قیمت آجر

قیمت آجر

از مهمترین و پر کاربرد ترین مصالح مربوط به ساخت و ساز و معماری ، آجرها می باشند . این مصالح در ساخت نمای ساختمان ها و همچنین کوره ها یا مناطقی که نیاز هست تا درجه بالای حرارت را تحمل نمایند به کار برده می شوند . قیمت این مصالح بسیار به صرفه می باشد و همین امر موجب شده با گذشت چندین سال از به وجود آمدن آن ها هنوز هم از محبوبیت آن ها کاسته نشود .

امروزه از آجر ها به منظور دیوار چینی کمتر استفاده می شود و نقش آجر فشاری بیشتر در اجرای فوندانسیون و دیوارهای باربر می باشد . آجر های سنتی در کف سازی به کار برده می شوند و با وجود این که امروزه روش های مدرن برای تولید آن ها استفاده می شوند اما همچنان آجر سنتی نامیده می شوند . نسل جدیدی از آجر ها نیز  پا به عرصه وجود گذاشته اند و بسیار پر طرفدار و پر کار برد می باشند و آجر نسوز نامیده می شوند .

در این مصالح بیشترین تغییر قیمت برخلاف بسیاری از مصالح دیگر که تحت تاثیر تغییرات و نوسانات ارز می باشند ، در فرآیند تولید داخل اتفاق می افتد .

قیمت آجر

عوامل موثر بر قیمت آجر

موارد بسیاری بر قیمت آجر تاثیر می گذارند که در چندین بخش آن ها را دسته بندی می کنیم . بخش اول مواد اولیه ای می باشد که در تولید آجر به کار برده می شود . بخش دوم دستگاه های تولید و استهلاک و هزینه های مربوط به تعمیرات آن ها می باشد . بخش سوم مربوط به نیروی کار و بخش چهارم هزینه های مربوط به سوخت و … که در پخت آجر به کار برده می شود می باشد . در نهایت بحث برند و بازاریابی بخش پنجم می باشد .

  • اثر مواد اولیه

به دلیل این که معمولا باید مواد اولیه تشکیل دهنده آجر مشابه هم باشند ، در نتیجه کارخانه هایی که آجر تولید می نمایند خاک خود را از یک معدن مشخص تهیه می کنند . به طور کلی مواد اولیه آجر باید فاقد تفاوت آن چنانی باشند . اما در این میان سود جویانی نیز وجود دارند که در هنگام تولید آجر خاک رس مرغوبی را که از معدن استخراج می شود با خاک های دیگر ارزان مخلوط می کنند . این امر با وجود این که هزینه مربوط به تولید آجر را تا میزان زیادی کاهش می دهد ، اما موجب می شود آجر ها با مواد ناخالص بیشتری تولید شوند و کیفیت آن ها به شدت پایین آورده شود .

  • تاثیر دستگاه ها

دستگاه هایی که در فرآیند تولید آجر در مراحل آسیاب کردن ، اختلاط خاک ، مواد اولیه و … به کار برده می شوند ، تاثیر زیادی در روی قیمت آجر دارند .

طریقه آسیاب کردن خاک  آجر از مهمترین عوامل تاثیر گذار در روی قیمت آن می باشد . هر چه قدر که خاک بهتر پودر شود و به صورت ریزدانه های متراکم درآورده شود ، موجب می شود کیفیت آجر تولید شده بالا برده شود . بنابراین نوع دستگاهی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد . تولید آجر با کیفیت ، با حضور کادر آموزش دیده برای انجام تعمیرات لازم دستگاه آسیاب مورد استفاده برای دستیابی به بهترین حالت آسیاب خاک ، میسر می شود که بالطبع آن قیمت آجر نیز بالا برده می شود .

پرس نیز همچون آسیاب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد . ضرباتی در حین پرس بر روی قالب از طرف دستگاه وارد می شود . بنابراین دستگاهی وجود دارد که ضربات پی در پی وارد می کند و قالبی هم هست که این ضربات را تحمل می نماید و هر دو این وسیله ها تحت استهلاک شدید قرار دارند . تعویض و تعمیر هر کدام از آن ها متحمل هزینه ای هایی می باشد که از واجبات است و نمی شود از آن اجتناب نمود پس در نتیجه بر قیمت آجر تاثیر می گذارد .

  • دستمزد نیروی کار
مراحل تولید آجر نما
بیشتر بخوانید

 بهره گیری از نیروهای انسانی در مراحل مختلف  به خصوص در تمامی کوره های آجر پزی از ضروریات کار می باشد و دستمزدی که کارفرما برای آن ها در نظر می گیرد همراه با بیمه ، بر قیمت نهایی آجر تاثیر می گذارد .

  • اثر افزایش دمای کوره

با توجه به پرداخت آجر ها ، ضریب مقاومتشان متفاوت می باشد . برای تولید آجرهایی با تحمل دمای بالای 1000 درجه لازم است آجر خام پخته شود . بدین منظور لازم است تا کارفرما سوخت زیادی تهیه نماید . در نتیجه بهای سوخت کوره های آجر پذیری تاثیر مستقیمی بر روی قیمت آجر می گذارد . آجرها با توجه به این که چه دمایی را باید تحمل کنند در داخل کوره های پخت قرار می گیرند و بر روی دمای مورد نیاز تنظیم می شوند . به عنوان مثال در تهیه آجر قرمز  انگلیسی دما کوره بیش از دو روز حدودا 57 ساعت بر روی 1170 درجه تنظیم می شود . تنها در این شرایط هست که استاندارد رعایت می شود . اما در چنین شرایطی کارخانه ها اگر مطابق میل خود زمان پخت را کوتاه تر نمایند و مثلا به 35 ساعت رسانند ، سوخت کمتری در داخل کوره مصرف خواهد شد اما در عوض آجر خام خواهد می ماند . بنابرین می توان گفت از جمله راه هایی که می توان موجب کاهش قیمت آجر شد ، کاهش میزان مقاومت آن در برابر حرارت می باشد .

شرایط کوره در کاهش میزان مصرف انرژی تاثیر می گذارد . تعمیر و نگهداری صحیح از آجر موجب کاهش هدر رفت انرژی کوره و کاهش هزینه های تمام شده تولید آجر نسوز می شود .

  • بسته بندی و سرت و تاثیر برند و بازاریابی

پس از پخت آجر روش تخلیه کوره و سرت و تفکیک از عوامل تاثیر گذار بر قیمت می باشد . در صورتی که آجر در داخل همان کوره ای که پخته شده سرد شود و همان جا نیز بسته بندی شود و فروخته شود ، هر بسته با قیمت کمتری فروخته می شود . اما در صورتی که آجر از کوره تخلیه شود و سپس سرد گردد ، در این صورت کیفیت آجر افزایش می یابد و همچنین فرصت تفکیک و سرت اصولی فراهم می شود . بنابراین امکان این که آجرها را از لحاظ کیفیت در درجه یک و دو جای داد وجود خواهد داشت . در این صورت مشتری برای خرید آجر های درجه یک بهای بیشتری پرداخت می نماید . با این حساب شیوه تخلیه و تفکیک و بسته بندی بر روی قیمت نهایی آجر تاثیر می گذارد .

بسته بندی آجر بر قیمت آن تاثیر می گذارد و انجام این کار هم به نفع تولید کننده می باشد و هم به ضرر او می باشد . در صورتی که در بسته بندی از بسته بندی اصولی با برند معتبر بهره برده شود و جزئیات بسته بندی در نظر گرفته شود ،  قیمت آجر تولید شده بالاتر می رود و بلعکس در صورتی که از مواد بی کیفیت برای بسته بندی به جای بسته بندی شیک و استاندارد استفاده شود موجب افت قیمت می شود .

بررسی قیمت آجر نسوز نما

در بررسی قیمت آجر نسوز نما ، الگوی مشخصی وجود دارد که استحکام و دوام و کارایی آجر از آن جمله می باشد . علاوه بر این ها مواردی از قبیل زیبا شناختی و دکوراتیو نیز بر قیمت آن ها تاثیر می گذارد .

بررسی قیمت آجر نسوز ساده

ضخامت آجر مهم ترین عامل موثر بر قیمت آن می باشد . قیمت آجر با توجه به متر مربع آن ارائه می شود و هر چقدر ضخامت آن بیشتر باشد قیمت بیشتر می شود . بنابرین ارزان ترین  آجر نسوز ساده ، کم ضخامت ترین آن می باشد . به عنوان مثال آجر نسوز ساده با ضخامت  5.5 سانتی متر که آجر نسوز کامل شاموتی می باشد از گران ترین آن ها و آجر نسوز پلاک انگلیسی با ضخامت 2.7 سانتی متر از ارزان ترین آن ها به شمار می رود . علاوه بر این ها در مقایسه آجر پلاک و آجر کامل  ، قیمت آجر کامل گرانتر می باشد .

بررسی آجر نما
بیشتر بخوانید

رده پایین قیمت آجر نما

در این قسمت ارزانترین نوع آجر نسوز را جست و جو می کنیم و از کم تا زیاد قیمت آن را بررسی می کنیم .

آجر نما رسی با رنگ گشنیزی کمترین قیمت را دارند و پس از آن ها نیز رنگ های زرد و قرمز آجر نمای شیل قرار می گیرد . سپس در رده های بعدی به ترتیب آجر نمای شیل با آجر پلاک گلبهی و زرد و آجر نمای خشتی زرد و آجر نمای رسی قرار می گیرد .

آجر نمای پلاک آنتیک در رده های پایین قیمت قرار دارند . هیچ کدام از آجر ها یی که رده بندی شدند از انواع نسوز نمی باشند و در نتیجه نمی توان از آن ها در اطراف شومینه و حرارت های بالا استفاده کرد . در رده های پایین قیمت می توان انواع آجر های نسوز انگلیسی و آجر نمای نسوز  قهوه ای و آجرهای رستیک و ابر و باد و انواع خشتی را نیز جای داد .

رده بالا قیمت آجر نما

آجر های لوکس دارای طرفداران زیادی می باشند  و از آن جایی که قیمت بالایی دارند به طور معمول در کارهای لوکس به کار برده می شوند . انواع مختلف آجر نما رستیک لوکس از قبیل رنگ قرمز و قهوه ای آن با ظاهر شیک و زیبا و کلاسیک در رده گران بهاترین می باشند و انواع آجر های آنتیک در رتبه های بعدی قرار دارد که رده های بالایی از قیمت را به خود اختصاص می دهند و بسیار پر طرفدار می باشد .

بررسی قیمت آجر سنتی و قزاقی

آجرهای قزاقی از جمله انواع آجرهای سنتی می باشند که از گذشته به صورت دستی تهیه می شدند و در بازارهای ایران نیز امروزه انواع دستی آن را می توان مشاهده کرد . دست ساز بودن این آجر ها موجب می شود تا دستمزدی که بر نیروی کار پرداخت می شود بر قیمت نهایی آن تاثیر گذارد . البته موارد دیگری همچون میزان تحمل مقاومت فشاری و توانایی تحمل حرارت نیز بر قیمت آن تاثیر می گذارد . برای تهیه آجر قزاقی بهتر است از نمایندگی ها خریداری شود تا با حذف واسطه پول کمتری بر آن پرداخت شود .

آجرهای سنتی  استحکام بیشتر و مقاومت بالاتر و البته کاربرد بیشتری نسبت به انواع قزاقی دارند . اما با این وجود قیمت آن ها کمتر از نوع  قزاقی می باشد ، زیرا آجر قزاقی بیشتر جنبه استفاده دکوراتیو دارد و استفاده از آن ها در نمای ساختمان موجب می شود قیمت آن ها بالاتر رود . لازم به ذکر است که بناهایی که با نمای آجری طراحی شده باشند ، قیمت بالاتری دارد و هزینه بیمه ساختمان را نیز کاهش می دهند .

بررسی قیمت آجر فشاری

متریال اولیه و شیوه پرداخت آجر فشاری و میزان حرارت دهی آن ها از فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت آجر می باشد . بنابراین ارزش آجر فشاری بستگی به انتظار مشتری از مقاومت حرارتی ، مقاومت در برابر اسیدها و بازها و مقاومت فشاری آن دارد .

در صورتی که مشتری مقاومت حرارتی بالایی را مد نظر داشته باشد ، زمان پخت بیشتر خواهد بود و میزان سوخت بیشتری مصرف خواهد شد . در صورتی که بالا بودن مقاومت فشاری مد نظر باشد خلوص خاک رس و میزان و شدت پرس آن اهمیت دارد . در مورد مقاومت اسید و باز ترکیباتی که به آن اضافه می شود اهمیت دارد . موارد گفته شده بر قیمت آجر فشاری تاثیر می گذارد و ظاهر آجر فشاری اهمیت آن چنانی ندارد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *