آجر شاموتی

آجر شاموتی

از زمان‌های قدیم تا الان همواره آجر به عنوان یکی از مصالح ساختمانی و قدیمی‌ترین مصالح به کار گرفته شده است. آجر‌ها از نظر مقاومت، ابعاد ظاهری و کاربرد متفاوت هستند که یکی از انواع آنها که امروزه و خصوصا در دهه‌های اخیر کاربرد آن پر رنگ‌تر شده است آجر نما است که در نما‌های ساختمان و به منظور‌های مختلفی از جمله ظاهر زیبا برای درون و بیرون ساختمان، عایق بودن و غیره به کار می‌رود. آجرنما به گونه‌ای ساخته می‌شود که در هنگام استفاده نیازی به روکش یا اندود نداشته باشد و همچنین به روش دستی یا ماشینی تولید می‌شود. آجر شاموتی نیز یکی از انواع آجر نما است که کاربرد، روش ساخت و مزیت‌های آن در زیر ذکر شده است.

تاریخچه آجر و آجر نما

آجر نما یکی از مهم ترین عناصر در طراحی نمای ساختمان است. این مصالح ساختمانی علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در استحکام و دوام ساختمان نیز ایفا می کند. آجر نما شاموتی یکی از انواع آجر نما است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، از محبوبیت خاصی برخوردار است.

به عقیده بعضی کارشناسان تاریخچه آجر و آجر نما به حدود ده هزار سال پیش بر‌می‌گردد و کور‌های آجر‌‌پزی اوایل، در مکان‌هایی بوده است که هیزم و خشت روی هم انباشته می‌شدند که در ایران باستان نیز نمونه‌هایی مثل آرامگاه شاه اسماعیل، گنبد کاووس، پل دختر و مسجد اصفهان را می‌توان یافت که از آجر ساخته شده‌اند.

در آخر قرن بیستم نیز دیوارهای پوشیده شده با آجر نما بسیار مورد استقبال قرار گرفت و هم اکنون نیز روز به روز بر امار علاقمندان و افرادی که این مصالح را به کار می‌گیرند اضافه می‌شود.

آجر شاموتی (آجر نما شاموتی) چیست؟

کلمه شاموت در اصل یک کلمه آلمانی است و به بخشی از مواد اولیه (شامل: خاک رس پلاستیک، کائولن، رس فلینت، بنتونیت، خاک نسوز) که از قبل پخته شده و بعدا با مواد خام مخلوط می‌شود شاموت می‌گویند.

این آجر یکی از انواع مصالح ساختمانی جدید است که در انواع سایز و رنگ‌های مختلف وجود دارد این آجر بیشتر در نماهای بیرونی و درونی ساختمان از جمله برای داخل شومینه، صنعت ذوب آهن، نمای ساختمان، ریخته گری فولاد، کوره ذوب فلزات و غیره کاربرد دارد و واژه‌ی نسوز که برای آن به کار برده می‌‌شود به معنای مقاومت کامل آن در برابر آتش نیست بلکه تا دماهای خاصی می‌تواند در برابر حرارت مقاومت داشته باشد.

آجر شاموتی نوعی آجر نسوز است که از ترکیبات اکسید سیلیسیوم (SiO2) به میزان 50 تا 85%  و اکسید آلومینیوم (Al2O3) به میزان 10 تا 45% و همچنین مواد دیگری از قبیل اکسید‌های سدیم، منیزیم، پتاسیم، کلسیم، تیتانیوم و آهن با درصد‌های پایین‌تر ساخته می‌شود.

تقسیم بندی این آجر بر اساس شکل، رنگ (کرم کم رنگ تا قهوه‌ای کم رنگ)، ابعاد، کاربرد و خواص آن می‌تواند متفاوت باشد اما تقسیم بندی آن بر اساس تولید و ساخت شامل پرس خشک، پرس نیمه خشک و پرس پلاستیک است.

آجر نسوز شاموتی عموما وزنی در حدود 5/3 کیلوگرم و تحمل دمایی آن نیز حدود 1260 درجه است که دهانه‌های آن 50 (10 عدد دهانه)، 70 (12 عدد دهانه) و 90 (16 عدد دهانه) سانتی‌متر است.

این آجر یکی از پرکاربردترین انواع آجر نما است که به دلیل زیبایی، استحکام و مقاومت در برابر حرارت و شرایط آب و هوایی نامساعد، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این مقاله به بررسی ویژگی ها، مزایا و معایب آجر نما شاموتی خواهیم پرداخت.

ابعاد آجر نما شاموتی

ضخامت تمامی آجرهای نسوز شاموتی 2/5 CM است و سایزهای پر فروش و استاندارد آجر شاموتی 7*32 و 5/5*26 و 5/5*20 هستند، این محصول به به درخواست و مشتریان محترم در سایزهای مختلف توسط شهر آجر تولید می شود.

سایز و ابعاد آجر نماتعداد هر یک متر مربعوزن (گرم)
3*11/5*23371700
4*11/5*2337
2200
6*11/5*23373450
6/4*11/5*23373550
3*20*40126000
8*20*401214000
6/5*20*401211500
3*25*25-7000
5*25*25168000
9*25*251612000
8*9*20*20767200
5/5*6/5*11/5*23643420
8*10*15*22 دهنه 50103350
8*10*18*23 دهنه 70123500
8*10*19*24 دهنه 90163550
آجر زیر بوته شاموتی 502-
آجر زیر بوته شاموتی 34218000

ابعاد و اندازه ها برای نمای ساختمان

سایز و ابعاد آجر نماتعداد هر یک متر مربعوزن (گرم)
2/5*32*7381150
2/5*26*5/560750
2/5*20*5/580550
2/5*40*8271300
2/5*20*10431100
5/5*20*10432200
3*40*20125500
3*70*12114200
2/5*10*1090550
2/7*20*20232200
3*11/5*23341750

نحوه‌ی ساخت

بعد از استخراج مواد اولیه از معدن و کلسینه شدن آن در کوره‌های مخصوص آن را خرد و دانه بندی می‌کنند ( در این مرحله در سرند‌های مخصوص که سایز آن 0 تا 3 میلی‌متر است جدا سازی می‌شوند و با مواد نسوز به شکل گل درمی‌آیند) و بعد از این مرحله، رس و آب (بسته به شکل دهی آجر) به آن اضافه می‌شود. رس موجود در آجر نسوز به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده این آجر باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

در مرحله بعد از مخلوط؛ قالب گیری و خشک کردن آجر در کوره‌های مختلف انجام می‌شود که برای این کار معمولا محدوده دمایی 1250 تا 1500 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌شود و در کوره‌های قائم، کوره‌های تونلی و کوره‌های دوار قرار می‌گیرد و سپس این آجر پس از خشک شدن در بسته‌بندی‌های خاصی وارد بازارد می‌‌شود.

البته بسته به میزان رس و آبی که در ساخت آجر به کار گرفته شده است از فرآیند‌های خشک کردن متفاوتی نیز استفاده می‌شود و در هنگام پخته شدن آجر ممکن است ترک‌ها یا نوساناتی در سطح آجر ایجاد شود که با کم کردن میزان رس این اشکلات برطرف می‌شود.

پرکاربردترین آجر‌ها ی شاموتی شامل آجر‌های پردیوتی و سوپر دیوتی هستند که آجر‌های سوپر دیوتی دارای مقاومت بالاتر در هنگام تغییرات سریع و آجر سوپر دیوتی در دمای متوسط بهتر کار می‌کند و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

دلیل انتخاب شهر آجر برای خرید آجر نما شاموتی

 آجر شاموتی

شهر آجر یکی از مراکز تخصصی و کامل در زمینه انواع آجر نما در ایران است که آجر‌نما‌های مختلف با انواع سایز و رنگ و کاربرد‌های مختلف در آن وجود دارد.

شاید برای افرادی که قصد خرید آجرنما برای ساختمان خود دارند و در این زمینه از اطلاعات و دانش کافی برخوردار نیستند و از طرفی نمی‌خواهند هزینه و انرژی خود را به دنبال مراکز فروش آجرنما هدر بدهند یکی از بهترین کار‌ها فقط یک تماس با کارشناسان شهر آجر باشد.

در این صورت دیگر لازم نیست شخصا زمان خود را صرف رفت و آمد و انتخاب کنید چون بعد از تماس با کارشناسان شهر آجر؛ آنها در اسرع وقت همراه با محصول و کاتالوگ محصولات خود به شما مراجعه می‌کنند و از این طرق مشاوره‌های لازم را در رابطه با فروش و طراحی و اجرای متناسب با کارتان را به شما ارائه می‌دهند و دراین صورت شما راحت‌ترین راه ممکن را برای انتخاب آجر نمای ساختمان خود به کار گرفته‌اید.

از طرفی شهر آجر پس از ارئه مشاوره و راهنمایی‌های خود در زمینه طراحی، فروش و غیره و در عین اینکه محصولاتش از تنوع بالا، کیفیت و سرعت و ارزانی در خدمات مشاوره برخوردار است؛ نصب آجر نما را نیز برای مدتی محدود ضمانت می‌کند.

شهر آجر برای خریدارانی که متراژهای بالایی خریداری می‌کنند تخفیف‌های زیادی در زمینه فروش و اجرا تا حدود 50% نیز می‌دهد.

هنگام خرید آجر نما شاموتی نکات زیر رعایت شود:

تقسیم بندی آجرهای شاموتی بر اساس شکل، رنگ (کرم کم رنگ تا قهوه‌ای کم رنگ)، ابعاد، کاربرد و خواص آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

آجر نسوز شاموتی عموما وزنی در حدود ۵/۳ کیلوگرم و تحمل دمایی آن نیز حدود ۱۲۶۰ درجه است که دهانه‌های آن ۵۰ (۱۰ عدد دهانه)، ۷۰ (۱۲ عدد دهانه) و ۹۰ (۱۶ عدد دهانه) سانتی‌متر است.

پرکاربردترین آجر‌های شاموتی شامل آجر‌های پردیوتی و سوپر دیوتی هستند. آجر‌های سوپر دیوتی مقاومت بالاتری در هنگام تغییرات سریع دمایی دارند و در دمای متوسط بهتر کار می‌کنند و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر هستند.

مزایای آجر نسوز شاموتی

 آجر شاموتی

با توجه به اینکه آجر شاموتی نوعی آجر نسوز است بنابراین مقاومت دمایی بالایی دارد و از کانی‌های معدنی و پوکه‌هایی با مقاومت بالا ساخته می‌شود. مواد تشکیل دهنده آجر نسوز از جمله آجر نسوز شاموتی باید خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را در برابر عوامل محیطی و درجه حرارت‌های بالا حفظ کند.

مزیت‌های استفاده از آجر نسوز شاموتی می‌تواند شامل: مقاومت بالا، تنوع رنگ، سازگاری با محیط زیست، عایق بودن در برابر سرما و گرما و همچنین تنوع سایز زیاد باشد.

سایر مزایا:

 • زیبایی: در طیف رنگی متنوعی تولید می شود که امکان انتخاب طرح و رنگ مناسب برای نمای ساختمان را فراهم می کند.
 • استحکام: دارای استحکام بسیار بالایی است و در برابر عوامل مخرب مانند ضربه، فشار و رطوبت مقاوم است.
 • مقاومت در برابر حرارت: در برابر حرارت بالا مقاوم است و برای استفاده در نمای ساختمان هایی که در معرض آتش سوزی قرار دارند، مناسب است.
 • جذب آب کم: آجر نما شاموتی دارای جذب آب کم است و در برابر رطوبت مقاوم است.
 • نیاز به نگهداری زیادی ندارد
 •  ضد آب است
 • دارای تنوع رنگ زیادی ست
 • سرمایه گذاری برای زندگی
 • آجرهای شاموتی پایدار هستند
 • سبک و طراحی های متفاوتی دارد

ویژگی ها:

آجر نما شاموتی از خاک شاموت ساخته می شود. خاک شاموت نوعی خاک رس است که دارای ویژگی های خاصی مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت و جذب آب کم است.

نحوه نصب:

نصب آجر نما شاموتی باید توسط افراد متخصص انجام شود. این کار معمولا با استفاده از ملات ماسه سیمان یا چسب آجر انجام می شود.

رنگ های آجر شاموتی:

آجرهای شاموتی با طیف رنگی از زرد شروع شده و تا رنگ پرتقالی (که نزدیک به رنگ نارنجی است) پیش می‌روند. این آجرها، به دلیل وجود اکسید آهن در مواد اولیه خود، دارای دانه‌های تیره‌تری که زیبایی آنها را افزایش می‌دهند، هستند. میزان تنوع رنگ در این محصول حدود 10 تا 15 درصد است، به این معنی که از رنگی کمی روشن تا رنگی کمی تیره‌تر متغیر است. آجر نمای شاموتی رندوم نسبت به آجر یکدست شاموت، دارای اختلاف رنگ بیشتری است.

از عوامل تاثیرگذار در رنگ  درصد آهن (Fe) و منگنز (Mn) در آجرهای شاموتی است و هر چه درصد آن بیشتر باشد در مرحله پخت  تیره‌تر می‌شود.

کاربرد آجر نما شاموتی:

 • به عنوان انواع آجر دکوراتیو، این آجر میتواند در نماهای داخلی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
 • از انواع این آجر در طرح های پشت تلویزیون جدید میتوان بهره برد.
 • طراحی نمای بیرونی یا خارجی ساختمان ها

نتیجه گیری:

آجر نما شاموتی یکی از بهترین گزینه ها برای نمای ساختمان است. این مصالح ساختمانی دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند زیبایی، استحکام، مقاومت در برابر حرارت و جذب آب کم است. برای سفارش و دریافت مشاوره از کارشناسان شهر آجر با شماره 09129640179 تماس داشته باشید.

سوالات متداول

آجر شاموتی مناسب چه ساختمان هایی است؟

 برای استفاده در نمای ساختمان هایی که در معرض عوامل مخرب مانند ضربه، فشار، رطوبت و حرارت بالا قرار دارند، مناسب است. به عنوان مثال، این نوع آجر برای نمای ساختمان های تجاری، صنعتی و مسکونی که در مناطقی با آب و هوای نامساعد قرار دارند، مناسب است.

انواع آجر شاموتی چیست؟

در انواع مختلفی تولید می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساده: این نوع آجر از شکل ساده ای برخوردار است و برای نمای ساختمان های مدرن مناسب است.
 • طرح دار: این نوع آجر دارای طرح های مختلفی است و برای نمای ساختمان های سنتی مناسب است.
 • رستیک: این نوع آجر دارای ظاهری روستیک و قدیمی است و برای نمای ساختمان های کلاسیک مناسب است.
الگوهای چیدمان آجر نسوز
بیشتر بخوانید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *