تست آجر

تست آجر: چگونه می توان کیفیت آجر را بررسی کرد؟

چرا باید تست آجر انجام شود

یک ساختمان یک ساختار بسیار پیچیده است زیرا از مصالح ساختمانی مختلفی مانند سیمان ، ماسه ، آجر ، سنگدانه ، چوب ، آرماتور و بسیاری دیگر تشکیل شده است. بنابراین ، ضروری است که همه مواد بهترین عملکرد را داشته باشند و عملکرد آن بستگی به کیفیت مواد دارد. اگر هر یک از این مواد در عملکرد مطلوب خود شکست بخورد ، بر عملکرد و دوام سازه به طور کلی تأثیر منفی می گذارد.

نقش مصالح مختلف

هر ماده ای باید به اندازه کافی قوی و ضروری باشد تا دارای ویژگی های خاصی مانند فیزیکی و شیمیایی باشد. بنابراین ، هر ماده باید دارای حداقل خواص خاصی باشد تا بتواند نقش خود را ایفا کند.

اگر از هر نوع مصالح ساختمانی بدون اطلاع از کیفیت آن استفاده می کنید ، بر ساختمان شما تأثیر می گذارد و ساختمان شما را خوب یا بد می کند. از این رو آزمایشات بسیار مهم هستند تا اطمینان حاصل شود که شما از مواد مناسب استفاده می کنید . برای اطمینان از کیفیت مواد ، آزمایش های مختلفی در دسترس است.

در اینجا ما در مورد ” تست آجر ” مورد بحث و بررسی قرار میدهیم.

چرا آزمایش آجر مهم است؟

آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است و هنوز هم محبوب ترین و برجسته ترین مصالح ساختمانی است. به عنوان یک عنصر ، از خاک رس حاوی مقدار زیادی سیلیس و آلومینا و مقادیر کمی آهک ، آهن ، منگنز ، گوگرد و غیره تشکیل شده است.

آجرها به دلیل ارزان بودن ، در دسترس بودن و بادوام بودن بیشتر در ساخت و ساز استفاده می شود. آجر سفال در اسکله ها ، پایه ها ، بناهای بنایی ، بعنوان آجر نما ، دیوار داخلی ، دیوار پارتیشن و سازه های باربر استفاده می شود. آجرها را می توان برای مصالح ساختمانی ، یعنی تحمل بار یا غیر سازه ، یعنی دیوارهای پارتیشن استفاده کرد.

خواص فیزیکی مهم آجر:

 • شکل
 • اندازه
 • رنگ
 • جذب آب
 • افلورسس
 • مقاومت فشاری آجر
 • آزمایشات میدانی روی آجر

یک آزمایش میدانی بر روی آجر ایده ای در مورد کیفیت اولیه آن بر اساس شکل ، اندازه و رنگ آن در اولین مشاهده و بدون هیچ وسایل بزرگ ارائه می دهد. آنها رایج ترین و ساده ترین روش برای بررسی کیفیت آجر هستند. آزمایشات میدانی آجر بسیار مفید است.

آزمایشات رایج تست آجر جهت تشخیص خوب بودن

شکل و اندازه آجرهای سفالی :

آجرهای سفالی باید دارای سطح پلان مستطیلی یکنواخت و مطابق اندازه استاندارد و لبه های مستقیم تیز باشند. BBSI توصیه می کند اندازه استاندارد آجر 190 میلی متر در 90 میلی متر در 90 میلی متر و اندازه ساختمانی 200 میلی متر در 100 میلی متر در 100 میلی متر

تست آجر

سختی آجرهای سفالی :

آجرهای رس باید به اندازه کافی محکم باشند وقتی که توسط ناخن انگشت خراشیده می شوند ، هیچ اثری روی سطح آجر باقی نمی ماند.

رنگ آجرهای سفالی :

آجرهای سفالی باید دارای رنگ قرمز عمیق یکنواخت در سراسر آن باشند. این نشان دهنده یکنواختی ترکیب شیمیایی و کیفیت سوزاندن آجر است.

طراحی مدرن با آجر قزاقی
بیشتر بخوانید

بافت و فشردگی آجرهای سفالی :

سطوح نباید آنقدر صاف باشند که باعث لغزش ملات شود. آجر سفالی باید دارای بافت پیش فشرده ، همگن و یکنواخت باشد. سطح شکسته باید بصورت ترک ، سوراخ و یا توده های آهک آزاد باشد.

صدای آجرهای سفالی :

وقتی دو آجر سفالی به هم چسبیده اند ، باید صدای زنگ فلزی به گوش برسد.

رسانایی حرارتی آجرهای سفالی :

به طور کلی ، ما هیچ آزمایشی برای هدایت حرارتی انجام نمی دهیم ، زیرا هدایت حرارتی آجر سفالی کم است ، یعنی از گرما محافظت می کند.

مقاومت اساسی آجرهای سفالی :

هنگامی که از ارتفاع حدود یک متری روی زمین سخت صاف می شوند ، آجرهای سفالی نباید شکسته شوند.

گل آذین آجری از خشت آجر : وجود نمک محلول در آجر خطرناک است. آنها با جذب رطوبت یک لایه پودری خاکستری یا سفید روی سطح آجر تولید می کنند. برای یافتن گلدهی آجرهای سفالی ، آجرها به مدت 24 ساعت در آب غوطه ور می شوند و سپس در سایه خشک می شوند. اگر رسوب رنگ سفید روی سطح آجر وجود داشته باشد ، آجر برای ساخت و ساز مناسب نیست.

تست آجر

آزمایشات آزمایشگاهی تست کیفیت آجر

آزمایشات آزمایشگاهی روی آجر ویژگی های مکانیکی آجر را تعیین می کند و یک رویکرد علمی برای اطمینان از کیفیت آجر ارائه می دهد. در هنگام خرید آجر و بررسی ویژگی ها برای کیفیت ساخت و ساز ضروری است.

 1. جذب آب آجر

آجر طبیعت متخلخل است و تخلخل توانایی آزادسازی و جذب رطوبت را دارد. بنابراین ، تمایل به جذب آب یا رطوبت دارد. این یک ویژگی مهم و مفید آجر است. اما اگر آجر آب بیشتری نسبت به نتیجه توصیه شده جذب کند ، بر مقاومت آجر و همچنین دوام سازه تأثیر می گذارد و البته به گچ و رنگ دیوارها نیز آسیب می رساند.

(الف) استفاده از آب جذب آجر:

آزمایش جذب آب برای آگاهی از درصد جذب آب آجر انجام می شود.

(ب) نتیجه توصیه شده برای جذب آب آجر:

جذب آب آجرها نباید بیش از 20 درصد وزن خشک آن باشد.

(ج) چرا آجر در جذب آب شکست می خورد؟ اگر آزمایش شکست بخورد چطور؟

اگر آجر در آزمایش جذب آب شکست بخورد ، دلایل احتمالی مانند خطای تولید ، سوختن ناکافی ، خطا در ترکیب خاک رس و غیره است و اگر آجر در جذب آب و همچنین گلدهی شکست خورد هرگز هرگز از آن آجرها استفاده نکنید زیرا در مشکلات دائمی فرود خواهید آمد. و حل آنها بسیار دشوار خواهد بود.

(د) دستورالعمل های استاندارد برای آزمایش جذب آجر:

دستورالعمل های استاندارد مختلفی برای آزمایش جذب آب آجرها مانند IS 3495 (قسمت 2) 1992 ، ASTM C 67 ، BS 3921: 1985 وجود دارد.

ه) دستگاه آزمایش جذب آب آجر:

برای انجام این آزمایش حمام آب ، تعادل وزن و اجاق گاز مورد نیاز است

تست آجر

 1. مقاومت فشاری آجر

مقاومت فشاری آجر ضروری ترین ویژگی آجر است زیرا در ساختمان ، آجر به طور گسترده ای در سنگ تراشی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین نقش مهمی را به عنوان جزء باربر ایفا می کند.

نگهداری، مراقبت و تمیز کردن آجر
بیشتر بخوانید

هنگامی که از آجر در هر سازه ای استفاده می شود ، بیشترین لایه آجری تحت بیشترین فشار قرار می گیرد. بنابراین ، ضروری است بدانید که هر آجر خاص قادر به تحمل آن بار است یا خیر.

(الف) استفاده از مقاومت فشاری آجر:

این آزمایش برای آگاهی از استحکام آجرها انجام می شود زیرا ساختار کلی را از نظر کیفیت ، دوام و قابلیت استفاده تحت تأثیر قرار می دهد.

(ب) نتیجه آزمایش مقاومت فشاری آجر:

توصیه های نتیجه آزمایش به شرح زیر است:

 • برای آجرهای درجه یک ، نباید کمتر از 10 N/mm2 (102 kg/cm2) باشد.
 • برای آجرهای درجه دو نباید از 7 N/mm2 (71 kg/cm2) کمتر باشد.
 • برای آجرهای درجه سوم ، نباید کمتر از 3.5 N/mm2 (36 kg/cm2) باشد.

در هند ، منطقه شمالی و شرقی آجرهایی با مقاومت فشاری خوب نسبت به منطقه غربی تولید می کنند زیرا منطقه غربی دارای خاک پنبه سیاه است ، در حالی که خاک آن در منطقه گنگتیک خوب است.

به طور کلی ، مقاومت فشاری آجر با 7.5 نیوتن متر بر میلی متر مربع به عنوان یک خوب محسوب می شود. با این حال ، در برخی قسمت ها ، هیچ یک از آجرها حتی 3.5 N/mm2 قدرت ندارند. می توانید از آجرهای داده شده برای دیوارهای پارتیشن استفاده کنید ، اما پس از داشتن یک ساختار سازه ای خوب ، از دیوارهای باربر با احتیاط زیادی استفاده کنید.

چرا آزمایش مقاومت فشاری شکست می خورد؟ اگر آزمایش شکست بخورد چطور؟

اگر نتیجه آزمایش مطابق توصیه نباشد ، دلایل زیادی در پشت آن وجود دارد مانند ترکیب خاک رس ، میزان سوختن مانند سوختن بیش از حد یا سوزاندن ناکافی ، خطا در دستگاه آزمایش یا روش آزمایش و غیره.

اگر آجرها از نظر استحکام و آزمایش جذب آب شکست بخورند ، از آن استفاده نکنید. اگر آجرها از نظر شکل/اندازه جزئی نامنظم هستند ، می توان با ملات آنها را اصلاح کرد. در غیر اینصورت می توانید برای تعویض آن با تامین کننده آجر یا سازنده آجر خود مشورت کنید.

آزمایش مقاومت فشاری

دستورالعمل استاندارد آزمایش مقاومت فشاری آجر

دستورالعمل های استاندارد مختلفی برای آزمایش آجر وجود دارد مانند IS 3495 (قسمت 1) 1992 ، ASTM C 67 ، BS 3921: 1985.

دستگاه تست مقاومت فشاری آجر

برای آزمایش مقاومت فشاری آجرها به دستگاه تست فشرده سازی یا دستگاه تست جهانی نیاز است.

ما برای اطمینان از کیفیت مطلوب آجرها ، آزمایش آجر را انجام دادیم. کیفیت خوب آجر برای عمر طولانی سازه ضروری است و همچنین از نگهداری آن می کاهد. در کشورهای آسیایی ، اکثر تولید کنندگان آجر بیسواد یا نیمه سواد هستند. آنها از خواص آجر ، استحکام و غیره نگران نیستند و مانند دیگر تولیدکنندگان هیچ آزمایشی را انجام نمی دهند ، یعنی آزمایشگاه داخلی خود را ندارند و برخلاف سایر تولیدکنندگان آزمایش خود را انجام نمی دهند. بنابراین در نهایت این خریدار است که باید هنگام خرید و استفاده بیشتر مراقب باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *