انواع آجر

انواع آجر

بیاموزید که کدام نوع آجر برای پروژه بنایی بعدی شما مناسب تر است تا از کیفیت و ماندگاری بالای ساختمان اطمینان حاصل شود.

آجرها به طور منظم در ساختمانهای تجاری ، صنعتی و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند ، زیرا مصالح با دوام ، با دوام و نسبتاً نسوز هستند که می توانند در برابر حرارت مقاومت کنند. با این حال ، نوع آجر می تواند همه چیز را تغییر دهد ، حتی برای پروژه های کوچک بنایی مانند ساختن یک ایستگاه کبابی در فضای باز ، ساختن پشتی برای نیمکت حیاط خلوت یا حتی قرار دادن یک صندوق پستی آجری ساده.

با وجود هفت نوع مختلف آجر در تکمیل پروژه های ساختمانی ، مهم است که خود بیاموزید که کدام نوع برای پروژه های فعلی یا آینده شما مناسب است و چگونه می توانید تفاوت بین این هفت نوع آجر را تشخیص دهید.

انواع آجر

  1. آجرهای رسی سوخته

آجرهای سفالی سوخته به عنوان آجرهای معمولی نیز شناخته می شوند زیرا فراوان ترین نوع آجر در ساختمان های مدرن هستند. این آجرها در ستون ها ، دیوارها ، پی ها و موارد دیگر با اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. هنگام ساخت دیوارها ، آجر سفال سوخته نیاز به گچ یا گچ کاری با ملات دارند تا به بهبود مقاومت آجر ، مقاومت در برابر آب و قابلیت عایق کمک کند.

این آجرها بر اساس کیفیت به چهار دسته مختلف تقسیم می شوند. آجرهای کلاس چهارم بیش از حد سوخته ، شکل نامنظمی دارند و معمولاً برای استفاده به عنوان سنگدانه تجزیه می شوند. آجرهای درجه سه مصالح بی کیفیتی هستند که فقط باید برای سازه های موقت استفاده شوند. آجرهای درجه دو از کیفیت متوسطی برخوردارند ، اگرچه دارای شکل نامنظم ، سطح ناهموار و ممکن است دارای ترک های نازک مو باشند. آجرهای درجه یک بهترین طبقه بندی آجرهای رسی سوخته هستند. این آجرهای با کیفیت بالا دارای شکل استاندارد ، سطح صاف و افزایش دوام و استحکام هستند.

مناسب برای : ساخته شده برای اهداف مختلف ، آجرهای سوزانده شده متنوع ترین آجرهایی هستند که در ساختمان های مدرن استفاده می شوند

  1. آجرهای سفالی خشک شده

برخی از بناها ترجیح می دهند آجرهای سفالی خشک شده را که 7000 سال قبل از میلاد مسیح در جنوب ترکیه و اطراف شهر اریحا در فلسطین امروزی استفاده شده است ، بسازند. آجرها شامل مخلوطی از خاک لومی ، آب و کاه هستند. آنها همچنین ممکن است شامل کود ، خاک رس یا ماسه باشند تا استحکام خود را افزایش داده و از ترک خوردن آجر جلوگیری کنند.

مخلوط را باید در قالب ها ریخته و قالب ها را در محلی دور از باران قرار دهید تا خشک شوند. پس از خشک شدن ، آجرها را از قالب جدا کرده و از آنها برای پروژه های موقت بنایی استفاده کنید. بناها باید به خاطر داشته باشند که اینها ضعیف ترین و کم دوام ترین نوع آجر هستند ، بنابراین هرگز نباید از آنها بعنوان تکیه گاه یا فونداسیون باربر استفاده کرد.

5 راه برای به روز رسانی آجر قدیمی
بیشتر بخوانید

مناسب برای: آجرهای سفالی خشک شده مانند سایر انواع مقاوم نیستند ، اما گزینه ای مقرون به صرفه برای سازه های موقت هستند.

انواع آجر

  1. آجرهای بتنی

این آجرها معمولاً در آجرکاری داخلی یا برای ساخت نما و حصار استفاده می شوند و از بتن جامد ساخته شده اند. بتن در قالب های سفارشی ریخته می شود و به تولید کنندگان اجازه می دهد تا اندازه ها و شکل های متنوعی را ایجاد کنند. بسیاری از مردم ممکن است این آجرها را در یک فروشگاه محلی یا تامین کننده سنگ تراشی پیدا کنند.

جوانب مثبت می توانند آجرهای بتنی را در محل کار با ترکیب استاندارد یک قسمت سیمان ، دو قسمت ماسه و چهار قسمت سنگدانه بسازند. اگر از آجرهای بتنی برای فونداسیون با فرمول تنظیم شده یک قسمت سیمان ، سه قسمت ماسه و شش قسمت سنگدانه استفاده می شود ، مقاومت بیشتری را انتخاب کنید.

مناسب برای: آجرهای بتونی که معمولاً برای نما ، آجر کاری داخلی و دیوارهای بیرونی استفاده می شوند ، می توانند در ساختمان های ساختمانی توسط سنگ تراش های حرفه ای ساخته شوند و در زمان حمل و نقل و هزینه پروژه های بزرگ ساختمانی صرفه جویی شود.

  1. آجرهای مهندسی

همانطور که از نامش پیداست ، آجرهای مهندسی به دلیل استحکام فشاری و چگالی بالا ، مورد علاقه مهندسان سازه هستند ، این ویژگی ها ایده آل برای استفاده به عنوان مواد تحمل کننده هستند. آجرهای مهندسی همچنین دارای ظرفیت جذب پایینی هستند ، به این معنی که نمی توانند مقدار قابل توجهی رطوبت را جذب کنند ، که به اطمینان از ترک خوردگی ، خرد شدن یا ترشح آجرها کمک می کند.

تخلخل کم مزیت بیشتری دارد زیرا این آجرها را در برابر مواد شیمیایی مقاوم می کند که در غیر این صورت ممکن است به مواد بنایی نفوذ کرده و از داخل آنها را دچار خوردگی کند. این آجرها به دلیل استحکام چشمگیر ، چگالی ، مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر آب ، به طور منظم برای ایجاد زیرزمین ، فاضلاب ، منهول ها و دیوارهای حایل استفاده می شوند.

مناسب برای : مقاومت فشاری بالا ، تخلخل کم و مقاومت در برابر آسیب های شیمیایی و آب ، آجرهای مهندسی برای استفاده در زیرزمین ایده آل هستند.

انواع آجر

  1. آجر آهک ماسه ای

آجرهای آهک ماسه ای با استفاده از مخلوطی از ماسه ، آهک و احتمالاً یک رنگدانه رنگی برای تغییر ظاهر نهایی آجر از مقاومت فشاری بالایی برخوردار هستند ، بنابراین آنها گزینه ای رایج برای دیوارهای باربر در خانه ها و ساختمانهای چند طبقه هستند. به این نوع آجر به مقدار زیادی گچ ملات نیاز ندارد ، که باعث صرفه جویی در وقت و کاهش هزینه های یک پروژه می شود.

آجرهای آهکی ماسه ای با استفاده از گرما و فشار برای تسریع واکنش شیمیایی تولید می شوند و در نتیجه آجرهایی با سطح صاف و یکنواخت برای پروژه های ساختمانی ایده آل هستند. این آجرها به عنوان عایق صوتی نیز رایج هستند زیرا صدا در عبور از مواد متراکم آهک ماسه مشکل دارد.

نحوه برش آجرهای نسوز
بیشتر بخوانید

مناسب برای : آجرهای آهکی ماسه ای گزینه ای عالی برای عایق صوتی هستند. سطح بالای استحکام و مقاومت در برابر آتش آنها را به گزینه ای محبوب برای استفاده در دیوارهای باربر تبدیل می کند.

  1. آجر خاکستر بادی

خاکستر بادی یک محصول جانبی است که توسط نیروگاه های زغال سنگ تولید می شود و می تواند حاوی فلزات سمی مانند جیوه ، آرسنیک ، آنتیومی و کروم باشد. آجر خاکستر با استفاده از خاکستر بادی کلاس C یا کلاس F ، آهک زنده ، سیمان ، پودر آلومینیوم ، گچ و آب به استفاده مجدد و کاهش میزان فلزات سمی منتشر شده در محیط کمک می کند. آنها همچنین به دلیل ریخته گری در قالب ماشین ، شکل یکنواخت تری نسبت به برخی آجرها دارند.

این آجرها دارای مقاومت فشاری بالا و نرخ جذب آب کمی هستند ، بنابراین جایگزینی عالی برای آجرهای سفالی سوخته هستند. با این حال ، دوام آجرهای خاکستر با افزایش اندازه آجر کاهش می یابد و منجر به ترک و شکستگی صفحات خاکستر بادی می شود. به همین دلیل ، آجرهای خاکستر بادی معمولاً فقط در اندازه های کوچک وجود دارند.

مناسب برای : آجرهای خاکستری بادی مصالح ساختمانی مقاوم و با دوامی هستند که می توان آنها را به جای آجرهای سفالی سوخته استفاده کرد و با استفاده مجدد از محصولات فرعی سمی نیروگاه های زغال سنگ ساخته شده و با کاهش ضایعات سمی به حفاظت از محیط زیست کمک می کند.

  1. آجر نسوز

اگر هدف پروژه بنایی ایجاد یک ساختار ، دیوار یا چارچوبی است که در برابر حرارت و آتش بسیار مقاوم است ، آجر نسوز بهترین مصالح است. این آجرها به آجرهای نسوز نیز معروف هستند و با نوع خاصی از خاک رس معروف به شومینه ساخته می شوند که بیشتر حاوی سیلیس و آلومینا است. در نتیجه ، آجرهای نسوز می توانند دمای بیش از 3000 درجه را تحمل کنند.

آجر نسوز فقط در برابر شعله مقاومت نمی کند. آنها همچنین می توانند تا دمای پایین و تغییرات سریع بین دمای گرم و سرد را تحمل کنند. همانطور که انتظار می رفت ، این آجرها معمولاً برای ساخت کوره ها ، دودکش ها ، شومینه ها ، کوره های آجر ، آتش سوزی ها ، کوره های چوبی و سایر کاربردهای گرمایی بالا استفاده می شود.

مناسب برای : معمولاً برای ردیف دودکش ها ، ساخت کوره های آجری یا ساختن آتش ، آجرهای نسوز مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و آتش دارند و از عدم ترک خوردگی ، خرد شدن یا شکستن آنها از استرس حرارتی اطمینان حاصل می کنند.

آجر نسوز

جهت مشاوره خرید انواع آجر نما با شماره 09129640179 تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *