آجر لعاب دار

آجر لعابدار

آجر ها ازجمله ی مصالح ساختمانی پر کاربردی می باشند که از زمان های بسیار قدیم در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گرفتند.استفاده از آجر از گذشته تا به امروز نه تنها از ارزش و کاربرد آن نکاسته شده بلکه موجب به وجود آمدن انواع متفاوتی از آجر ها با ویژگی های متفاوت شده است.

بنابراین آجر ها بنا به نیاز انسان ها برای معماری در طرح ها و رنگ ها و شکل ها و خصوصیت های مختلف به وجود آمدند که از جمله ی آن ها آجر لعابدار می باشد. آجر لعابدار کاربرد بسیار زیادی به دلیل ضد فرسایش بودن و همچنین مانع جذب رطوبت شدنشان دارند و در نماهای ساختمان ها به کار برده می شوند.

این نوع از آجر ها در معماری ایرانی و کلاسیک نقش بسزایی داشته و دارند و وجود لعاب باعث افزایش عمر و ماندگاری آن ها می شود .

آجر  لعابدار

آجر  لعابدار چیست؟

آجر لعابدار آجری با روکش سرامیک است. سطح خارجی آن با نوع خاصی از سرامیک لعاب دار شده است که جلای براق می بخشد. این نوع آجرها معمولاً دوبار پخته می شوند ، در مقابل آجرهای معمولی و آجرهای مهندسی ، که اغلب در معرض یک آتش سوزی واحد هستند. مرحله دوم سوزاندن، سطح سرامیکی را با سطح آجر جوش می دهد.

به دلیل این روش متمایز ایجاد ، آجرهای لعابدار دارای مزایای قابل توجهی نسبت به آجر سنتی هستند. درک مزایای استفاده از آجرهای لعاب دار می تواند به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا آنها مناسب پروژه شما هستند یا خیر کمک کند. بیایید نگاهی به برخی از آنها بیندازیم.

مزایای آجر لعابدار

مزایای آجر لعابدار

سالهاست که آجرهای لعاب دار با کیفیت بالا در پروژه های داخلی و خارجی استفاده می شود. محبوبیت آنها در سالهای اخیر از ویژگیهای متعددی در ساخت و همچنین طراحی آنها ناشی می شود. در اینجا تنها چند مزیت استفاده از آجر لعاب دار آورده شده است.

تطبیق پذیری

آجرهای لعاب دار اغلب در پروژه های بازسازی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند در اشکال مختلف ، اندازه ها ، رنگ ها و رنگ های مختلف از براق و تمیز تا سطح مات متفاوت باشند. به سختی می توانید یک آجر لعاب دار پیدا کنید که در ابعاد مورد نظر شما نباشد. با توجه به وزن استثنایی و پوشش اضافی ، آنها می توانند در برابر شرایط سخت آب و هوایی مقاومت کنند ، زیرا بارها در کشورهایی با دمای زیر یخ و آب و هوای گرم و ویرانگر استفاده شده است.

حداقل نگهداری

تمیز کردن آجرهای لعاب دار می تواند به سادگی با استفاده از آب و صابون انجام شود. جای تعجب نیست که چرا آنها یک آجر محبوب در صنعت ساختمان هستند. پوشش سرامیکی در برابر رنگ آمیزی و صدمه ناشی از بسیاری از مواد شیمیایی تمیز کننده صنعتی نفوذ ناپذیر است ، به این معنی که رنگ آجر در صورت تماس با چنین چیزی آسیب نمی بیند. علاوه بر این ، احتمال رشد کپک یا کپک روی هر آجر لعاب دار خارجی یا آجر لعابدار داخلی بسیار کم است.

مقاوم در برابر آتش

مواد آنها نسوز است. آنها از خاک رس پخته شده و با سرامیک ترکیب شده اند ، به این معنی که نمی توانند تسلیم سوزش شوند.

راهنمای ترک های آجر: علل، آگاهی و تعمیر
بیشتر بخوانید

دوام

لایه ای از سرامیک که با آجرهای ساختمانی ترکیب شده است ، سطح ارتجاعی و استقامت را افزایش می دهد. همانطور که گفته شد آنها در شرایط آب و هوایی شدید به خوبی تحمل می کنند و اغلب عاری از آسیب های شدید محیطی هستند که می تواند بر برخی آجرها تأثیر بگذارد. کسانی که در محدوده لعاب دار هستند به طور متوسط ​​عمر بیشتری نسبت به آجر روبرو دارند ، بنابراین به دلیل محبوبیت آنها در طول این سالها افزایش یافته و بیشتر در پروژه های تجاری مدرن استفاده می شود.

زیبایی شناسی

سرامیک را می توان در حین شلیک رنگ آمیزی کرد. این نوع آجرها را می توان رنگ آمیزی یا سایه بندی کرد و به الگوی رنگ آجر سفارشی تبدیل کرد تا با زیبایی کل پروژه شما مطابقت داشته باشد. در صورت تمایل می توانید یک طرح کاملاً منحصر به فرد داشته باشید ، اما با نگاهی به محصولات آجری لعابدار ما ، هنگامی که موس خود را بر روی تصویر یک آجر خاص قرار می دهید ، می توانید به سادگی “مقایسه” را انتخاب کنید. به این ترتیب ، می توانید ببینید که چگونه دو سبک آجر با یکدیگر مطابقت دارند.

موارد فابل توجه در ارتباط با آجر لعابدار

وزن

با توجه به وزن آجرهای لعابدار بسیار بیشتر از آجرهای معمولی ، زمان نصب را باید در نظر گرفت. کار با مصالح سنگین ساختمان بیشتر طول می کشد. از پایه ها آگاه باشید و مطمئن شوید که به درستی نصب شده است تا بتوانید با افزایش وزن آجر لعابدار کنار بیایید. خطر ایجاد این مسئله بسیار کم است ، اما شایان ذکر است که این را در نظر داشته باشید.

آجر لعابدار چگونه ساخته می شود؟

مانند سایر آجرها ، آجر لعابدار نیز از خاک رس یا بتن ساخته می شود. در ابتدا ، آجر “با نمک پخته می شد” ، جایی که دمای کوره کاهش می یافت ، و نمک (NaCl) در بنادر نزدیک آتش ریخته می شد ، که آن را بخار می کرد ، و با سیلیکات های موجود در آجر ترکیب شیمیایی می شد و یک لایه لعاب دار ایجاد می کرد.

آیا آجرهای لعابدار ضد آب هستند؟

لعاب روی آجر لعابدار باید آجر را عملاً ضد آب کند. چرا دوام بسیاری از آجرهای لعاب دار نسبت به آجرهای بدون لعاب کمتر است؟ اگرچه لعاب مانع از نفوذ مستقیم آب به واحد بنایی از روی آن می شود ، اما بیشتر آب از طریق جداسازی بین ملات و آجر وارد دیوارهای بنایی می شود.

چگونه آجرهای لعاب دار را تمیز می کنید؟

آجر لعابدار • تمیز کردن سطل و قلم مو • آب تحت فشار سطح لعاب را با پارچه نرم در عرض چند دقیقه از واحدهای تخمگذار پاک کنید. برای شستشوی نهایی از یک اسفنج نرم یا برس به همراه آب فراوان استفاده کنید. در صورت لزوم از شوینده ها و پاک کننده های اختصاصی فقط برای لکه های بسیار سخت ملات استفاده کنید

آجر ماشینی
بیشتر بخوانید

آجرهای لعاب دار برای چه مواردی استفاده می شود؟

از آجر های لعابدار بعنوان آجر نما ساختمان ها، کاشی کاری، کف سازی و در اطراف باغچه ها و قرنیز دیوار ها استفاده می شود از این نوع آجر همچنین در مساجد و حسینیه ها در ساخت گنبد ها و سردر ها و … نیز استفاده می شود .

نحوه ساخت آجر لعابدار

فرآیند تولید آجر لعابدار :

آجر های لعابدار فرآیند تولید مشابهی با آجر های معمولی دارند و تنها تفاوتی که در ساخت این آجر با آجرهای معمولی وجود دارد به کار بردن لعاب کاشی بر روی این آجرها می باشد.لعاب ترکیبی از مواد معدنی می باشد که بر روی آجر پاشیده می شود و سپس در کوره و در دمای مشخص پخته می شود.

پس از پخته شدن یک پوشش صیقلی بر روی آجر به وجود می آید.لعاب در واقع نوعی شیشه می باشد که با ترکیب خاک رس با فلز به وجود می آید و برای اینکه سطح شیشه ای را بر روی خود حفظ کند با اکسید آلومنیوم ترکیب می شود.از این رو لعاب افزوده شده به آجر  ماندگاری و کیفیت بالایی به آن ها می دهد و باعث می شود تا آجر های لعابدار در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی و رطوبت ها و فرسایش مقاوم باشند و به همین دلیل برای نمای ساختمان ها که با هوای آزاد در تماس می باشند به کار برده می شوند.

لعابدار کردن آجر ها مختص زمان امروزی نمی باشد و از زمان های بسیار گذشته معماران برای جلوگیری از نفوذ آب و همچنین ایجاد نقش های بدیع با رنگ های مختلف از لعاب بر روی نمای ساختمان ها استفاده می کردند.بنابراین می توان گفت که آجر های لعابدار در معماری سنتی ایران و بناهای گذشته نیز به کار گرفته شده اند.

آجر های لعابدار به دلیل ویژگی ها و خواصی که دارند و همچنین به دلیل داشتن انواع طرح ها و اندازه ها و رنگ های مختلف از پر کاربرد ترین نوع آجر ها می باشند.این نوع از آجر ها از سنتی ترین محصولاتی می باشند که به دلیل جلوه ی سنتی و اصیلی که به نما ها می دهند همیشه چه در گذشته و چه در معماری جدید مورد توجه بوده است.

آجر های لعابدار در کیفیت ها و رنگ های و ابعاد متفاوت تولید می شوند و بنابراین در هنگام خریداری آجر باید به کیفیت مطلوب آن دقت شود تا لعاب آجر بر اثر انبساط و انقباض رها نشود.از این رو دقت به کیفیت از اهمیت زیادی بر خوردار است.

مزایای لعابدار کردن آجر :

آجر های لعابدار باعث نفوذ ناپذیری فوق العاده زیاد می شوند و از این رو مانع از بستن سفیدک و شوره بر سطح آجر در نماهای ساختمان ها و همچنین مانع جذب رطوبت خوردگی، شکستگی و فرسایش آن ها می شوند.

آجرهای لعابدار برای معماری در هرگونه آب و هوای مناسب می باشند زیرا لعاب موجود در آن از یخ زدگی و جذب رطوبت نیز جلو گیری می کند.آجر لعابدار از ایجاد لکه ها و در نتیجه به وجود آوردن نمای زشت برای ساختمان ها جلو گیری می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *