آجر کلینکر

آجر کلینکر – ویژگی ها، انواع، اندازه ها و کاربردها

آجر کلینکر چیست ، ویژگی ها و هدف اصلی آن چیست – موضوع این مقاله. عناصر ساختمانی مجزا بارهای استاتیکی بالایی را تجربه می کنند و از مصالحی با ویژگی های مناسب ساخته می شوند. در ساخت چنین سازه هایی از آجر کلینکر که دارای خواص فیزیک و شیمیایی منحصربفردی است، کاربرد فراوانی دارد. تولید چنین آجرهایی برای اولین بار در قرن نوزدهم در هلند ایجاد شد که با کمبود سنگ طبیعی مواجه بود.

آجر کلینکر چیست و چه تفاوت هایی با انواع دیگر دارد

مطابق با GOST 530-2012، این محصول به عنوان بادوام و با جذب رطوبت منحصراً کم توصیف می شود که عملکرد عالی و خواص تزئینی را برای آن فراهم می کند. این ماده را می توان در یک محیط تهاجمی و برای اتمام کار و روکش ساختمان ها استفاده کرد.

این محصول به شکل یک جعبه معمولی با ابعاد مشخص شده در استاندارد فعلی است. سطح بیرونی کلینکر آجری دارای بافت کمی خشن است که رنگ آن از زرد روشن تا قهوه ای تیره متغیر است. در مجموع حدود صد سایه وجود دارد که شکل گیری آنها با وارد کردن مواد افزودنی ویژه در ترکیب مواد خام حاصل می شود.

دلایل متفاوت بودن آجر کلینکر با سرامیک معمولی

جذب رطوبت کم.

جذب رطوبت کم

سازمان و شرایط شلیک امکان دستیابی به رطوبت بسیار کم را فراهم می کند. برای مقایسه، یک آجر قرار داده شده در آب می تواند بین 15 تا 25 درصد کلینکر را بیش از 6-8 درصد جذب کند. محصولات با سطوح لعاب به هیچ وجه رطوبت را جذب نمی کنند، که علاوه بر این، بر مقاومت در برابر یخ زدگی آن تأثیر مثبت می گذارد.

سطح بالایی از دوام

سطح بالایی از دوام

طبق این شاخص، محصولات کلینکر در بین بلوک ها و کاشی های سرامیکی جایگاه پیشرو را به خود اختصاص می دهند. این ماده دارای مقاومت سایشی عالی است، در این پارامتر چندین برابر پارامترهای بتن با کیفیت بالا است.

دستور العمل و فن آوری ساخت

دستور العمل و فن آوری ساخت

ماده اولیه اصلی آن نوع خاصی از خاک رس است که به آن پوستی (لاغر) می گویند، از افزودنی های معدنی سنگ های آذرین به صورت مخلوط استفاده می شود. این ترکیب تشکیل مقدار قابل توجهی از فاز شیشه ای را در طول فرآیند پخت در دمای 1300 درجه سانتیگراد فراهم می کند. برای مقایسه، یک آجر معمولی در دمای 800 – 1000 درجه سانتیگراد تشکیل می شود.

در طول تخمگذار آجرهای کلینکر، سنگ تراشی ها از مخلوط سیمان و ماسه اصلاح شده استفاده می کنند. چنین راه حل هایی دارای حداقل زمان گیرش هستند که استانداردهای زمانی را در فرآیند نصب سازه های ساختمانی کاهش می دهد. برای اهداف تزئینی، درزهای بین بلوک ها با ترکیبات سیمانی با افزودن رنگدانه رنگ آمیزی گلدوزی شده و پاک می شوند. این پیچیدگی فرآیند را افزایش می دهد، اما ظاهر سنگ تراشی را نیز به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

انواع آجر کلینکر

مصالح ساختمانی از این نوع بر اساس هدف مورد نظر طبقه بندی می شوند. انواع آجر کلینکر به مصرف کننده ارائه می شود:

آجر کلینکر ساختمان

ساختمان

محصولات معمولی یا منفرد برای ساخت سازه های ساختمانی که بارهای زیادی را تجربه می کنند استفاده می شود. اینها شامل عناصر قدرتی مانند ستون ها، راه پله ها، تیرها، پایه ها و پایه ها هستند. سازه های ساختمانی نام برده شده با استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر تأثیرات خارجی و دوام متمایز می شوند

آجر کلینکر نما

نما

آجر کلینکر روکش یا نما با ویژگی های تزئینی عالی و انتخاب گسترده ای از رنگ ها مشخص می شود. سطوح محصول علاوه بر این لعاب دارند که امکان دستیابی به حداکثر مقاومت در برابر پدیده های جوی و نور خورشید را فراهم می کند. مواد روکشی، علاوه بر محصولات مستطیلی معمولی، می توانند شکل دهی شوند.

انواع آجر نسوز
بیشتر بخوانید

آجر کلینکر کف فرش

کف فرش

آجر کف فرش کلینکر برای سنگفرش پل، مسیرهای عابر پیاده و باغ و همچنین کوچه های پارک استفاده می شود. این ماده مقاومت قابل توجهی در برابر سایش و شوک مکانیکی دارد. این باعث می شود عناصر طراحی منظر بسیار بادوام باشند و بتوانند ظاهر خود را حفظ کنند.

مشخصات آجر کلینکر

تولید این مصالح ساختمانی مطابق با الزامات GOST 530-2007 و 7484-78 انجام می شود. مشخصات فنی آجرهای کلینکر توسط خواص فیزیکی و شیمیایی و ساختار داخلی آن تعیین می شود. این محصول دارای چگالی بالا و تخلخل بسیار کم است که جذب آب کم و مقاومت عالی در برابر سرما را برای آن فراهم می کند.

تراکم آجر کلینکر

پارامترهای فنی بالای این مصالح ساختمانی توسط ترکیب و ساختار آن ارائه می شود. چگالی آجر کلینکر از 1900 تا 2100 کیلوگرم بر متر مکعب است و چنین شاخص هایی به دلیل پخت مواد خام معدنی در طول فرآیند پخت به دست می آید. این اجازه می دهد تا تخلخل محصولات را به حداقل برسانید، که به نوبه خود از نفوذ رطوبت به داخل جلوگیری می کند.

آجر کلینکر با چگالی بالا نتیجه فشرده سازی اولیه مواد اولیه در مرحله تشکیل آن است. در برخی موارد، پرس ها نیرویی تا 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع ایجاد می کنند که باعث افزایش پارامتر بلوک مانند مقاومت فشاری می شود. این مصالح ساختمانی که برای ساخت پی و پایه ساختمان ها استفاده می شود، فشار زیادی را از دیوارها و سایر سازه ها بدون تخریب متحمل می شود.

توخالی (سوراخدار)

به منظور کاهش بار کلی روی پی، عناصر ساختمانی بدون بار تا حد امکان سبک می شوند. آجر کلینکر روکش یا نما در اکثر موارد توخالی می شود. برای این منظور، از طریق سوراخ ها یا فرورفتگی هایی به اشکال مختلف در بدنه محصول ایجاد می شود: آنها می توانند مستطیلی، استوانه ای یا مخروطی باشند. حفره های موجود در آجر در مرحله پرس با استفاده از فرم های خاص تشکیل می شوند.

محصول توخالی با یک پارامتر خاص – ضریب مشخص می شود و به عنوان نسبت حجم کل به واقعی تعریف می شود. برای انواع خاصی از آجرهای کلینکر نما، این شاخص می تواند به 35 – 40٪ برسد. علاوه بر عملکردهای صرفاً تزئینی، چنین روکشی همچنین یک لایه عایق حرارتی خوب است که باعث کاهش تلفات انرژی از طریق دیوارها می شود.

هدایت حرارتی

ویژگی های عملیاتی مصالح ساختمانی ارتباط نزدیکی با هم دارند. ضریب هدایت حرارتی آجرهای کلینکر بالاترین مقدار را در بین آنالوگ ها دارد. این نشانگر برای مقایسه در محدوده   0.8 تا 1.16 W / m ° C است، بلوک جامد 0.5 – 0.7 W / m ° C و بلوک متخلخل 0.22 W / m ° C، سرامیک گرم و اصلاً – 0.11 است. W / m ° C.

هدایت حرارتی بالای آجرهای کلینکر در درجه اول با چگالی آن تعیین می شود. این مقدار فقط در نمونه های توخالی مورد استفاده برای پوشش ساختمان ها اندکی کاهش یافت. سازه های پشتیبان: پایه ها و پایه های ساخته شده از این نوع آجر، نیاز به عایق اضافی دارند. این مساله تلفات از طریق پوشش های ساختمانی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

جذب رطوبت

این پارامتر توانایی آجرهای کلینکر برای جذب مقدار معینی آب را مشخص می کند. ساختار داخلی متراکم مواد فرآیندهای جذب رطوبت را پیچیده می کند. تخلخل کم محصول در فرآیند فشار دادن و پختن در دمای بالا به دست می آید که منجر به تف جوشی ذرات منفرد می شود. نتیجه یک توده با تعداد کمی حفره است.

ویژگی های جذب رطوبت آجر کلینکر که در سطح پایینی قرار دارند را می توان برای ساخت سازه های بحرانی مورد استفاده قرار داد. از جمله مواردی که در محیط های تهاجمی با رطوبت بالا استفاده می شوند. محصولات با سطوح لعاب به هیچ وجه آب را جذب نمی کنند که دوام آنها را تضمین می کند. این مصالح ساختمانی مستعد گل‌دهی نیست.

استفاده از آجرنسوز در انواع طراحی های داخلی و خارجی
بیشتر بخوانید

مقاوم در برابر سرما

آجر کلینکر قادر است به طور موثر در برابر نوسانات دمای هوا تا مقادیر شدید مقاومت کند. این ماده با مقاومت عالی در برابر سرما مشخص می شود، مطابق با استاندارد، محصول می تواند حداقل 75 چرخه خنک کننده و گرمایش را تحمل کند. این شاخص با چگالی بالا و ضریب جذب رطوبت کم تعیین می شود

این خاصیت آجر کلینکر به طور گسترده ای در ساخت و ساز استفاده می شود، این ماده در ساخت ساختمان ها در عرض های جغرافیایی با آب و هوای سرد استفاده می شود. آجرهای مورد استفاده برای سنگفرش مسیرها و پیاده روها حداکثر مقاومت در برابر سرما را دارند. این ماده در تماس دائمی با خاک اشباع از رطوبت است که تأثیر خاصی روی آن دارد. با این حال، کارشناسان به دوام این عناصر چشم انداز توجه می کنند.

مقاوم در برابر آتش

فناوری تولید آجر کلینکر، پخت آن را در دمای بالا فراهم می کند. در ساختار مواد نسبت قابل توجهی از اجزای نسوز وجود دارد که مقاومت عالی در برابر آتش را ایجاد می کند. آزمایشات نشان می دهد که محصول می تواند دمای حداقل 1800 درجه سانتیگراد را تحمل کند. سازه های ساخته شده از این ماده تحت تأثیر آتش بدون تغییر شکل و تخریب پایدار می مانند.

عایق صدا

چگالی بالای آجر کلینکر توانایی کم در کاهش ارتعاشات صوتی در آن را تعیین می کند. بر این اساس، خواص عایق صوتی این ماده کاملاً متوسط است. در واقع، نام محصول ترجمه شده از آلمانی به معنای “صدا” است، دقیقاً چنین صداهایی هنگام ضربه زدن به آن رخ می دهد. پوشش های ساختمانی ساخته شده از این ماده نیاز به عایق صوتی اضافی دارند.

نفوذپذیری بخار

ساختار داخلی آجر کلینکر با تخلخل بسیار کم مشخص می شود. این شرایط نفوذپذیری بخار کم محصولات را توضیح می دهد. این شاخص دارای یک عبارت عددی در قالب یک ضریب متناظر است که برای این محصولات از 0.03 تا 0.07 mg / (m • h • Pa) متغیر است. نفوذپذیری بخار کم پایان آجر نما ، ایمنی سازه های محصور در برابر رطوبت را تضمین می کند. یک سیستم تهویه موثر در داخل ساختمان های ساخته شده از این ماده مورد نیاز است.

دوستی با محیط زیست

آجر کلینکر از مواد معدنی طبیعی ساخته شده است و فناوری تولید آن ایجاد یک ساختار پایدار و متراکم را تضمین می کند. محصولات بسیار سازگار با محیط زیست هستند. در طول عملیات، آنها ترکیبات شیمیایی فرار مضر برای انسان منتشر نمی کنند. مواد اولیه و محصولات نهایی تحت آزمایش اجباری رادیواکتیویته قرار می گیرند. تولید کنندگان به شدت به الزامات استاندارد فعلی در این زمینه پایبند هستند.

موارد استفاده آجر کلینکر

ساخت ساختمان ها از مصالح ساختمانی مدرن به شما امکان می دهد پیچیده ترین پروژه ها را اجرا کنید. زمینه های اصلی استفاده از آجر کلینکر به شرح زیر است:

  1. از محصولات معمولی برای ساخت سازه های نگهدارنده بارگذاری شده استفاده می شود: پایه ها، پایه ها، ستون ها، پله ها، پایه ها و در برخی موارد دیوارهای باربر.

موارد استفاده آجر کلینکر

  1. آجر نما یا روکش برای تزئین دیوارها و سایر سازه های بیرون و داخل ساختمان استفاده می شود.

آجر نما یا روکش

  1. پیاده رو برای کف فرش مسیرهای پیاده روی، کوچه ها در پارک ها و میادین، سکوهای دید در نظر گرفته شده است.

پیاده رو برای کف فرش مسیرهای پیاده روی

آجر کلینکر با استحکام بالا و عملکرد عالی مشخص می شود. این شرایط دوام ساختمان ها و سازه هایی را تضمین می کند که در ساخت آنها از چنین مصالحی استفاده شده است.

منبع :

https://icdself.com/en/10/stroitelnye-materialy269-klinkernyj-kirpich-chto-eto-takoe-kharakteristiki.html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *