آجر نسوز صنعتی

آشنایی با آجر نسوز صنعتی

آجرها دارای انواع مختلفی می باشند که دارای کاربرد های متنوعی می باشند و در موارد گوناگونی به کاربرده می شوند .آجر صنعتی یکی از انواع آجرهایی می باشد که در صنایع مختلف به کار برده می شوند . هدف ما در این مقاله بررسی آجر نسوز صنعتی و کاربرد های آن ها می باشد که در بخش های زیر به آن ها می پردازیم .

آجر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

به آجرهایی که در مرحله پخت در برابر حرارت های بسیار زیاد قرار می گیرند ، آجر صنعتی گفته می شود . این آجر ها مقاومت بسیاری در برابر حرارت به دست می آورند .

آجر نسوز صنعتی این قابلیت را دارند که در برابر 1100 درجه و یا بالاتر مقاومت نمایند و آسیبی به آن ها وارد نشود . در نتیجه در ساخت کوره هایی با این درجه حرارتی کارایی دارند .

مواد اولیه کاربردی که در ساخت این محصولات  به کار برده می شود از دلایل تحمل بالای این نوع آجرها می باشد .

از دلایل تولید آجر های نسوز صنعتی می توان به بالا رفتن توقع مردم از کیفیت مصالح مختلف و همچنین مقاومت این محصولات از خانه ها و سازه ها در برابر بلایای طبیعی اشاره کرد .

به طور کلی لازم است تا این نوع از آجر ها با دقت بسیار زیاد و با حساسیت بالا تولید شوند تا محصول حاصل از کیفیت بالایی برخوردار باشد .

آجر نسوز از جمله ی آجر هایی می باشد که با توجه به مواد اولیه و دیدن حرارت بالا و در نتیجه تحمل گرمای زیاد و نسوز بودنشان در جداره کردن و ساخت دیر گدازهای بی عیب کوره و تجهیزات حرارتی بسیار دیگر  به کار برده می شوند و آجر های نسوز صنعتی از جمله ی فرآورده های نسوز می باشد و مقاومت بسیار مناسب و بالاتری در برابر حرارت دارند و در کوره ها و محفظه ها ، زباله سوز ها و هر کجا که دمای بالا دارد به کار برده می شوند.

این آجر ها بیشتر برای کوره های با درجه بالاتر از 11000 درجه به کار برده می شوند زیرا از خاک نسوز متفاوتی همچون آلومینا تولید می شوند که مقاومت حرارتی بسیار زیادی نسبت به خاک های نسوز دیگر دارند .

آجر نسوز صنعتی

روش تولید آجرهای نسوز صنعتی

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد تولید آجرهای نسوز صنعتی نیازمند استفاده از متریال و مواد خاص و همچنین به کار بردن دقت و حساسیت زیاد در مراحل تولید می باشد .

اصلی ترین مواد اولیه ای که برای تولید این آجرها  مورد استفاده قرار می گیرد ، خاک نسوز آلومنیا می باشد که حرارت زیاد موجب از بین رفتن آن ها نمی شود . آجر های نسوز در ابعاد و استانداردهای مشخص و در اشکال گوناگونی تولید می شوند . در تولید آجر صنعتی انواع خاصی از خاک های نسوز که دارای تنوع رنگی بالایی می باشند ، به کار برده می شود . از آن جایی که رنگ ها با توجه به مواد به کار رفته در آجر ها ظاهر می شوند ، بنابراین می توان به وسیله ی رنگ های آجر ها کاربرد های آن ها را در زمینه های مختلف مشخص کرد .

نحوه استفاده از آجر نسوز در معماری
بیشتر بخوانید

آجر نسوز صنعتی در دما و حرارت های بسیار بالا تولید می شوند و از مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات مختلف شیمیایی و وارد شدن فشار ها و نیروهای مکانیکی و فیزیکی مختلف برخوردار می باشند و استحکام بسیار بالایی دارند . مواد پایه ای که در ساخت آجرهای نسوز به کار برده می شوند ، اغلب کانی های معدنی می باشند که دارای خواص نسوز بودن می باشند .

اشکال آجر های نسوز صنعتی :

آجر های نسوز صنعتی محصولاتی هستند که دارای شکل و اندازه ی مشخص می باشند که اندازه و ابعادشان از قوانین استانداردی پیروی می کند ولی در صورت نیاز به ابعاد و اندازه های دلخواه، با قالب سازی می توان آجر هایی با شکل و اندازه دلخواه تولید نمود که این قالب سازی ها نیازمند هزینه های اضافی می باشد.در هنگام تحویل به مصرف کننده دارای شکل معینی می باشند.

رنگ آجرهای نسوز صنعتی :

در تولید آجر های نسوز از خاک های نسوز و با کیفیت استفاده می شود که در رنگ های مختلفی تولید می شوند. رنگ های آجر های نسوز صنعتی نشان دهنده ی مواد به کار رفته در آن ها می باشد.آجر های نسوز در کوره ها و در دمای بالای 1800 درجه سانتی گراد به کار برده می شوند و در برابر تغییرات فیزیکی و شیمیایی و همچنین نیرو های مکانیکی ، در دماهای بالا مقاومت کنند.

کاربرد آجر های نسوز صنعتی :

کاربرد این نوع از آجر ها به دلیل مقاومت زیاد آن ها در کوره های آجر پزی و سایر تجهیزات حرارتی می باشد .

از دیگر کاربردهای آن ها به دلیل توان تحمل حرارت زیاد ،استفاده برای ساخت محفظه های زباله سوز ها می باشد .

آجر های نسوز صنعتی آجر های نسوز سفارشی می باشند که دارای کیفیت و مقاومت بالایی می باشند و به عنوان پایه ی اصلی سازه در شرایطی که دارای دمای بالایی می باشد مانند انواع کوره ها و … به کار برده می شوند.

آجر های نسوز صنعتی بیشترین کاربرد را در ساخت کوره های آجر ، ذوب فلزات و کوره های ریخته گری و القایی و … دارند. به بخشی از کاربرد های این آجر در صنایع مختلف اشاره شده است.

 • استفاده در انواع کوره ها و تجهیزات حرارتی دیگر به دلیل تحمل حرارت بسیار زیاد
 • استفاده در صنایع متالوژی ، صنایع برق
 • کاربرد در صنایع شیشه و صنایع فلزات غیر آهنی
 • کاربرد در صنایع سیمان و صنایع سرامیک
 • استفاده در صنایع پترو شیمی
 • استفاده در ریخته گری و سفال گری
 • کاربرد در مراکز صنعتی ذوب آهن و …
آجر نسوز در معماری نوین
بیشتر بخوانید

مزایا و معایب آجر های نسوز صنعتی :

همه ی مصالح ساخت و ساز دارای ویژگی های مثبت و منفی می باشند که آجر نسوز صنعتی از این قاعده مستثنی نمی باشد . اما لازم به ذکر است که معایب این نوع از آجرها در برابر مزایای بسیاری که دارند ، بسیار اندک می باشد .

آجر نسوز صنعتی با توجه به ویژگی ها و مزایای بسیاری که دارند در صنعت بسیار کاربرد دارند و در واقع به نام آجر سفارشی در بازار شناخته می شوند . این نوع از آجرها دارای کیفیت بسیار زیاد و سطح تحمل بالا در برابر دماهای بالا می باشند و به همین علت در ساخت انواع کوره ها از قبیل کوره های ساخت آجر و ریخته گری کاربرد دارند . علاوه بر این استحکام بسیار زیاد این محصول موجب استفاده گسترده از آن ها در صنایع دیگری از قبیل صنایع پتروشیمی و سفال گری ، صنایع تولید سیمان و سرامیک ، صنعت ذوب آهن و …. شده است .

آجرهای صنعتی نسوز تحمل بالایی در برابر فشارهای فیزیکی شدید دارند  و در دماهای بالا تغییری در ابعاد آن ها ایجاد نمی شود ، به این معنی که شکستگی یا ترک خوردگی با قرار گرفتن در معرض دمای زیاد در آن ها ایجاد نمی شود .

از معایب این نوع از آجرها می توان به سطح تحمل پایین آن ها در برابر مونوکسید کربن اشاره کرد .

آجر های نسوز صنعتی به دلیل مقاومت حرارتی بالا و جنس با کیفیت و مقاوم خاک آلومینی که در تولید آن ها به کار برده می شود دارای مزایای بسیار زیادی می باشند و از همین رو کاربری های بسیاری نیز دارند.در زیر به مزایا و معایب آجرهای ی از این نوع اشاره می کنیم :

 • دیر گدازی و دیر گدازی تحت بار بالای آن ها می باشد.
 •  در برابر خوردگی های ناشی سرباره های اسیدی و قلیایی و .. مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • دارای تحمل فشار بالایی می باشند.
 •  دارای ثبات ابعادی در دماهای بالا می باشند.
 • هدایت حرارتی بسیار بالا می باشد و مقاومت مکانیکی و سایشی آن ها بسیار زیاد می باشد .
 • دارای ابعاد و اشکال استاندارد می باشند ولی قابلیت تولید در ابعاد و اندازه های دلخواه را دارند .
 •  در برابر شوک حرارتی مقاومت بالایی دارند .
 • لازم به ذکر است که آجر های نسوز صنعتی در محیط های احیایی حاوی مونوکسید کربن ضعیف می باشد و مقاومت زیادی ندارند.

حهت دریافت مشاوره رایگان انواع آجر نما با شماره 09129640179 تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *