7 ساختمان معروف ساخته شده با آجر

7 ساختمان کاملاً نوآورانه و مشهور ساخته شده با آجر

آجر سفالی

آجرهای سفالی یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی هستند و تاریخچه جالبی هم دارند. قدمت آن به 7000 سال قبل از میلاد برمی گردد، زمانی که آجرها برای اولین بار از گل و گل ساخته می شدند و به سادگی در آفتاب خشک می شدند. به سرعت تا به امروز، تولید آجر کاملاً تغییر کرده است. امروزه آنچه ما به دست می آوریم و به آن آجر می گوییم، آجرهای پخته شده هستند و به صورت انبوه تولید می شوند – امروزه صنعت آجر 6 میلیارد دلار ارزش دارد و دائماً از رشد کمی و در عین حال ثابت برخوردار است.

معمار آلمانی-آمریکایی لودویگ میس ون در روهه یک بار گفت: «معماری زمانی شروع می شود که شما با دقت دو آجر را کنار هم قرار دهید. از آنجا شروع می شود.» خوب، در آن دوران آجر ممکن بود به عنوان شیک ترین مصالح ساختمانی در نظر گرفته نمی شد، اما او مطمئناً از مدت ها حامی بلوک جامد بود. برای اعصار، از کاخ‌ها گرفته تا دیوارهای آجری جامد، و برج‌های آجری قرمز بلند، آجر یکی از شناخته‌شده‌ترین و شگفت‌انگیزترین مصالح ساختمانی در سراسر جهان بوده است.

بدون شک، ما از آن دوران آجرهای خشک شده در گل و لای فاصله زیادی گرفته ایم. اکنون، طراحان و معماران در رقابت های طراحی با استفاده از آجرهای سفالی یکی از رسانه های اصلی خود به چالش کشیده و آن را به ارتفاعات کاملاً جدیدی می برند. اثبات این ساختمان‌های معروف  شگفت‌انگیز هستند که با آجر ساخته شده‌اند، بیایید آنها را بررسی کنیم.

7 ساختمان معروف ساخته شده با آجر

  1. CKK Jordanki – تورون، لهستان

CKK Jordanki یک مرکز چند منظوره است که در قلب تورون واقع شده است و معمولاً مشرف به رودخانه ویستولا در مرکز شهر تاریخی است. این ساختمان توسط یک معمار اسپانیایی فرناندو منیس طراحی شده است. در این مرکز فرهنگی و کنگره یک نمایش صمیمی زیر چتر شگفت انگیزی از آجرهای قرمز برگزار می شود. با استفاده از آجر و بتن خرد شده برای ایجاد جلوه شگفت انگیزی که در داخل ساختمان دیده می شود و احساس می شود – این سازه مطمئناً به عنوان یک نمونه قوی از لایه بندی آجر است که به طرز شگفت انگیزی به سطح فوق العاده ای رسیده است.

  1. عصارخانه پونی – گلورنزا، ایتالیا

عصارخانه پونی – گلورنزا، ایتالیا

پونی یکی از اولین و تنها کارخانه های تقطیر ویسکی واقع در ایتالیا است. چیزی که این کارخانه تقطیر را منحصر به فرد می کند این است که بشکه های خود را در پناهگاه های نظامی قدیمی نگه می دارد. این ساختمان یادآور مکعب آجر قرمز است که توسط معمار تیرول جنوبی ورنر شول طراحی شده است. با الهام از معماری سنتی خانه های مزرعه، دیوارهای بیرونی شطرنجی قرمز آجری چشمگیر هستند و بسیار شبیه یک فانوس درخشان هستند. و بله، تمام بخش عمده تولید ویسکی در زیر این سازندهای آجری اتفاق می افتد.

  1. اقامت هنرمندان جدید – سنگال

اقامت هنرمندان جدید

New Artist’s Residency که توسط معمار Toshiko Mori مستقر در نیویورک طراحی شده است، از مصالح محلی و آداب و رسوم ساختمانی به زیبایی استفاده می کند. در حالی که روستاییان و سنگ‌تراشان محلی تخصص و مهارت خود را در کار با آجر، بامبو و کاهگل ارائه می‌کردند، معمار موری آن مواد را به یک طرح هندسی معاصر و زیبا تبدیل کرد که کاملاً محیط اطراف آن (یعنی منظره صاف) را تکمیل می‌کند. برای دیوارها از آجر و برای سقف شیبدار معکوس از کاهگل و خاک محلی استفاده شده است که مانند موج بر روی بنا حرکت می کند.

  1. تیت مدرن – لندن، بریتانیا

تیت مدرن

تیت مدرن

بال جدید تیت مدرن که در سال 2016 افتتاح شد، توسط Herzog & de Meuron طراحی شده است. این سازه ترکیبی چشمگیر از خام و تصفیه شده را ارائه می دهد و به عنوان یک تصویر قوی از معماری قرن بیست و یکم است. نمای این بال جدید از آجر برای مطابقت با سطح ساختار موجود استفاده می‌کند و چیزی کاملاً جدید را ایجاد می‌کند – به عنوان مثال یک شبکه آجری سوراخ‌دار که به چراغ‌های داخلی اجازه می‌دهد در عصر بدرخشند.

  1. آرشیو دولتی NRW – نوردراین وستفالن، آلمان

آرشیو دولتی NRW

برج آرشیو طراحی شده توسط Ortner & Ortner آلمان و اتریش که به ارتفاع 70 متر از انبار تاریخی آجر بلند شده است، با آجر نما مثال زدنی خود از دیوارهای قدیمی متمایز است. در نزدیکی بزرگراه و بندر داخلی، این سازه خود را به عنوان یک ساختمان آجری برجسته نشان می دهد.

  1. تئاتر آجر قرمز – بارسلونا

تئاتر آجر قرمز

آلوارو سیزا، معمار پرتغالی برنده جایزه Pritkzer، یک تئاتر آجری قرمز در Llinars del Vallès، روستایی در خارج از بارسلون ساخت. مجموعه تئاتر در دو جلد طراحی شده است که یکی شامل یک سالن 300 نفری و دیگری شامل دفاتر تئاتر است. ساختمان تالار دارای ترکیبی از دیوارهای راست و منحنی است که با آجرهای خام و روستایی ساخته شده است.

  1. خانه آجری – وادا، هند

خانه آجری - وادا

خانه آجری - وادا

خانه آجری طراحی شده توسط معماری iStudio، در میان سکونتگاه‌های روستایی در وادا، نزدیک بمبئی، خانه‌ای مزرعه است که درون تپه‌ها و مزارع قرار دارد. این خانه با استفاده از موادی مانند آجر، بامبو، چوب، سنگ و سیمان فرو ساخته شده است – و جالب است که همه آنها به شکل برهنه خود هستند که حسی خاکی به فضای ساخته شده می بخشد. این سازه تعداد بی شماری از نماها و روابط ارتفاعی مختلف را ارائه می دهد که هر حجم به صورت متریک به جلد بعدی جریان می یابد – به دنبال خطوط منحنی و فرم هایی که پروژه را تعریف می کند.

تفاوت آجر نسوز سبک با آجر نسوز سنگین
بیشتر بخوانید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *