آجر فشاری

آجر فشاری

آجر فشاری از جمله قدیمی ترین انواع آجر ها می باشد که با نام های آجر زبره و آجر گری نیز شناخته می شود و از آن در سفت کاری ، دیوار چینی و پی ساختمان ها استفاده می شود . این آجر سو شده و گوشه های قالب به وسیله ی گل مخصوص و فشار دست کارگر پر می شدند . در اصطلاح بنایی آجر چینی به این آجر ها گری چینی گفته می شود . به قسمت هایی از آجر کاری که با مصالح دیگری همچون سیمان ، گچ ، کاشی و سنگ و … روی آجر ها کار می کنند ، گری چینی گفته می شود .

این آجرها از قیمت ارزان تری نسبت به سایر انواع آجر ها برخوردار می باشند .

آجر فشاری در ابعاد ۵/۵×۱۱×۲۲، ۵/۵×۱۰×۲۲ و یا ۵×۱۱×۲۲ سانتی متر تولید می شوند و پخت آن ها در کوره های هوفمان می باشد .  از بناهای تاریخی معروفی که به وسیله ی این آجر ها ساخته شدند می توان به بنای تاریخی شمس العماره اشاره کرد .

آجر فشاری

تاثیر رنگ بر قیمت آجر فشاری

آجر گری از خاک رس و آب تولید می شوند که معمولا رنگ آن ها متمایل به زرد می باشد . اما در مورد رنگ آن ها باید گفت که به طور کلی نکاتی از قبیل خاک معدن ، مدت زمان و دمای پخت و … بر روی رنگ تاثیر می گذارند . دمای پخت آجر فشاری علاوه بر این که رنگ آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه بر کیفیت آن نیز تاثیر می گذارد . به صورتی که هر چه میزان دما بیشتر باشد کیفیت آجر فشاری نیز بالاتر خواهد بود . بنابراین رنگ آجر فشاری هم کیفیت آجر را تعیین می کند و هم بر قیمت آجر فشاری تاثیر می گذارد .

در صورتی که آجر ها با فاصله های استاندارد در داخل کوره ها چیده شوند ، دما و زمان پخت کنترل می شود و شرایط ایجاد اکسید و هیدروکسید آهن فراهم می شود و رنگ آن ها به قرمزی در می آید که البته درجه قرمز بودن بستگی به دمای آن دارد .

انواع آجر
بیشتر بخوانید

رنگ آجر فشاری زمانی به زردی می گراید که پخت آجر فشاری در شرایط احیایی باشد و میزان cao از اکسید آهن بیشتر باشد . اما در صورتی که شرایط پخت آجر معمولی باشد و cao از اکسید آهن بیشتر باشد رنگ آن کرمی خواهد بود .

قیمت آجر فشاری

مزایا و معایب آجر گری

آجر فشاری همچون سایر آجر ها دارای مزایا و معایبی می باشد که ارزان تر بودن قیمت آن نسبت به سایر انواع آن و دسترسی راحت به آن ها از جمله مهمترین مزیت آن ها به شمار می رود . قابلیت باربری مناسب این آجر ها مزیت دیگر آن ها می باشد . مقاومت فشاری آجر گری نسبت به تیغه و سفال بسیار بیشتر می باشد و از آن جایی هم که در ساخت آن ها از ناخالصی استفاده می شود در نتیجه سازگاری بیشتری با محیط  زیست دارند و اثرات سوء زیست محیطی کمتری بر جای می گذارند .

آجر گری دارای معایبی نیز می باشند که وزن بالای آن ها و عایق حرارتی نبودنشان از آن جمله می باشد . یک آجر گری وزنی برابر با 2 تا 2.5 کیلو گرم دارد که این موضوع موجب می شود  تا وزن ساختمان افزایش یابد و در نتیجه استفاده از آن ها برای دیوار چینی توصیه نمی شود .

از طرفی دیگر عایق نبودن این آجر ها موجب می شود تا گرمای داخل خانه ها از دست برود و در نتیجه مصرف انرژی و هزینه های ناشی از آن افزایش یابد . همچنین این امکان در آجر های گری وجود دارد که با انبساط حرارتی در آن ها تورم و ترک خوردگی ایجاد شود .

کاربرد آجر گری

آجر زبره یا گری در گذشته در ساخت دیوار حمال ، تیغه چینی ، طاق ضربی ها ، نما سازی و … به کار برده می شدند ، اما امروزه استفاده از آن در این موارد به دلیل وزن بالای آن ها کاهش یافته و استفاده از آن ها بیشتر در فوندانسیون ها می باشد . به طور کلی می توان از مهمترین کاربرد آجر گری به دیوار چینی ، کرسی چینی پی ساختمان و یا قالب فوندانسیون اشاره کرد . دلیل استفاده از آجر گری ارزان بودن قیمت آجر می باشد .

آجر نسوز برای کانون فرهنگی
بیشتر بخوانید

آجر فشاری میزان جذب آب بالایی دارد و در نتیجه چسبندگی زیادی با ملات سیمانی دارد . به همین دلیل زمانی که با استفاده از آن ها فوندانسیون قالب بندی می شود پس از چیدن آجر در ارتفاع مورد نظر برای اینکه از جذب آب توسط آن پیشگیری شود قسمت داخلی آن را با پلاستیک می پوشانند . این کار موجب می شود تا جدا سازی آجر ها از قالب راحت تر شود و امکان استفاده مجدد نیز وجود داشته باشد . با وجود این که استفاده از این نوع آجر در دیوار چینی داخلی خانه روشی منسوخ شده می باشد ، اما می توان از آن ها در ساخت دیوار حیاط ویلا و یا ساختمان های دارای حیاط استفاده کرد .

قیمت آجر فشاری

قیمت آجر فشاری تحت تاثیر عوامل زیادی می باشد که درجه کیفیت ، برند ، خرده فروشی و یا عمده فروشی از جمله آن می باشد . قیمت آجر فشاری با افزایش درجه کیفیت افزایش می یابد . همچنین هر چه برند آجر شناخته تر باشد محصولات با کیفیت تری تولید می کنند و قیمت آن ها بیشتر می باشد . همچنین خرید عمده یا خرده نیز بر قیمت آجر فشاری تاثیر می گذارد به طوری که خریده عمده آن قیمت پایین تری خواهد داشت .

به طور معمول قیمت آجر گری به صورت تن ارائه می شوند و هر تن از آن شامل 450 تا 500 عدد آجر می باشد . در شهر های مختلف قیمت آجر فشاری متفاوت می باشد . گاها نیز هزینه های دیگری همچون هزینه حمل نیز با آن ها محاسبه می شود .

با وجود همه ی این موارد برای این که صرفه جویی بیشتری در هزینه ها شود بهتر است تا خرید خود را از نزدیکترین مراکز فروش انجام دهید و در هنگام خرید نیز دقت نمایید تا آجر فشاری عاری از هر گونه ترک خوردگی ، لب پرگی ، شوره زدگی و …. باشد .

جهت سفارش خرید انواع آجر نما و استعلام قیمت آجر فشاری با شماره 09129640179 تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *