نمای آجری

نمای آجری

نمای یک ساختمان اولین قسمت و جز یک بنا است که مخاطب در نگاه اولیه خود با آن برخورد می‌کند. نمایی که می‌تواند بیننده را از ساختمان دور کرده و ذهنیتی منفی تداعی کند یا مخاطب را به‌سوی خود جذب کرده و ذهنیت مثبتی ایجاد کند. نمای آجری، نمای سنگی، نمای کامپوزیت و هزاران نوع متریال مختلف که انتخاب را برای کاربران آسان کرده است.

نمای آجری

نمای آجری در ساختمان‌ سازی

نمای آجری ازجمله محبوب‌ترین نماسازی‌هایی به شمار می‌رود که از گذشته تا به امروز موردتوجه معماران و کاربران زیادی بوده و است. آجر در انواع گوناگون و تنوع رنگی بالا جذابیت زیادی را در ظاهر یک ساختمان ایجاد می‌کند. مخصوصاً استفاده از رنگ آجرهای قرمز ترکیب فوق‌العاده‌ای را برای بناهای ساخته‌شده در دل طبیعت به وجود می‌آورد. نمای آجری در خانه‌های ویلایی چشم هر بیننده‌ای را به‌سوی خود می‌کشاند و فراخوان دعوتی می‌شود برای ورود به فضای داخلی و معاشرت با افراد خانه.

نمای آجری

خانه ای با نمای آجری در دامان سرسبز طبیعت

نمای آجری در بافت دیوارهای یک‌خانه عمده‌ترین نقش را هم‌جهت مراقبت از فضای داخل و هم زیبایی ظاهری بر عهده‌دارند. تصور کنید صاحب یکی از چنین خانه‌ای شما هستید، برای زیبایی و افزایش کاربری آنچه خواهید کرد؟

متأسفانه برخی از افراد بدون هیچ آگاهی اقدام به نماسازی می‌کنند و باعث خلق اثر معماری نامتناسب با محیط اطراف خود می‌شوند. ممکن است عده‌ای برای یک‌خانه ویلایی در فضایی سبز از مصالح بی‌روح و بدون رنگ مانند سیمان و یا بتن استفاده کنند که این بی‌اهمیتی در انتخاب نما پس از مدتی صاحب‌خانه را نیز آزار داده و دل‌زده می‌کند. پس در انتخاب نمای خانه خود مخصوصاً خانه‌های ویلایی‌تان سلیقه به خرج داده و از متریال های مناسب برای نمای آن استفاده کنید.

ویژگی های حفظ حرارت آجر نسوز
بیشتر بخوانید

اما در نگاهی دیگر به خانه‌ای فکر کنید که با ورودی رو به محیط سرسبز، سقفی شیروانی، قسمت‌های جلو و عقب‌رفته بدنه با آجرهای قرمزرنگ در بافت دیوارهای خود نمای آجری محشری را پدید آورده است. نمایی که با ساختمانش، محیطش، عناصر موجود در اطراف، پنجره‌های مستطیل مرتفع و درب متناسب با نوع بنا کاملاً همخوانی داشته و افراد را به‌سوی خود دعوت می‌کند.

رنگ آجری که با سر سبزی درختان، رنگ خاکستری سقف شیروانی، جداره‌های سفید پنجره‌ها و در مشکی‌رنگ ترکیب بی‌نظیری را خلق کرده و می‌توان ثانیه به ثانیه زندگی را در چنین خانه‌ای نفس کشید و زندگی کرد. کوتاه‌ قدی سبزه‌ها و بوته‌های گل در مقابل نمای آجری رخ‌نمایی ویژه‌ای را عرضه داشته و می‌توان خدا را در این زیبایی‌ها دید. نمای آجری برای چنین بناهایی نقشی هم چون مصالح سنتی قدیمی را ایفا می‌کند و ذهنیت نوستالژیک خانه‌های سنتی را در فکر بیننده زنده می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.