آجر نسوز

آجر نسوز

آجر نسوز در اصل نوعی از آجر با ساختاری متفاوت است. این آجر‌ها از خاک نسوز و خاک چینی تهیه و در حرارت بالای 1500 درجه پخته می‌شوند. به دلیل ساختار مولکولی بسیار منظم و مستحکم خود در مقابله با دماهای بالا مقاوم است. از این آجر در کوره‌ها، پاتیل‌ها و عایقکاری صنعتی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که از انواع معمولی آن‌ها در نماهای آجری استفاده می‌شود.

برای احداث ساختمان ها علاوه بر شکل و متراژ و … نوع مصالح به کار رفته در آن نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد . اهمیت مصالح به کار رفته در ساختمان به این دلیل می باشد که هر چقدر از مصالح خوب و با کیفیت در ساختمان استفاده شود مقاومت آن در برابر شرایط جوی از قبیل باد و باران و رطوبت و یخ زدگی بیشتر می شود . علاوه بر این مصالح ، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی ساختمان و در چشم نواز بودن آن ها دارد و این امر موجب بالا بودن قیمت ساختمان نیز می شود .

پیشرفت علم و تکنولوژی در تمامی صنایع تاثیرات خود را نشان می دهد که مصالح ساختمانی نیز از این پیشرفت و تاثیراتش بی نصیب نمانده اند . انواع مصالح با طرح ها و رنگ ها و ویژگی های مختلف در طی زمان به وجود آمده اند که جایگزین مصالح قدیمی که قبلا مورد استفاده قرار می گرفتند شده اند و مشکلات و ایراداتی را که آن ها داشتند را برطرف نموده اند .

از جمله مصالح مهمی می باشد که از کامل ترین مصالح تولید شده بوده و مقاومت بالا و کیفیت مناسبی دارند. در دمای 1500 درجه سانتی گراد در داخل کوره پخته می شود و ساختار مولکولی بسیار ظریفی دارد . نوع ساخت این محصول موجب می شود تا این آجر ها مقاومت بالایی در برابر حرارت و رطوبت و … داشته باشند و حتی همانطور که از نامش مشخص می باشد در آتش سوزی نیز مقاومت داشته باشند و از بین نروند .

 تنوع  در رنگ ، شکل و مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نسوز موجب می شود تا از آن ها بدون ترس از تاثیرات شرایط جوی موجود در منطقه برای ساخت و سازهای متفاوت در مکان های جغرافیایی مختلف بهره برد و با هر شکل ساختمان  و با هر رنگ آن را ست کرد و زیبایی ساختمان را دو چندان نمود .

مواد تشکیل دهنده

انواع مختلفی از آجر های نسوز وجود دارد که مواد پایه آن ها از کانی ها و پوکه های معدنی نسوز می باشد  . به طور کلی مواد تشکیل دهنده آن را مواد نسوز می نامند و معمولا شامل مواد سرامیکی و غیر فلزی می باشد که  مقاومت بالایی در درجه حرارت های بالا دارند . این باید توانایی حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارت های بسیار زیاد و شرایط محیط کاربرد داشته باشند .

نحوه تشخیص نوع با کیفیت آجر نسوز از انواع آجرها

آجر نسوز ظاهر مشخصی دارند و فقط کافی است تا مقداری دقت نمود تا انتخاب درستی داشت . این آجر ها معمولا زبر تر و زمخت تر  از آجر های دیگر می باشند و خاک اضافی در روی آن ها دیده نمی شود . با مشاهده این آجر دانه های زبر رنگی در روی آن دیده می شود که رنگدانه های آن بسیار چشمگیر می باشد و ترکیبات خاصی ایجاد می نماید . از دیگر موارد مهم برای تشخیص آجر نسور رنگ آن ها می باشد که دارای تنوع رنگی بسیار بالایی می باشند .

اصلی ترین کاربرد آجر نسوز

آجر نسوز برای موارد بسیاری در امر ساخت و ساز به کار برده می شود اما مهمترین کاربرد آن ها در نمای ساختمان می باشد . این مصالح به روز و متنوع در صورتی که به صورت استاندارد تولید شوند و به صورت استاندارد و دقیق در نمای ساختمان به کار برده شوند ، سال های سال بدون آسیب یا تغییررنگ و … بر روی ساختمان باقی می مانند و نسل های متوالی هم همان جذابیت و زیبایی را از آن دریافت می نمایند.

اما همانطور که می دانیم در هر کاری جنس های فیک و نادرست نیز از طرف سود جویان تولید می شود و به جای جنس های اصلی وارد بازار می شود در این صورت نباید انتظار فراوانی از این جنس ها داشت . بنابراین لازم است برای تهیه و خرید آجر نسوز ابتدا از جاهای معتبر اقدام به تهیه آن نمود و مطالعات و آگاهی های لازم را در این زمینه داشت تا بتوان به درستی آن را تشخیص داد .

ویژگی های آجر نسوز

به طور کلی برای تهیه آجر نسوز ، خریداران ویژگی های آجر و شرایط تولید و شرایط محلی که آجر به کار برده می شود و همچنین قیمت محصول را در نظر می گیرند . مشخصات آجر نسوز با توجه به عملکرد حرارتی و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و مکانیکی و همچنین ویژگی های محصول در دمای بالا تعیین می شود .
عملکرد حرارتی :

شامل ماکزیمم دمای محیط ، دمای ذوب یا گداختگی ، هدایت حرارتی و همچنین ظرفیت گرمایی ، انبساط دمایی و مقاومت نسبت به شوک حرارتی می باشد .
ویژگی های فیزیکی :

شامل تراکم یا تخلخل و مقاومت در برابر ساییدگی و فرسایش و همچنین مقاومت ویژه الکتریکی و دیگر مشخصه های ساختاری در دماهای بالا می باشد .
ویژگی مکانیکی :

شامل بررسی استحکام در برابر شکستن و فشار و ویژگی های خزشی در دمای بالا و ضریب کشسانی می باشد .
ویژگی شیمیایی :

این ویژگی ها یکنواختی ترکیب ، واکنش در بین مواد مختلف ، تبخیر خوردگی ناشی از سرباره اسیدی یا قلیایی و خورندگی شیمیایی از گازهایی همچون بخار آب ، هیدروژن ، کربن مونوکسید و … را شامل می شود .
قابلیت در دمای بالا :

مواردی همچون دیر گدازی ، دیر گدازی تحت فشار ، پایایی تغییر حجم در دمای بالا ، مقاومت نسبت به شوک حرارتی ، عملکرد ضد سرباره و عملکرد ضد اکسیداسیون در آجر های نسوز کربنی می باشد .

نکات مهم در تهیه آجر نسوز

برای تهیه این آجر لازم است خریدار اطلاعات اولیه ای در این زمینه داشته باشد و یا با مشاوره از مراکز خرید معتبر و مطالعه اطلاعات در این زمینه را به دست آورد و علاوه بر تشخیص این آجر از آجر ها معمولی خصوصیاتی را که آجر نسوز باید داشته باشد را نیز بداند .

باید دقت نمود که میزان جذب آب در این آجر کمتر از 2 درصد باشد ، این درحالی است که سایر آجر ها 6 الی 18 درصد جذب آب دارند .
در نوع محدب و تقعر نباید دارای پیچیدگی باشد .
باید تلورانس ابعاد یا همان کوچکترین سایز و بزرگترین سایز استاندارد در نظر گرفته شود .
نمک های محلول باید کمتر از 1 درصد باشد در حالی که در سایر آجر ها این مقدار تا 6 درصد می رسد .
باید فاقد لب پریدگی باشد و هیچ گونه ترک خوردگی از فاصله 1 متری در زاویه 45 درجه در آن ها دیده نشود .
این آجر ها باید مقاومت زیاد در برابر رطوبت و شرایط جوی و دمای بالا داشته باشند .

انواع آجر نسوز

همانطور که قبلا گفتیم آجر نسوز دارای انواع مختلفی می باشد که شامل نوع های  قلیایی، ویژه، آلومنیومی و سیلیسی می باشد که هر کدام از آن ها نیز دارای انواعی می باشند . همچنین آجرهای نسوز در انواع دستی و صنعتی  و سنتی تولید می شوند که به شرح آن ها نیز می پردارزیم .

آجر نسوز سیلیسی

آجر نسوز سیلیسی

همانطور که از نامش مشخص است ماده اصلی تشکیل دهنده این نوع سیلیس می باشد و خاک آن حاوی سیلیسیم دی اکسید ، اکسید آهن ، دی اکسید تیتانیوم ، سدیم اکسید ، پتاسیم اکسید ، آلومنیوم اکسید می باشد . این نوع رسانایی گرمایی بالایی دارد و در برابر نفوذ گازها مقاومت زیادی از خود نشان می دهد .

ویژگی ها :

 • دارای دمای ذوب بالا
 • توانایی تحمل فشار زیاد
 • دارای مقاومت زیاد نسب به سرباره های اسیدی
 • دارای ثبات ابعادی در دماهای بالا
 • عدم پوسته پوسته شدن

مزایا و معایب :

 • دارای مقاومت زیاد در برابر محیط ها و سرباره های اسیدی
 • ارزان بودن و فراوانی مواد اولیه آن ها
 • دارای وزن حجمی کم و هدایت حرارتی بالا در مقایسه با سایر دیرگدازها
 • دارای مقاومت شوک حرارتی بالا در دمای 760 درجه سانتی گراد و انقباض بسیار ناچیز در این دماها
 • دارای مقاومت شوک حرارتی پایین در تغییرات دمایی کمتر از 700 درجه سانتی گراد در داخل کوره
 • دارای مقاومت کم در برابر محیط های قلیایی
 • دارای ضعف در برابر قرار گرفتن در مجاورت با سرباره های بازی

کاربرد :

 • کوره های گاز سوز تولید کک
 • کوره های فولاد سازی
 • کوره های سرامیک سازی
 • کارخانه های تولید شیشه

آجر نسوز قلیایی

آجر نسوز قلیایی

برای تولید این آجر از سیلسیم دی اکسید و اکسید منیزیم  استفاده می شود و در گاهی موارد نیز  اکسید آهن و اکسید کروم به داخل آن ها اضافه می شود تا موجب بالا رفتن توان حرارتی آن ها شود .

مزایا و معایب:

 • دیر گدازی و دیر گدازی تحت بار بالا
 • دارای مقاومت زیاد در برابر سرباره های قلیایی
 • دارای ضعف در مقابل شوک های حرارتی
 • دارای انبساط حرارتی زیاد و هدایت حرارتی بالا
 • تمایل به دهیتراته شدن و در نتیجه مقاومت پایین در برابر بخار آب
 • دارای ضعف در برابر محیط ها و سرباره های اسیدی

موارد کار برد :

 • کوره های دایره ای سیمان
 • پوشش دیواره کوره های باز فولاد سازی
 • بالای کوره ذوب شیشه
 • صنایع فلزات غیر آهنی

آجر نسوز صنعتی

آجر نسوز صنعتی

به آجری که دارای شکل های معینی می باشد گفته می شود که آجر کوره نیز نامیده می شوند و از لحاظ شکل ظاهری دارای دو دسته می باشند . نمونه  اولاین آجر دارای ابعاد و شکل استاندارد می باشد که مورد تائید اکثر تولید کنندگان نیز می باشد و از آن به عنوان ابعاد استاندارد در تولید آجر نسوز استفاده می کنند .

نمونه دوم شامل آجر هایی می باشد که شکل خاصی دارند و به وسیله ی ماشین پرس تولید می شوند و برخی از انواع آن ها نیز با استفاده از قالب گیری دستی تولید می شود .

آجر نسوز زیر کونیوم

آجر نسوز زیر کونیوم

این نوع از سولفات زیرکونیوم طبیعی با اضافه کردن مقدار کمی آلومین به کوارتز تولید می شود . به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد در کوره های ذوب شیشه ، ذوب آهن و آلومنیوم و کوره های دارای دمای بالا به کار برده می شود . اکسید زیر کونیوم خالص را می توان با ذوب نمودن سولفات زیرکونیوم با آهک که ناخالصی آن به همراه سیلکات کلسیم جدا می شود را بدست آورد که در صنایع ذوب فولاد و در راکتورهای اتمی به عنوان بازتاب دهنده نوترون استفاده می شود .

آجر نسوز اکسید کروم

آجر نسوز اکسید کروم

این آجر دارای 95 درصد اکسید کروم می باشد و برای تهیه آن اکسید کروم سنتزی مورد استفاده قرار می گیرد . برای ساخت کوره ذوب خمیر شیشه مخزن در صنعت شیشه سازی استفاده می شود .

آجر نسوز سنتی

آجر نسوز سنتی

استفاده از آجر نسوز قدمت بسیار زیادی دارد و از دیر باز مورد توجه معماران و طراحان ساختمان می باشد . این آجر ها در گذشته در طراحی نما و قسمت های مختلف به کار برده می شد و امروزه نیز در طراحی نما و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند .

آجر نسوز اکسید کروم کوروندوم

آجر نسوز اکسید کروم کوروندوم

تا حدود 95 درصد از اکسید آلومنیوم و حدود 5 درصد از اکسید کروم تولید می شود . از آن ها در در داخل کوره بلند ذوب آهن استفاده می شود .

آجر نسوز آلومینیومی

Aluminum refractory brick

برای تولید این نوع از آجر ها درصد بالایی از آلومین یا اکسید آلومنیوم به کار برده می شود . دمای پخت این آجر ها 1200 تا 1800 درجه سانتی گراد می باشد و در نتیجه مقاومت بسیار بالایی دارند .

موارد کاربرد :

 • پوشش دیواره داخلی کوره های ذوب فولاد
 • کوره های شیشه
 • کوره های سیمان

آجر نسوز دستی

آجر نسوز دستی

انواعی از آجر های نسوز می باشد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد . این آجر ها مزایای فراوانی همچون شوره نزدن و میزان جذب پایین آب ، مقاومت بالا در برابر شرایط متفاومت آب و هوایی ، مقاومت در برابر آتش سوزی ، قابلیت تولید در اندازه ی مورد نیاز مشتری ، عدم تغییر رنگ در برابر اشعه خورشید و قیمت مناسب دارند .

تنوع رنگی آجر نسوز

تنوع رنگی آجر نسوز

همانطور که گفتیم دارای تنوع رنگی بالایی می باشد و همین امر موجب می شود تا بتوان آن ها را برای ساختمان ها متناسب با رنگشان استفاده کرد و ست نمود . در آجر نسوز معروف ترین رنگ قرمز و قهوه ای می باشد اما تنوع رنگ در آن ها به اندازه ای است که می تواند از مشکی یا سفید تغییر رنگ داشته باشند و همچنین رنگ های زنده به رنگ طبیعت نیز در آن ها وجود دارد . نکته ی قابل توجه این می باشد که رنگ آجر نسوز ، رنگی طبیعی و نشات گرفته از رنگ های طبیعی کانی ها و مواد معدنی به کار بره شده در آن می باشد و رنگ مصنوعی در ترکیب آن ها به کار برده نمی شود .

دلایل استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان

علت ها و دلایل زیادی برای استفاده از این آجر در نمای ساختمان وجود دارد که دلیل عمده ی آن مزیت فراوان این نوع از آجر ها می باشد . در زیر به برخی از عواملی که موجب می شود تا از آن ها در نمای ساختمان ها بهره برد اشاره می کنیم .

 • به دلیل پخت در دمای بالا مقاومت زیادی در برابر فرسایش و سرما و گرما از خود نشان می دهند .
 • این آجر ها به دلیل پخت در داخل کوره دارای طیف های رنگی بسیار زیبایی می باشند که در زیبایی نمای ساختمان تاثیر فوق العاده زیادی ایجاد می کند .
 • آجر نسوز نما به دلیل سبک بودن برای استفاده در نما و نصب نیاز به اسکوپ ندارند و در نتیجه موجب پایین آمدن هزینه ها می شوند .
 • به علت جذب زیادی که با ملات و سیمان دارد خطر سقوط در آن ها وجود ندارد و از ساختمان نمی افتد .
 • می توان هر گونه طرح و الگویی را اجرا نمود و محدودیت اندازه در محل نصب در آن ها وجود ندارد .
 •  عایق گرما و سرما می باشد و در نتیجه از اتلاف انرژی در همه فصول جلوگیری می نماید .

معیار درست انتخاب آجر نسوز

انتخاب متریال برای اجرای نما همیشه یکی از دغدغه های اصلی ما ایرانی ها است.به طوری که در موارد زیاد بین انتخاب آجر نسوز و مدل های آجر نسوز اعم از اینکه آجر نسوز شاموتی یا انگلیسی و نسوز سفید مردد می مانیم اما بی شک آجر نسوز یکی از بهترین و پر استفاده ترین ها در زیباسازی نما به حساب می آید و سعی ما بر این بوده با افزایش کیفیت و کاهش قیمت رقابتی بهترین خرید را برای شما فراهم کنیم.

مزایای آجر نسوز

از آجر نسوز در نمای بیرونی ساختمان نیز استفاده می‌شود که دارای مزایایی نیز است. از مزایای آن می‌توان به موارد مختصر زیر اشاره نمود:

  1. مقاومت مقابل فرسایش و سرما وگرما
  2. طیف‌های رنگی زیبایی که در پایان کار زیبایی‌ نما را صد چندان  می‌کنند
  3. به دلیل سکب بودن نیازی به اسکوب و نگه‌دارنده ندارد
  4. به دلیل جذب زیادی که با ملات و سیمان دارد هرگز از ساختمان نمی‌افتد و خطرسقوط مصالح صفراست
  5.  عدم محدودیت اندازه و امکان ایجاد هر نوع طرح
  6. عدم محدودیت اندازه و امکان ایجاد هر نوع طرح
  7. عایق حرارتی مناسبی برای جلوگیری اتلاف انرژی است

استعلام قیمت آجر نسوز

جهت استعلام قیمت آجر نسوز و مشاوره با کارشناسان شهر آجر مطرح سوالات در مورد انواع محصولات که می تواند در نمای ساختمان شما تاثیر شگفت ایجاد کند با مراجعه به صفحه تماس با ما می توانید با ما در ارتباط باشید.

شهر آجر با در نظر گرفتن نیاز روز بازار و خواسته های مشتریان عزیز و همچنین افزایش دقت و حساسیت در کلیه مراحل تولید محصولات اعم آجر نسور ، سیلیسی ، قلیایی و نما می کوشد تا تجربه خرید موفق را برای شما به ارمغان بیاورد.

همیشه دغدغه مشتریان دریافت قیمت بروز محصولات نمای ساختمان است.با نیل به این موضوع شهر آحر امکان استعلام قیمت بصورت آنلاین را برای خریداران گرامی از طریق کانال ارتباطی مختلف فراهم نموده است

ریسک خرید آجر نسوز بی کیفیت

جهت خرید لازم است تا نسبت به خصوصیات و ویژگی های آن آگاهی کامل داشت در این صورت خرید با اطمینان خواهد بود و رسیکی در خرید وجود نخواهد داشت . اما اگر در خرید بی دقتی کرده نوع بی کیفیت خریداری شود در این صورت نه تنها بازده کاری پایین خواهد آمد بلکه موجب هدر رفت سرمایه نیز خواهد شد

مقالات مرتبط

در این بخش می توانید جدیدترین مطالب مرتبط با آجر نسوز را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

در این یخش به سوالات پر تکرار مشتریان در ارتباط با آجر نسوز پاسخ داده شده است

آجرنسوز چگونه آجری است ؟

آجرنسوز ار خاک نسوز و خاک چینی در دمای بالا تولید میشود و دارای ساختار مولکولی منظم و محکم است.

جنس آجر نسوز از چیست؟

آجر نسوز با بهره مندی از خاک نسوز و خاک چینى (Kaolin) تولید می شود، خاکى که توان تحمل دماى بسیار بالا را دارد، و داراى ساختار مولکولى منظم و محکمی مى باشد

تنوع رنگی آجر نسوز به چه صورت می باشد؟

با توجه به اینکه رنگ بندی آجر های نسوز به نسبت میزان حرارات داده شده در کوره های آجر پزی بستگی دارد،؛ هر چه آجر پخته تر شود تیره تر، و هر چه درجه پخت کمتر باشد روشن تر می شود

در معماری داخلی ساختمان میتوان از آجر نسوز استفاده کرد؟

بله، یکی از شاخص ترین ویژگی آجر نسوز استفاده در دکوراسیون داخلی و صنعت ساخت و ساز می باشد که قابلیت خلق نماهای شگفت آور دارد.چرا که به جهت تولید در رنگ های و در اندازه های متفاوت می توان بافت و الگوهای بی شماری ایجاد کرد. همچنین به دلیل اجرای آسان و بدون دردسر پروژه های آجری، باعث شده تا بسیاری از افراد به سمت این مصالح جذب شوند

آیا آجر نسوز در بهینه سازی انرژی نقش دارند؟

اجرهای نسوزنما نقش عایق برودتی و حرارتی را نیز دارند، که نه تنها از هدر رفتن انرژی به وجود آمده از سیستم ‌های گرمایشی و سرمایشی جلوگیری می‌کنند، بلکه بر اساس رنگ، جنس و میزان سطحی آن ها، باعث جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمان می‌شوند؛ و همین عملکرد را نیز در فصل تابستان با دفع و انعکاس گرما و خنک شدن ساختمان به انجام می رساند

در طراحی داخلی رستوران، فست فود و کافی شاپ می توان از آجر نسوز استفاده کرد؟

بله، بسیاری از کافه ها، رستوران ها و فست فودها در طراحی داخلی خلاقانه دکوراسیون خود، از آجر نسوز استفاده می نمایند؛ آن ها برای خلق محیطی سنتی، دلپذیر، صمیمی و از همه مهمتر خاص و متفاوت، از این محصول استفاده می نمایند

تفاوت نصب آحر نسوز نما با آجر نسوز کف در چیست؟

اساسی ترین مساله در بحث کف، زیر ساخت مناسب می باشد.در صورتی که کف سازی مناسب انجام نگیرد، با نشست زیر ساخت، آجر ها به اصطلاح لق شده و احتمال شکستگی در آنها زیاد خواهد بود. با توجه به اینکه آجرهای کف در تماس مستقیم با آب می باشند باید علاوه بر ملات مناسبی که استفاده می شود از عایق مناسبی نیز بهره گرفته شود تا از تماس مستقیم آجر با خاک جلوگیری کرده و مانع از شوره زدن کار شود.

روش اجرای آجر نسوز به چه شکل می باشد؟

برای نصب آجرهای نسوز از ملات ماسه سیمان و چسب (مانند چسب کاشی – سرامیک ، چسب آکواریوم ، ….) می توان استفاده نمود.

در صورتی که ملات بر روی آجر نسوز ریخته شود چگونه می توان آن را تمیز کرد؟

روش مناسب این است که منتظر بمانیم تا ملات بر روی آجر خشک شود و با سپس با فرچه پلاستیکی آن را تمیز کرد و در انتها با موکت و آب تمیز آجر نسوز را شستشو داده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *