اجر نما ..چگونگی تهیه گل و خشت اجر

تهیه و اماده سازی خشت برای پختن در کوره یکی دیگر از مراحل کاملا حساس در تولید اجر نما‌‌ می‌باشد چون در این قسمت امکان بروز مشکل در شکل ظاهری و همچنین ایجاد انحنا در بعدهای اجر نما‌‌ می‌باشد به همین دلیل این قسمت از اهمیت خاصی برخوردار است و باید دقت بسیاری به خرج داد
چگونگی تهیه گل و خشت برای تولید اجر:
برای تهیه خشت اجر سه روش متداول وجود دارد که در هر روش میزان رطوبت خاک و نوع گل متفاوت است .
=1گل خشک // که با اضافه نمودن آب به میزان حدود 8 تا 12 درصد وزن ماده اولیه تهیه‌‌ می‌شود و با کمک پرس خشت شکل‌‌ می‌گیرد . بسیاری از آجر های صنعتی و کلیه‌ی سفال های رسی ساختمانی با روش گل خشک ساخته‌‌ می‌شوند .
=2گل سفت // که با اضافه نمودن اب به میزان حدود 20 تا25 درصد وزن ماده اولیه تهیه‌‌ می‌شود و با روش ماشینی خشت‌‌ می‌زنند . در این روش از ماشین های خشت زنی هیدرولیکی استفاده‌‌ می‌کنند . خشت U  به صورت منشوری با قاعده مربع یا مستطیل شکل از دستگاه خارج‌‌ می‌شود و سپس آن را با کمک دستگاه برش داده به قطعات مساوی تقسیم‌‌ می‌کنند .
=3گل خمیری // با اضافه نمودن آب به میزان حدود 60 درصد وزن به خاک تهیه‌‌ می‌شود تا حالت خمیری پیدا کنند و بتوان با دست به ان شکل داد . در این روش گل را در درون قالب های چوبی میریزند و با دست شکل‌‌ می‌دهند و خشت‌‌ می‌زنند .
(نهوه درست خشک کردن خشت) :
زمانی که قطعات از ماشین های شکل دهی خارج‌‌ می‌شوند مقدار قابل توجهی رطوبت به همراه دارند . خشک کردن خشت خام قبل از پختن آن به علت جلوگیری از تغییر شکل زیاد و ترک در سطح خشت‌‌ می‌باشد و همچنین از صرف هزینه سوخت بیشتر در کوره اصلی و امکان دوده گرفتن کوره به سبب رطوبت اولیه زیاد و سوخت ناقص جلوگیری‌‌ می‌کند .
خشک کردن موجب بروز انقباض‌‌ می‌شود و این انقباض  در حدی مجاز است که محصول نهایی دارای اندازه مناسب و دلخواه باشد . جمع شدگی در خشت خشک شده حدودا 10 درصد در هر بعد است . درجه حرارت کوره خشک کن از 40 تا 200 درجه سانتی گراد و زمان خشک کردن از 24 تا 48 ساعت متغیر است که بستگی به نوع رس دارد . حرارت لازم معمولا به کمک گرمای تلف شده از کوره های اصلی فراهم‌‌ می‌شود . در کلیه مراحل ، حرارت و رطوبت کاملا تنظیم‌‌ می‌گردند تا از انقباض سریع که موجب به وجود آمدن ترک های زیاد‌‌ می‌شود ، اجتناب گردد.
در مناطق گرم و خشک از گرمای هوا به منظور خشک نمودن خشت استفاده‌‌ می‌کنند.
در این روش نحوه چیدن خشت‌ها از اهمیت فراوان برخوردار است . به ترتیبی که جریان هوا یک جانبه نباشد چون باعث ایجاد انحنا و تغییر شکل آجر در اثر خشک شدن یک جانبه‌‌ می‌شود .
خشت خشکی که برای پختن آجر آماده شده است رطوبتی بین 8 تا 12 درصد به همراه دارد .

..//بازرگانی وب سایت شهر اجر با علم به حساسیت موضوع تولید اجر نمای درجه یک و منطبق با

استاندارد های جهانی اقدام به تولید انواع متنوع  اجر قزاقی  و  اجر نسوز  و  اجر نما با کیفیت استاندارد و

قیمت بسیار مناسب نموده و در خدمت خریداران محترم انواع اجر نما‌‌ می‌باشد.دفاتر فروش وب سایت

شهر اجر در ایران:

../دفتر فروش اجر نما در تهران/اهن مکان..

../دفتر فروش اجر نما در تبریز/چهارراه حافظ..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.