آجر سیلیکات

مزایا و معایب ساخت آجر سیلیکات

از میان مصالح ساختمانی رایج (به استثنای پلیمرها)، آجر سیلیکات یکی از جوانترین آنهاست. فناوری آن در پایان قرن نوزدهم توسعه یافت، اما تولید و استفاده انبوه از اواسط قرن گذشته آغاز شد. ما با جزئیات بیشتری خواهیم گفت آجر سیلیکات چیست، جوانب مثبت و منفی این مصالح ساختمانی.

آجر سیلیکات چیست و چه ویژگی های تولیدی دارد

قبل از اینکه به تفصیل مزایا و معایب آجر سیلیکات را بررسی کنیم، لازم است بدانیم که از نظر فناوری  چه نوع ماده ای است. آجر سیلیکات تقریباً شبیه سنگ آهک ماده طبیعی است که بیش از هزار سال است که از آن استفاده می شود. اما، همانطور که می دانید، تقریباً همیشه سنگ طبیعی (از جمله به دلیل هزینه های تحویل) بسیار گرانتر از مصنوعی است.

ملات شن و ماسه آهک، که از آن تولید آجر سیلیکات انجام می شود، قبل از اختراع سیمان پرتلند رایج ترین ماده سنگ تراشی بود، اما منفی بزرگی دارد – مقاوم در برابر رطوبت نیست. سپس بعد از چند سال در برابر آب مقاوم می شود اما این دوره ها بسیار بیشتر از بتن استاندارد فعلی است.

آزمایشات با مخلوطی از آهک و شن و ماسه تقریباً به طور همزمان توسط مهندس عمران روسی پروخوف و سوئدی ریدین آغاز شد، آنها سعی کردند از آن دیوارها و حتی کل خانه ها را به صورت صنعتی بسازند، زیرا به طور قابل درک رسیدن به کیفیت بالا غیرممکن بود. ، بتن مبتنی بر سیمان پرتلند قبلاً به طور گسترده استفاده می شد). کمی جلوتر، پزشک آلمانی (نه سازنده!!!) برناردی حرکت کرد، آجرهای فشرده ساخت که سپس در هوا سفت شدند. اما محصولات مقاومت رطوبت مناسبی نداشتند. هموطن دکتر (هم‌چنین یک پزشک، اما در زمینه شیمی) میکایلیس سعی کرد مخلوط آهک و ماسه را با بخار تحت فشار پردازش کند. بنابراین یک آجر سیلیکات وجود داشت. علاوه بر این، اختراع او بر اساس محاسبات نبود ، بلکه نتیجه آزمون و خطا بود.

مواد جدید محبوبیت پیدا کرد. حتی در امپراتوری روسیه در آغاز قرن گذشته، 9 کارخانه تولید سیلیکات در حال حاضر مشغول به کار بودند. اما توزیع گسترده واقعی این مواد به دهه 50 می رسد (این به وضوح در تاریخ ساخت ساختمان های آجر سفید قابل مشاهده است).

تولید آجر سیلیکات

فرآیند ساخت آجر سیلیکات بسیار ساده است (برخلاف تولید سایر مصالح ساختمانی)، اما به تجهیزات خاصی نیاز دارد. بنابراین سیلیکات فقط به صورت صنعتی تولید می شود. در کارگاه های کوچک تولید آن بی سود است.

سایدینگ چه رنگی با آجر سفید مطابقت دارد؟
بیشتر بخوانید

ما تمام مراحل تولید محصولات را لیست می کنیم:

  1. آماده سازی مخلوط – مقدار ماسه و آهک دوز می شود، در صورت لزوم، آب. افزودنی های لازم (برای تنظیم ترکیب) معرفی می شوند. مخلوط کاملاً ترکیب می شود.
  2. قالب گیری – ترکیب فشرده می شود. علاوه بر این، برخلاف محصولات سرامیکی، اغلب تا آخرین مرحله شکل خود را حفظ می کند (همه به خط تولید بستگی دارد).
  3. اتوکلاو – محصولات قالب گیری شده برای پردازش با بخار “گرم” به اتاق های بدون هوا فرستاده می شوند. برای شفاف سازی، بخار حاد دمایی بالاتر از نقطه جوش آب (100 درجه سانتیگراد) دارد زیرا فشار آن بیشتر از اتمسفر است.
  4. آجر از قالب ها تخلیه می شود، از کنترل خروجی عبور می کند و برای مصرف کننده ارسال می شود.

همچنین لازم به ذکر است که تولید آجر سیلیکات بسیار نزدیک به تولید بلوک های فوم و سیلیکات گاز است. بنابراین، کارخانه ها اغلب کل محدوده را تولید می کنند و از همان اتوکلاوها برای عملیات حرارتی روی خطوط استفاده می شود.

مزیت های آجر سیلیکات

 هزینه کم

 هزینه کم

به دلیل این واقعیت است که از مواد اولیه ارزان قیمت مانند آهک و شن و ماسه استفاده می شود (هر چند با کیفیت فوق العاده بالا). همچنین برای تولید این گونه آجرها می توانید از بخار تیز CHPP که در برج های خنک کننده خنک می شود استفاده کنید

دوستی خوب با محیط زیست

دوستی خوب با محیط زیست

چنین آجری سازگارتر با محیط زیست است، حاوی اجزای مضر نیست. از نظر سطح تشعشعات رادیواکتیو، به طور کلی در حداقل مقدار پس زمینه در مقایسه با مصالح ساختمانی نه تنها طبیعی بلکه با مصالح ساختمانی مصنوعی نیز متفاوت است.

سازگاری بالا با ملات های بنایی

سازگاری بالا با ملات های بنایی

سازگاری عالی با هر نوع ملات بنایی از سیمان-آهک سنتی گرفته تا چسب های مبتنی بر پلیمر.

ویژگی های زیبایی شناختی خوب

ویژگی های زیبایی شناختی خوب

آجر سیلیکات دارای خواص زیبایی شناختی بالایی است. رنگ سفید طبیعی به راحتی با معرفی رنگدانه هایی تغییر می کند که مواد را در کل حجم و نه فقط در لایه های سطحی رنگ می کنند.

نمای آجری سنتی
بیشتر بخوانید

هندسه عالی

هندسه عالی

هر آجر دارای هندسه یکسانی است که نصب کار آن را تسهیل می کند.

استحکام بالا

استحکام بالا

استحکام آجر سیلیکات از 75 تا 200 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

عایق صوتی خوب

عایق صوتی خوب

با توجه به اینکه این ماده از استحکام ویژه بالایی برخوردار است، از خواص عایق صوتی خوبی برخوردار است.

مقاومت در برابر یخ زدگی بالا

مقاومت در برابر یخ زدگی بالا

مقاومت در برابر یخ زدگی آجر سیلیکات می تواند تا 50 سیکل انجماد-انجماد برسد، که بدون شک، برای بهتر شدن، دوام مواد را تحت تأثیر قرار می دهد.

معایب آجر سیلیکات

البته، هیچ مصالح ساختمانی ایده آلی وجود ندارد، بنابراین ما معایب آجر سیلیکات را فهرست می کنیم:

مواد سنگین

برای سرامیک ها و حتی برای سنگ آهک طبیعی (30-15%) سنگین تر است. فونداسیون با ظرفیت باربری بالاتر مورد نیاز است. اگرچه در برخی موارد، دیوارهای عظیم یک مزیت است.

با قرار گرفتن مداوم در معرض آب به سرعت از بین می رود

اگرچه از نظر مقاومت در برابر یخ زدگی نسبت به سرامیک ها کم نیست، اما با قرار گرفتن مداوم در معرض آب، سیلیکات شروع به تجزیه می کند. بنابراین برای کف پا استفاده نمی شود. علاوه بر این، اغلب در هنگام باران های شدید، دیوارهای آجری سیلیکات با آب آغشته می شوند، به طوری که رطوبت در داخل خانه نیز افزایش می یابد.

رسانایی حرارتی بالا

سیلیکات (حتی با بدن کامل) هدایت حرارتی بهتری دارد. بنابراین، به افزایش ضخامت دیوارها یا عایق اضافی نیاز دارید.

در برابر دمای بالا مقاومت نمی کند

همچنین بر خلاف سرامیک ها، سیلیکات در برابر دمای بالا مقاومت نمی کند. بنابراین، برای دودکش ها، و حتی بیشتر از آن جعبه های آتش، نمی توان از آن نیز استفاده کرد. می تواند به طور غیرقابل پیش بینی در اثر گرمایش و سرمایش ناگهانی، یا قرار گرفتن مداوم در معرض شعله های آتش یا گازهای دودکش فرو بریزد.

 فقدان شکل های روان و عناصر تزئینی

 جذب آب بالا

جذب آب آجر سیلیکات می تواند به 7 تا 8 درصد برسد. که اجازه نمی دهد از این ماده برای ساخت عناصر مختلف که در آن رطوبت افزایش یافته است استفاده شود.

ما در شهر آجر تولید کننده انواع آجر نما هستیم ، چنانچه سوالی دارید با شماره 09129640179 تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *