفظ ظاهر اصلی نیاز به نگهداری بیشتری داشته باشد.
آجر رنگ‌آمیزی بافت اصلی را به جای پوشاندن آن حفظ می‌کند و به دلیل تشکیل پیوند شیمیایی اثرات دائمی‌تری دارد. این اثر همچنین باعث می‌شود که لکه‌ها نگهداری کمتری داشته باشند، کمتر در معرض آسیب آب قرار گیرند، و بنابراین روش مؤثرتری برای آجرهای بیرونی است، در حالی که رنگ‌آمیزی ممکن است برای فضای داخلی مؤثرتر باشد. با این حال، به معماران توصیه می شود برای اطلاعات جامع تر با سازندگان آجر یا نقاشان مشورت کنند.
در مجموع، امکاناتی که آجرهای رنگی ارائه می‌کنند بی‌پایان هستند، از سبک روستایی تا شیک و مدرن و تجربی. معماران باید این تنوع از نتایج زیبایی شناختی را در کنار ملاحظات عملی مانند محیط اطراف و مواد موجود در نظر بگیرند تا تأثیرات طراحی خود را به حداکثر برسانند.

راهنمای خرید آجر
بیشتر بخوانید

بافت سطحی آجر :

بافت سطحی آجر ، متناسب با کیفیت و نوع سطح قالب خشت زنی و دستگاه برش است . بسیاری از آجرها با توجه به صیقلی بودن سطح قالب های فولادی مورد استفاده در خشت زنی‌ها و نیز کیفیت سیم برش قطعات خشت خام در روش تولید آجر از گل سفت ، دارای سطح صاف‌‌ می‌باشند . با وجود این ، در صورت نیاز‌‌ می‌توان با استفاده از اندوده های ماسه‌ای یا با ایجاد تضاریس در سطح قالب های فولادی ، سطح را به صورت دانه دانه ، مضرس یا دارای هر بافت دلخواه در آورد . علاوه بر بافت سطحی ،‌‌ می‌توان در مرحله شکل دهی خشت خام ، رنگ، نقش یا لعاب مورد نظر را نیز روی آن اعمال کرد .

جذب آب آجر:

میزان یا قابلیت جذب آب در آجرها یکی از معیارهای مهم ارزیابی کیفیت و دوام آنها است . در حال حاضر دو نوع معیار زیر برای تعیین ظرفیت جذب آب آجرها مورد استفاده قرار‌‌ می‌گیرد که در مقالات بعدی به ان اشاره خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *