آجرنما

انواع آجر نما

انواع آجرنما

آجر ازجمله قدیمی‌ترین مصالحی است که در معماری ایرانی جایگاهی مهم داشته و از دیرباز مورداستفاده معماران ایرانی بوده است. آجرچینی‌های چشم‌نواز و متنوعی که استادان بزرگ ایرانی بر روی نمای ساختمان از خود به یادگار گذاشته‌اند از گذشته تا به امروز تحسین هر بیننده‌ای را برمی‌انگیزد.امروزه با تغییرات در ساخت‌وسازها و استفاده از مصالح جدید آجرها نیز با چهره و خصوصیات جدید به بازار آمده‌اند تا بتوانند سلیقه امروزی را نیز تأمین کرده و همچنان جایگاه خود را در معماری ایرانی حفظ کنند.آجرنما همان‌طور که گفته شد یکی از کاربردهای آجر استفاده از آن ذر ساخت نمای ساختمان است که باعث زیبایی هر چه بیشتر آن می‌شود.

برای این منظور آجرنماهای جدید با ویژگی‌های نو ساخته‌شده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به انواع آجرهای نسوز، آجر نمای شاموتی، آجرنما در رنگ‌های مختلف ازجمله قرمز، سفید، مشکی و …آجر نمای خشک، آجر نمای تایلی و … آجرنماهای رنگی موجود در بازار بسیار متنوع هستند و شما می‌توانید مطابق با سلیقه یکی از انواع رنگ‌ها یا ترکیبی از آن‌ها را برای نمای ساختمان انتخاب کنید.

 

آجر نما

انواع آجر نما

خصوصیات آجرنما

آجر نمای باکیفیت معمولاً دچار ترک و شوره نشده و لب پر و شکسته نخواهد شد. شوره و جلبک به داخل آن نفوذ نکرده و به‌آسانی قابل شستشو و نظافت خواهد بود.

آجر نصب‌شده بر روی نمای داخلی و خارجی می‌تواند عایق مناسبی برای ساختمان بوده و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. استفاده از آجر نمای مختلف و سبک‌های معروف مانند آجر نمای آمریکایی و آجر انگلیسی و … این امکان را به شما می‌دهد که نمای ساختمان را به زیبایی هر چه تمام‌تر درآورید.

آجرنما علاوه بر نمای خارجی در نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. آجرنسوز که از خاک نسوز ساخته‌شده است این قابلیت را دارد که در بخش‌های مختلف ازجمله حمام، آشپزخانه و همچنین سنگ‌فرش خانه به کار گرفته شود. آجرنسوز نسبت به آجرهای معمولی از قیمت بالاتر و کیفیت بیشتری برخوردار است و از خاک نسوز ساخته‌شده است. خوب است بدانید آجر مورداستفاده در نمای ساختمان ممکن است از آجرهای سنتی و دستی تشکیل شد باشد و یا از آجرهای ماشینی. به‌هرحال با توجه به وسع اقتصادی و میزان هزینه کرد نوع آجرنما انتخاب می‌شود.

آجرهایی که برای نمای ساختمان به کار می‌روند شامل انواع آجرهای ماسه آهکی، آجر مارنی و آجر بتنی می‌شود که هرکدام از این آجرها می‌توانند در اشکال مختلف سوراخ‌دار، توپر و یا ضخامت نازک باشند. رده‌بندی آجر بر اساس مقاومت آن‌ها در یخ‌بندان انجام می‌شود.

نصب آجرنما

برای نصب آجرنما ابتدا باید طرح موردنظر برای نصب به‌دقت موردبررسی قرار گیرد تا ترکیب رنگ‌های موردنظر برای آجرها تعیین گردد. استفاده از آجرها با رنگ‌های مختلف نیاز به نظر کارشناسی دارد تا ازنظر هارمونی و ترکیب رنگ‌ها مشکلی ایجاد نشود. نصب آجرنما با استفاده از چسب و سیمان انجام می‌شود.

استفاده از ترکیب سنگ و آجر در نمای ساختمان و همچنین نورپردازی در نمای ساختمان می‌تواند زیبایی نمای آجری را دوچندان کند.

 

آجرنسوز

آجر در ساختمان سازی

آجرنسوز

آجرنسوز چیست؟

آجرنسوز چیست؟

آجر ازجمله مصالح است که استفاده از آن ذر ساخت‌وساز قدمت دیرینه‌ای داشته است و در معماری ایرانی نیز از جایگاه بالایی برخوردار است. با نگاهی گذرا به معماری ایرانی جایگاه رفیع آجر را به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد. امروزه با پیشرفت فنّاوری آجرهای جدیدی به بازار آمده است که مورداستفاده فراوانی داشته و آجرنسوز نامیده می‌شود.

آجرنسوزنما نوعی از آجرهای مدرن است که از خاک نسوز ساخته‌شده است. خاک نسوز نوعی از خاک‌های مدرن است که قابلیت دیرگدازی داشته و تا دمای 1500 درجه را تحمل می‌کند. این آجر با توجه به موادی که در ساخت آن به‌کاررفته دارای انواع مختلفی است که می‌توانند محدوده دمای مختلفی را تحمل کنند.

درواقع مواد استفاده‌شده در ساخت آجرنسوزنما این قابلیت را دارند که در دمای بالا خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ کرده و تغییر ماهیت ندهند. آجرنسوزنما این روزها کاربرد گسترده‌ای دارد و در معماری داخلی و دکوراسیون خانه‌ها نیز به کار می‌رود. ازجمله کاربردهای آجرنسوزنما در خانه ساخت شومینه، نصب بر روی دیوارهای داخلی، دیوار آشپزخانه است. آجرنسوزنما در صنعت و ساخت کوره‌های مخصوص نیز کاربرد دارد.

 

 

آجرنسوز

استفاده از آجرنسوز در نمای ساختمان

 

استفاده از آجرنسوز در نمای ساختمان

یکی از کاربردهایی که این روزها آجرنسوزنما دارد استفاده از آن در نمای ساختمان است. آجرنسوز با توجه به مقاومت بالایی که در برابر شرایط آب و هوایی دارد می‌توان تا سال‌ها کیفیت و نمای ظاهری خود را حفظ کرده و به همان زیبایی روز اول باقی بماند. با توجه به گران بودن خاک نسوز و سخت بودن مراحل تولید آجرنسوز قیمت این آجر نسبت به آجر نمای معمولی بیشتر بوده و هزینه بیشتری را تحمیل می‌کند.

اما با نصب آجرنسوزنما این اطمینان را خواهید داشت که نمای ساختمان تا مدت طولانی زیبایی و کیفیت خود را حفظ کرده و دچار جلبک، شوره و ترک نخواهد شد. همچنین آجرنسوزنما با توجه به مواد به‌کاررفته در آن دارای تنوع رنگی از رنگ‌های مختلف ازجمله اخرایی، نارنجی، قرمز، مشکی و سفید است که می‌تواند ظاهری منحصربه‌فرد به ساختمان شما بدهد.

آجرنسوزنما معمولاً با ضخامت کم (2 تا 3 میلی‌متر) به‌صورت پلاکی تولید می‌گردد و نصب آن نیز دارای شرایط خاصی است. استفاده از رنگ‌های مختلف آجرنسوز نیاز به طرح قبلی دارد زیرا کارخانه‌ها تولید آجرنسوز معمولاً این آجرها در ابعاد مختلف تولید می‌کنند که استفاده از آجرهایی بارنگ‌های مختلف و ابعاد گوناگون در کنار هم ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در نماسازی شود.

نصب آجرنسوز

برای نصب آجرنسوز بهتر است که طرح نصب قبل از آن کاملاً مشخص گردد. اینکه آجر با سیمان نصب شود تا چسب تعیین‌شده و همچنین ترکیب آجر با سنگ نیز می‌تواند نمای آجری را زیباتر کند. آنچه اهمیت دارد تعیین نقشه مورد میاز قبل از شروع کار است تا از اتلاف وقت و خراب شدن نمای ساختمان جلوگیری کند. در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد خسارت اقتصادی گردد.

معمولاً آجرنسوز به‌صورت کله و راسته دارای بند بوده و با مواد و مصالح توپر مشکی نصب می‌گردد. ترکیب آجرنسوز نما با سنگ‌های تراورتن و استفاده از نورپردازی بر روی آن ازجمله طرح‌هایی است که این روزها از طرفداران زیادی برخوردار بوده و مورداستفاده فراوانی دارد.

آجر کف فرش

آجر کف فرش

آجر کف فرش

کف سازی در معماری دارای اهمیت فراوانی بوده و نقش بسیار مهمی را در جذابیت فضا ایفا می‌کند. برای همین امروزه شاهد انواع مختلفی از موزاییک، سرامیک، آجر و انواع آجر، سنگ، موکت، پارکت و… هستیم. آجر کف فرش نیز از مناسب‌ترین‌ها برای کف سازی است.

آجر کف فرش با دارا بودن تنوع رنگ بسیار بالا جذابیت و زیبایی خاصی را در معماری محیط شما ایجاد می‌کند. به‌طوری‌که بارنگ‌های منحصربه‌فرد خود و سلیقه شما می‌توان اثری از یک شاهکار معماری را در فضای زندگی خود خلق کرد. زیبایی که تأثیر زیادی بر روی روحیه شما دارد. بله تأثیر کف سازی با آجر کف فرش بر نگرش شما زیاد است؛ مثلاً فرض کنید از آجر کف فرش برای محوطه حیاط ویلایتان استفاده کرده باشید. حیاطی که در دل طبیعت و میان سر سبزی درختان جلوه‌ای زیبا به خود گرفته و قدم زدن را برای شما دل‌نشین‌تر می‌کند. عنصر ساختمانی که با ایجاد کفی ایده آل، مناسب و یکدست قدم‌های شما را راحت‌تر کرده و رنگ‌هایش چشم‌هایتان را نوازش می‌دهد.

 

آجر کف فرش

آجر کف فرش

خوبی دیگر آجر کف فرش مقاومت و دوام بالای آ ن است که می‌تواند سالیان شما را از هزینه‌های اضافی دور کند. قدم‌های عاشقانه خود را به هنگام بارش برف و باران بر روی آجر کف فرش بردارید و نگران هیچی نباشید، چراکه این کف سازی در برابر رطوبت، سرما، یخ‌زدگی و اسید مقاومت بالایی دارد. تصور کنید پارکی را کف سازی‌اش چندان مناسب نیست ولی فرزندتان اصرار دارد به آن پارک برود. کف پارک از تکه‌های آسفالت زمخت ترک برداشته‌شده ساخته‌شده است و شما نگران زخمی شدن دست و پای دلبندتان و او به فکر بازی است. بازی‌ای که اگر با دویدن و راه رفتن همراه باشد باعث زمین خوردن او و کف سازی نامناسب موجب آسیب به او خواهد شد. سنگریزه‌ها و خا ک ها باعث دردش می‌شود. ولی آن‌سوی دیگر پارکی را در ذهن خود تصور کنید که با طبیعتی دل‌نشین از آجر کف فرش استفاده کرده و ظاهری دلربا را برای بیننده فراهم ساخته است. بی‌شک انتخاب شما پارکی خواهد بود که بتواند امنیت راه رفتن را برای کودک دلبندتان فراهم کند. دیگر نگران زمین خوردن فرزندانتان نخواهید بود چراکه زمین تراز با کف سازی هم‌سطح احتمال آسیب رسیدن به کودکتان را کاهش خواهد داد.

با استفاده از آجر کف فرش در معماری فضاها از قدم‌های زندگی‌تان لذت ببرید و بس.

 

آجر نما

اهمیت آجر نسوز نما در ساختمان سازی

آجر نما

اهمیت آجر نسوز نما در ساختمان سازی

اهمیت آجر نسوز نما در ساختمان سازی

آجر نما به یکی از مهمترین عناصر در ساخت سازه‌های امروزی تبدیل شده است. معماران ایرانی با زنده نگه داشته این هنر بسیار گرانبها، هویت و اصالت آجر را در طراحی‌های خود همچنان حفظ می‌کنند. در واقع هر گاه آجر در هر یک از  طراحی‌های داخلی و خارجی ساختمان در هر جا به کار رود اصالت دیرینه خود را به رخ خواهد کشید. به همین دلیل امروزه آجر نما نقش مهمی در ساخت و ساز دارد. از طرفی به دلیل اینکه این آجر نسبت به هر دمایی مقاوم است می‌توان آن را در هر شرایط اقلیمی اجرا کرد.

از اینرو عوامل اقلیمی نیز یکی از مهم‌ترین دلایل برای استفاده از آجر نما در انواع طراحی‌های ساختمانی هستند. مناطق با شرایط اقلیمی متفاوت معماری‌های متفاوتی دارند و به همین دلیل است که نوع اقلیم تعیین کننده نوع معماری و مصالح خواهد بود.

در واقع آجرهای نما یکی از زیباترین مصالحی هستند که در هر منطقه اقلیمی کاربرد خاص خود را دارند. این آجرها سبک بوده و نیازی به نگهدارنده ندارند، از اتلاف انرژی جلوگیری می کننده، عایق دما هستند، به دلیل جذب خوبشان خطر سقوط ندارند. بر همین اساس آجر طرفداران زیادی دارد.

آجرنما

آجر نما راهی در پیاده کردن تخیلات

آجر نما راهی در پیاده کردن تخیلات

شاید با خود بگویید که چگونه می‌توان با آجر نما هر طرحی را  بر روی سازه پیاده کرد؟ اما باید گفت که هر آنچه که در فکر خود می پرورانید و آرزویش را دارید می‌توانید اجرا کنید. آجر نما راحتی، آرامش، زیبایی طرح و مدل خلاقانه شما را به نمایش در خواهد آورد. از اینرو در این مورد نباید نگران بود چرا که آجر نما از آن دسته مصالح است که بسیار دقیق و سنجیده کاری را که می‌خواهید را برای‌تان خلق خواهد کرد. با خلاقیت می‌توان کلی ایده‌های ماهرانه و ریزه‌کاری‌های منحصر بفرد را ارائه نمود. با توجه به نقش و نگار دیوارها، در و پنجره‌ها، تاج و سقف ساختمان خواهید دید که با آجر چه کارهایی می‌توان انجام داد. می‌بینید که خشت و آجر چه آثار به یاد ماندنی را در ذهن‌ها ثبت خواهند کرد.

رنگ‌های طبیعی و الهام گرفته آن از طبیعت، خاکی بودن و زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد. نماهای ساخته شده با آجر فضایی گرم و صمیمی و هماهنگ با محیط اطراف خود ایجاد می کنند. در واقع طراحی نمای ساختمان‌ها با انواع آجر نما مجالی است تا طراحان مجموعه هنری  و کارهای ارزنده خود را به نمایش بگذارند.

آجر نما

نماها سرمایه‌ی ملی هستند

نماها سرمایه‌ی ملی هستند

نمای بیرونی ساختمان از مهم‌ترین بخش موثر در ظاهر آن است. زیرا نما اولین موردی است که در نگاه اول از یک ساختمان به چشم خواهد خورد و در زیبا سازی فضای شهری نیز بسیار موثر خواهد بود. در واقع از کاربردهای آجر نما می‌توان به حس آرامشی که القا می‌کند اشاره کرد. دوام و ماندگاری ساختمان را در هر شرایطی تضمین می‌کند. در نتیجه این عنصر عمر مفید سازه را افزایش می‌دهد.

همچنین چون این آجرها قدرت جذب مصالح را به خود دارند به راحتی با نمای ساختمان پیوند می‌خورند و هیچ‌گونه خوردگی، رنگ رفتگی را از خود بر جای نخواهند گذاشت. اگر در ساختن ساختمان آجری کلیه قوانین مربوط به اتصالات و پیوندها دقیق و سنجیده رعایت شود می‌توان سال‌ها بدون تعمیر و در طولانی مدت از سازه آجری خود نهایت لذت را برد.

آجرنسوز

آجر نسوز طرحی نو در طراحی‌های داخلی

آجر نسوز طرحی نو در طراحی‌های داخلی

آجرنسوز

آجر نسوز طرحی نو در طراحی‌های داخلی

آجر نسوز می‌تواند به عنوان راه حلی کامل و زیبا جهت طراحی‌های خارجی و داخلی سازه به کار رود. این متریال به دلیل هویت و اصالت دیرینه‌ای‌که دارد در بیشتر طراحی‌های معماران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. رنگ‌بندی بی‌نظیر این آجر آن را به مسئله‌ای بحث بر انگیز در دکوراسیون امروزی  تبدیل کرده است. آجر نسوز به گونه‌ای در طراحی نمای داخلی تاثیر گذار است که هر بیننده‌ای را در نگاه اول مجذوب خود می‌کند. به راحتی با مصالح دیگر ادغام می‌شود و طرح و سبکی نو در انواع  دکوراسیون‌های کلاسیک و مدرن از خود بر جای می‌گذارد.

قابلیت‌های آجر نسوز در طراحی داخلی

استفاده از آجر نسوز در طراحی داخلی از کاربردهای فراوانی برخوردار است. به طوری که در هر بخشی از داخل ساختمان قرار گیرد ظرافت و هویت خاصی را از خود به نمایش خواهد گذاشت. به عنوان مثال اگر بخواهید در طراحی اتاق یا قسمتی از فضای سالن خود آجر نسوز به کار بگیرید، طرحی تلفیقی از گذشته تاریخی و زمان حال را در هم آمیخته‌اید. از دید معماران اضافه کردن آجر به فضای داخلی، کاری خلاقانه بوده و گرمی و صمیمت را به فضای کسل کننده و تکراری وارد می‌کند. از طرفی ترکیب آجر با مصالحی همچون شیشه بالکن‌ها، سنگ‌های دکوراتیو و غیره به فضای مورد نظر روح و انرژی تازه‌ای خواهد بخشید. پس در اجرای آجر نسوز هیچ تردیدی به خود راه ندهید چرا که این آجرها آمده‌اند تا با اصالت و هویت خاص خود زیباترین و جذاب‌ترین فضای دکوراتیو را برای شما خلق کنند.

آجر نسوز

قابلیت‌های آجر نسوز در طراحی داخلی

منطق زیبایی شناختی اشیا در طراحی داخلی آجر نسوز

در طراحی داخلی باید از زیبایی اشیا و جایگاه مناسب هر یک شناخت دقیقی داشته باشید. یعنی اینکه تمام مصالح به کار  گرفته شده در اجرای نما هر کدام جایگاه اصلی خود را حفظ نمایند تا تلفیق درستی از خود بر جای گذارند. بدین ترتیب این امر زیبایی بصری را دو چندان خواهد کرد. در واقع به کارگیری هر چیزی در جایگاه اصلیش همان منطق سبک کلاسیک و مدرن است. بر همین اساس به کارگیری دقیق قوانین هر یک از سبک‌های کلاسیک یا مدرن در اجرای آجر نسوز می‌تواند فضایی مملو از آرامش، اصالت، رنگ و بویی از تاریخ را برای شما زنده کند. انتخاب درستی از رنگ‌هایی که در هر یک از عناصر و مصالح این سبک‌ها گفته شده است نیز می‌تواند محیطی تسخیر کننده برای شما ایجاد نماید.

اگر اجرای آجر نسوز را به سبک کلاسیک در طراحی داخلی خود به کار ببرید فضای شما از ویژگی هایی همچون نظم و هماهنگی، داشتن نقطه کانونی در مرکز تقارن، برخورداری از رنگ‌های طبیعی و الهام گرفته از طبیعت و اینکه هر چیزی که در این سبک به کار ببرید از مواد اولیه طبیعی تهیه شده‌اند.

اما اگر آجر نسوز را به سبک مدرن اجرا کنید فضای مورد نظرتان تعادل و ترکیب‌بندی خاص و منظمی نخواهد داشت، به صورت حداقل از بافت مورد نظر استفاده می‌شود، خطوط به کار گرفته ساده و چشم‌نواز خواهند بود. رنگ‌های خنثی بیشتر به چشم می‌خورد، از هر عنصر و مصالح تزئینی به اندازه استفاده خواهد شد.

آجر نما

آجر نما جلوه‌ای زیبا در طراحی سازه‌های شما

آجر نما

آجر نما جلوه‌ای زیبا در طراحی سازه‌های شما

آجر نما همچنان همانند گذشته از محبوبیت بسیاری برخوردار است. از اینرو در میان سبک‌های مدرن امروزی به طور قابل توجهی مورد استقبال قرار گرفته است.  با طرح و رنگ‌های متنوع خود سازه‌های دلنشینی از خود بر جای می‌گذارد. به گونه‌ای که زیبایی بصری آن چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می کند.

از اینرو می‌توانید با توجه به کاربری مکان، فضا و نیاز خود طرح مورد نظر را پیاده کنید. علاوه بر این‌ها آجر نما به راحتی با مصالح دیگر ترکیب می‌شود و نمایی چشم‌نواز به سازه شما خواهد داد. این محصول مقاومت زیادی در مقابل اشعه ماوراء بنفش و تغییرات جویی از خود نشان می‌دهد به همین دلیل عمر مفید ساختمان را بالا می‌برد.

آجر نما در طراحی نمای ساختمان

همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید، این طراحی خاص آجر نما است که در همنشینی با فضای اطراف خود رنگ و بوی خاک را در این سازه زنده نگه می‌دارد و زیبایی طبیعت را دو چندان کرده است. به گونه‌ای که آجرهای به کار رفته در این ساختمان به فراخور موقعیت و کاربری آن شکلی نو به خود گرفته‌اند و جذابیت خود را به رخ  هر بیننده‌ای خواهند کشید.

حضور گرم آجر در طراحی این معماری علاوه بر رنگ و لعاب زیبایی که به آن بخشیده است عایق مناسبی برای گرما و سرمای آن شده است. همچنین رنگ آجر نما ثابت است و به دلیل جذب خوبی که دارد ملات را به خوبی به خود می‌گیرد و نمی‌ریزد از اینرو دوام و زیبایی سازه را از هر لحاظ تضمین می‌کند.

به علاوه رنگ قرمز آجرهای بکار رفته در نمای این ساختمان حس گرما بخشی را در فضای اطراف خود القا می‌کند، به این ترتیب این آجر می‌تواند انتخاب مناسبی برای مناطق سرد باشد. به همین دلیل است که امروزه آجر یگانه همنشین خانه‌های هر ایرانی شده است.

آجر نما

آجرنما در معماری

آجر نما ،یاری‌رسان معماران

امروزه معماران برای زنده نگه داشتن آجرها، طراحی‌های متفاوتی از این محصول اجرا می‌کنند. الگوهای آجر نما می‌تواند به صورت منظم و یا نامنظم چیده شود و این محصول را از حالت سنتی خارج کرده و فرمی نوین و مدرن به آن ببخشد. در واقع آجر نما دست معماران را باز نگه می‌دارد تا هزاران طرح و ایده نو را ایجاد کنند.

آجر نما در طراحی داخلی

با توجه به عکس که مشاهده می‌کنید، آجر نما علاوه بر معماری بیرونی ساختمان به داخل خانه‌ها نیز نفوذ کرده است. نه تنها این متریال فقط برای نماهای خارجی کاربرد ندارد بلکه می‌توان آن را در فضای خانه یا جاهای مرطوب مانند حمام و آشپزخانه به کار برد.

این آجرهای دکوراتیو می توانند فضایی کاملا  گرم و دلنشین را برای طرفداران خود فراهم کنند. ترکیب زیبا و رنگی وسایل با رنگ بی‌نظیر این آجر نما فضای دکوراتیو دلنشینی را برای این محیط فراهم کرده است. به گونه‌ای که این آجرهای دکوراتیو فضایی کاملا گرم و صمیمی را به این خانه بخشیده است.

از اینرو باید بگویم اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در پی خانه‌های با مصالح گران قیمت و تکنولوژی‌های خاص هستید. می‌توانیم بگوییم که این تصور را تغییر دهید چرا که شما هم می‌توانید که با بودجه‌ای اندک معماری ایده‌آل و کاربردی خود را با آجر نما در فضای زندگی خود اجرا کنید.

دوام و طول عمر سازه خود را با آجر نسوز تجربه کنید

آجر نسوز

تجربه طول عمر سازه با آجر نسوز

دوام و طول عمر سازه خود را با آجر نسوز تجربه کنید

آجر نسوز جزء جدا نشدنی سازه‌های ما ایرانیان است که همواره از قدیم تا به حال با ما همراه بوده است. این آجر به دلیل بافت، رنگ و طرح‌های متفاوت و جذابی که دارد، جایگاه ویژه‌ای برای خود در سبک‌های مدرن و کلاسیک باز کرده است. چرا که این سبک‌ها آجر نسوز را زاده طبیعت می‌دانند از اینرو تنوع رنگ آن کاملا ذاتی و طبیعی است. این عنصر گران‌بها طی روند پیچیده‌ای بر حسب نوع مصرف، مکان و نیاز کاربر طی فشار، سایش، دماهای مختلف از انواع خاک نسوز تهیه می‌شود.

اما با این حال نیز همانطور که گفته شد رنگ آن طبیعی بوده و مختص به خودش است. آجر نسوز رنگ‌های متنوعی همچون قرمز تیره تا زرد کم‌رنگ را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به همین دلیل می‌توان از نماهای ایجاد شده با هر رنگ از این آجر حس‌های متفاوتی دریافت نمود. با توجه به عکس می‌بینید که رنگ قرمز این ساختمان حس گرمی را در دل بیننده ایجاد می‌کند و بیشتر می توان برای مناطق سرد از این رنگ آجر استفاده نمود.

احساس امنیت با آجر نسوز

این آجر علاوه بر زیبایی و گرمایی که طیف رنگ‌های متنوع آن در هر سازه‌ای ایجاد می‌کند، می‌تواند حس امنیت را را نیز القا کند. چرا که این محصول به دلیل اینکه سبک بوده و از وزن کمی برخوردار است و قدرت جذب بالایی در نگه داشتن مصالح دارد، خطر سقوط را به صفر می‌رساند.

از اینرو سازه ساخته شده با آجر نسوز بسیار مقاوم خواهد بود و به راحتی در برابر هر لرزه‌ای از بین نمی‌رود. همچنین این متریال در مقابل اشعه ماوراء بنفش از مقاومت بالایی برخوردار است و در برابر تغییرات جوی دوام بالایی دارد. به علاوه به دلیل پخت بالای آن در کوره عایق مناسب حرارتی محسوب می‌شود.

آجر نسوز چون هیچگونه ناخالصی در خود ندارد شوره نمی‌زند، ترک خوردگی و پوسیدگی در ظاهر و باطن سازه نیز ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل این آجر می‌تواند عمر مفید سازه را افزایش دهد و از همه مهمتر امنیت ساکنین را از هر لحاظ تامین ‌کند.

آجر نسوز

آجر نسوز و زیبایی فضا

زیبایی فضای شهری با آجر نسوز

همه می‌دانیم که اگر در ساخت سازه‌های ساختمانی از متریال و عناصر با کیفیت پایین استفاده شود، باید انتظار این را هم داشت که با هر لرزه‌ای از دل زمین ریسک زیادی را با دل و جان خرید. مصالح ساختمانی که استاندارد نباشند علاوه بر اینکه جان و مال افراد را تهدید می‌کند با هر خرابی فضای شهری را نیز در هم می‌ریزد.

از اینرو استفاده از عنصری همچون آجر نسوز نه تنها می‌تواند زیبایی و گرمای خاصی در فضای اطراف خود ایجاد کند. بلکه دوام و ماندگاری سازه‌ها را نیز افزایش می‌دهد. همه قابلیت‌های گفته شده در مورد این آجر، به آن جلوه‌ای منحصر بفرد داده که در زیبایی فضای شهری نیز موثر واقع شده است. به همین دلیل است که آجر نسوز را از جمله مصالح برگزیده می‌دانند

بنابراین جهت استفاده از این آجرها باید عادات و شیوه‌های زندگی، حتی شناخت روحیات کاربر و نیازهای اساسی وی را مورد بررسی قرار داد تا بهترین روش های طراحی صورت گیرد.