مصارف سازه ای و غیرسازه ای آجر نما

به علت فراوانی و در دسترس بودن اجر یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی شده است که دارای محاسن بسیاری است از جمله اینکه اگر در چیدمان ان دقت لازم به عمل اید از بسیاری از هزینه‌ها کاسته و همچنین در وقت نیز صرفه جویی زیادی خواهد شد این دو مزیت خود جزو اصلی ترین مسائلی است که در ساخت هر سازه های به ان توجه زیادی‌‌ می‌شود.

استفاده از آجر برای مصارف غیرسازه ای :

امروزه از آجر به دلیل دسترسی آسان و…. در ساخت اعضای پرکننده مانند تیغه‌ها بسیار استفاده‌‌ می‌شود. متأسفانه در ساخت این دیوارها دقت کافی بعمل‌‌ نمی‌آید و اغلب سطح دیوار تا حدود چند سانتی متر جابجایی دارد. برای رفع این عیب باید لایه ضخیمی از ملات روی آن اندود کرد که مشکلات بعدی مانند ترک خوردن و … را ایجاد‌‌ می‌کند. دقت در چیدن این دیوارها‌‌ می‌تواند تا حدود زیادی از هزینه های اضافی بکاهد.
اگر دیوار آجری پرکننده به شیوه خوبی چیده شود و اتصال مناسبی به اعضای باربر داشته باشد هنگام زلزله نیز فرو‌‌ نمی‌ریزد.

استفاده از آجر در نماسازی

امروزه استفاده از آجر در نماسازی بسیار گسترش یافته است تولید آجر و پلاک با ابعاد مختلف و رنگهای متنوع و همچنین سازگاری با فرهنگ ایران و داشتن جلوه زیبا سبب استفاده روزافزون از نماهای آجری شده است.
از انواع طرح های مختلف‌‌ می‌توان در ایجاد نمای آجری استفاده کرد. در میان این طرح ها، اتصالات راسته – راسته را‌‌ می‌توان نمای سنتی ایران به حساب آورد، زیرا در زمانهای گذشته آجرها به شکل مربع تولید‌‌ می‌شدند.
هنگام ساخت نماهای آجری باید در ترازبودن آجرها و در یک امتدادبودن بندها اطمینان حاصل کرد.
ایجاد اتصالات کافی بین دیوار زیرکار و نمای آجری وهمچنین بین آجرهای نما در رجهای افقی و عمودی موضوع بسیار مهم دیگری است که در ساخت و ساز اغلب به آن توجه کافی‌‌ نمی‌شود.

نحوه تمیز کردن دوده از آجر
بیشتر بخوانید

اتصالات مناسب بین سطح زیر کار و دیوار نمای آجری را‌‌ می‌توان به شیوه های زیر تأمین کرد:

  • استفاده از میله های فولادی U یا T  شکل و قراردادن آنها بین کار

    همزمان چیدن دیوار نما و پشت کار و قراردادن آجرها به صورت کله و راسته در کنار یکدیگر

    پیش بینی فضاهای خالی در دیوار پشت کار و قراردادن سر آجرهای نما هنگام نماسازی درون آنها.

به هر صورت اتصالات باید در فواصل مناسب، ایجاد شود و در صورت استفاده از فولاد در ایجاد اتصالات، دقت شود از جنس زنگ نزن باشد یا روی آن با رنگهای ضدزنگ پوشیده شود. این موضوع درمناطق مرطوب اهمیت بیشتری پیدا‌‌ می‌کند. اگر نمای آجری اتصال مناسبی با سطح زیر کار نداشته باشد، هنگام زلزله ممکن است فرو ریزد. نماهای آجری ممکن است در طول زمان کثیف شوند که باید در فواصل کمتر از 5 سال نمای آنها را به روشهای متداول مانند ماسه پاشی یا استفاده از شوینده های شیمیایی تمیز کرد.
آجرهایی که در معرض عوامل جوی هستند بر اثر رطوبت ممکن است شوره بزند یا روی آنها جلبک و گیاهان دیگر رشد کند، که در این مورد نیز با تهمیدات خاص نسبت به برطرف کردن این معایب اقدام کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان و یا خرید آجر نما و آجر نسوز با ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.