اجر نما ..تهیه مواد اولیه تولید اجر درجه یک

مهمترین قسمت برای تولید اجر درجه یک که برای هر نوع منطقه‌ای مناسب باشد انتخاب و اماده سازی مواد اولیه‌ای است که در تولید این نوع اجر مورد استفاده قرار‌‌ می‌گیرد.
مهمترین قسمت تهیه و آماده نمودن مواد اولیه :
ماده  اولیه اجر را عمدتا خاک رس تشکیل‌‌ می‌دهد و بیشتر از خاک رس ابرفتی برای تهیه اجر استفاده‌‌ می‌شود .
1-خاک رس ابرفتی / همانطوری که از نامش پیداست در نزدیکی سطح زمین یافت‌‌ می‌شود و بیشتر اجرهای رسی با کمک آن تولید‌‌ می‌شوند . میزان خاک رس در گل اجر بسیار اهمیت دارد . خاک رس زیاد گل اجر را توپر‌‌ می‌کند ولی موجب ترک خوردن خشت در هنگام خشک شدن‌‌ می‌شود .
2-ماسه / که از تاثیر عمل فرسایش هوازدگی بر سنگ های سیلیسی حاصل‌‌ می‌شود در حقیقت استخوان بندی اجر‌‌ می‌باشد . در صورت افزایش مقدار آن اجر ترد و پوک‌‌ می‌شود و ضمنا دانه های درشت ماسه در گل اجر در هنگام پختن منبسط و موجب ایجاد ترک های ریز در اجر‌‌ می‌شوند .
3-اهک / در خاک رس و گل آهک وجود دارد . در صورتی که به صورت دانه ریز ، یکنواخت و همگن باشد موجب روشن شدن رنگ اجر‌‌ می‌شود و افزایش مقدار آن نقش گداز آور دارد. وجود دانه های درشت آهک در گل آجر پس از پختن آهک زنده تولید‌‌ می‌کند .
آهک زنده در هنگام استفاده از اجر ، آب ملات را به خود‌‌ می‌کشد و تولید هیدرواکسید آهک یا آهک شکفته‌‌ می‌کند ، که بسته به خلوص سنگ 25/1 تا 5/3 برابر حجم اولیه را به دست‌‌ می‌آورد و موجب ترکیدن اجر‌‌ می‌شود . به این پدیده آلوئک اجر ‌‌ می‌گویند .
4-ترکیبات سولفاتی / به مقدار کم بی ضرر است و در صورت افزایش ، تولید یون اسیدی‌‌ می‌نمایند و به اجر و ملات آسیب‌‌ می‌رسانند .
5-ترکیبات آهن دار / نقش گداز آور دارند و رنگ محصول را به قرمز نزدیک‌‌ می‌کنند .
6-نباتات و ریشه گیاهان / ممکن است در گل اجر ریشه‌ی گیاهان وجود داشته باشند که در حرارت کوره‌‌ می‌سوزند و اجر پوک‌‌ می‌شود .پس از تهیه ماده اولیه آن را الک و خوب آسیاب‌‌ می‌کنند تا نرم و یکنواخت شود و تا حد ممکن از نا خالصی‌ها پاک شود.

///.بازرگانی وب سایت شهر اجر بزرگترین مرکز تولید و فروش انواع متنوع اجر نما  و  اجر قزاقی  و  اجر نسوز در ایران با

بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در خدمت خریداران محترم نمای اجری‌‌ می‌باشد.دفاتر فروش وب سایت شهر اجر در

ایران:

//.دفتر فروش اجر نسوز در تهران/اهن مکان*/

//.دفتر فروش اجر نسوز در تبریز/چهارراه حافظ*/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.