ساخت آجر

روشها و مراحل ساخت آجر

فرایند تولید آجر از خاک شامل آماده سازی خاک رس ، قالب گیری و سپس خشک کردن و سوزاندن آجر است. آجرها مصالح ساختمانی هستند که عموماً بصورت بلوک های مستطیلی در دسترس هستند.

انتخاب محل برای تولید آجر

برای ساخت آجر ، محل باید بر اساس برخی ملاحظات مهم انتخاب شود ، مانند:

 • سطح زمین باید از سطح ساده باشد.
 • باید با جاده های ارتباطی برای حمل مواد و غیره متصل باشد
 • خاک آجری خوب باید به راحتی در دسترس باشد.
 • کلیه امکانات را به کارگران ارائه دهد

مراحل ساخت آجر

در فرآیند تولید آجر چهار عملیات مختلف انجام می شود:

 • تهیه خاک رس
 • قالب گیری
 • خشك كردن
 • سوزاندن
 1. تهیه خاک رس برای تولید آجر :

آماده سازی خاک رس برای ساخت آجر در شش مرحله انجام می شود: از بین بردن خاک رس برای تهیه آجر به خاک رس خالص نیاز داریم. لایه بالایی خاک ممکن است حاوی ناخالصی باشد ، بنابراین خاک رس در لایه بالای خاک به عمق 200 میلی متر دور ریخته می شود. به این می گویند عدم آلودگی. حفر بعد از برداشتن لایه رویی ، خاک رس از زمین خارج شده و روی زمین ساده پهن می شود. تمیز کردن در این مرحله ، خاک رس از سنگ ها ، مواد گیاهی و غیره تمیز می شود اگر مقدار زیادی ذرات معلق وجود داشته باشد ، سپس خاک رس شسته شده و غربال می شود. توده های خاک رس با غلطک های خرد کننده خاک به پودر تبدیل می شوند.

هوازدگی : خاک رس تمیز شده برای نرم شدن در معرض هوا قرار می گیرد. دوره هوازدگی ممکن است 3 تا 4 هفته یا یک فصل بارانی کامل باشد. به طور کلی ، خاک رس درست قبل از فصل بارندگی برای پروژه های بزرگتر کنده می شود.

مخلوط کردن : اگر بخواهیم هر ماده ای را به خاک اضافه کنیم ، باید در این مرحله با شل شدن رس و افزودن مواد روی آن اضافه شود. سپس قسمت کوچکی از خاک رس را به دست گرفته و آن را در جهت عمودی بالا و پایین تنظیم کنید. این فرآیند را ترکیب خاک رس می نامند.

سفت شدن : در این مرحله ، آب به خاک رس اضافه شده و فشرده یا مخلوط می شود. فشار دادن توسط گاو یا پای مردان برای پروژه های مقیاس کوچک انجام می شود ، آسیاب پگ به عنوان آسیاب برای پروژه های بزرگ استفاده می شود. بنابراین ، خاک رس طبیعت پلاستیکی را بدست می آورد و اکنون برای قالب گیری مناسب است.

 1. قالب گیری خاک رس برای ساخت آجر

قالب گیری خاک رس

در فرآیند قالب گیری ، خاک رس آماده شده به شکل آجر (عموماً مستطیل شکل) قالب می شود. این فرایند را می توان به دو صورت با توجه به مقیاس پروژه انجام داد.

 • قالب گیری دستی (برای مقیاس کوچک)
 • قالب گیری ماشین (برای مقیاس بزرگ)
آجر نسوز در طراحی داخلی کلاسیک
بیشتر بخوانید

قالب گیری آجر با دست

اگر تولید آجر در مقیاس کوچک باشد و نیروی انسانی نیز ارزان باشد ، می توانیم به سراغ قالب گیری دستی برویم. قالب ها به شکل مستطیل ساخته شده از چوب یا فولاد هستند که در بالا و پایین باز می شوند. طرفهای بلندتر قالب ها از جعبه بیرون زده و به عنوان دسته عمل می کنند. اگر دوام را در نظر بگیریم قالبهای فولادی بهتر از قالبهای چوبی هستند. در قالب گیری دستی دوباره دو نوع وجود دارد و آنها هستند

 • آجرهای قالب دار آسیاب شده
 • آجرهای رومیزی

آجرهای قالب دار آسیاب شده

در این فرایند قالب گیری ، ابتدا زمین را تراز کرده و ماسه یا خاکستر روی آن می پاشند.

حالا قالب مرطوب را در زمین بگذارید و آن را با خاک رس پر کنید و محکم فشار دهید تا همه گوشه های قالب پر شود. خاک اضافی با ضربه فلزی یا چوب یا با سیم برداشته می شود.

سپس قالب بالا می رود و ما آجر خام در زمین داریم. و دوباره قالب را با خیساندن در آب خیس کرده و همین روند را تکرار کنید. فرآیند فرو بردن قالب هر بار برای ساخت آجر ، قالب گیری شیب دار نامیده می شود.

گاهی اوقات ، سطح داخلی قالب به جای فرو رفتن در آب با ماسه یا خاکستر پاشیده می شود که این را قالب ریزی ماسه می نامند

آجرهای رومیزی

این فرایند شبیه به فرآیند قالب گیری زمینی است ، اما در اینجا آجرهای روی میز با اندازه 2 متر در 1 متر قالب گیری شده است.

قالب گیری زمینی در مقایسه با قالب سازی مقرون به صرفه است

قالب سازی آجر

آجرهای مورد نیاز به مقدار زیاد است ، سپس قالب گیری ماشین مقرون به صرفه است و همچنین زمان بیشتری را صرفه جویی می کند. در اینجا ما دو نوع ماشین داریم ،

 • ماشین آلات پلاستیکی رس
 • ماشین آلات خاک رس خشک

ماشین آلات پلاستیکی رس

این ماشین ها دارای دهانه ای به شکل مستطیل هستند و وقتی خاک رس را در این دستگاه قرار می دهیم از طریق این دهانه خارج می شود. در حال حاضر ، نوارهای مستطیلی که از دهانه بیرون می آیند توسط سیم بریده می شوند تا ضخامت آجر مورد نیاز را بدست آورند. بنابراین ، به اینها آجر برش سیم نیز گفته می شود. اکنون این آجرهای خام برای فرآیند خشک شدن آماده هستند.

طراحی سازه با آجر نما
بیشتر بخوانید

ماشین آلات خاک رس خشک

 ماشین های خاک رس خشک بیشتر در زمان صرفه جویی می کنند. ما می توانیم خاک رس مخلوط شده را مستقیماً بدون خنثی سازی وارد این ماشین ها کنیم. به معنی خنک کننده نیز در این دستگاه با افزودن مقداری آب انجام می شود. هنگامی که سفتی مورد نیاز به دست می آید ، خاک رس در قالب قرار داده می شود و آجرهای سخت و فشرده تحویل داده می شوند. اینها آجر فشرده نامیده می شوند و نیازی به خشک شدن ندارند و ممکن است مستقیماً به فرایند سوزاندن ارسال شوند.

 1. خشک شدن آجرهای خامخشک شدن آجرهای خام

پس از قالب گیری ، آجرها مقداری رطوبت در خود دارند. بنابراین ، خشک کردن باید انجام شود ، در غیر این صورت ممکن است هنگام سوختن ترک بخورد. خشک کردن آجرهای خام با روش طبیعی انجام می شود.

آجرها روی پشته گذاشته می شوند. یک پشته شامل 8 تا 10 پله است. آجرهای این پشته ها باید به گونه ای چیده شوند که گردش هوا بین آجرها آزاد باشد.

دوره خشک شدن ممکن است 3 تا 10 روز باشد. همچنین بستگی به شرایط آب و هوایی دارد.

محوطه های خشک کن نیز در سطح بالاتری از زمین معمولی برای جلوگیری از آجر از آب باران آماده شده اند.

در برخی موارد ، خشک کردن مصنوعی تحت خشک کن های مخصوص یا گازهای داغ انجام می شود.

 1. سوزاندن آجر

در فرایند سوزاندن ، آجرهای خشک شده یا در بست (مقیاس کوچک) یا کوره ها (در مقیاس بزرگ) تا درجه خاصی از درجه حرارت سوزانده می شوند. در این مرحله ، آجرها سختی و استحکام خود را بدست می آورند ، بنابراین مرحله مهمی در ساخت آجر است.

دمای مورد نیاز برای سوزاندن حدود 1100 درجه سانتی گراد است. اگر آنها بیش از این حد بسوزند ، شکننده می شوند و به راحتی می شکنند. اگر آنها تحت این محدوده بسوزند ، قدرت کامل را بدست نمی آورند و فرصتی برای جذب رطوبت از جو وجود دارد.

بنابراین سوزاندن باید به درستی انجام شود تا الزامات آجر خوب را برآورده کند.

ما در شهر آجر انواع آجر نما و آجر نسوز را با استانداردهای روز و کیفیت بالا تولید میکنیم که جهت سفارش خرید و یا دریافت مشاوره با شماره 09129640179 تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *