آجر نما

تولید آجر نما

تولید آجر نما

آجر نما

تولید آجر نما

آجر از مصالحی است که از دیرباز بسیار مورد توجه و استقبال مردم قرار داشته است. در ایران قدیم نیز از این مصالح در نمای ساختمان‌ها و بناهای خود، بسیار استفاده می‌کردند.

آجر، باتوجه به کیفیت و دوام بالایی که دارد، یکی از پرکاربردترین مصالح از دیرباز تاکنون در ایران است. این آجرها نسبت به دیگر مصالح بسیار پرکاربرد هستند، از عمر بیشتری برخوردارند، دوام بالایی دارند، در مقابل باران و رطوبت، گرما و حرارت بسیار مقاوم هستند. بنابراین مورد توجه افراد بسیاری قرار دارند.

آجر از گرما و حس سرشار از انرژي بالایی برخوردار است. ترکیب این متریال با  دیگر مصالح ساختمانی، می‌تواند بسیار خوب باشد. از آجر در ترکیب با چوب و یا سنگ بسیار استفاده می‌شود. هم ترکیب سنتی بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند و هم در طراحی‌های مدرن بسیار خوب عمل می‌کند. تولید آجرنما در شکل‌های مختلفی امکان‌پذیر است و انواع مختلفی دارد.

 

 

  • آجرنمای قزاقی:

بناهای ایرانی دارای قدمت بیش از هزار سال هستند و در آن‌ها از آجرهای قزاقی دست‌ساز و آجرهای سنتی استفاده شده است.آجر قزاقی، با ورود قزاق‌ها به ایران رواج پیدا کردند. قزاق‌ها ابتدا از این آجرها برای ساخت بناهای نظامی خود استفاده می‌کردند و سپس از آن‌ها در بناهای دیگر ایرانی استفاده شد. آجر قزاقی، دستی ساخته می‌شود. این آجرها استحکام بسیار بالایی دارد، زیرا به‌صورت دستی و با نظارت خاصی ساخته می‌شوند. نحوه ساخت و تولید آجرنما ی قزاقی، بدین صورت است که ابتدا خاک رس را به‌صورت گل در آورده و سپس این خاک‌گل را در قالب‌های چوبی قرار می‌دهند و پس از خشک شدن، آن‌ها را در کوره می‌گذارند. رنگ آجر قزاقی بستگی به مدت زمان قرار داشتن آجر در کوره و میزان دمای کوره دارد.

 

آجر نما

تولید آجر نما

  • آجر نسوز:

متریال و مواد اولیه آجر نسوز، خاک نسوز است. آجر نسوز نیز، به‌دلیل تنوع رنگی زیاد (از مشکی تا سفید) و زیبایی بسیار، در نما استفاده می‌شود. معروف‌ترین آنان، مربوط به قرمز طرح انگلیسی و شاموتی است. قیمت آجر نمای نسوز، نسبت به سایر آجر نماها، کمی بالاتر است. کاربرد دیگر آجر نسوز، به‌دلیل مقاومت حرارتی بالا، در پوشش‌های درونی کوره‌ها، شومینه‌ها، اجاق‌های مختلف و… است. قیمت بالاتر آجرنمای نسوز به‌دلیل استفاده از خاک نسوز و مواد اولیه آن در مقایسه با سایر متریال‌ها در تولید آجرنما است.

آجر نما

تولید آجر نما

  • آجرنمای شیل:

آجرنمای شیل از ترکیب سنگ رسوبی و معدنی به نام شیل‌‌ تولید می‌شود. همین امر باعث شده است تا پای خاک‌سنگ به تولید آجرنما، باز شود تا هم دارای کیفیتی بسیار نزدیک به سنگ باشد و هم ذات گرم و سنتی خود را حفظ کند.

در تولید آجرنمای شیل، از هیچگونه مواد رنگی استفاده نمی‌شود و رنگ آن کاملا طبیعی است و همچنین به‌دلیل وجود شیل، مانع از نفوذ دوده و گرد و غبار و… به بطن آجر شده و با بارش اولین باران یا برف تمام کثیفی و آلودگی از روی آجر پاک‌‌ می‌شود. از دیگر مزایای آجرنمای شیل، جلوه فوق‌العاده زیبا و چشم‌نوازی است که بعد از اتمام نماکاری، به نمای ساختمان‌‌ می‌دهد که هر چشمی را دست‌کم برای دقایقی به خود جذب می‌کند.

 

 

به‌طور کل، در تولید آجرنما از خاک‌های متنوعی استفاده می‌شود و طرز ساخت هرکدام از این آجرها با دیگری تفاوت دارد. بنابراین کیفیت‌های مختلفی را نیز ارائه می‌دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *