8 نمای آجری جالب

8 نمای آجری جالب

اتصالات ملات فقط برای زیبایی شناسی استفاده نمی شود، این “پیوندها” یا الگوها به دیوار آجری استحکام لازم را می دهد. هر آجر توسط دو آجر از زیر نگه داشته می شود که به نوبه خود توسط سه آجر از پایین نگه داشته می شود و غیره.

هر آجری برای نگه داشتن و نگه داشتن آن به آجر دیگری بستگی دارد تا فشار زیادی فقط به یکی وارد نشود. اما چگونه می توان یک ارتفاع معماری را طراحی کرد؟ نماهای آجری داستانی کاملاً متفاوت است که در آن آجرها فقط ساختمان ها را با یکپارچگی ساختاری موجود پوشانده اند و به آنها شکل های باشکوهی می دهند. در اینجا چند نمونه مسحورکننده از نمای آجری انتخاب شده است،

نمای آجری چیست؟

نمای آجری، یا به عنوان آجر نما شناخته می شود، با دیوار آجری یکپارچه متفاوت است – این یک لایه آجری است که به دیوارهای ساختمان ثابت می شود. نماهای آجری همان زیبایی شناسی را ارائه می دهند و علاوه بر آن ساختمان را عایق می کنند.

ساختمان های با نمای آجری:

  • دفتر ترمه (ساختمان خرده فروشی طراحی شده توسط احمد بطحایی و FMZD، همدان، ایران)

دفتر ترمه

نمای ساختمان به نظر می رسد که از توده ای عظیم از آجر ساخته شده است. در طبقه پایین، سردر مغازه ای وجود دارد که به نظر می رسد غار است، در حالی که آجرکاری در طبقات بالا با فواصل زمانی با لعاب قطع می شود. این برای این است که نور روز به دفاتر داخل بگذرد. پلکانی که مستقیماً افراد را از بیرون ساختمان به ادارات می برد نیز از آجر ساخته شده بود.

  • خانه سه قسمتی (معماران EAT، ملبورن، استرالیا)
آشنایی با آجر نسوز صنعتی
بیشتر بخوانید

خانه سه قسمتی

این خانه قبلاً از دهه 1950 با آجر ساخته شده است. در سال 2013، علاوه بر حیاطی که با دیوارهای شیشه ای احاطه شده بود، یک الحاقیه آجری ایجاد شد. آجرهای به کار رفته در افزودنی جدید به صورت پشته‌ای ساخته می‌شوند تا خانه‌های قدیمی را از قدیمی تشخیص دهند. در حیاط از یک باند پشته ای از آجرهای سوراخ دار استفاده شده است.

  • پوشیده شده با آجر (استودیو ادمون، تهران، ایران)

پوشیده شده با آجر

این ساختمان مسکونی در محله ای شلوغ در پایتخت ایران واقع شده است. چیدمان ملات به آجرها اجازه می داد زوایای مختلفی داشته باشند و نور روز وارد ساختمان را کنترل کنند و به حریم خصوصی ساکنان احترام بگذارند. همچنین ظاهر موجی فوق العاده ای به ساختمان بخشیده است.

  • مدرسه ابتدایی ZP (dmvA Architecten، Sint-Agatha-Berchem، بلژیک)

مدرسه ابتدایی ZP

دیوارهای مدرسه با آجری با بافت ها و رنگ های مختلف پوشیده شده است. الگوها و ترازهای مختلف، نمایی را ایجاد می‌کند که همسو با محله است و در عین حال برای دانش‌آموزان بسیار جذاب است.

  • سردخانه نورتالیه (LINK Arkitektur، Norrtalje، سوئد)

سردخانه نورتالیه

طراحان این پروژه آرزو داشتند که به خانواده‌های عزادار مکانی دلنشین بدهند. سردخانه پنجره های بزرگی دارد که باعث کاهش فضای تاریک می شود. دیوارها با آجرهای انباشته پوشیده شده اند، در حالی که درها و پنجره ها با اسکلت بتنی ساخته شده اند.

  • مرکز اسناد حقوق بشر جنوب آسیا (معماران آناگرام، دهلی، هند)

مرکز اسناد حقوق بشر جنوب آسیا (

چیدمان آجری اجازه تهویه مناسب را به ساختمان می دهد و علاوه بر سایه زدن محل برگزاری از آفتاب سوزان. از آنجایی که این پروژه برای مشتریان کم درآمد ایجاد شده است، ارتفاع مجتمع جنبه زیبایی شناختی بالایی را با قیمت اقتصادی به ساختمان ارائه می دهد.

  • Pabellón Agrícola Almazara Santurde (Barcena and Zufiaur Arquitectos، Santurde، اسپانیا)
آجر چگونه ساخته می شود؟
بیشتر بخوانید

Pabellón Agrícola Almazara Santurde

این ساختمان که کارخانه تولید زیتون است از یک چیدمان آجری ساده با تأثیر معماری بسیار ساخته شده است.

نما فاقد پنجره است و تماماً از آجر براق ساخته شده است که با مشاهده دقیق دارای بافتی است.

  • مرکز اجتماعی Westvleteren (آتلیه Tom Vanhee، Poperinge، بلژیک)

مرکز اجتماعی Westvleteren

این شرکت معماری ترجیح داد به جای تطبیق آجرهای ساختمان های قدیمی و جدید، از بافت ها و سایه های مختلف آجر برای نما استفاده کند. پسوند جدید دارای شخصیتی است که به هویت ساختمان قدیمی احترام می گذارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *