گلدهی آجر

گلدهی : رسوبات نمکی که بر اموال شما تأثیر می گذارد

گلدهی چیست؟

آیا تا به حال متوجه یک لکه خاکستری سفید شده اید که به نظر می رسد از هیچ جایی روی دیوارها، کف ها یا مصالح ساختمانی مانند آجر، سنگ تراشی، سنگ یا بتن ظاهر می شود؟ این شکوفایی است. رسوبات نمکی کریستالی که هنگام تبخیر آب از سطح مواد باقی می مانند.

علل گلدهی

اگرچه ممکن است شکوفه ها خطری برای ساختار ملک شما نداشته باشد، اما یک چشم درد است. بنابراین، درک علل آن ممکن است به شما در جلوگیری از وقوع آن در وهله اول یا جلوگیری از تکرار آن پس از تمیز کردن کمک کند.

رسوبات کریستالی نمک می توانند بر روی دیوارهای داخلی و خارجی ظاهر شوند و توسط نمک های محلول در آب و سایر مواد قابل پخش در آب که به سطح مصالح ساختمانی می آیند ایجاد می شوند.

دماهای پایین، شرایط مرطوب، تراکم، باران، شبنم، آب‌های زیرزمینی، و آب اضافه شده برای کمک به ماله‌کشی سیمان، همگی می‌توانند به گل‌دهی کمک کنند. با توجه به اینکه آب، برف و باران بیشترین تأثیر را دارند، جای تعجب نیست که بسته به جایی که در کشور هستید، احتمال، فراوانی و شدت شکوفه‌دهی می‌تواند تغییر کند.

در طول ماه های زمستان، یا در مناطقی که مستعد بارندگی بیشتر هستند، ممکن است درجه بیشتری از شکوفایی را مشاهده کنید. این به این دلیل است که رطوبت کمتر می تواند منجر به تبخیر آب قبل از رسیدن به سطح ماده شود، به این معنی که رسوبات نمک دیده نمی شوند. از طرف دیگر، رطوبت بالا می تواند منجر به تبخیر کندتر شود و به آب اجازه دهد تا به سطح برسد و پس از تبخیر رسوبات نمکی قابل مشاهده باقی بماند. به همین دلیل است که گلدهی پس از دوره های بارندگی مداوم و/یا شدید برجسته تر است.

با این حال، محیط های فوق ظاهر شکوفه را تضمین نمی کند. برای تحقق آن، سه شرط باید رعایت شود:

  • نمک های محلول در آب باید وجود داشته باشد.
  • برای تبدیل نمک ها به محلول محلول باید رطوبت در دسترس باشد.
  • نمک ها باید بتوانند از طریق یک ماده به سطح آن حرکت کنند. سپس رطوبت تبخیر می شود و باعث کریستالی شدن نمک ها و در نتیجه شکوفه می شود.

اگر متوجه شکوفایی در یک ساختمان جدید شده اید، مهم است که توجه داشته باشید که حتی می تواند در طول ساخت یک ملک رخ دهد. اگر آجرها یا واحدهای بنایی در طول شب بدون پالت روی زمین باقی بمانند، یا بدون پوشش ضد آب باقی بمانند، می توانند رطوبت را از زمین (یعنی خاک مرطوب) یا باران جذب کنند.

مشکلات مختلف نصب سطح ساختمان نیز می تواند منجر به شکوفایی شود از جمله:

  • استفاده نادرست از چشمک زن از طریق دیوار
  • استفاده از بنایی بدون تهویه کافی
  • استفاده از سنگ تراشی در مناطقی که فاقد مانع رطوبتی مناسب هستند
  • شکست مواد مشترک
  • ذخیره سازی نامناسب زمینی

سن یا روش ساخت ملک، دیوار یا کف شما هر چه باشد، مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است در معرض خطر گل‌دهی باشد.

آب می‌تواند نمک را از طریق مویرگ‌های موجود در مواد به سطح بتن، بنایی، آجر و سنگ برساند. هر چه مویرگ ها کمتر باشد – به این معنی که چگالی مواد بیشتر باشد – مهاجرت آب به سطح سخت تر می شود. به این ترتیب، هر چه تخلخل ماده بیشتر باشد، احتمال گلدهی بیشتر است.

بنای آجر نما
بیشتر بخوانید

شناسایی گلدهی

یادگیری نحوه تشخیص تفاوت بین شکوفه و درک آن تفاوت در حذف موثر آن و کمک به جلوگیری از بازگشت آن حیاتی است. فلورسانس یک ماده پودری سفید-خاکستری است در حالی که رنگ آمیزی از منابع دیگر می تواند انواع مختلفی از رنگ ها داشته باشد.

در حالی که سایر لکه ها ممکن است بسیار شبیه به شکوفه به نظر برسند، مهم است که بتوانید تفاوت را تشخیص دهید تا از حذف موثر بدون خطر آسیب به سطح اطمینان حاصل کنید.

با دانستن اینکه چه مصالح ساختمانی تحت تأثیر گل‌دهی قرار می‌گیرند، چگونه و چه چیزی باعث ایجاد آن می‌شوند، می‌توانید با دقت بیشتری هرگونه لکه سفید را تشخیص دهید و اقدامات مناسب را برای جلوگیری از آن و همچنین تمیز کردن آن انجام دهید.

نمک های شکوفه با تعدادی از مصالح ساختمانی مرتبط هستند، از جمله:

آجر

آجر یک ماده متخلخل است، بنابراین ممکن است نسبت به گل‌دهی حساس‌تر باشد زیرا آب می‌تواند قبل از تبخیر به سطح برسد. برای اینکه بفهمید آجرهای شما چگونه ممکن است به گل‌دهی واکنش نشان دهند، اگر آجر یدکی دارید، می‌توانید یک آزمایش ساده انجام دهید. یک مشت آجر آزمایشی بردارید و به مدت یک هفته در آب غوطه ور کنید، سپس از آب خارج کنید و بگذارید خشک شود. پس از خشک شدن، آنها را با آجرهای غیر آزمایشی مقایسه کنید. اگر روی آجرهای آزمایشی یک ماده پودری سفید وجود داشته باشد، به احتمال زیاد شکوفه می‌دهد و این گونه است که می‌توانید فرض کنید بقیه آجرها واکنش نشان می‌دهند.

سیمان

سیمان معمولاً حاوی مقداری قلیایی محلول در آب است، به این معنی که نسبت به سایر مصالح ساختمانی بیشتر در معرض گل‌دهی است. سیمان پرتلند، به ویژه، به دلیل محتوای قلیایی بالا، به عنوان عامل کلیدی در گل‌دهی در ملات و دوغاب ذکر می‌شود.

شن

در حالی که در ملات و دوغاب استفاده می شود، ماسه به خودی خود محلول در آب نیست. با این حال، ممکن است شن و ماسه با مواد دیگری که می‌توانند به گل‌دهی کمک کنند، آلوده شود. بنابراین، هنگامی که برای مقاصد ساختمانی استفاده می شود، استفاده از ماسه تمیز و شسته شده از منابع عاری از آلودگی به به حداقل رساندن خطر گلدهی کمک می کند.

اهک

نشان داده شده است که آهک باعث بهبود پیوند بین ملات و آجر و همچنین افزایش مقاومت در برابر آب مصالح بنایی می شود. با این حال، آهک محلول در آب است و می تواند با اسید هیدروکلریک بدون بافر واکنش دهد تا کلرید کلسیم تولید کند که می تواند به سطح مصالح ساختمانی مهاجرت کند.

خاک رس

هم آجرهای ساختمانی و هم آجر  نما (آجرهایی که برای زیبایی شناسی استفاده می شوند، نه ساختار) حاوی خاک رس و خاک رس حاوی نمک های بسیار محلول است. خاک رس همچنین می تواند با سولفات کلسیم (یک منبع نمک رایج در آجر) واکنش نشان دهد که منجر به شکوفه می شود.

مزایا و معایب آجر کف فرش
بیشتر بخوانید

مخلوط

ماده افزودنی ماده‌ای است که می‌توان آن را به مصالح ساختمانی اضافه کرد تا خواص آن را به دست آورد یا اصلاح کرد. به عنوان مثال، مواد افزودنی معمولاً علاوه بر سیمان، آب و سنگدانه به بتن اضافه می شود. استحکام و چسبندگی یک ماده افزودنی ممکن است پتانسیل گل‌دهی را افزایش دهد و به طور کلی اگر دقیقاً نمی‌دانید چه چیزی در آن وجود دارد، بهتر است از مصرف آن‌ها کاملاً خودداری کنید.

پشتوانه ها

بتن یک ماده پشتیبان رایج است و احتمالاً مانند سایر مواد پشتی دارای نمک های محلول است. اگر آب به اندازه کافی در این پشت‌ها وجود داشته باشد، نمک می‌تواند حل شود و زمانی که آب تبخیر می‌شود، شکوفا می‌شود.

مصالح ساختمانی متخلخل می توانند آب را در طول 6 مایل جذب یا جذب کنند. آب از میان مواد عبور می کند، مانند درختی که آب را از ریشه به برگ هایش می برد. و هنگامی که تبخیر شد، رسوبات نمک را می توان باقی گذاشت. اگر به درستی کنترل نشود، شکوفه می تواند گسترش یابد.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که اگرچه گل‌دهی از نظر ساختاری خطری ندارد، اما می‌تواند نشان‌دهنده مشکل رطوبت باشد، به خصوص اگر بدون بارندگی شدید یا ثابت اتفاق بیفتد. بنابراین، اگر متوجه شکوفایی شدید، مهم است که اقدام کنید.

از بین بردن شکوفه

برای گلدهی تازه، گاهی اوقات می توان به سادگی آن ناحیه را با شستشوی فشاری یا شستشوی مرطوب سطح (بسته به بستر خاصی که تحت تأثیر قرار می گیرد) شستشو داد. سپس آب شیرین با جت هوا یا خلاء مرطوب اعمال می شود تا خاصیت بر روی سطح باقی نماند.

هنگامی که گلدهی نامحلول می شود، حذف آن بسیار سخت تر است. در این مورد، می توان از محلول اسیدی ملایم و رقیق استفاده کرد. هنگامی که اسیدشویی کامل شد، سطح باید کاملاً با آب تازه شسته شود و با نوعی بی کربنات سدیم خنثی شود. با این حال، باید به پیامدهای استفاده از شستشوی اسیدی توجه دقیق داشت. می تواند ملات را فرسایش دهد و آجرکاری را تغییر رنگ دهد.

اگر گلدهی برای چند ماه وجود داشته باشد، می توان از سندبلاست سبک برای پاکسازی آن استفاده کرد. سپس هنگامی که سطح خشک شد، یک برس سفت که روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود می تواند به جلوگیری از نفوذ مجدد نمک کمک کند.

با این حال، ایمن ترین روش برای از بین بردن شکوفه، استفاده از TORC توسط نیروهای مجرب و کاملاً آموزش دیده است. سیستم TORC یک گرداب چرخشی ایجاد می کند و از یک دانه ریز برای تمیز کردن آرام سطح استفاده می کند. در از بین بردن شکوفه ها و در عین حال سالم ماندن بستر بسیار موثر است. سیستم TORC سطح را اشباع نمی کند و در عوض از حجم کم آب همراه با یک دانه ریز بی اثر استفاده می کند. در دستان یک عامل کاملاً آموزش دیده، این یک روش بسیار حساس، کارآمد و ملایم برای تمیز کردن بنایی، بتن و آجر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *